İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Sarsıntılı Çalışma

Ömer Özgür Ateş

Recommended Posts

Ömer Özgür Ateş

selam. Kullanımı pek beceremedim kusura bakmayın. Aracım 2006 model mondeo chıax benzinli otomatik. Aracimda lpg yok. Sabah soğuk havada ilk çalıstırmada sorun yok ancak bir dakika sonra hareket ettiğimde sarsıntı başlıyor. Isındık ça yerini titremeye bırakıyor. İyice ısınınca da sorun kalmıyor. Yardimlariniz için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

hareket halindeyken mi sarsıntı oluyor yoksa dururken mi ?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
3 saat önce, Ömer Özgür Ateş yazdı:

Bujiler orjinali ile değişti.

Bence ateşleme grubu komple ele alınmalıydı.

Yorum bağlantısı
Ömer Özgür Ateş
14 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Bence ateşleme grubu komple ele alınmalıydı.

Buji kabloları iki sene önce serviste değişti. Servise gördüğümde havaların soğuk olmasından dolayı normal dedi. Ancak daha önce böyle bi sorun yoktu. Sanırım aracın yaşı yüksek diye pek bakmak istemiyorlar. İsparta sanayisinde de bu işten anlayan birini pek görmedim. Hava emiş manifoldu yüksek ses cikardigindan o da değişti. Sarsıntının sebebi başka ne olabilir bilemiyorum. Daha önce böyle bi sıkıntı yaşayan ve çözen varmı. Tecrubelerinizden faydalanmak isterim.

18 saat önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

hareket halindeyken mi sarsıntı oluyor yoksa dururken mi ?

Sarsıntı çalışmaya başladıktan yaklaşık bir dakika sonra başlıyor. Hareket halindeyken istop edecek mis gibi oluyor. Yukteyken daha çok hissediliyor.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
12 dakika önce, Ömer Özgür Ateş yazdı:

havaların soğuk olmasından dolayı normal dedi

12 dakika önce, Ömer Özgür Ateş yazdı:

Sanırım aracın yaşı yüksek diye pek bakmak istemiyorlar.

Bu cümleler maalesef servislerin kronik sorunu...

Sarsıntı işi benim aracımda da vardı.. ama benimkinin durumu farklıydı... benim aracım lpgli idi ve yüksek devirlerde lpg de kullanmaktan sübapların bir kaç tanesi bozulmuştu, üst kapak söktürüp sübap ve diğer malzemeleri yeniledik düzelmişti... 

Anlattığınıza göre ilk önce motorda arıza olduğunu düşünüyordum, ama hareket halindeyken de düzensizilik oluştuğuna göre şanzıman da da sıkıntı olma ihtimali var... 

Dış seslerin az olduğu bir ortamda video çekip yükleyebilirseniz belki bir fikrimiz olabilir...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hiç bir yere masraf etmeden,  

Bir müddet sadece benzinde kullanıp deneyin aracınızı..  (Takriben 100-150 km)

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
21 saat önce, Ömer Özgür Ateş yazdı:

Aracimda lpg yok.

51 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Hiç bir yere masraf etmeden,  

Bir müddet sadece benzinde kullanıp deneyin aracınızı..  (Takriben 100-150 km)

Tüp yokmuş abi zaten :fiuw:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
7 dakika önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Tüp yokmuş abi zaten :fiuw:

Durum vahim o zaman :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
4 saat önce, Ömer Özgür Ateş yazdı:

Buji kabloları iki sene önce serviste değişti. Servise gördüğümde havaların soğuk olmasından dolayı normal dedi. Ancak daha önce böyle bi sorun yoktu. Sanırım aracın yaşı yüksek diye pek bakmak istemiyorlar. İsparta sanayisinde de bu işten anlayan birini pek görmedim. Hava emiş manifoldu yüksek ses cikardigindan o da değişti. Sarsıntının sebebi başka ne olabilir bilemiyorum. Daha önce böyle bi sıkıntı yaşayan ve çözen varmı. Tecrubelerinizden faydalanmak isterim.

