İçeriğe Yönlendir

Araç Muayene Ücretleri Zamlandı

Mükremin Aktuğ

Recommended Posts

Mükremin Aktuğ
(düzenlendi)
Yılbaşı yaklaşırken pek çok ürün ve hizmetin yanı sıra araç muayene ücretlerinde de zamlı tarifeler belirlendi.
1 Ocak 2018’den itibaren araç muayene istasyonlarında artırılan yeni ücretler geçerli olacak.
Belirlenen yeni değerleme oranına göre gerçekleşen fiyatlar; 1 Ocak 2018'den itibaren muayene ücretleri 115,64 lira ile 305,62 lira arasında uygulanacak.
Karayolu Taşıma Kanunu, Karayolu Trafik Kanunu ve Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile 2018 yılı için belirlenen yüzde 14,47'lik yeniden değerleme oranında artışa gidildi.

Buna göre, yıl başından itibaren KDV dahil muayene ücretleri;
Otobüs, kamyon, çekici ve tankerlerde 267,86 liradan 305,62 liraya,
Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römorklarda 198,24 liradan 226,56 liraya,
Traktör, motosiklet ve motorlu bisikletlerde 101,48 liradan 115,64 liraya yükseldi.
 Araç grubuna göre 2018'de uygulanacak KDV dahil araç muayene ücretleri şöyle: (TL)

Araç Grubu Eski ücret Yeni ücret
Otobüs, kamyon, çekici ve tankerler     267,86   305,62
Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römork     198,24     226,56
Traktör (römorklu ve römorksuz), motosiklet, motorlu bisiklet       101,48      115,64

Hayırlı Olsun...:biggrin:
tarihinde Metin Akbal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Bu ücret artışının nedeni nedir? Devlet Tüvle pazarlık mı yapıyor ücret belirlenirken, asgari ücrete de yüzde 14,47'lik yeniden değerleme oranında artışa gidilir mi?

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Maaşlarada %30 falan yapsalar bari para pul oldu.Alım gücü git gide azalıyor.Allahtan ekonomi %11 büyüdüde kimse zamlara itiraz etmiyor.Büyüme ile karnımız doyuyor çok şükür.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
3 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Bu ücret artışının nedeni nedir? Devlet Tüvle pazarlık mı yapıyor ücret belirlenirken, asgari ücrete de yüzde 14,47'lik yeniden değerleme oranında artışa gidilir mi?

Ücret artışının nedeni sorduğun zaman maliyet artışı diyecekler.

Devlet Tüv ile pazarlık mı ediyor ? hem evet hem hayır 

Asgari ücrete %10 dan fazla artışa gidileceğini düşünmüyorum

Şunu yazmazsam içim rahat etmez...

Tüv neden kredi kartı ile tahsilat yapmıyor ? Bankanın keseceği pos komisyonundan mı ? hep nakit, keş ..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Tüv neden kredi kartı ile tahsilat yapmıyor ? Bankanın keseceği pos komisyonundan mı ? hep nakit, keş ..
Neden kredi kartı kullanılmıyor ben de merak ediyorum. Bankalar komisyon almadan bayıla bayıla pos verirler aslında.
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
4 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:
7 dakika önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Neden kredi kartı kullanılmıyor ben de merak ediyorum. Bankalar komisyon almadan bayıla bayıla pos verirler aslında.

Cash alabilmek varken niye beklesinler 40 gün? "Nakit veriyorsan ver, vermiyorsan gezme trafikte". Bilmem anlatabildim mi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
2 saat önce, Mert Gülkokan yazdı:

Bakıyorum Kasımda muayene bitmiş var bir gariplik

garip değil, fabrikadan çıktığı günden sayılıyor artık muayene tarihi

ihale edilirken zaten belirli bir % si devlete ödeniyor alınan ücretin. %14 gayet makul bir zam olmuş, reel enflasyonunun altında kalacak

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 saat önce, Mert Gülkokan yazdı:

Az önce baktımda muayene 28 kasımda dolmuş
Anlamadım ama araç bayiye aralık ayında geldi
3 ocakta tescil edildi
Bakıyorum Kasımda muayene bitmiş var bir gariplik

Gariplik güncel duruma göre yok Mert... 

Eski duruma göre var.. 

Eskiden trafiğe çıktığı tarihte muayene süreci başlardı.. Artık fabrikadan çıktığı gün başlıyor.. 

Bayide çok yatan ticariler falan önce muayeneye sonra tescile gidebiliyor.. 

Yani bayide satılmayı beklerken muayene süresi dolabiliyor.. 

Yorum bağlantısı
Volkan Turkmen

En tatlısı nakit paradır. Eğer tekelseniz canınız ne isterse halka yapabilirsiniz. Oraya POS koymak onlar için enayilik olur, bankayla mankayla ne uğraşacaklar. Sadece TUVTURKe has değil, medeni olmayan toplumlarda bir çok konuda bu böyle.

