İçeriğe Yönlendir

Yakıt Katkıları İşe Yarıyor mu?

Ünsal Günal

Recommended Posts

Orhan Ünsal

peki lpg yi taktırdıgım yerden bana bir katkı maddesi verdiler.

nasıl bişi tam bilmiyorum. 1 depoya boşaltıp kullanacakmışım. henüz kullanmadım. 2000km sonra yapmayı düşünüyorum.

kurumları falan temizliyormuş.

dogrumudur lpg li araçlar için aceba??

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
peki lpg yi taktırdıgım yerden bana bir katkı maddesi verdiler.

nasıl bişi tam bilmiyorum. 1 depoya boşaltıp kullanacakmışım. henüz kullanmadım. 2000km sonra yapmayı düşünüyorum.

kurumları falan temizliyormuş.

dogrumudur lpg li araçlar için aceba??

shellden depomu doldururken 100 oktan benzin alıp içine tamamen boşalttım temizliyiciyi. Araba vw touran ve kötü benzinden kaynaklanan ışığı yanıyordu bu işlemi temizlesin ışık sönsün diye yaptım ama yaklaşık 250 km yaptım ışık yanmaya devam ediyor. Sanırım temizlemedi :D

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy
arkadaşlar focus 1 2005 aracıma bir kereliğine mahsus yakıt katkısı koydurmayı düşünüyorum. bu katkılarla ilgili akaryakıt istasyonlarında genelde olumlu bilgiler olsada olumsuz yanları, zararı varmıdır? tavs,ye edermisiniz. çekişe katkısı varmıdır?

Yakıt katkılarından mucize beklemeyin,kötü solvent katılmış benzine hiç bir kimyevi madde düzeltemez,ancak benzinin geçiş yollarında birikmiş vernikleşmeyi

bazı kolay sökülebilen tortuları kalitesi ispatlanmış markalar giderebilir,içeriklerinde toulen veya kerosen gibi çözücü maddeler mevcuttur,Çağlar bey'in yazdığı

gibi orantısız kullanımlarda problemler yaşayabilirsiniz.

ford'un tavsiye ettiği würth marka kalitelidir veya stp marka tavsiye ederim

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Hiç bişey koymamak en iyisi sanırım.Gerçi şimdi BOR katkıları var insan onlara biraz inanmak istiyor ama kullananlar sanırım fark göremiyorlar.Görenlerde psikolojik olarak etkileniyolar gibime geliyor :D

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Vallahi arkadaşlar servisten aldığım wurth katkıyı depoda 25 lt yakıt varken kullandım depo boşaldıktan sonra tekrar doldurdum depoyu, suan daha bir rahatlamış gibi araba, sürekli bp den alıyorum yakıtı, araba 45000 de yaklaşık 39000 km opet kullandıktan sonra bp ye geçmiştim aradaki fark hissediliyordu, şimdiyse daha bir rahat gidiyor araç.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Erdem

bende dizel enj. temizleyicisi tavsiye ederim benim yakıt sarfiyatımı 16 krş dan 15 14 krş a düsürdü ama kullandıgım ilk depoda aksine 17 18 krş a cıkarmıstı sonraki depolarda dediim gibi düşürdü tabi mazot fiyatlarındaki düşüdüde hesaba katıyorum bence etkisi oluyor.

Yorum bağlantısı
Korhan Oray

Selamlar,

Aşağı yukarı 2.000-3.000 kilometrede bir aracımın yakıt deposuna enjektör temizleyici ürünlerden ekleme yapıyorum. Neticesinde az bir miktar aracımın rahatladığını hissedebiliyordum.

Bu cumartesi günü Dudullu Kadosan Sanayi sitesindeki Bosch Car System'da Carbon Clean uygulaması yaptırdım. İşlem bittiğinde yola çıkar çıkmaz etkisini hissettim. Aracın daha sessiz ve atak olduğunu hemen hissetmek mümkün. Yaklaşık 100-150 km. boyunca yüksek devirde kullanmamı tavsiye ettiler. Devirli kullanımın yanısıra egzostun pislikleri atması için bazen boşta giderken gazı full köklüyorum. Keşke daha önce yaptırsaydım diye düşünmemek elde değil... Performans olarak beklentim karşılandı, yarın da depoyu fulleyerek yakıt sarfiyatının ne derece düştüğünü 1 hafta boyunca test edeceğim. Tabii sizleri de haberdar ederim. Maliyeti ise 65 TL oldu.

