İçeriğe Yönlendir

Yakıt Katkıları İşe Yarıyor mu?

Ünsal Günal

Recommended Posts

Ertan Çabuk

59 binde 2nci el MK3 Tdci mondeoyu 90 bin km.lere kadar kullandım her 10 bin kmde CC yaptırdım ve düzenli würth kullandım ancak bunlar enjektorlerin ses yapmasına engel olmadı, Enson enjektör revizyonu yaptırmıştım. Tavsiyem 90 bin 100 bin km.lerde sökülecek temizlik yapılması. "0" dan itibaren bu tür temizleyici kullaniminin faydasi olabilir, tecrube etmedim. Ford için İngiliz forumlarında BG 244 isimli bir ürün özellikle sesi kestiği için methediliyordu. Ses varsa denenebilir, ideali sökülüp temizlenmesi manifold maf dahil.

Komple yıkandığından bahsettiler. EGR, Manifolt, Enjektörler ve Motor,

Hatta bunun için de yağ değişim zamanı gelmemi çünkü yağın iptal olacağını ve değişmesi gerektiğini söylediler. makinesini de gösterdiler. EKG cihazı gibi birşeydi :D

Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

Komple yıkandığından bahsettiler. EGR, Manifolt, Enjektörler ve Motor,

Hatta bunun için de yağ değişim zamanı gelmemi çünkü yağın iptal olacağını ve değişmesi gerektiğini söylediler. makinesini de gösterdiler. EKG cihazı gibi birşeydi :D

Riskli iş malzemeyi kucaklamak var sonunda. Ben de araştırmıştım BG 244'u Turkiyeye getiren firma sanırım benzeri işler yapıyordu enjektör elden çıkınca peşini bıraktım arkadaşımın kia sportage'ni fırsat bulursak yaptıracağız, sonucları paylaşırım.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Riskli iş malzemeyi kucaklamak var sonunda. Ben de araştırmıştım BG 244'u Turkiyeye getiren firma sanırım benzeri işler yapıyordu enjektör elden çıkınca peşini bıraktım arkadaşımın kia sportage'ni fırsat bulursak yaptıracağız, sonucları paylaşırım.

Riski servise ait :D

onlar düşünsün.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)

CC veya yakıta katılan katkı ile motor temizliği yapmanın ve sonucun ne olduğunu öğrenmenin tek yolu, temizlik önce egzos ölçümü ve sonrası ölçümüdür. Eğer emisyon değişmiş ise işe yarıyordur.

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Nevşehir dönşü yaptıracağım bu dedikleri şeyi. emisyona da baktırım gerekirse. bakarız farka

Yorum bağlantısı
Caglayan Celiker

Km si nedir, 100.000 km yi falan geçtiyse temizletip sonrasında düzenli katkı kullanımı çok iyi olur bence, 150 bin civarıysa kesin sökülerek temizlenmeli, katkı vs. CC falan kar etmez, hatta CC enjektörü bozabilir bile.

113.000 km de. bu cc en ucuza 300 tl ye filan mı yapılır.

Yorum bağlantısı
Engin Murat Ünal

Motor kurum bağlama konusu ayrı bir mühendislik biraz bu işin test ve geliştirmelerini yapandan dinledim motor kurum bağlama eğrisi belli bir doyuma geldikten sonra sabitleniyor ve kurum üstüne daha da kurum tutmadığından o noktada kalıyor. İşte motor üreticileri de bunları bilerek bu kurum tabakasına göre ileriye yönelik geliştirme yapıyorlar.

Bakın şöyle bir şey de söyleyeyim bazı markalarda motor üreticileri belli kilometrelerde motor gücünü yazılımla düşürüyor(Kilometresi markaya göre değişiyor ). Kullanılan parçaların ve eskimenin getirdiği etkiler hesaplanarak çalıştırılan bu tip mekanizmalar da var.

