İçeriğe Yönlendir

Mondeo IV - Far Buğulanması ve Çözümü

Mahmut Yurt

Recommended Posts

Mahmut Yurt

Dün sabah aracın sağ farında su damlacıkları ve buhar oluştuğunu gördüm. Kuruduktan sonra farda iz kalmaması, far tasına zarar vermemesi ve ileride yine su alma riskine karşın soluğu sanayide aldım.

Mk4 kasanın far sökümü oldukça basit, sadece iki adet vidayı söküp ve önpanjuru biraz esnettiğinizde far kolaylıkla çıkıyor.

Farı söktükten sonra resimlerdeki sıcak hava üfleyen kompresörün hortumunu ampülün takıldığı yerden sokarak, öncelikle sıcak havanın içerideki nem ve suyu atmasını sağladık, kompresör yaklaşık 45 dk sıcak hava verdi ve farın içerisini tamamen kuruttu. Ayrıca iç kısımda hiç leke kalmadı.

Far içerisini kuruttuktan sonra, sıcak hava vermeye devam ettik, bu arada köpüklü su hazırlayarak farın su alabilecek bütün noktalarına sürdük, herhangi bir çatlak, delik veya kaçak yapabilecek yer bulmak adına. Yaptığımız işlem Patlak lastiğin patlak yerini bulmak ile aynı mantık aslında.

Aracın farında zaten gözle görülen fiziki bir hasar yoktu, ancak yaptığımız teste resimlerde kırmızı ile işaretlediğim tahliye deliklerinde pipo şeklideki tahliye hortumlarında iki tanesinin olmadığını gördük, olmayan yerlere hortumlarını taktık, ayrıca birdaha düşmesin diye sıcak silikonla sabitledik.

Sonuca gelirsek şuan yağmut olmadığı için tekrar olup, olmayacağını bilemiyorum ancak olacağına ihtümal vermiyorum, su sızıntısı yapacak yerlerde gerekli onarımları yaptık.

Bu arada bu işin maliyeti ise 1,5 saat zaman ve 35 TL.

0d5dfdc28d9638855e0b5e9236d2aa11.jpg8315cbda0325a2f57b317762de17d082.jpgcdf2c54d0ad4e9a6b68918d5ebb32cb3.jpg36b447dda5025e542d947f2fd5cd3b4f.jpgbfd91f8fbe09ea2af204b2a81c09a6b6.jpg5186fbf3377451fd97c27c5122d3a551.jpga0e609e1ae4f70d0dbae0f93c6286a3b.jpg

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Elinize saglik. Ayni problem bende de var. Bixenon montaji yaptigim aracimin far camlari kesilerek aciliyor. Su alma yok ama buhar var. Silika jel koyacagim lakin 200 lu paket satiliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Sizinki buhardan fazlası var sanırım farda. Yine de buharı azaltmak için silika jel koyabilirsiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
14 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Elinize saglik. Ayni problem bende de var. Bixenon montaji yaptigim aracimin far camlari kesilerek aciliyor. Su alma yok ama buhar var. Silika jel koyacagim lakin 200 lu paket satiliyor.

Sadece buhar var ise hava kanalları  tıkalı olabilir, yada  söküp içerisine hava basıp bizim yaptığımız gibi su alan yeri tespit etmek ve orayı yeniden silikonlamak gerekebilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sebep tahliye deliklerinde S şeklindeki parçanın olmamasıdır muhtemelen. 

Tekrarlamaz inşallah. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...