İçeriğe Yönlendir

Mondeo II - Otomatik Vites Geri Kaçırma Sorunu

Fecri Acar

Recommended Posts

Fecri Acar
(düzenlendi)

merhaba arkadaşlar 3 ay önce mondeo 2,0 glx otomatık sanzıman arac aldım,yolda hararet yapıp conta yaktı sılındır kapağını degıstırdım,arabadan cok soğudum, d konumundayken yokuşlarda geriye bırakıyor, stop ediyor vitesteyken dalgalanma oluyor nasıl desem guc alıyor sonra kesılıyor. 3 gundur sabahları vitese attıgım halde hıc hareket etmıyor araba ıyıce ısındıktan sonra normale donuyor bu sorun özellikle geri viteste daha cok oluyor sanayiye gıttım havalar soguk ondan oluyor dediler hava -12 ağrıda oturuyorum biz -40 ları görüyoruz düsünemıyorum yardımcı olursanız sevinirim tesekkurler 

tarihinde Metin Akbal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Havalarla alakası yok. 

Yağ seviyesi kontrol edildi mi. ?

Yağı tam ve doğru yağ ise, tork konvertörü kaçırıyor olabilir. Şanzımanı açmak gerekir. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Yağ az olduğunda yeterli basıncı oluşturamaz.1.vitese taktığınızda nasıl davranıyorsa geri vitese taktığınızdada aynı şekilde davranması lazım.Mehmet abinin dediği gibi kaçırıyor olabilir.Selenoidlerde sorun olabilir.Aracınızda normal seyir halinde iken vites geçişlerinde sarsıntı veya rahatsız edici vuruntular oluyormu?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fecri Acar
(düzenlendi)

yagın normal olduğunu soyledıler.seyır halındeyken vurunu yok ama gecısler hafıf hıssedılıyor. kalkısta bıraz bosluk oluyor gaza yuklenınce bırden vuruyor ben yıne sanayiye gidip yagına baktırayım .maalesef pek anlayan yok bide geri viteste cok sarsıntı oluyor ve stop ediyor

tarihinde Fecri Acar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
8 dakika önce, Fecri Acar yazdı:

yagın normal olduğunu soyledıler.seyır halındeyken vurunu yok ama gecısler hafıf hıssedılıyor. kalkısta bıraz bosluk oluyor gaza yuklenınce bırden vuruyor ben yıne sanayiye gidip yagına baktırayım .maalesef pek anlayan yok bide geri viteste cok sarsıntı oluyor ve stop ediyor

Benim tahminim selenoidlerden olabileceği.Sökülüp bakılması gerekir.Herkesede söktürüp baktırmamak lazım.Yalnız otomatik şanzıman tamiri bakımı onarımı pekde ucuz değil.Selenoid valfi yenisi aşşağı yukarı 1000-tl.Eskisi tamir edilse bile kısa zamanda yine kaçırmaya başlar.Ehil bir ustaya gösterip tamirini yaptırırsanız aracınıza tekrardan ısınacağınıza eminim.Piyasadaki otomatik şanzıman tamircilerinin yarısından fazlası bu işten anlamıyor.Bizzat tecrübe ile sabit.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fecri Acar

abi sanayiye gittim birkaç yere yönlendirildim otomatik sanzımandan anlayan yok .burda söküp Erzurum veya Van a gönderiyorlar.ustanın bırı kesinliklikle sanzıman yagından olduğunu söyledi .yağcı yağın tam olduğunu yağ çubuğuna bakarak normal olduğunu söyledi,il dışındaki ustalarla görüstüm ikiside sanzımanda sorun oldugunu soyledi biri bu durumda arabayı kullanmanın dogru olmadıgını hemen mudahale edilmesi gerektigini söyledi masraf(3000-5000) yagını değistirsem düzelirmi acaba  hangi yağ konuyor sanzımana farkediyorumda geri viteste hareket etmıyor edıncede cok tıtrıyor stop edıyor tesekkürler

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Şanzıman indirme bindirme 750-tl,valfler 1000-tl,contalar ve filitre 300-tl desek,yağı 480-tl ,hadi balatalarda ölmüş desek 500-tl de o,tası sağlamdır okuyucusuda 80-tl desek.Tutacağı en fazla 3100-tl.Burda birtek fiyatı selenoid valfi değiştirir.Bunları yaptıkdan sonra şanzıman komple revizyona girmiş olur.Şanzımanı söküp göndermeyin.Şanzımanı yapan ustanın arızayı bizzat kendisi tespit etmeli ve tamiri yapmalıdır.Tarif ile olmaz bu iş.Yanlış yaparsınız sonra başınız ağrır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 saat önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

Şanzıman indirme bindirme 750-tl,valfler 1000-tl,contalar ve filitre 300-tl desek,yağı 480-tl ,hadi balatalarda ölmüş desek 500-tl de o,tası sağlamdır okuyucusuda 80-tl desek.Tutacağı en fazla 3100-tl.Burda birtek fiyatı selenoid valfi değiştirir.Bunları yaptıkdan sonra şanzıman komple revizyona girmiş olur.Şanzımanı söküp göndermeyin.Şanzımanı yapan ustanın arızayı bizzat kendisi tespit etmeli ve tamiri yapmalıdır.Tarif ile olmaz bu iş.Yanlış yaparsınız sonra başınız ağrır.

10 numara cevap.. 