Sarsıntı çalışmaya başladıktan yaklaşık bir dakika sonra başlıyor. Hareket halindeyken istop edecek mis gibi oluyor. Yukteyken daha çok hissediliyor.

2 senede tekrar bozulmuş olabilir. Bobin de sorun çıkartıyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Ömer Özgür Ateş
On 16.12.2017 at 15:04, Mehmet Ozyurek yazdı:

Durum vahim o zaman :)

Havalar şimdi biraz ılıman. Böyle olunca da sorun çıkarmıyor. Zaten ısınınca da sorun ortadan kalkıyor. Sanayide bir ustaya gösterdim. Motor kulaklari olabilir dedi. Life kaldırip şanzıman takozuna baktı. Lastiginde yırtılma olduğunu söyledi. Birde yağlı tokoz da bozulma olursa oda yapabilir dedi. Ama onu kontrol edemedik. Aracın henüz 140 bin km de .

On 16.12.2017 at 16:40, Sani Gerşon yazdı:

2 senede tekrar bozulmuş olabilir. Bobin de sorun çıkartıyor olabilir.

Hocam söylediginizde mantıklı geliyor bana. Ustaya onuda sordum buji yada kablo çalışmaz ise tekler dedi kabloları tek tek çıkarıp denedi. Sorun yok dedi. Bobinde kontrol edilmeliymis. Bu iş epey bi yoruyor. Şöyle baştan ele alıp herseyine bakacak bir usta olsa gideceğim. 

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Kurt oto- Mustafa Kurt ulaşın yardımcı olur. Özellikle Mustafa abiyi sorun o görsün aracı

Yorum bağlantısı
Ömer Özgür Ateş
38 dakika önce, Tahir İlter yazdı:

Kurt oto- Mustafa Kurt ulaşın yardımcı olur. Özellikle Mustafa abiyi sorun o görsün aracı

Kurt oto nerde ben İspartadayim

Yorum bağlantısı
Ömer Özgür Ateş
On 18.12.2017 at 08:24, Tahir İlter yazdı:

https://www.google.com.tr/maps/place/Kurt+Oto/@37.775453,30.5544508,17.5z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0x1f371f220a9b07fb!8m2!3d37.7764567!4d30.5548024

Haritada göstermeye çalıştım. 

Genelde yoğun olur önce gidip ne zaman geleceğinizi kararlaştırırsanız iyi olur. 

Teşekkür ederim uğrayacağım.

Yorum bağlantısı
Ömer Özgür Ateş

Slm. Sanayide bulunan güven kardeşlere gittim buji kabloları nı değiştirmek için. Sağolsun o da sorununun ne olduğunu sordu. Sabahları aracımin soguk larda calistirmamdan yaklaşık bir dakika içinde sarsıntılı çalıştığını ve hareket edince de tekledigini söyledim. O da bana buji kabloları sorunlu olsa bu dediklerini isindiginda da yaşarsın dedi. Şu eksiltmende yoksa arızanın benzin pompasindan kaynaklandığını söyledi. Yeterli bar oluşmadığından soğukta ilk böyle çalışır sonra ısınınca da sıkıntı ortadan kalkar dedi. Bana mantıklı geldi. Ama sizlerin de yorumları çok önemli. Teşekkür ederim destekleriniz için.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Buji kablosu tespiti doğru.. Bence de bozuk değil.. 

On 15.12.2017 at 17:10, Ömer Özgür Ateş yazdı:

Sabah soğuk havada ilk çalıstırmada sorun yok ancak bir dakika sonra hareket ettiğimde sarsıntı başlıyor. Isındık ça yerini titremeye bırakıyor. İyice ısınınca da sorun kalmıyor. 

Bu yoruma istinaden benzin pompasıdır da diyemiyorum.. Herhangi bir arıza kodu var mı araçta.. bakıldı mı ? 