Bence düzenli yağ değişimi, kaliteli bir motor yağı, kötü olmayan yakıt, motor devrinin önerilen şekilde kullanılmaya dikkat edilmesi daha önemli.

Yakıt katkısındaki düşüncem ise şu; Daha önce ben de yakıt katkısı kullandım zararı olacağını sanmıyorum ama üst üste maliyetini topladığınızda motorun 100.000 lerde iyi bir bakım ve temizlemeye sokulması maliyeti daha mantıklı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)

aracım şu anda 122.000 de. Yakıt tüketimi artmıştı. Sürekli PO dan aynı istasyondan alırım. son 5 depodur 600 km yi zor görüyordum hemde şehir dışında.Farklı bir PO istasyonundan aldım. Bir kutu würt ürününü full depoya koydum. 3000 dd şehir dışı yolculuk yaptım. Araç şekişinde özellikle 1-2-3. viteslerde artma oldu ve depo 3000 dd da kullanmama rağmen 750 km yaptı. Fazla yol yapması katkıdan mı, istasyondan mı, temizlendiği için mi bilmiyorum. Bu gün depoyu yeniden fulledim. Sonucu burada yazarım. Würth ürününü tavsiye ederim. internetten kendi sayfasından yada bayisinden alın 31 lira bişey. Deneyin derim. Zararı geleceğini sanmam.

tarihinde Hamit İnan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Havaların ısımasından dolayı veya arbanızı olması gereken 3000 ortama devirde kullandığınız için yakıt tüketiminiz düşmüş olabilir.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Havaların ısımasından dolayı veya arbanızı olması gereken 3000 ortama devirde kullandığınız için yakıt tüketiminiz düşmüş olabilir.

Bence katkıdan, kullanmadan 3000 devirde uzun yol yap, bana katılcaksın, Hamit kardeşim, şimdi depon bitsin, yeniden doldur, aynı performansın 7000-8000 km daha sürmesi lazım, sonrasında yine kirlenme başlar ve 10000 de yine wurth kullanmalısın.

Not: 3000 ortlama çok, 2000-2500 olması lazım, 3000 devir anca vites değişiminde olmalı, daha üst devirleri zaten kullanmıyorum, anca gerektiğinde ve kısa süreli kullanırım.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
(düzenlendi)

Bence katkıdan, kullanmadan 3000 devirde uzun yol yap, bana katılcaksın, Hamit kardeşim, şimdi depon bitsin, yeniden doldur, aynı performansın 7000-8000 km daha sürmesi lazım, sonrasında yine kirlenme başlar ve 10000 de yine wurth kullanmalısın.

Not: 3000 ortlama çok, 2000-2500 olması lazım, 3000 devir anca vites değişiminde olmalı, daha üst devirleri zaten kullanmıyorum, anca gerektiğinde ve kısa süreli kullanırım.

3000 derken 3000 i geçmemek anlamında...

Mevsim geçişinde değiliz şu an, sıcaklık ortlaması hemen hemen aynı olur yaz sonuna kadar. Depoyu doldurup ölçüm yapacağım. Daha sonra würth ile 1 depo kullanıp tekrar doldurup en son doldurduğumla würth öncesi ile karşılaştırma yapacağım.

Ekleme: Fırsat bulursam würth öncesi ve sonrası emisyonuda ölçtüreceğim.

tarihinde Nihat Palolu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

3000 derken 3000 i geçmemek anlamında...

Mevsim geçişinde değiliz şu an, sıcaklık ortlaması hemen hemen aynı olur yaz sonuna kadar. Depoyu doldurup ölçüm yapacağım. Daha sonra würth ile 1 depo kullanıp tekrar doldurup en son doldurduğumla würth öncesi ile karşılaştırma yapacağım.

Ekleme: Fırsat bulursam würth öncesi ve sonrası emisyonuda ölçtüreceğim.

Ok.

Test sonuçlarını merakla bekliyorum :) Bu ürünün esas olayı koruyucu etkisi, sistem yada araba yeniyken sürekli kullanımda sistem hep iyi durumda kalıyor.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Ok.