+1

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hakan Bayrak

Yapabiliyorsanız şanzımanı önünüzde açtırın ve hangi parçalar değişecek hangileri iyi durumda kendiniz görün.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fecri Acar

cevaplarınız için çok teşekkür ederim.size biraz abartılı gelebilir ama dün sanayiye gittim sanzıman yağını değiştirmeye yağ çubuğuyla seviyesine bakıldı.seviye tamam ama ne durumda olduğunu bilmiyoruz yağcıya hangi yağı bırakmamız gerektiğini sordum şimdiye kadar hiç otomatik şanzıman yağı değiştirmediğini motor ustalarının değiştirdiğini söyledi,motorcu yağı hangisi olduğunu kestiremedi farklı şehirlerde ustalarla görüstük dex2 dex3 diyenler oldu net birsey yok,ford yetkili servisi aradım bizde kod arabayı getirmeniz gerek atf yağlar olmaz sakın,bunun yagı ozel bir karısım birebir aynı olmasa araba hiç yürümez sanzıman arıza verir deyince ortada kaldım bende değişmekten vazgeçtim havaların ısınmasını bekleyip sehir dışına  baktırmaya gitmeyi düşünüyorum inşallah havalar ısınıncaya kadar büyük bir sorun cıkarmaz böyle gidip gelmeler araca zarar verir mi bu arada alakası var mı bilmiyorum ama yakıt tüketimi cok 30tl -30 km tüp benzin denemedim 

Şimdi, Fecri Acar yazdı:

cevaplarınız için çok teşekkür ederim.size biraz abartılı gelebilir ama dün sanayiye gittim sanzıman yağını değiştirmeye yağ çubuğuyla seviyesine bakıldı.seviye tamam ama ne durumda olduğunu bilmiyoruz yağcıya hangi yağı bırakmamız gerektiğini sordum şimdiye kadar hiç otomatik şanzıman yağı değiştirmediğini motor ustalarının değiştirdiğini söyledi,motorcu yağı hangisi olduğunu kestiremedi farklı şehirlerde ustalarla görüstük dex2 dex3 diyenler oldu net birsey yok,ford yetkili servisi aradım bizde kod arabayı getirmeniz gerek atf yağlar olmaz sakın,bunun yagı ozel bir karısım birebir aynı olmasa araba hiç yürümez sanzıman arıza verir deyince ortada kaldım bende değişmekten vazgeçtim havaların ısınmasını bekleyip sehir dışına  baktırmaya gitmeyi düşünüyorum inşallah havalar ısınıncaya kadar büyük bir sorun cıkarmaz böyle gidip gelmeler araca zarar verir mi bu arada alakası var mı bilmiyorum ama yakıt tüketimi cok 30tl -30 km tüp benzin denemedim 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
26 dakika önce, Fecri Acar yazdı:

Mobil atf 220 veya mobil atf 320 olması lazım.Benimki elektronik şanzımandı atf 320 kullanıyordum.Elektronik olmayan şanzımanlarda atf 220 tavsiye ediyorlar.Bu araç için yağ markası mobil başkasını kullanmayın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fecri Acar
(düzenlendi)

benim arac acaba elektronik mi acaba

nasıl anlarız

tarihinde Fecri Acar tarafından düzenlendi
düzeltme yaptım
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
1 saat önce, Fecri Acar yazdı:

benim arac acaba elektronik mi acaba

nasıl anlarız

Markası nedir? Benim araç 97 modeldi şanzımanın ismi A4LD idi.İsmine bakıp nasıl bir şanzıman olduğunu öğrenebilirsiniz.Sizinkide büyük ihtimal elektronik şanzımandır.Aşşa yukarı benimki ile aynıdır.Kullanıcı klavuzu varsa otomatik şanzıman bölümüne göz atın belki birşeyler çıkar.Genelde ford kullanıcı kitabına şanzımanın adını yazıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fecri Acar

1998 MODEL 2.0 OTOMATİK MONDEO ZE TEC MOTOR KULLANMA KILAVUZU YOK 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Bir saat önce, Fecri Acar yazdı:

eskiden formda vardı ama baktım linkler ölmüş.Elinde olan birisi size verebilir.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
4 saat önce, Fecri Acar yazdı:

Küçük harfle yazmaya dikket edelim lütfen :)

Buyrun.. 

Kullanma kılavuzu https://www.dropbox.com/s/1vgazsku2bnycrk/Mondeo2_kull_kilavuzu.rar?dl=0

Bu da tamir kılavuzu https://www.dropbox.com/s/bojl04o7pwzyunu/Tamir_Kilavuzu.pdf?dl=0

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Fecri Acar

cok tesekkür ederim tamir kılavuzu acılıyor fakat kullanma kılavuzu şifre istiyor acılmıyor

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Hakan Bayrak
On 22.12.2017 at 17:39, Mehmet Ozyurek yazdı:

Küçük harfle yazmaya dikket edelim lütfen :)

Buyrun.. 

Kullanma kılavuzu https://www.dropbox.com/s/1vgazsku2bnycrk/Mondeo2_kull_kilavuzu.rar?dl=0

Bu da tamir kılavuzu https://www.dropbox.com/s/bojl04o7pwzyunu/Tamir_Kilavuzu.pdf?dl=0

@Mehmet Ozyurek abi ben de bir şeye bakmak için indireyim dedim ama kullanım klavuzu şifre istiyor haberin olsun. Paylaşım için teşekkürler abi eline sağlık. (Tamir klavuzunda sıkıntı yok)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Şifre fordclub olabilir.. Benim yaptığım kılavuz olabilir veya ben c-max yapmıştım onun şifresi fordclub mıydı hatırlamıyorum..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Ozyurek

Küçük harfle yazmaya dikket edelim lütfen [emoji4]

Buyrun.. 
Kullanma kılavuzu [mention=23]Mehmet Ozyurek[/mention] abi ben de bir şeye bakmak için indireyim dedim ama kullanım klavuzu şifre istiyor haberin olsun. Paylaşım için teşekkürler abi eline sağlık. (Tamir klavuzunda sıkıntı yok)

Bakayım ben ona bi.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...