İçeriğe Yönlendir

Hava Akışmetre (maf) Sensörü Teli Kopuksa Lehim Yapmak Dogru Olur mu?

Sedat Demircan

Recommended Posts

Sedat Demircan
(düzenlendi)

Arkadaslar dün usta hava akışı temizledi silikonsuz kontakt sprey ile ama pc de hala maf arıza kodu verince  ben dayanamadım bugün içini açtım baktım ne göreyim sensorler ve etrafı silikon vazelin gibi bişey ile kaplı !!! Dünkü sprey, silikon kalıntısıni alamamış galiba ,ve iki minik sensörün  yukardaki olanın sol tarafı lehimden kirilmisti. Şimdi pamukla kolonya ile güzelce temizledim kurutup takcam mecbur ama size sorum şu:
Kirilan o aşırı ince tele iyi bi elektronik ci lehim yapsa sizce tamir olmuş olur mu yoksa bu parcaya lehim yapınca mı asıl sorun olur ? Yani bu tel lehimlenebilir cinsten mıdır ? Net bilen olursa sevinirim fotolari atamıyorum nasıl foto yükleniyor? ..Bu arada araçta tekleme veya hiç problem de yok ama arıza kodu veriyor diye yaptım 

tarihinde Metin Akbal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Arkadaslar dün usta hava akışı temizledi silikonsuz kontakt sprey ile ama pc de hala maf arıza kodu verince  ben dayanamadım bugün içini açtım baktım ne göreyim sensorler ve etrafı silikon vazelin gibi bişey ile kaplı !!! Dünkü sprey, silikon kalıntısıni alamamış galiba ,ve iki minik sensörün  yukardaki olanın sol tarafı lehimden kirilmisti. Şimdi pamukla kolonya ile güzelce temizledim kurutup takcam mecbur ama size sorum şu:
Kirilan o aşırı ince tele iyi bi elektronik ci lehim yapsa sizce tamir olmuş olur mu yoksa bu parcaya lehim yapınca mı asıl sorun olur ? Yani bu tel lehimlenebilir cinsten mıdır ? Net bilen olursa sevinirim fotolari atamıyorum nasıl foto yükleniyor? ..Bu arada araçta tekleme veya hiç problem de yok ama arıza kodu veriyor diye yaptım 
Maf duzgun calismadigi icin arac su an muhtemelen cok yakiyor, zira beyindeki kayitli yakit haritasi kullanılıyor. Bu da zrngin karisimdir genelde.
Maf in tamiri pek mümkün değil. Yenilemeniz yerinde olur.
Yorum bağlantısı
Sedat Demircan
2 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Maf duzgun calismadigi icin arac su an muhtemelen cok yakiyor, zira beyindeki kayitli yakit haritasi kullanılıyor. Bu da zrngin karisimdir genelde.
Maf in tamiri pek mümkün değil. Yenilemeniz yerinde olur.

Evet sabit veriyi kullanıyor belli .Peki Max değişse yine lpg ayarına gitmeye gerek olur mu

1 dakika önce, Sedat Demircan yazdı:

Evet sabit veriyi kullanıyor belli .Peki Max değişse yine lpg ayarına gitmeye gerek olur mu

Çünkü maf Şuan hep sabit 0.19 gösteriyo cihaz ile bakınca

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

MAF değişince tabii ki LPG ayarına tekrar gidilmeli zira yakıt haritanız değişecek. MAF değişimi sonrası zaten akü resetlemesi faydalı olacaktır. Yakıt haritanızı sıfırdan oluşturursunuz.

Yorum bağlantısı
Sedat Demircan
Bir saat önce, Sani Gerşon yazdı:

MAF değişince tabii ki LPG ayarına tekrar gidilmeli zira yakıt haritanız değişecek. MAF değişimi sonrası zaten akü resetlemesi faydalı olacaktır. Yakıt haritanızı sıfırdan oluşturursunuz.

Monte ederken kürdan yardımı ile kopuk ıkı teli birbirine degdirmeme rağmen ölçümü Hala sağlıklı yapmadı yani sabit maf verisi 0.19 ve 0.23 arasında oynuyor zaten önceden de hep bu iki degerde idi yani teli lehim yapmama gerek kalmadı Şuan aracın cekisi falan çok iyi ama ben yine de bi yansanayi almayı planlıyorum mutlaka yakıt tüketim olarak faydası olur nasıl olsa diyorum :)

Ha bu arada maf â göre bence lpg ayarı gerekmez maf zaten hava sartlarina havanın girişine göre benzin gondermede kullanılan bi parça değil mi

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Daha önce yapanı duymadım. Ancak şu tabloda kaybedeceğin bir şey yok.

Düşük wattlı bir lehim tabancası ile lehim denenebilir.. 

Yorum bağlantısı
Ümit Kaan

Hava akışmetre'yi yan sanayi alacağına hiç almaman daha hayırlı, paran çöpe gider.

Yorum bağlantısı
Hasan Yıldız

Havanin akisi,aracin salinimi gibi bir cok kinetik olaya maruz kalan tel temasini fazla uzun sure koruyamacak.Cok hassas bir parca tamir denenir veri takibi yapilir sonuca gore degisim ama kesinlikle orjinal olmali bence.Bir kac gun verileri takip ederek deneyebileceginiz cikma da olabilir.

Yorum bağlantısı
Sedat Demircan
On 24.12.2017 at 17:35, Sani Gerşon yazdı:

MAF ECU'ya bilgi veriyor. LPG enjektörleriniz bu bilgileri nereden alıyor?

muhtemelen lpg de ecudan alır,neyse yeni maf orj eski sahibinden almışım evde duruyormuş çalışıyor çok da güzel devirlenmesi herşeyi falan,ayara da gitmnedim şimdilik

On 25.12.2017 at 06:42, Ümit Kaan yazdı:

Hava akışmetre'yi yan sanayi alacağına hiç almaman daha hayırlı, paran çöpe gider.

öyle bi algı var evet ama bende o algı kırıldı neden mi?Orj çalışan maf takmadan önce 109 liraya maf siparişi verdim sıfır yan sanayi ve elm cihazı ile rölantide ölçtüğü ve yolda belli hızda ölçtüğü hava gramına baktım sonra aynı şartlarda orj çalışan maf taktım ölçtüm hemen hemen aynı değrlerdi inanın çok küçük farklar vardı arasında yani başarılıydı maf bence

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

üstündeki jeli olmadan olmaz düsüncesindeyim bende bozuk akısmetremin içini acmıstım öyle. o jelin mutlaka bir + var yoksa jel ne alaka.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...