Her toplum hak ettiği gibi yönetilir.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Koruyup kollanıldığını düşündüğüm, adı rüşvet suşlamalarına bol bol karışıan tekel olan ama özel sektör firması. 11:00'a randevunuz olur saat 16:00'da ancak muayneye girilir. Arada kimler gelir belli değil. Milleti sığır gibi ayakta ortada bekletirler. Kumanya ile gitmek lazım. Bu memlekette araban varsa Allah belanı vermiş zaten. Yol için vergi veririsin yaparlar bir de geçmek için vergi verirsin, alırken vergi yakıtta vergi... Bu vergiler de fahiş hukuksuz vergiler. TÜV isimli iştirak ne hizmet veriyor ki karşılığı 200 küsür TL olusun? Bir de TÜV isimli akredite edilmiş topluluğun sahibi bedenler vergi borcu takarlar çevkatli devletimiz affediverir. Şevkate aldanmayın muayene gecikirse sizi affetmezler.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

bu bizim köyden
bu bizim köyden

bu da bizim köyden

aaaa.... buda bizim köyden... anyalana :biggrin:

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

2 gün önce hanımın arabaya şubat ayı için randevu aldım 198 liradan. Şimdi bana zamlı mı vericek hizmeti :)

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Aralık ayı içinde olan muayenemi fren pedal lastiği olmayışının ağır kusur kategorisine dahil edildiğini son muayenemde öğrenmiştim.

Daha önceleri hafif kusurdu. Şimdi hiç bir şeyden bırakmazlarsa plakadan bırakırlar diye düşünüyorum. O sebeple Aralık ayı çıkmadan erken muayeneye gidip, nasıl olsa bırakacaklar diyerek 1 ay sonrasına sallamak.

Eski muayenem geçerli nasıl olsa. Bu arada 200 küsür liralık ne yapıyorlar. Hiç. Ya da bu ücretten ne kadarı kendilerine kalıyor bilmiyorum.

En azından kendilerine kalan kısmı bilsek...

Yorum bağlantısı
Volkan Turkmen
(düzenlendi)
14 saat önce, Hüseyin Sönmez yazdı:

Koruyup kollanıldığını düşündüğüm, adı rüşvet suşlamalarına bol bol karışıan tekel olan ama özel sektör firması. 11:00'a randevunuz olur saat 16:00'da ancak muayneye girilir. Arada kimler gelir belli değil. Milleti sığır gibi ayakta ortada bekletirler. Kumanya ile gitmek lazım. Bu memlekette araban varsa Allah belanı vermiş zaten. Yol için vergi veririsin yaparlar bir de geçmek için vergi verirsin, alırken vergi yakıtta vergi... Bu vergiler de fahiş hukuksuz vergiler. TÜV isimli iştirak ne hizmet veriyor ki karşılığı 200 küsür TL olusun? Bir de TÜV isimli akredite edilmiş topluluğun sahibi bedenler vergi borcu takarlar çevkatli devletimiz affediverir. Şevkate aldanmayın muayene gecikirse sizi affetmezler.

Selâm verdim, rüşvet değildir deyü almadılar... (Fuzuli)

Bu dize araştırılırsa Kanuni zamanında bile ! memleketin ne halde olduğu anlaşılır...

tarihinde Volkan Turkmen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
1 saat önce, Önder Özcan yazdı:

23 Aralığa randevumu 5 gün önce aldım. Zam gelmeden girmiş olacağım.

ama 2018 de de donanıma göre zamlanacak, bence bekle kara geçersin?

Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

'Şey olan şemsiye şey olmaz '
'T.. kaçinilmazsa zevk almaya bak '
demisler ,elimizden gelen bisey yok

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
ama 2018 de de donanıma göre zamlanacak, bence bekle kara geçersin?
Mesaji aldim tabi ki.
Bel alti vurmak varmiydi ya ?
9e4ebab20ec1445332f3d8480e1c9435.jpg
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
23 Aralığa randevumu 5 gün önce aldım. Zam gelmeden girmiş olacağım.

Sis farı yok diye sorun çıkmaz demi ?
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
On 14.12.2017 at 21:43, Mehmet Ozyurek yazdı:

Sis farı yok diye sorun çıkmaz demi ?

Sis kapaklarının yönü hatalı: hafif kusur :crazy:

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
On 12/16/2017 at 10:03, Mert Gülkokan yazdı:

Kısa fara lafım yok genelde yazıyorlar ama reflektörden gol yedim
Alamanlar 1 adet koymuş 2 adet istiyorlar

Doğuş otoya bu arabayı satamazsın 2 reflektör olmalı deseler ya...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...