İçeriğe Yönlendir

Mondeo Tekleme ve Yavaş Hızlanma Sorunu

Tuna Keser

Recommended Posts

Tuna Keser
(düzenlendi)

Öncelikle herkese merhaba 1 hafta önce 1.6 125 hp mondeo aldım. bi kaç sorun var sizlardere danışmak istediğim.

1- araç lpgde iken gaza sonuna kadar basınca 1 kez sarsıntılı tekleme yapıyor. tüm viteslerde bujiler ve bobin değişti yine aynı.

2- araç zor kalkıyor ve çok yavaş hızlanıyor bilmiyorum 1.6 110 hp avensis vardı ondan sonra yavaş geldi sizlerde nasıl yani ilk defa mondeoya bindim.

3. rampa çıkarken durup kalkıyorum asr açıkken bayılıyor ve kayma yaparsa asr açık olduğu için stop ediyor

Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden allah razı olsun abilerim kardeşlerim.

tarihinde Metin Akbal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Gaza sonuna kadar basınca dan  kastınız lpg devreden çıkıp benzine geçecek kadar mı acaba? Lpg sisteminin karakteristiğidir zaten, lpg akışını keser ve benzine geçer bu esnada da araç yığılır haliyle . Bu mudur sorun?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Aaaaahhhh ah, Focus içimde bir hastalıktı benim, mecburiyetten Mondeo almak zorunda kaldım. Bu modeli sevenlere saygı duyuyorum ama ben bir an evvel Focus'a geçmek istiyorum. En kısa yoldan

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
(düzenlendi)
Bir saat önce, Cem Işık yazdı:

Gaza sonuna kadar basınca dan  kastınız lpg devreden çıkıp benzine geçecek kadar mı acaba? Lpg sisteminin karakteristiğidir zaten, lpg akışını keser ve benzine geçer bu esnada da araç yığılır haliyle . Bu mudur sorun?

Bende aynısını tahmin ediyorum. Lpg sisteminizde hata var. Nozullar küçük gelebilir, ayarlar sıkıntılı olabilir, filtreler değişmemiş olabilir (bazı lpg kitlerinde 2 adet filtre bulunur büyük ve küçük filtre). Haricen ise maf sensörü problemi de olabilir, krank sensörü hatası olabilir vs vs.

Bahsettiğiniz problemleri ne zaman yapıyor lpg benzin? Bunu bi anlamanız gerekir önce.

tarihinde Metin Akbal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tuna Keser

araç lpg de iken 1 vites gaza sonuna kadar basınca 2bin 3 bin devir arası tekliyor 4 vitese kadar öyle 5 te denemedim. problem lpg de iken ve benzinde araba yemiyor zaten bugün sabah motor arıza lambası çıktı yani dah yeni aldım arabayı elimde avucumda para kalmadı bi sıkıntı çıkarır mı bilginiz varmı ?

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Lpg ayarı kaynaklıdır arıza lambası yakması.  Lpg yüksek devir sevmez, yüksek devir çevirmeye çalıştığınızda benzine geçer ve bu geçişte de araba yığılır. Gazdan benzine geçiş yığılması mı olan sorun,anlayamadık?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
58 dakika önce, Tuna Keser yazdı:

araç lpg de iken 1 vites gaza sonuna kadar basınca 2bin 3 bin devir arası tekliyor 

Bence ateşleme sorunu.. 

Buji kablosu bozuk muhtemelen ve bujilere de bakılmalı.. 

Yorum bağlantısı
Tuna Keser

şimdi Araçta benzinde iken böyle yememe var zor gidiyor ama lepgeye aldığımda performans daha iyi ama gaz pedalına soununa kadar basıp hızlanırken tekleme yapıyor. yani benzinde bir gaz yememe problemi var Lpgde ise gaza sonuna kadar bastığımızda tekleme yapıyor Cem Abi

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Normal değil.. Silindir kompresyonlarını ölçtürün. Değerleri ustadan öğrenin ve not edin. 

Buji ve buji kablolarınızı değiştirin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuna Keser

mehmet abi bujiler değişti kabloları değiştirip denedik sonra bobini değiştirip denedik yine aynı. bu sabah motor arıza lambası yaktı usta cihaza taktı f0616 yazıyordu  bank 1 karışımı dedi oda gazdan yapabilir ama bi lpg ayarı yaptırın dedi bilmiyorumki.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bir çok sorun maalesef arıza kodu vermez..

Öncelikle lpg yi bi kapatın.. 

Aracı önce benzinde sağlıklı çalışır duruma getirmek gerek. 

Benzinde performans düşüklüğü dışında sorun var mı ? 

Yorum bağlantısı
Tuna Keser

mehmet abi performans düşüklüğü hariç bi sorun yok. yani gaza basınca yemiyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Normal değil.. Silindir kompresyonlarını ölçtürün. Değerleri ustadan öğrenin ve not edin. 
Buji ve buji kablolarınızı değiştirin.

.
Yorum bağlantısı
Yigit Özdal

Lpg den benzine geçtiğinizse belirli km yapmanız lazım kendine gelsin araç bende benzinde ilk öyle yapar sonra düzelir.

Yorum bağlantısı
Tuna Keser

lpg ayarı yaptıracağım ve buji kablolarını değiştirecem.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Tuna Keser

yine düzelmedi motor kısmından basıcı ölçemediler deponun ordan ölçeceğiz dediler sonra sıkıntılı parçayı değiştiririz dediler bu benzinliklerde satılan enjektör temizleyiciden alsam acaba işe yararmı ?

Yorum bağlantısı
Tuna Keser

çağlar abi komplresyon ölçümünü motor kısmında ölçemediler ölçüm yerinin önüne lpg ile ilgili birşey var o yüzden açamıyorlar depodan bakacaklar lifte kaldırıp ölçtüreceğim beyaz duman yok ama çiğ gaz kokusu oluyor.

Yorum bağlantısı
Yücel Metin

Kompreksiyon ölçümü bujiler sökülerek yapılıyor. Sekman veya subaplardan kaçırma varmı, silindir sıkıştırma oranı nedir ona bakılıyor. Sizin bahsettiğiniz depodan bakılan  metod nedir bilmiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
1 saat önce, Yücel Meta yazdı:

Kompreksiyon ölçümü bujiler sökülerek yapılıyor. Sekman veya subaplardan kaçırma varmı, silindir sıkıştırma oranı nedir ona bakılıyor. Sizin bahsettiğiniz depodan bakılan  metod nedir bilmiyorum.

Artı 1

Buji değişebiliyorsa, kompresyonda ölçülür.. 

Neyi ölçmeye çalıştılar acaba.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel Metin

+1

2 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Artı 1

Buji değişebiliyorsa, kompresyonda ölçülür.. 

Neyi ölçmeye çalıştılar acaba.. 

Yorum bağlantısı
Tuna Keser

abilerim aracı biraz benzinde kullandım sorun gitti gibi allaha şükür ama bu sefer de ıslık sesi gibi ses geliyor. şaka gibi ben anlayamıyorum artık  onu bulacaz artık:D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...