İçeriğe Yönlendir

C Max 2 - Kalan Yol Mesafe Bildirimi

Erkan Uygur

Recommended Posts

Erkan Uygur

Merhaba arkadaşlar,

Aracıma yakıt aldığımda yol bilgisayarı kalan mesafeyi 404 km gösteriyordu 2-3 km gittim eve vardım 358 km ye düştü.Bir önceki aracım 2011 focusta boyle şeyler olmuyordu.

Aklıma acaba anlık yakıt tüketimine göremi değerleri veriyor sorusu geldi, focusta ortalama yakıt tüketimine göre değer veriyor.

Ayarını değiştirmek mümkünmü bilemedim yardımcı olursanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Herhangi bir ayar değiştirmen mümkün değil.

Anlık tüketime göre değil ama son kullanımdaki tüketime göre kalan menzil tahmini yapar.

Yani derki. Bu şekilde kullanmaya devam edersen bu kadar yol giderim.

Şehir işi trafiğe girip çok yaktırdığın için aşırı bir düşüş yaşadın, Uzun yola çıkıp sakin kullansaydın, 404 olan tahmin muhtemelen 450 ye çıkacaktı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erkan Uygur
3 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Herhangi bir ayar değiştirmen mümkün değil.

Anlık tüketime göre değil ama son kullanımdaki tüketime göre kalan menzil tahmini yapar.

Yani derki. Bu şekilde kullanmaya devam edersen bu kadar yol giderim.

Şehir işi trafiğe girip çok yaktırdığın için aşırı bir düşüş yaşadın, Uzun yola çıkıp sakin kullansaydın, 404 olan tahmin muhtemelen 450 ye çıkacaktı.

Hımm ama yanıltıcı oluyor bu durumda ortalamaya göre değer verdiği zaman kendimi özellikle uzun yolda ayarlıyordum şimdi sürekli değişen  değerler gelecek karşıma :unknw:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çok bakmamaya çalış :) Sistem doğru çalışıyor aslında. Son gidişine bakıp böyle gidersen bu kadar giderim diyor.
Trafik açılırsa ve rahat ilerlemeye başlarsan artacak.

Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Ben de cmax kullanıyorum.

O gösterge son 5-10km deki kullanıma göre devamlı değişiyor.

İstanbul gibi ne zaman ne trafikle karsılasılacagı belli olmayan yerde hiç kullanışlı değil.

Ben yakıt alırken hep full yaparım ve yol bilgisayarından km.yi sıfırlarım.

Hep km ekranı acık durur.

Menzil yanıltıcı ve moral bozucu oluyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Doğru olan bu değilmi zaten, başka nasıl gösterecek ki değeri?

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Doğru sistem bu zaten. Özyürek'in dediği gibi, yol bilgisayarı diyor ki bu şekilde kullanmaya devam edersen şu kadar gidersin. Sıkışık trafikte kaldın, yakıtın az 40 km kaldı dedi, trafik açıldı otobana çıktın 10 km gittin 50 km kaldı der, 90 km sabit hızla 10 km daha git menzil 60 km ye çıkar(mesela). Doğrusu da bu. O trafikte çok uzun süre kaldığını düşün, kurban bayramında İzmirden 14 satte döndüm ben istanbula. O trafikte kaç km gidebileceğimi gösterdi ben de ona göre önlem aldım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Uygur
24 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Doğru sistem bu zaten. Özyürek'in dediği gibi, yol bilgisayarı diyor ki bu şekilde kullanmaya devam edersen şu kadar gidersin. Sıkışık trafikte kaldın, yakıtın az 40 km kaldı dedi, trafik açıldı otobana çıktın 10 km gittin 50 km kaldı der, 90 km sabit hızla 10 km daha git menzil 60 km ye çıkar(mesela). Doğrusu da bu. O trafikte çok uzun süre kaldığını düşün, kurban bayramında İzmirden 14 satte döndüm ben istanbula. O trafikte kaç km gidebileceğimi gösterdi ben de ona göre önlem aldım :)

Zaten sıkışık trafikte ortalama yakıt tüketimimizde artmıyormu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ortalamaya göre hesaplamıyor ama.
Ortalama; son sıfırlamadan sonrasını baz alır.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
9 dakika önce, Erkan Uygur yazdı:

Zaten sıkışık trafikte ortalama yakıt tüketimimizde artmıyormu?