Yorum bağlantısı
Tamer Terzi

teknik bilgi sahibi değilim. bende yeni dizel kullanmaya başlayınca nette biraz araştırma yaptım ve dizel için kesinlikle katkı kullanılmamasını öneriyorlar ve Enjektör montaj bayii garanti uzmanı biri ile görüştüğümde katkı maddesi kullanımının garantiyi bozduğunu bildirmişti. ve önerilerin genelinde 1- mümkün olduğunca aynı yerden yakıt almamı.. 2. çeyrek deponun altına düşmememi.. 3. düzenli bakım yaptırmamı .. 4. fabraikanın önerdiği yakıt cinsi kullanılmasını önerdiler. ( benim aracım için eurodizel )

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Erdem

peki nedenini tam olarak anlattılarmı acaba benim ustamda kullanmamı söylemişti birde 2. maddeye takıldım zaten aracımın mazot ışıgı yandıgında 5 10 km sonra mazot aldıgımda en fazla 40 lt yakıt alabildigini farkettim yani 45 lt depoda ısık yandıgında ztn 5 lt daha mazot oluyor bu yeterli diilmi ceyrek depo denmesinin sebebi nedir?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

çeyrek depo olayını şöyle yapalım, ışık yandımı mazot alın daha önce alınca bişey olmuyor, kamyonmu bu depodan pislik çekecekte hava yapacak falan, zaten koruma modu vardır, mazot aşırı azalırsa motor stop eder, kitapçıkta bununla ilgili bir bölüm bile var.

Yorum bağlantısı
Tolga Canvar

würth ün common rail dizeller için bir katkısı var.kullandım memnun kalmıştım en az 20-30 lt yakıtla beraber kullanılıyor.kullandıktan sonra aracın rolantideki titremesi,soğukta marş alması, tüketimiperformans olarak gözle görülür etkisi olmuştu.tavsiye ederim ama normal katkılardan fiyatı biraz pahalıdır.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Evet bende kullandım hatta servisten alırken wurth temsilcisi geldi onunlada konuştum, ya bişey olursa enjektör vs. dedim, herhangi bişey olduğu anda bizi ara hallederiz garantisi verdi serviste baya rahatlattı beni, bende alıp kullandım 28 ytl idi gerçi garanti sözlü ama wurth ün kalitesine inanıyorum, ilk koyduğumda bişey olmadı sandım 90km/h ile sakince giderim hep, fakat rampalara aynı kullanım tarzımla gittiğimde arabanın daha bir rahatladığı bariz belli oldu, katkıyı koyduktan sonra 390km kadar yola gittim yani zaten yola çıkmıştım arada onuda ekledim, depo boşaldıktan sonra 2 kez daha depoyu doldurmama rağmen arabanın çekişi hala aynı 0 gibi oldu kerata :rofl: sonuç olarak gayet memnun kaldım, depoda yaklaşık 25lt yakıt kalmışken ürünün tamamını depoya döktüm, zaten 20-30 lt arası koyun diyor üstünde, aynı maddeyi servis yine wurth ün carbon clean makinasındada kullanıyor fakat karışım oranı farklı depoya atar gibi kullanmıyorsunuz aynı yukarda anlatıdığı gibi motorvac carbon clean nasıl kullanılıyorsa aynısıymış araç rolantide 45 dk. kadar çalışıyor vs...

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mustafa Yazkan

Geçen yıl explorer ile yola çıktığımda aracın çok belirgin bir şekilde gaz yemediğini gördüm, gaza biraz fazla basınca yığılıyordu, hemen bir shell istasyonuna gittim ve 97 oktan alıp bir de 5 liralık uyduruk bir enjektör temizleyici koydurdum. Yola çıktıktan 1 km sonra sanki sihirli değnekle dokunmuş gibi hiç bir sorun kalmadı. Araçlarda bu tip belirgin sorunlar olmadıkça konulan katkıların etkisi hissedilmiyor. Belirgin her durumda katkılar işe yarayacak diye de bir şey söylemek yanlış olur, ben yine de bu katkı olayına biraz temkinli yaklaşıyorum.

Yorum bağlantısı
Murat İmeci
Vallahi arkadaşlar servisten aldığım wurth katkıyı depoda 25 lt yakıt varken kullandım depo boşaldıktan sonra tekrar doldurdum depoyu, suan daha bir rahatlamış gibi araba, sürekli bp den alıyorum yakıtı, araba 45000 de yaklaşık 39000 km opet kullandıktan sonra bp ye geçmiştim aradaki fark hissediliyordu, şimdiyse daha bir rahat gidiyor araç.

