İçeriğe Yönlendir

Mesleklere Göre Yalanlar

Fevzi Göktaş

Recommended Posts

Murat Sürmeli
Basit örnek.Elimde kart var. 4000 avro sıfırı. Bir adet 1 TL'lik malzeme yandı. Onarımı yaptım.
Sende geldin borcum nedir nesi varmış diye sordun.
Bende sana besleme devresinde mosfet gate direnci yanmış, borcun 2500 TL dedim.

Sonra neler olacak diyeyim. Alt tarafı iki lehim yaptım, 1 TL'lik malzeme taktım ve kazıkçı oldum. Ama o direnç arızasının oluşumu için öğrendiğim 30 yıl önemli değil, akciğerlerime dolmuş olan reçine veya lehim pastası ile cildime işleyen kurşun önemli değil.

Mağazada satış yapan esnaf ta benzer durumda. 50 TL maliyeti olan tişört var, mağaza sahibi bunu araştırıyor günlerce gece gündüz. Veya dünyanın yolunu kat ediyor saatleri gidiyor o imalatçı senin bu imalatçı benim diye. Sonra 25 TL ye mal ediyor. Satış rakamı 65 TL piyasada ürünün. Tabiki 50 ye mal ettim diyecek. Bizde ne zaman ki olaylar sadece alış rakamı ve satış rakamına endeksli hale geldi ki o zaman esnaf yalancı olmaya başladı. Kimse aradaki Emek denen değerli şeyi görmüyor, işletme maliyetine hiç girmiyorum.

Maçası yiyen gitsin işinde zirve olan bir doktora muayene olurken naaptın hacı iki öksürürdük 1000 TL alıyon desin. Steteskop ile kovalar yeminle

Mecbur diyorsun yani. Keşke sadece bu verdiğin örneklerdeki gibi olsa yalanlar. Emeğinin karşılığı için olanlarla karşı tarafı enayi yerine koyanları karıştırmamak gerek. Eve usta çağırıyorsun, 3 defa babası ölüyor işi yapma sürecinde. O arada başka işlere gidiyor tabi :)
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
8 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Basit örnek.

Elimde kart var. 4000 avro sıfırı. Bir adet 1 TL'lik malzeme yandı. Onarımı yaptım.

Sonra neler olacak diyeyim. Alt tarafı iki lehim yaptım, 1 TL'lik malzeme taktım ve kazıkçı oldum. Ama o direnç arızasının oluşumu için öğrendiğim 30 yıl önemli değil, akciğerlerime dolmuş olan reçine veya lehim pastası ile cildime işleyen kurşun önemli değil.

Mağazada satış yapan esnaf ta benzer durumda. 50 TL maliyeti olan tişört var, mağaza sahibi bunu araştırıyor günlerce gece gündüz. Veya dünyanın yolunu kat ediyor saatleri gidiyor o imalatçı senin bu imalatçı benim diye. Sonra 25 TL ye mal ediyor. Satış rakamı 65 TL piyasada ürünün. Tabiki 50 ye mal ettim diyecek. Bizde ne zaman ki olaylar sadece alış rakamı ve satış rakamına endeksli hale geldi ki o zaman esnaf yalancı olmaya başladı. Kimse aradaki Emek denen değerli şeyi görmüyor, işletme maliyetine hiç girmiyorum.

Maçası yiyen gitsin işinde zirve olan bir doktora muayene olurken naaptın hacı iki öksürürdük 1000 TL alıyon desin. Steteskop ile kovalar yeminle

Bu konuda çok haklısın. Kimse bilgiyi birikimi verilen emeği düşünmüyor, görmek istemiyor.

