İçeriğe Yönlendir

Yıllık Vergi Matrahındaki Sorun

Murat Gedik

Recommended Posts

Murat Gedik

Merhaba arkadaşlar bildiğiniz üzere ben öğretmenim. Maaşımın aylık vergi matrahı 1411 TL. Yıllık Vergi matrahım bu ay 26000 filan oldu. Ortalama öğretmen maaşı ve full ek ders alıyorum. Benim hiç bir sorunum yok bu hesaplarda asıl sorun eşimin vergi matrahında. Örnek olması için kendi bilgilerimi yazdım.

Eşim Ankara'da büyük bi doğum hastanesinde yeni doğan yoğun bakım hemşiresi. Hemşire azlığından çok fazla çalışıyor. Ve maaşı benden az. Buna rağmen 11. Ayda yıllık vergi matrahı 32 bin TL oldu. Aylık vergi matrahı 1450 TL görünüyor. 10 aydaki vergi matrahı 27 bin civarı. Yani bir ayda yaklaşık 5 bin TL artmış. Bu yüzden bir üst vergi dilimine girdi.

Çok dikkatimi çekti ve hastane mutemetine sordum. Yıl sonu olduğu için maliye gelecek ayın da matrahını istedi o yüzde arttı dedi. Ne kadar soru sorduysam hepsini bir şekilde geçiştirdi ama hiç belge göstermedi. Gelecek ay ne olacak dedim. Yansımayacak dedi. Resmi olarak hastane müdürlüğüne dilekçe verdim. Hesap yapılmasını istiyorum dedim. Ama dilekçeyi nasıl okumuşlar anlamadım. Benim dilekçe de ek olarak verdiğim 11 bordroyu tekrar çıkarıp bana verdiler ve yanlış yok gibi bir cevap da alamadım. Bu ay özellikle bekledim. Beklediğim gibi yıllık vergi matrahı 35 bin Tl'yi geçmişti. Ben de olayı bimere yazdım.

Bu işten anlayan ya da aynı durumu yaşayan kimse var mı? Varsa yardımlarını bekliyorum. KBS sistemini biliyorum. Yolsuzluk yapılması çok zor ama burnuma pis kokular geliyor. Aynı durumu tüm hemşireler yaşıyor. Ama kimse gidip hakkını aramıyor. Aklıma ücret tahakkuk ettirip ödeme yapılmama ihtimali geliyor.

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
16 dakika önce, Murat Gedik yazdı:

Çok dikkatimi çekti ve hastane mutemetine sordum. Yıl sonu olduğu için maliye gelecek ayın da matrahını istedi o yüzde arttı dedi.

Olmaz böyle bir şey.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Olmaz böyle bir şey.. 

Ben de böyle söyledim ama sen bilmiyorsun filan gibi şeyler söyledi. Bi de üzerine çok gitmek istemedim orada.

Sadece bizim ek derslerimiz 12. Ayda erken yatar yeni yıla girmeden. Ama gelecek ayın matrahında görünür. Bu ayın değil.

Ya bilerek ya da bilmeyerek bir yanlış yapılıyor ama dur bakalım.
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Memurun vergi matrahına esas geliri ile ücretli çalışanın farklıdır. Asgari ücretlinin aylık vergi matrahı 1500 küsur mesela...

Bu arada mutemet muhtemelen bilmediği için teknik terim ile kafanızı karıştırmış. Öyle bir şey olmaz ama matrahının daha fazla olması normal.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik
Memurun vergi matrahına esas geliri ile ücretli çalışanın farklıdır. Asgari ücretlinin aylık vergi matrahı 1500 küsur mesela...
Bu arada mutemet muhtemelen bilmediği için teknik terim ile kafanızı karıştırmış. Öyle bir şey olmaz ama matrahının daha fazla olması normal.
Eşim devlet hastanesinde çalışıyor yani devlet memuru.
Yorum bağlantısı
Koray Demir
(düzenlendi)

Matraha döner sermaye dahil olabilir mi?

tarihinde Koray Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Gedik
Matraha döner sermaye dahil olabilir mi?
Evet döner sermaye ve mesai olduğu gibi ekleniyor yıllık vergi matrahına.
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Açılın ben mutemetim :)

Eşiniz fazla çalışma ödemesi yada döner sermaye ödemesi alıyorsa genelde 11. Ayda kümülatif vergi matrahına bunlar eklenir.

Aklınızda soru işareti kalmasın eşinizin bordrosunu yollayın bana sağlamasını yapalım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Gelir vergisine kişinin tüm gelirleri dahildir. Yani sokakta dilenseniz bile gelir vergisi vermek zorundasınız.

Memur maaşında gelir vergisi taban aylığından hesaplanır. Senede 13000 TL ye kadar olan kısıma kadar %15. Vergi uygulanır. 13000-30000 arasına %20, 30000-110000 %27, 110000 üstüne ise %35 vergi uygulanır.

Eşinizin maaşından dolayı 9. Aydan itibaren bir üst dilim olan %20 lik dilime tabi olmuş.
Anladığım kadarıyla gelir vergisine tabi diğer gelirler kümülatif e eklenince 32000 gibi bir matrah çıkmış ve vergi oranı %27 ye çıkmış.

Yine anladığım kadarıyla mutemeti boşa suçluyorsunuz.

Mutemetin hatası anlatamamış.
Mutemetin diğer hatası, döner sermaye ve fazla çalışma ücretlerini kümülatife geç işlemiş.