Bu würth katgısını benim aracada koymuşlardı ve gercekten aracta bir rahatlama hissettim...

Opet ile Bp nin eurodizelinde setan sayısı farklılığı var.

Opet eurodizel setan sayısı: 51

Bp eurodizel setan sayısı: 55

Yüksek setan ,yakıtın yanma verimlilini arttırmaktadır ,bununda bir etkisi olabilir.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Abdussamed Acar

Bende tam Yaşar Ustanın tavsiye ettiği ürünü söyleyecektim ki Yaşar Usta benden önce davranmış... Ben kullanmış ve gerçekten etkisini farketmiştim bu ürünün... Bence Carbon Clean yapmaktan korkmayanların tereddütsüz uygulayabilecekleri bir ürün... Riskine gelince.. bence Tr de herhangi bir istasyondan yakıt almaktan çok daha güvenilir bi işlem... :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Kesinlikle katılıyorum, dizel için olanı özellikle süper, Wurth yetkilisiyle görüştüm, motora bişey olamaz dedi ya olursa dedim bizi arayın aracınızı hemen alırız dediler, özelliklede servisteyken konuştum üstelik, diğer uyduruk katkılar gibi değil bu, katkı bitince çekişte bitmiyor, aracı kullandıkça kendine geldiği belli oluyor, hala test ediyorum 1000km den fazla yol yaptım sonuç süper bence.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ankarada Würth ürünlerini bulabilceğimiz biryer bilen var mı? Online alma şansımız var onu biliyorum elden alacağımız bir yer ben hiç görmedim..

Yorum bağlantısı
Barkın Kayaoğlu

Würth'ün sitesinden de satış yapılıyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Hakan Cibelik

Dün Shell'den depoyu doldurdum. Bugün de internetten sipariş ettiğim Würth marka enjeksiyon katkısının tamamını depoya ilave ettim. Biraz gezdim, km yaptıkça etkisi farkedilmeye başladı. Önceden yığılıp kalan araba şimdi tay gibi maşallah... Gerçi aracımı aldığımdan beri yakıtı Opet'ten alıyordum ve artık memnun kalmadığım için Shell'e geçtim, onun da etkisi olduğuna eminim ama yine de Würth'ün etkisi tartışılmaz. Şişenin üstünde 50 litre yakıt için 1 litre katkı kullanın diyordu ve ben 40 litre yakıta 300 ml kullandım, sorun olacağını da sanmıyorum. (Umarım) :)

Yorum bağlantısı
Tufan Bitir

Yakıt katkıları depoya konulduğunda o deponun uzun yol yaparak yüksek devirde bir seferde bitirilmesi gerekiyor. Eğer şehir içinde kullanayım diye atarsanız depoya o an için bitirilemeyeceği için deponun içindeki sırlara zarar verip kaldırır buda yakıtla beraber yanarken bu sır parçalarının katalitik konvektörü tıkamasına neden olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Motoru gerektiği gibi kullanıyorsanız ve yakıtı aldığınız istasyonlara dikkat ediyorsanız yakıt katkısına hiç ihtiyacınız olmaz. Pediodik olarak yakıt katkısı kullanılacak diyede bir şart yok. Yakıt katkılarından kaynaklanan problemlerde yok değil.

Motoru çok düşük devirde kullanmayın, hızlanmalarda devamlı tam gaz yapmayın, hızlanma anlarında gaza ani basarak hızlanma yapmayın, yakıtı temiz olduğuna güvendiğiniz istasyonlardan alın. Ara sıra uzun yolculuklarda gaza yüklenmeden motoru devirli kullanın yeter...

Dizel bir motoru üstte dediğim gibi kullanırsanız. Bakımlarını düzenli yaptırırsanız motorda çok fazla kurum oluşmaz. Enjektörlerde kolay kolay bozulacak parçalar değil. 1500 bar üzerinde çalışan parçalar, dolayısıyla kolay kolay pislik tutmazlar. 1 lastiğin basıncı 2 bar civarı...

Dizel motorlarda sorun yaşayanlar genelde yakıtı rasgele istasyonlardan alanlar. Bakımlarını aklına geldikce yapanlar. Kullanımda devamlı tam gaz yapanlar. Ekonomik olsun diye 1000 devirde arabayı yürütmeye çalışanlardır. Onları katkıda kurtarmaz, dizel motordan ekonomide sağlayamazlar. O kullanıma karşılık götürüsü fazla olur.

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...