İçeriğe Yönlendir

TV'de Ses Gecikmesi

Erhan Doruk

Recommended Posts

Erhan Doruk

Ev sinema sistemi olarak LG kullanıyorum ve TV ye optik kablo ile bağladım. Ancak özellikle TV deki HD yayınlarda bir süre sonra ses önden gelmeye başlıyor. Araştırdığım kadarıyla optik kablodan ses hızlı iletilmesi sebebi ile bu olabiliyormuş. TV de ses senkronizasyonu ile ilgili ayarlar var ancak gecikme sürekli aynı oranda olmadığı ve zamanla arttığı için işlev görmüyor. Kanalı değiştirip geri gelince ses senkron şekilde tekrar devam ediyor ancak bir süre sonra yine kayıyor. Önceden panasonic tv kullanıyordum LG ye geçtim. aynı sorun devam ediyor.

Bu tip bir sorunla karşılaşan oldu mu? Çözüm öneriniz olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Bende de yıllardır aynı durum mevcut Erhan Bey. DEdiğiniz gibi genellikle HD kanallarda ve bir süre seyrettikten sonra oluşuyor. TV den ayar yapsanız da sonradan oluştuğu ve sabit olmadığı için pek çözüm olmuyor. Ben Dsmarta bağlamıştım ama demekki değilmiş. Çözüm konusunda takipteyim. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
1 saat önce, Eren Gökmen yazdı:

Hdmi arc girisi varsa tv de onu deneyebilirsiniz

HDMI Arc girişi var ancak bunu tv kumandası ile ses sistemini kontrol etmek için kullanıyorum. Eğer bunun üzerinden de ses de iletilebliyorsa belki sorun düzelebilir.

Ancak yurtdışı sitelerden araştırdığım kadarıyla lip sync veya ses gecikmesi ayarı ile düzelebileceğini iletmişler. Bunlar bende işe yaramıyor.

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Ben sesi arc ile iletiyorum. Lg tv de ses ayarlarindan secmek gerekiyor. Bazen otomatik seciyor bazen secmiyor....

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Dsmart mı kullnıyorsunuz? Öyle ise fişi söküp resetleyince düzeliyor.

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay
(düzenlendi)

televizyondan ve uydu alıcıdan görüntü ayarlarından çözünürlüğü değiştirip deneyin. sesle çözünürlüğü aynı anda yapamayıp ses gecikiyor olabilir.  

tarihinde Serkan Aktay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)
12 saat önce, Saygın Can Oğuz yazdı:

Dsmart mı kullnıyorsunuz? Öyle ise fişi söküp resetleyince düzeliyor.

Teledünya kullanıyorum ancak tv nin dahili uydu alıcısı ile.

6 saat önce, Serkan Aktay yazdı:

televizyondan ve uydu alıcıdan görüntü ayarlarından çözünürlüğü değiştirip deneyin. sesle çözünürlüğü aynı anda yapamayıp ses gecikiyor olabilir.  

Dün epey bir araştırdım. Olayın temel sebebi ; Tv nin FHD veya 4K görüntüyü işleyip ekrana iletmesinin milisaniyeler düzeyinde gecikmelere sebep olması ancak optik veya HDMI dan gelen sesin işlem görmeden aktarılması ve bu ms lerin birikip sesin kaymaya sebep olmasından kaynaklanıyor.

14 saat önce, Eren Gökmen yazdı:

Ben sesi arc ile iletiyorum. Lg tv de ses ayarlarindan secmek gerekiyor. Bazen otomatik seciyor bazen secmiyor....

bunu akşama deneyeceğim ancak okuduğum kadarıyla sorunu çözeceğini sanmıyorum. Yurtdışında da bu sorunu yaşayan çok insan var ve geneli yüksek çözünürlüklü görüntüler izlerken yaşıyorlar. Yeni ses sistemleri ve tv lerde otomatik lip sync ayarları varmış. Bu ayar ile anlık düzeltmeler ile başarılı oluyormuş.

Dün LG merkezle görüştüm. çözüm bulamayıp servis göndermeyi önerdiler.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
(düzenlendi)

televizyondan başka bir kanaldan kulaklık çıkışı vb gibi...ses çıkışı alıp sinema sistemine giriş yapmayı denediniz mi ?

tarihinde Hasan Karabekiroglu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Uzun araştırmalarım sonucunda ;

Tv nizde ve ses sisteminizde HDMI ARC desteği varsa , ses eşitlemesini bir şekilde otomatik yapılabildiğini öğrendim. ( lip sync desteği lazım)

Ancak sesi optik çıkıştan iletiyorsanız ve HD - 4K yayınlarda ses gecikmesi yaşanabiliyor.

Çözüm için de sesi optik kablo yerine analog kablo ile ses sistemine aktarmanız gerekiyor.

Evde kullandığım LG ht-1000ev ses sisteminde HDMI arc desteği olmadığı için ses gecikmesini aşmak için optik yerine analog bağlantı ile devam edeceğim sanırım.

Yeni ses sistemi alırken HDMI ARC ve Simplink desteğini kesinlikle arayın.

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Erhan Doruk

Konuyu hortlatayım. Bendeki ses sisteminin hdmi arc desteği varmış. Hdmi-arc da bağladım ama ses senkronizasyon sorununu çözememiştim. Ses sistemini satıp soundbar aldım.  Yine hdmi arc ve optik kablo ile bağladım. Optik kabloyu yeniledim. Tv ses ayarlarından av-Sync on ve by-pass olarak işaretledim. Şimdi gecikme oluyor ama rahatsız etmeyecek kadar az. Eski sistemde uzun süreli izlemelerde 3-4 saniyeye çıkıyordu senkronizasyonluk. Şimdi uzun süreki izlemelerde 1 sn den az. 

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Optik kablo ile ilgili birsey sormak istiyorum.

Ses sistemini optik ile tv ye baglayinca tv kumandasindan sesi kisiyorum ama ses sistemi kisilmiyor. Birbirinden bagimsiz yani. Ayarlarda bununla ilgili birsey bulamadim. Var mi yöntemi?

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Erdem Doğan yazdı:

Optik kablo ile ilgili birsey sormak istiyorum.

Ses sistemini optik ile tv ye baglayinca tv kumandasindan sesi kisiyorum ama ses sistemi kisilmiyor. Birbirinden bagimsiz yani. Ayarlarda bununla ilgili birsey bulamadim. Var mi yöntemi?

Servet Aydın yazdı:

Optik kabloda ses ayarı olmaz genelde

Tv nin ve ses sisteminin ARC desteği varsa HDMI ile bağlamanız gerekli. O şekilde tv kumandası ile kontrol edilir. 

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Erhan Doruk yazdı:

Tv nin ve ses sisteminin ARC desteği varsa HDMI ile bağlamanız gerekli. O şekilde tv kumandası ile kontrol edilir. 

Sistemde HDMI yok maalesef. Aux girişi var ama TV de aux çıkışı yok. Bu optik bağlantının esprisi nedir peki? Kaliteli ses almak için mi?

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Erdem Doğan yazdı:

Sistemde HDMI yok maalesef. Aux girişi var ama TV de aux çıkışı yok. Bu optik bağlantının esprisi nedir peki? Kaliteli ses almak için mi?

biri dijital biri analog aktarım. optikte kayıp yoktur.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...