İçeriğe Yönlendir

Corolla ya LPG

Akan Belen

Recommended Posts

Akan Belen
zira ciddi bir konu, araba yeni, oldu da arıza denk geldi, pahalı sonuçları olmasın
oldu da toyota böyle bir güzellik yapıyorsa bilgimiz olur tavsiye ederiz bu yönde
Toyota arıza yapmaz deyolla [emoji23][emoji23][emoji23]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tolga Erdem

2013 1.6 otomatik Auris  aracıma  BRC taktirdim  21 binde suan 52 bin de maşallah diyelim  hiç sıkıntı çıkarmadi.Bu landirenzo  garanti olayı çok güzel ama burdaki Ford servisi 4000 tl ile sıfır focus u garanti dahil etti bi arkadasa .Çağlar abinin dediği gibi garanti bozulmuyorsa  tabiki landirenzo mantıklı ama hep 2-3 katı servis ücreti bakim için veriyorsaniz  ben bi kere servise verdim 3 kere dışarı da .

Yorum bağlantısı
Akan Belen
2013 1.6 otomatik Auris  aracıma  BRC taktirdim  21 binde suan 52 bin de maşallah diyelim  hiç sıkıntı çıkarmadi.Bu landirenzo  garanti olayı çok güzel ama burdaki Ford servisi 4000 tl ile sıfır focus u garanti dahil etti bi arkadasa .Çağlar abinin dediği gibi garanti bozulmuyorsa  tabiki landirenzo mantıklı ama hep 2-3 katı servis ücreti bakim için veriyorsaniz  ben bi kere servise verdim 3 kere dışarı da .
Aslında garanti bozuluyor. Ama Toyota ben paramı Landi den alırım diyor. Toyota 3 yıl garanti veriyor kendi aracına. Zaten olacak olay 3 yıl içinde olursa ise yarıyor sonra herkes kendi yoluna doğal olarak [emoji16]
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Dun candan mühendislik sahibi ile bir mesajlaşmam oldu. YouTube de atiker in yeni grand kitini tanıtan bir video paylaşmış. Bende kendisine corolla için brc mi yoksa atiker mi oneriyoesunuz diye sordum. Çünkü bu iki markayı da farklı videolarda öneriyor.
Bana söylediği eğer iyi bir montaj yapılacaksa usta güveniyorsanız atiker grand ilk tercihiniz olsun dedi. Brc de ayar konusunda ustaya çok fazla is düşmez hata payı oldukça azdır. Bu anlamda tercih yapabilirsiniz diye görüş bildirmiş. Atiker in grand kit I için eksiklikleri olarak. Halen daha ayr kısmının yeterli derecede gelişmedigi bu yüzden iyi bir ustaya ihtiyaç olduğunu söylüyor. Ayrıca soğutma hortumlarinin da daha kaliteli olması gerektiğini söylüyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bir saat önce, Akan Belen yazdı:

Atiker in grand kit I için eksiklikleri olarak. Halen daha ayr kısmının yeterli derecede

obd den bağlanmıyor mu? ne ayarı?

Yorum bağlantısı
Akan Belen
obd den bağlanmıyor mu? ne ayarı?
Video da öyle diyor adam. Ben teknik detayını bilmem. Ayar kısmında yine de elle müdahale etmemiz gerekiyor diyor. Brc komple kendisi bu işlemi hallediyor diyor
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Akan Belen

Atiker mi Brc mi derken bugün montaj için Candan muhendislikteyim. Konuştuk ettik brc de karar kıldık hayırlısı ile montaj yapılıyor şu an bakalım. Saat 10 için randevu almıştım. Ancak nöbet çıkışı geldiğim için geç çıktım yola. Zonguldak merkezde depoyu fulleyip bütün verileri sıfırladım. Özellikle otoban boyunca iyi bastım 140 altına hiç inmedim üst limit yazmak kural dışı olur sanırım [emoji23]. Arabanın o hızlarda bile halen daha istekli olması açıkçası çok hoşuma gitti. Ve ortalama 7.1 oldu ki daha yüksek bir oran bekliyordum. Bu anlamda da memnun etti beni aracım. Kis lastiği olduğu için biraz tedirgin oldum ama hız konusunda. Ayrıca yazlık lastik olsa tüketim daha da düşük olurdu diye düşünüyorum.
Beklemeye devam. Bakalım LPG de sonuçlarımız ne olacak