E tamam işte. Depoda 10 lt yakıt varsa, ortalamamız arttığında menzilimiz de azalmaz mı? Otoban da sabit hızda gidip ortalamayı düşürürsek menzilimiz artmaz mı? :)

Yorum bağlantısı
Erkan Uygur
10 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

E tamam işte. Depoda 10 lt yakıt varsa, ortalamamız arttığında menzilimiz de azalmaz mı? Otoban da sabit hızda gidip ortalamayı düşürürsek menzilimiz artmaz mı? :)

evet ama ortalama bir anda artmaz veya azalmaz bu nedenle bilgisayarın verdiği değer stabildir.Ancak anlığa göre verdiği değerlerde dalgalanmalar olduğu için o anda insanda bir panik havası yaratıyor :fiuw:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

uzun yolda in cin top oynuyor, ve marka istasyon arıyorsunuz, o durumda işe yarar. şehir içinde adım başı istasyon mevcut zaten ve tüketim çok değişken o ortmada

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Ortalama tüketim, km sayacını ne zaman sıfırladığınıza göre artar-azalır veya artmaz- azalmaz. Şöyle ki, yakıt aldınız sayaçları sıfrıladınız, ortalama tüketim yapacağınız ilk 5- 10 için çok değişken olur. Sıfırladıktan sonra petrolden eve gelene kadar 10 litre görebilirsiniz kısa mesafede. Ama uzun yoldaysanız direk uzunyol değerini görürsünüz.

Ya da ortalamayı sıfırlamadınız,100 lerce km lik ortalama var ekranda, kesinllikle kolay kolay değişmeyecektir. Ortalama uzun sürelik(100 km bile yeterli) ve siz trafiğe takıldınız saatte 5 km yol gidiyorsunuz,. Bilgisayar kalan menzili ortalamaya göre hesaplasa yarı yola gelmeden yakıtınız biter. Bu yüzden menzil (diyelim ki son 10 dk veya son 10 km) anlık tüketime göre değişir. Bu şekilde sürmeye devam edersen şu kadar gidersin der.

Aslında bu durum ortalamayı da değiştirir ama dediğim gibi, ort. tük. sayacı sıfırlanalı çok olduysa değişim ekrandaki değeri değiştirmeyecek kadar az yüzdelerde olacağından ekran değişmez :)

Karşılıklı konuşmak gerek. Yazarak çok zor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Uygur
2 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Ortalama tüketim, km sayacını ne zaman sıfırladığınıza göre artar-azalır veya artmaz- azalmaz. Şöyle ki, yakıt aldınız sayaçları sıfrıladınız, ortalama tüketim yapacağınız ilk 5- 10 için çok değişken olur. Sıfırladıktan sonra petrolden eve gelene kadar 10 litre görebilirsiniz kısa mesafede. Ama uzun yoldaysanız direk uzunyol değerini görürsünüz.

Ya da ortalamayı sıfırlamadınız,100 lerce km lik ortalama var ekranda, kesinllikle kolay kolay değişmeyecektir. Ortalama uzun sürelik(100 km bile yeterli) ve siz trafiğe takıldınız saatte 5 km yol gidiyorsunuz,. Bilgisayar kalan menzili ortalamaya göre hesaplasa yarı yola gelmeden yakıtınız biter. Bu yüzden menzil (diyelim ki son 10 dk veya son 10 km) anlık tüketime göre değişir. Bu şekilde sürmeye devam edersen şu kadar gidersin der.