Sen 4000 avroluk karta 1 liralık parça takarken 4000 avroluk riske giriyorsun? Onarım sırasında bir şeyler ters gitse sen tazmin etmeyecek misin? Parçayı, işçiliği...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

350 avro onarım bedeli karşılığı 15bin avro ödedim ünite komple yanınca. Hatalı işlem yapmam sonrası.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
(düzenlendi)

Benim yeni aldığım makinelerden birisi birkaç ay sonra yandı, garantiden yaptırayım dedim teknisyen geldi. Garantiden olmaz abi dedi, hayırdır dedim. Elektrik birden gittiği için yanmış makine dedi. Normalde elektrik biliyorsunuz yavaş yavaş gider. 220 - 210 -190 - 150 - 125 volt gibi.. ;) Kendim hallettim, bir tane ölçü aleti yandı ama olsun.. :D

tarihinde Serkan Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
3 dakika önce, Mert Gülkokan yazdı:
6 dakika önce, Serkan Toker yazdı:
Benim yeni aldığım makinelerden birisi birkaç ay sonra yandı, garantiden yaptırayım dedim teknisyen geldi. Garantiden olmaz abi dedi, hayırdır dedim. Elektrik birden gittiği için yanmış makine dedi. Normalde elektrik biliyorsunuz yavaş yavaş gider. 220 - 210 -190 - 150 - 125 volt gibi.. emoji6.png Kendim hallettim, bir tane ölçü aleti yandı ama olsun.. emoji3.png

Kafasının fotokopisini çekip gönderseydin arkadaşı ?

Ben olsam kendi kafamın fotokopisini çekip gönderirdim.  

Serkan bey tamirci arkadaş şimdi servise geliyor mu?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
(düzenlendi)
6 dakika önce, Cavit Çırakoğlu yazdı:

Ben olsam kendi kafamın fotokopisini çekip gönderirdim.  

Serkan bey tamirci arkadaş şimdi servise geliyor mu?

Kendim emekli teknisyenim dışarıdan servis almıyorum. Makineleri yeni olarak alırsam bazen garantiden faydalanmak adına ihtiyacım oluyor ama yüzde bir oranında.. ;)

11 dakika önce, Mert Gülkokan yazdı:
14 dakika önce, Serkan Toker yazdı:
Benim yeni aldığım makinelerden birisi birkaç ay sonra yandı, garantiden yaptırayım dedim teknisyen geldi. Garantiden olmaz abi dedi, hayırdır dedim. Elektrik birden gittiği için yanmış makine dedi. Normalde elektrik biliyorsunuz yavaş yavaş gider. 220 - 210 -190 - 150 - 125 volt gibi.. emoji6.png Kendim hallettim, bir tane ölçü aleti yandı ama olsun.. emoji3.png

Kafasının fotokopisini çekip gönderseydin arkadaşı ?

Söylediğinin bilincinde değildi, ona da öyle öğretmişler.. Meslek olarak değil tabi, garantiden nasıl uzak tutulur şeklinde.. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Söylediğinin bilincinde değildi, ona da öyle öğretmişler.. Meslek olarak değil tabi, garantiden nasıl uzak tutulur şeklinde.. [emoji3]
Geleyim yardıma bişey lazım olursa. Hani elcidi ekranı filan bozulursa
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
(düzenlendi)
7 dakika önce, Servet Aydın yazdı:
9 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Söylediğinin bilincinde değildi, ona da öyle öğretmişler.. Meslek olarak değil tabi, garantiden nasıl uzak tutulur şeklinde.. emoji3.png

Geleyim yardıma bişey lazım olursa. Hani elcidi ekranı filan bozulursa

Senin verdiğin elsidi ekran ledini kime göstersem yok artık dedi.. Bunu yapan arkadaş bu dünyadan değil konuyu kapatalım diyorum hımm diyip konuyu kapatıyorlar.. ;)

Oturma odasına uyduruk bir tane uydu alıcı cihazı aldım, usb den film falan da gösteriyormuş diye deneme amaçlı arkasında led olan flash belleklerden takıp denedim iyi güzel çalışıyor. Sonra kanepede uyuyakalmışım, tv yi kapatıp beni orada terk edip gitmiş evin ahalisi. ( uykudan uyandırılırsam çok sinirli olurum ) Gece bir uyandım her uyuyan gibi benim de üstüme kar yağmış, donmuşum.. Gözüm televizyonun arkasında bir çoğalıp bir azalan turuncu ışığa takıldı. Hiç aklıma flash bellek gelmiyor.. :D nihayet geldiler dedim, acaba kalacaklar mı beni de alıp gidecekler mi ? Telefonu alsam orada şarj durumu nasıl olur, hat çeker mi falan derken ışık habire çoğalıp azalıyor. :D Tüm cesretim toplayıp kalktım herhalde uyandığımı fark etmediler ben yanlarına gideyim diye.. Sonra mutfağa gidip su içtim soluklandım bir sigara yaktım, kendime güldüm üstüme yorgan alıp uyumaya devam ettim. :p