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Fakir karışım ile gezme. Ara ara kontrol ettir. Üst kapak açtırdı arkadaş bı önceki nesil 110 Luk motorda. Hep az yakıyor diyordu. :)

Yol bilgisayarı ile depo ölçümünde %15 20 fark olmazsa karışım hatası vardır. Yol bilgisayarı az gösteriyor ise normalden fazla o da zengin karışım demektir

Focusta 4.5 ortalama gösterdi bı ustanın aylarından sonra. Uzun yolda. Sonra memlekete varınca buram buram benzin kokusu geliyordu soğuk motorda

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mustafa’nın bu mesajını iyi yorumla Akan.
Yol bilgisayarından %15-20 fazla yakmalısın lpg’yi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Evwt abi bu konuda sürekli ölçüm yapmak gerekecek doğal olarak.
Gelelim İstanbul zonguldak arası LPG li yolculuğa.
Brc taktirdim 2700 TL 9 taksit olarak.
İlk dolum 37 litre LPG aldı. Km sayacıni sıfırladım. Ortalama tüketim 7.4 dü onu sıfırlamadim. İstanbul içi 60 km yol yaptım. Sonrasında otoban yolculuğu 140 km üstüne pek çıkmadım. Sadece bir kere yüksel devirde bir sorun olacakmış diye anlık olarak 170 km hıza çıktım. LPG göstergeleri pek stabil çalışmıyor doğal olarak. Ereğli çıkışında LPG zonguldak merkeze göre 37 kuruş daha uygun olduğu için yeniden depoyu fulledim. 32 litre yakıt aldım. Fiyat olarak yazmıyorum ki kafa karışıklığı olmasın diye. LPG yi fulledigimde toplamda yapılan km 352 km idi. Yani kaba hesapla 352 km de 32 litre LPG aldım. Arabanın ortalama tüketimi de 7.3 gösteriyordu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
8 dakika önce, Akan Belen yazdı:

Evwt abi bu konuda sürekli ölçüm yapmak gerekecek doğal olarak.
Gelelim İstanbul zonguldak arası LPG li yolculuğa.
Brc taktirdim 2700 TL 9 taksit olarak.
İlk dolum 37 litre LPG aldı. Km sayacıni sıfırladım. Ortalama tüketim 7.4 dü onu sıfırlamadim. İstanbul içi 60 km yol yaptım. Sonrasında otoban yolculuğu 140 km üstüne pek çıkmadım. Sadece bir kere yüksel devirde bir sorun olacakmış diye anlık olarak 170 km hıza çıktım. LPG göstergeleri pek stabil çalışmıyor doğal olarak. Ereğli çıkışında LPG zonguldak merkeze göre 37 kuruş daha uygun olduğu için yeniden depoyu fulledim. 32 litre yakıt aldım. Fiyat olarak yazmıyorum ki kafa karışıklığı olmasın diye. LPG yi fulledigimde toplamda yapılan km 352 km idi. Yani kaba hesapla 352 km de 32 litre LPG aldım. Arabanın ortalama tüketimi de 7.3 gösteriyordu.

9lt LPG yakmışsın, 7.4lt benzine göre %21 fazla yakmış, o zaman normal sanıyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bana da kabaca normal geldi. Hatta biraz daha düsuk olabilir oran aslinda. Ortalama tüketimi sifirlamamistim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ayarlar normal görünüyor... 

Akan.. 

Şimdi iyi karar ver.. Ya hep katkılı lpg kullan.. Aygaz shell vs..  Yada hep bunların dışında markalar kullan..

Önce katkılı kullanıp, sonra katkısıza geçebilirsin, ama tersini yaparsan sorunlar yaşarsın.. 

Yorum bağlantısı
Akan Belen
Ayarlar normal görünüyor... 
Akan.. 
Şimdi iyi karar ver.. Ya hep katkılı lpg kullan.. Aygaz shell vs..  Yada hep bunların dışında markalar kullan..
Önce katkılı kullanıp, sonra katkısıza geçebilirsin, ama tersini yaparsan sorunlar yaşarsın.. 
Abi şimdi öyle bir saçma durum var ki burada LPG konusunda. İstanbuldan aldığımız yer aygaz di. Dönüşte ereğliden de aygaz Dan aldım litresi 2. 89 ereğlide. Zonguldak merkezde 3.30 civarında.
Bu konuda karar vermem lazım dediğin gibi. Ama hangisi daha mantıklı ücret kısmına bakmadan. Senin tavsiyen ne olur
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen
Katkılı gaz iyidir. [emoji4]
Katkılınin hangisi iyidir peki [emoji23]
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Katkılınin hangisi iyidir peki [emoji23]