Ben çalıştığım kurumda yan geliri olan tüm memurların gelirlerini her ay işliyorum. Dolayısıyla zamanında kesiliyor. Mutemet aslında bu hatasıyla kamuyu gelirden mahrum bırakmış çalışanlara haksız kazanç sağlamış.
Yılın bitmesine 15 gün var ben olsam tek tek tüm ayları yeniden inceler çalışanlara zimmet çıkarır eksik tahsil edilen vergiyi alırdım.
Yarın incelemede ortaya çıkarsa mutemet uyarı alır ama kişilerden bu alınmayan vergiler faizi ile tahsil edilir.

Mutemet kısmen doğru yapmış ama geç yapmış.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Mert senin yazdıklarından anladığım kadarıyla mutemed aslında çalışanlara kıyak geçmiş :) Yani o mutemedin baktığı hesaplarda devlet zarar etmiş...

8 dakika önce, Mert Yeldan yazdı:

En ufak bir şeyde mutemet için akla hemen yolsuzluk gelmesi çok kötü.

Bu devirde kimse kimseye güvenmiyor maalesef...Gittikçede ortam kötüleşiyor dolayısıylada insanlar yanlızlaşıyor kimsede bunun bilincinde değil...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Aynen abi mutemet kıyak geçmiş ama ilerde farkedilir ise kişilerden faizi ile alınacak

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
1 dakika önce, Mert Yeldan yazdı:

Aynen abi mutemet kıyak geçmiş ama ilerde farkedilir ise kişilerden faizi ile alınacak

Bence bu işte mutemedin ihmalkarlığı var.Ben yetkili olsaydım faizi ceza olarak mutemede keserdim çünkü çalışanların bir suçu yok...

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Bence bu işte mutemedin ihmalkarlığı var.Ben yetkili olsaydım faizi ceza olarak mutemede keserdim çünkü çalışanların bir suçu yok...

Kesemezsin abi. Kasıt yok ve diğer gelirler maaş gibi standart değil. O yüzden sadece uyarı alır. Kişiler ise yersiz ödenmiş veya kesilmemiş ise takibe zorunlu. Kanunu bilmemek suçtur memur için.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Mert bey teşekkür ederim. Eşim 5. Ayda girdi %20'lik gelir vergisi dilimine. 11. Ayda %27'lik vergi dilimine girince vergi matrahını kontrol ettim ve 32000 tl olduğunu gördüm. Eşime vergi dilimine girmişsin dedim. Sonra kendi bordroma baktım. Benim vergi matrahı 24000 tl. Bir yanlışlık mı var dedim. 10. Ayın vergi matrahını kontrol ettiğim zaman 27 bin tl olduğunu gördüm. Yani bir ayda yaklaşık 5 bin tl artış olmuş. Diğer ayları da kontrol ettim ocak ayından itibaren her ay ortalama 3 bin tl artış olmuş. Siz yanlış anladınız galiba. Bu ay tekrar baktım 3 bin daha artmış.

Yani geç toplama yansıyan bir ödeme yok. Ben bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum. Özellikle önce muhasebeciyi suçlamadım. Gittim konuştum ama tatmin edici bir cevap alamadım. Dilekçe verdim bana maaş bordrolarını çıkarıp geri verdi.

Bir yanlışlık varsa düzeltilsin de borcumuz çıkarsa öderiz devletimize helali hoş olsun [emoji3]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Gecikme şöyle var 3 ayda bir toplayıp girilmiş. Ay bazında girseydi belki daha farkında olacaktınız.
Yanlışlık olduğunu düşünüyorsunuz şunu net yazabilir misiniz. Eşiniz maaş dışında diğer ödeme kalemlerinden ne kadar gelir elde etti?

Yorum bağlantısı
Murat Gedik
Gecikme şöyle var 3 ayda bir toplayıp girilmiş. Ay bazında girseydi belki daha farkında olacaktınız.
Yanlışlık olduğunu düşünüyorsunuz şunu net yazabilir misiniz. Eşiniz maaş dışında diğer ödeme kalemlerinden ne kadar gelir elde etti?
Eşim eşim yıl içerisinde en fazla bütün ödemeler dahil 4200 tl aldı. Bu ödemeyi her ay almadı geneli 4000 tl'nin altındaydı.

Benim anlamadığım konu ben eşimden fazla kazanırken yıllık matrahda 10 bin tl daha fazla.

Dediğiniz doğru olabilir ama mutemet neden bana böyle söylemedi onu da anlamadım.

Eşimin sabit maaşı 2000 tl sabit döner sermaye adı altında ödemesi var 900 tl 500 civarı da her ay değişen bir döner sermaye var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik
21 bin lira civarında olması lazım o zaman matrahın. Bordro varsa yollar mısınız
Mail olarak mı göndereyim Mert bey.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Sayın hocam eşinizle sizin maaş bordoları farklı ek ve yan ödemelerden oluşuyor. Siz daha fazla kazanmanıza rağmen eşinizin vergi dilimine sizden erken girmesi bu yüzden. Ayrıntılı açıklamayı Mert Bey birazdan yapar. Benim söyleyeceğim maaşın bir kısmı vergi matrahına girerken, ek ders ve ya döner sermaye gibi ödemelerin tamamı giriyor diye biliyorum. Eşinizin dönerden kazandığı oran sizin ek dersden kazandığınız orandan fazla olduğundan sizden toplamda az kazanmasına rağmen daha çabuk vergi dilimine ulaşıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...