İçeriğe Yönlendir

Kullanılmayan İlaçları Ne Yapabiliriz?

Bekir Çelik

Recommended Posts

Bekir Çelik

Arkadaşlar elimde muhtelif, tarihi dolmamış bir koli dolusu ilaç var, bunları ne şekilde değerlendirebiliriz? Tarihi çoğunun geçmemiştir. Geçenleri de çöpe atmayın deniyor zaten. Sağlık ocağına falan bırakıp gelsem olur mu mesela?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Aslında olur ama olmuyor maalesef. Aile hekimleri de çoğu yerde almaz. Çünkü veremiyor kimseye. Doz eksik kalır içinden kullanıldiysa. Maalesef bizim ülkemizde bu sorun çok ciddi bir durum. İnanılmaz ilaç var evlerimiz de. Hep yarım ilaç kullanmaktan. İlacı alıp 2 gün sonra şikayet geçmedi diyip yeniden doktora gidip yeni ilaç yazdırmaktan eskiler kalıyor. 112 de vakaya çıkıyorum bazı nöbetlerimde. Gittiğimiz vakalarda kullandığı ilaçları soruyoruz. Emin olun istisnasız her ev ilaç deposu.
Ben ce çok ciddi bir sıkıntısıdır evlerimizde ki ilaçlar. Nasıl imha edileceği de belirsiz.

• Beğen 2
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Bekir Çelik

Sanki ilaç bağışı kabul eden kurum/dernekler vardı diye hatırlıyorum. Hepsinin tarihi geçmeden bir yaraya merhem olsa iyi olurdu.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Eskiden sağlık ocakları alıyordu ama artık almıyorlar sanırım. Ben tarihi geçik ilaçları tuvalate  dökerek imha ediyorum, lütfen sizlerde ilaçları direk çöpe atmayınız. Sokak hayvanları yiyebilir ve çoçukların bir şekilde eline geçebilir.  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Aile hekimlerinize bırakın almazlar ise; bölgenizdeki il sağlık müdürlüklerine veya belediyelere ne yapabileceğinizi sorun. 

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Çok güzel konu olmuş.
Bizdede var kutusu 170tlden 5 kutu.
Bir sürüde şeker için ilaçalar.
Kayınvalideyi kaybettiğimiz için elimizde kaldı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çok güzel bir konu ama, çaresiz bir konu gibi.. 

Ben genelde her yıl kontrol ediyorum.. günü geçenleri atıyorum, kullanılma ihtimali olanları saklıyorum uygun şartlarda. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Bir kaç ay önce tv de haber vardı. Yanılmıyorsam Bakırköyde (İstanbul) bir eczane, böyle evlerde kalan ilaçları kabul ediyor ve ihtiyaç sahiplerine ücretsiz mi cüzi ücretle mi ne veriyordu. Bölge halkı da alışmış, evlerdeki fazlalık ilaçları götürüp veriyorlardı eczaneye. Netten fırsat bulunca bakayım, bulunur sanırım.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
3 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Bir kaç ay önce tv de haber vardı. Yanılmıyorsam Bakırköyde (İstanbul) bir eczane, böyle evlerde kalan ilaçları kabul ediyor ve ihtiyaç sahiplerine ücretsiz mi cüzi ücretle mi ne veriyordu. Bölge halkı da alışmış, evlerdeki fazlalık ilaçları götürüp veriyorlardı eczaneye. Netten fırsat bulunca bakayım, bulunur sanırım.

https://www.mynet.com/insanlik-adina-yapilan-mukemmel-proje-bu-eczanelerde-ilac-ucretsiz-1209899-mykadin

Güzel bilgi, teşekkürler abi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
33 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Bulmuşsun, eline sağlık.

Bak ben de ne buldum.. :) Hemen haberin altındaki yorum..

tabi eczanelerin recetesiz ilaç satması yasakken burda evde kalmış nasıl ve hangi koşulda saklandığı belli olmayan artık ilaçları hiçbir kontrol aşamasından geçirmeden alıp hastalığını kendi teşhiş etmiş insanlara vermek çok mantıklı tebrik ediyoruz

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Onlar haberin içeriğini okumadan yazmışlar, sen okudun mu?

Kesinlikle reçetesiz ilaç verilmiyor diyor. İmkanı olmayanlara, evsizlere, mültecilere vs. veriliyor. Belge ile kanıtlayanlara. Ayrıca tarihleri kontrol ediliyor. Gerisi tefekkür.

Sanki Ers.. yani eczacı arkadaşların saklama koşulları çok mu iyi :p

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
1 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Onlar haberin içeriğini okumadan yazmışlar, sen okudun mu?

Kesinlikle reçetesiz ilaç verilmiyor diyor. İmkanı olmayanlara, evsizlere, mültecilere vs. veriliyor. Belge ile kanıtlayanlara. Ayrıca tarihleri kontrol ediliyor. Gerisi tefekkür.

Sanki Ers.. yani eczacı arkadaşların saklama koşulları çok mu iyi :p

Ben haberin içeriğini tabi ki okudum, genelde hayatım okumakla geçiyor. :D  Orada benim takıldığım nerede ne koşulda saklandığı diye doğru girmiş sonradan şerit değiştirmiş bir yorum olması. Bu dünyada okuduğunu anlamayan o kadar çok insan var ki, yazmaya başlamıştır sonra ne yazdığını neye yazdığını unutmuştur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Babam vefat edince evde epey bir ilaç kalmıştı. Sağlık ocağına, aile hekimine ve eczaneye sormuştuk ancak kimse almamıştı. Biz de imha etmiştik.

Alan kişinin de bize güvenip ilaçları başkasına verme sorumluluğunu alması çok zor. Zira ilaçlar doğru koşullarda saklanmamış - bozulmuş olabilir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...