Yorum bağlantısı
Ömer Özgür Ateş
(düzenlendi)

Bakıldı ancak benzin pompası tam arıza yapmadan hata kaydı birakmiyormus. Zaten ışık ilk yandığında kısa zaman sonra kendiliğinden sönüyor. Hata kaydı olmadığı için serviste bişey demiyor. Pompa alırsam 450 ve üstü. Samandıra ile birlikte oluyormuş. Vallahi her bakan bişey söyledi. Pompanın soğuk havalarda ilk çalıştırmada düzensiz yakıt göndermesi gerekli basıncın oluşmaması bu duruma sebep verirmiş. Yani ısındığında da düzelirmiş. Şunu da sormuştular bana bazen geç marş alıyor mu diye. Evet dedim arada geç marş alıyor. Böyle dedikten sonra kesin bir dille benzin pompası dediler.

tarihinde Ömer Özgür Ateş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İlk çalışmada sürekli sorun yaşıyorum demediğiniz sürece benzin pompası diyemem ben. İlk mesajdaki tanım benzin pompasına pek uymuyor. Arıza kodunu başka bir arıza olup olmadığını öğrenmek için sormuştum.

Yorum bağlantısı
Ömer Özgür Ateş
1 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

İlk çalışmada sürekli sorun yaşıyorum demediğiniz sürece benzin pompası diyemem ben. İlk mesajdaki tanım benzin pompasına pek uymuyor. Arıza kodunu başka bir arıza olup olmadığını öğrenmek için sormuştum.

Sanırım eksik anlattım kusura bakmayın. Ben sabahları yaşadığım bu sorunu sadece soğuk havalarda yaşıyorum. Kışın bazı günler havalar ılık olursa bu sorunu yaşamıyorum. Yazın hiç olmuyor. Ama soğuk olan hergün bu sıkıntı var. İlk marş ta sorun yok. Sarsıntı yok titreme yok. Ama az bi süre sonra sarsıntı başlıyor. D ye alıp hareket ettiğimde de sallama oluyor gaz kesiliyormuş gibi oluyor ve is top edecek duruma geliyor. Sanki yakıt gitmiyormus ya da yakamiyormus gibi. Araçta başka bir arıza kaydı çıkmadı. Çok sarsıntı olduğunda arıza ışığı yanıp sönüyor. Ama kısa bir zaman sonra kendiliğinden sönüyor. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benzin pompası değil bence bu.

Ama şuradandır diyemiyorum.. Elemek için, yan sanayi bir benzin pompasını ucuza alıp takıp deneyebilirsiniz. 

Uzak ihtimal olmakla birlikte, silindir kompresyonlarını bi ölçtürün. 

Yorum bağlantısı
İrfan Aşcıoğlu

Benzer bir sorunu ben yaşıyorum ama benim aracım manuel. Arabayı soğuk havalarda çalıştırmak için önceleri gaza basmam gerekiyordu. Sonra ilk marşta almaz oldu. Motor soğukken teklemem mevcuttu ısınıca herşey normale dönmüş gibi görünüyordu. (Bu arada 6 yıldır araç bende ve bu 6 yılda 3 kez radyatör üst hortumu patlattım ve 3 kez de su genleşme kabı çatlattım.) Sonra bi kaç gün çalıştırmayınca hiç çalışmaz oldu. Bastım bastım belki 30 kere marşa bastım nafile. Ama sorunum acayiptir 4. silindirde ki bujiyi değiştirince çözülecekti. Daha önce de başıma geldi bi kaç kez o yüzden biliyorum. Bi buji anahtarı ve yeni bir buji ile hallettim ve normale döndü. Fakat bir ay sürdü. İki gün önce yine oldu. Yine çalışmadı. Yine 4. silindirin bujisini değiştirerek çalıştırdım. Ustaya eski buji ile gittim. Ucuna baktı ve kurum olmadığını söyledi. Artık iki şüpheli durumumuz var. Ya 4. silindir bir yerden su alıyor... Ya da siboplar yanık. Bu arada arabamı pazar akşamı ustaya bırakıp pazartesi saban silindir kapağını açacağız. Sanki sorunlarımız benzer gibi geldi bana. Bana öyle geliyor ki 4. silindir su alıyor bi yerden.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Subap yanığı olma ihtimalin var tabi de, sebep bu olsa, buji değişimi ile sorun düzelmez veya tek silindir subabı yanık olsa, araç tekler vs ama çalışır.. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...