Test sonuçlarını merakla bekliyorum :)

Mazot fişleri ve emisyon evrakları ile birlikte burada paylaşırım :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Yakıt sistemin temizse fark olmayacaktır, şuan ki kullanımda uzun yol, 90-100 km/h bandında araba boşken ki ortalama yakıtın 4-4.7 lt. ise fark göremeyeceksin, sadece rahat ve ısındığında daha sessiz bir motor hissedeceksin.

Yalnız 4lt. ortalamayı yakalaman lazım.

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın
(düzenlendi)

yaz ile kış arasında izmirde yaklaşık 0.5 litre fark ediyor bende. Yazın daha az yakıyorum.

tarihinde Mehmetali Bilir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Benim araba 1.4 lt. En son ölçümümde şehiriçi 100 km de 5.3 lt ( kılavuz en alt limit ) yakıyordum. Uzun zamandır ölçmedim. Şehirdışı birkaç kez ölçmeye çalıştım ama benden habersiz mazot alındığı için hesaplar karıştı :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Şehir içi 5.3 mü, fena değil, hatta iyi, azıcık fazla yakmış o kadar :)

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Şehir içi 5.3 mü, fena değil, hatta iyi, azıcık fazla yakmış o kadar :)

Siz şehiriçi 100 km de 4 lt mi yakıyorsunuz ?

Eğer öyle ise bu würth sayesinde oluyordur.

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

şehir trafiğinden şehir trafiğine çok fark ediyor. Ben çok yoğun trafikte bir kez cebelleşsem tüm ölçüm değerlerim değişiyor. ama genel olarak trafikte kullanmamaya çalışırsam 4.5 litre civarında ortalamam var. Kışın bu 5 litrelere yaklaşabiliyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Şehir içi tüketim denince, ev-iş uzaklığı, güzergah yönü bile %25 e kadar fark ettirir, karşılaştırma yanıltır, günlük aynı menzili bile yapsa, mesela İstanbulda , aynı semtlerde ama ters yönde ev/işi olan bile farklı yakacaktır.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Arabayı aldığım zaman 5-6 depo üst üste denedim 5.5 lt. çıktı.

Lastikleri değiştirdim. Ön düzen yapıldığında ön düzenci ayarsızlık var toe açısı yanlış lastikler dışa bakıyor düzelttim dedi.

Yeni lastilerle 5-6 depo üst üste denedim 5.3 lt. çıktı.

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Mert Yetginbal

2006 dizel Fiestam var ve "Dizel Yakıt Katkısı + Enjektör Temizleyici" için önerinizi rica ediyorum.

Gerekli midir? gerekliyse hangi ürünü önerirsiniz?

Teşekkürler...

ATF direksiyon hidrolik yağı depoyu fulleyin ATF yi de depoya koyun (dizel) araç için geçerlidir gerçekten iyi geliyor 1 ay yapın bunu full depo olması şart değil hemen aracı çalıştırın çözümmü değil ama piskolojik etkisi var :)) ben çok denedim hiç bir işe yaramadılar bu iş güzel ama enjeksiyon çok kirlendiyse kaçarın yok,

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Murat_Durmaz

herkese merhaba, arkadaşlar 1.25 fiesta aracında würth ün benzinli motorlar için yakıt katkısını kullanan var mı acaba? bu markayı herkes öneriyor. bende denemeden önce fiestasında kullanan arkadaşlardan görüş almak istiyorum. katkı kullanıldıktan sonra fayda veya zarar gören varmı? bunları yazarsanız sevinirim. teşekkürler

Yorum bağlantısı
Guest Coşkun Uçar

Valla enj. temizleyicisini bilmiyorum ama ben arabayı alırken motor pislik içindeydi Würth'ün bi ürününü sıktılar motora 2 dakka sonra motor pırıl pırıl oldu...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...