Aygaz iyidir. :)
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Aygaz iyidir. [emoji4]
2 depo aygaz aldım o şekilde devam edeyim şimdilik o zaman. [emoji4] aralarda ister istemez değişecek mecburen ama o kadar etkilemez sanırım
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 depo aygaz aldım o şekilde devam edeyim şimdilik o zaman. [emoji4] aralarda ister istemez değişecek mecburen ama o kadar etkilemez sanırım

Sorun olmaz. Arada katabilirsin.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

O ilk zamanın katkısı yok artık. Ben Aygaz da alıyorum totalde. Hatta Elmadağ da turnagaz denk geliyor memlekete giderken ondan bile alıyorum. :)

Yorum bağlantısı
Akan Belen
O ilk zamanın katkısı yok artık. Ben Aygaz da alıyorum totalde. Hatta Elmadağ da turnagaz denk geliyor memlekete giderken ondan bile alıyorum. [emoji4]
Ne denk gelirse diyorsun [emoji23]
Buradaki fiyat politikası acayip LPG de. Ereğlide 2.89 aygaz 2.92 PO. 45 km zonguldak merkez en ucuz LPG 3.40 civarı yuh yani. Karabük tarafına gidince yol üstünde TP de 3.10 BP de 3.20 karmakarışık resmen.
Olabildiğince aygaz alacak o zaman yolda da ne bulursak gibi olacak [emoji23]
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Ne denk gelirse diyorsun [emoji23]
Buradaki fiyat politikası acayip LPG de. Ereğlide 2.89 aygaz 2.92 PO. 45 km zonguldak merkez en ucuz LPG 3.40 civarı yuh yani. Karabük tarafına gidince yol üstünde TP de 3.10 BP de 3.20 karmakarışık resmen.
Olabildiğince aygaz alacak o zaman yolda da ne bulursak gibi olacak [emoji23]
Ben kim ucuz satarsa onu deniyom. Bı iki depoda sıkıntı hissetmezsem devam ediyom eve yakın yerde. Uzun yolda zaten şans işi ama hep gittiğim güzergah belli olduğu için nerde biter bilip ona göre istasyon belirliyom.

Ama eskiden aygazda katkı balçık gibi bir şey yapardı artık o iş yok gibi. LPG filitre değişimi zamanı bakarım hep

2.85 OPET Aygaz var şuan Total de de belli günler 2.77 :) Aygaz sanki daha az gidiyor. Yada pompa basıncı düşük tank daha az alıyor da olabilir

Yorum bağlantısı
Akan Belen
Ben kim ucuz satarsa onu deniyom. Bı iki depoda sıkıntı hissetmezsem devam ediyom eve yakın yerde. Uzun yolda zaten şans işi ama hep gittiğim güzergah belli olduğu için nerde biter bilip ona göre istasyon belirliyom.

Ama eskiden aygazda katkı balçık gibi bir şey yapardı artık o iş yok gibi. LPG filitre değişimi zamanı bakarım hep2.85 OPET Aygaz var şuan Total de de belli günler 2.77 [emoji4] Aygaz sanki daha az gidiyor. Yada pompa basıncı düşük tank daha az alıyor da olabilir
Tankın alabileceği kapasite belli sonuçta ama. Bende 46 lik takıldı 37.8 litre aldı ilk dolum da. Ama tank ayari garip sanrım ilk 50 km de ilk ışık söndü 120 km de ikinci ışık söndü. Son ışık yanıp sönmeye başladığında daha 200km anca olmuştu 350 km de depo bitmeden ucuz aygaz son istasyon diye doldurdum 32 litre aldı. Bende şimdi 3_4 depo aygaz da deneyeceğim menzil olayını. Sonra belki başka bir marka daha denerim 3_4 depo ona göre karar vereceğim artık genel kullanım için.
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Stepne içindeki simit tank ölçümüne takılma. Km zamanla kendini belli ediyor. Prins o kadar övünüyor seviye ledi için onda bile simit tank da çok sağlıklı değil. Sadece yarı depo ve bitmeye yakın olan kısmı düzgün olsun çeyrek depolar zor zaten

LPG kalibrasyon doğru ise yol bilgisayarı ile az çok tahmin ediyorum menzili. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...