İçeriğe Yönlendir

Mondeo 96 Ghia HB Kontak Problemi!

Recep Kahriman

Recommended Posts

Recep Kahriman
(düzenlendi)

Selamün aleyküm arkadaşlar. Aracım 1996 Mondeo Ghia HB Manuel vites.

Aracımı bir sabah kullandıktan sonra park edip öğlen tekrar kullanmak istediğimizde marş hiç almadı ve çalıştıramadık! Gösterge ışıkları yanmıyor, sağ sol sinyaller ayrı ayrı yanmıyor. Silecekler çalışmıyor. Otomatik camlar çalışmıyor. Ama Dörtüler yakınca çalışıyor. Elektrikli aynalar, korna, teyp, araç içi aydınlatmalar vs. çalışıyor 

Vurdurarak denedik çalışmadı, Akü takviyesi yaptık olmadı.

Marş motorundan olduğunu düşünmüyorum çünkü daha önce bu sıkıntıyı yaşadığım için ona benzer bir emare görmedim(cırlama, ses vs hiç olmadı!). Şarj dinamosundan da olmaması gerekir diye düşünüyorum (çünkü Akü, Şarj Dinamosu ve Marş motorunu yakın zamanlarda yeniledim). 

Şüphelendiğim bir yer var ama yine de emin değilim; kontak yuvası.. Ara ara temassızlık oluyormuş gibi marş almıyordu. Belli bir süre ne oluyorsa tekrar çalışıyordu. Eski model olmasından dolayı yuvası mı genişledi acaba? Öyleyse de kendim parça alıp yapabileceğim bir yol yöntem var mı?

Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan ya da benzer bir durum yaşayan arkadaşlardan yardım talep ediyorum.

Şimdiden teşekkürler. (Ankara-Etimesgut 17.12.2017)

tarihinde Recep Kahriman tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kontağı çevirince ne oluyor? tıktık diye se mi geliyor? gıvgıv yapıyor da almıyor mu? akü kaç volt ölçüldü boşta ve yükte?

Yorum bağlantısı
Recep Kahriman
(düzenlendi)
16 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

kontağı çevirince ne oluyor? tıktık diye se mi geliyor? gıvgıv yapıyor da almıyor mu? akü kaç volt ölçüldü boşta ve yükte?

Bahsettiğiniz şekilde hiç bir ses çıkmıyor. Akü 12V 72A daha yeni. Ama ölçmedik tabi. Sadece bir komşunun aküsünden takviye ile de denedik yine tık yok maalesef. ayrıca kontak ağız bölgesinin de biraz dağılmış olduğunu söyleyebilirim. Önceki kullananlar nasıl kullanmışlarsa!

tarihinde Recep Kahriman tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

genelde takviye kaloları çok kalitesiz, yanıltır. aküyü ölçün önce , tık yoksa 9.9 V larda çıkacak. 12-13 falansa, sorun başka yerde, kontak anahtarı dönüyorsa orada da sorun aramayın.  immo lambası marşa basma anında göz kırpıyor mu? ona bakın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Recep Kahriman
9 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

genelde takviye kaloları çok kalitesiz, yanıltır. aküyü ölçün önce , tık yoksa 9.9 V larda çıkacak. 12-13 falansa, sorun başka yerde, kontak anahtarı dönüyorsa orada da sorun aramayın.  immo lambası marşa basma anında göz kırpıyor mu? ona bakın

kontak anahtarı dönüyor ama dediğim gibi sanki boşta.. Ayrıca immobilizer yok benim araçta. Uygun bir vakitte akü ölçtüreyim dediğiniz gibi..

İlginiz için teşekkür ederim. Gelişmeleri buradan bildiririm inşallah.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Recep Kahriman

Selamünaleyküm tekrardan.. Biraz geç oldu ancak kusura bakmayın, yoğunluktan maalesef..

Aracı çekiciyle tamirciye götürmek zorunda kaldım. Elektriksel sıkıntısı olduğu belliydi zaten ama neyse bir ustaya biraz ekmek yedirmiş oldu :). Tabii helal olsun hak edene..

SORUNUN sigorta kutusundan ve marş yerinden olduğunu söyledi usta. Araç başında bekleyemediğimden de ustanın tam olarak ne yaptığını bilemiyorum. Bu nedenle bu kadar yazabiliyorum.

İlgilenen ve yardımcı olmaya çalışan siz değerli arakadaşlarıma teşekkür ederim.

Umarım bu tür problemlerle karşılaşmaz, ağız tadıyla aracınızı kullanırsınız inşallah.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...