Aslında bu durum ortalamayı da değiştirir ama dediğim gibi, ort. tük. sayacı sıfırlanalı çok olduysa değişim ekrandaki değeri değiştirmeyecek kadar az yüzdelerde olacağından ekran değişmez :)

Karşılıklı konuşmak gerek. Yazarak çok zor

Bencede karşılıklı konusup su işi netleştirelim :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Erkan yeni araban hayırlı olsun. Alır almaz yol bilgisayarını sıfırlamış ve Focusu uzun zamandır sıfırlamamış olabilir misin ?

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Sıfırlamak ile alakası yok focus 2 de mesele. Geçen depo uzun yol yapmışsam, depoyu fulleyip sifirladimda menzil 900 km üstü görünüyor hatta 999 bile gördüm. Yarım depo bittiğinde 350-400 km yapmış oluyorum ama menzil 550-600 diyor hala [emoji16]

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
4 dakika önce, Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Sıfırlamak ile alakası yok focus 2 de mesele. Geçen depo uzun yol yapmışsam, depoyu fulleyip sifirladimda menzil 900 km üstü görünüyor hatta 999 bile gördüm. Yarım depo bittiğinde 350-400 km yapmış oluyorum ama menzil 550-600 diyor hala emoji16.png

Ben Focusla sürekli 999 görürdüm. Garibim binleri yazamıyor bu nedenle 30-40 km boyunca 999 sabit kalıyordu..

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Misal bu görüntü, şimdi çeyrek depo kaldı 450 km gitmişim max 150 daha gider ama menzil 250 falan diyor.076583ea14001bfe745f8fa44843bcae.jpg

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
2 saat önce, Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Misal bu görüntü, şimdi çeyrek depo kaldı 450 km gitmişim max 150 daha gider ama menzil 250 falan diyor.076583ea14001bfe745f8fa44843bcae.jpg

Bu yakıtla değil 250 350 km gider..

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Yol bilgisayarı 0 bile gösterse araban gitmeye devam eder Ahmet hocam. Yol bilgisayarı arabadan anlayan arkadaş gibidir, tahmini konuşur aslında.. ;)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
4 saat önce, Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Sıfırlamak ile alakası yok focus 2 de mesele. Geçen depo uzun yol yapmışsam, depoyu fulleyip sifirladimda menzil 900 km üstü görünüyor hatta 999 bile gördüm. Yarım depo bittiğinde 350-400 km yapmış oluyorum ama menzil 550-600 diyor hala emoji16.png

Ama zaten diyoruz ki, menzili hesaplarken ortalama tüketimi değil anlık tüketimi ( mesela son 10 km gibi) dikkate alır. Sen çeyrek depo ile kalan menzili 250 görüyorsan, son (mesela) 10km lik kullanımda anlık tüketimin düşüktür. Cut off la gelmiş olabilirsin rampa inişiyle. Uzun rampa inişi yap gaz vermeden 300 e çıksın menzil :)

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Keşke öyle yapsa, son tüketim değil sıfırlamadan öncekini alıyor bence.
Yarın karşıya gideceğim bakalım artacak mı menzil, şuan ortalama hız 22, sürekli şehir içi 2-4 km kullandım bu depo.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
20 dakika önce, Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Keşke öyle yapsa, son tüketim değil sıfırlamadan öncekini alıyor bence.
Yarın karşıya gideceğim bakalım artacak mı menzil, şuan ortalama hız 22, sürekli şehir içi 2-4 km kullandım bu depo.

Tamam, sıfırladığnda önceki kullanımın gene son zamanlarını alır. Petrole gitmeden önceki son kullanımını. Sıfırlayıp yola çıkınca, bir kaç km sonra yeni değerleri sağlıklı yazmaya başlar.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

470 km olmuş, 7.5 ortalama yakıt, 700 km yapacak diyor ama zor, 53 litre üzerinden hesaplıyorsa olabilir tabi.0aa0cbcf30d12ea2708ed343ebbd6717.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...