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

...Eve usta çağırıyorsun, 3 defa babası ölüyor işi yapma sürecinde. O arada başka işlere gidiyor tabi [emoji4]

Üniversite de bir prof. hocamız vardı. Zamanında İTÜ de bölüm başkanlığı yaparken Kazak asıllı asistanı babam öldü diye memlekete gitmek için izin istemiş vermiş. Bir sonraki dönem anam öldü diye istemiş gene vermiş. Bir sonraki dönem gene babam öldü demiş. Yememiş ama hadi git bakalım diye gene izin vermiş. Bir sonraki dönem tekrar anam öldü diye izin isteyince hocanın tepesi atmış. "Ulan kaç tane baban var beni ilgilendirmez ama anam bir tane..." diye giydirmiş lafı

Aklıma direk bu olay geldi [emoji4][emoji4]

Biraz da fıtrat meselesi belki de

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
25 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Senin verdiğin elsidi ekran ledini kime göstersem yok artık dedi..

Burayı biraz açarmısınız... tam vakıf olamadım... yada konusu filan varmı ?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Şimdi, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Burayı biraz açarmısınız... tam vakıf olamadım... yada konusu filan varmı ?

Bizim fotokopi makinelerinde lcd ekran var panelde. Bir tanesinin florasan lambası bozuldu karanlıktı ama çalışıyordu. Servet ziyarete geldiğinde fark etti..Konuşurken ben sana led yollayım buraya onu tak dedi ve ultra ince bir led yolladı. Bizim florasan 24 volt Servet' in yolladığı ledler 12 volttu onun bile önlemin almış. Bende dediği şekilde değiştirdim ve ortaya hoş bir ekran ışığı çıktı renk olarak. 

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
29 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Bizim fotokopi makinelerinde lcd ekran var panelde. Bir tanesinin florasan lambası bozuldu karanlıktı ama çalışıyordu. Servet ziyarete geldiğinde fark etti..Konuşurken ben sana led yollayım buraya onu tak dedi ve ultra ince bir led yolladı. Bizim florasan 24 volt Servet' in yolladığı ledler 12 volttu onun bile önlemin almış. Bende dediği şekilde değiştirdim ve ortaya hoş bir ekran ışığı çıktı renk olarak. 

Disco- teknotronik gibi mi, romantik mi? Az daha açsak konuyu?

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan
11 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Basit örnek.

Elimde kart var. 4000 avro sıfırı. Bir adet 1 TL'lik malzeme yandı. Onarımı yaptım.

Bizim mesleğin talihsiz tarafı da budur.

Ufacık bir bir sey yaptın değiştirdin der , küçümserler.

Ama o ufacık sey olmayınca top sahası büyüklüğündeki makinalar cansız bekler durur.

Gelir bir parametre/yazılım değiştirirsin  çalışır, ne yaptın ki derler.

Büyük bir taşıma/montaj öncesi toplantı olur, müdür saatlerce konuya çalışmış gelmiş.

Gant planı yapmış satır satır her bir maddeyi okur tartışırız.

Bizim sadece 2 madde

kablolar sökülecek

kablolar baglanacak :)

Ben alışamadan emekli oldum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
39 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Disco- teknotronik gibi mi, romantik mi? Az daha açsak konuyu?

Biraz kapalı dursun orası, aramızda casus olabilir.. ;)

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Ufak bir kaza geçirmiş  hastaneye gelin lütfen...:police:

Polisin ölen şahsın ailesi ile konuşması...... Çok acı bir durum ama söyleyecek başka bir şey bulamıyorum o anda :(

• Beğen 3
  • Üzgün 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...