İçeriğe Yönlendir

Paspas Altındaki Su

Mehmet Okan

Recommended Posts

Mehmet Okan

arkadaşlar merhaba. geçtiğimiz günlerde Kıbrıs'ta sağ direksiyon MINI Cooper 1.6 araç aldım. aracın sol (yolcu) tarafında su birikmesi var. paspasın üstü yüzüyor. neden olabileceği hakkında fikriniz var mı? 

dün uzun süredir boş olan silecek haznesine su doldurdum. acaba o delik de içeri sızmış olabilir mi?

suyu elime sürdüm, yağlı değil ama biraz yağ/metal kokusu var.

yardımcı olursanız sevinirim.

şimdiden teşekkürler. 

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

ya kolorifer peteği patlamıstır yada arac yağmurdan su alıyordur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Soğutma suyu için motor bölümünde soğutma haznesi olması gerekiyor.

pic01.jpg

Bunun gibi görebilmeniz gerekir. Bu kapta MAX MIN yazar. Sıvı ikisinin arasında, mümkünse MAX a yakın durmalıdır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Okan

çok teşekkür ederim. bir kontrol edip o mu değil mi bakmalıyım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Su da metal kokusu  varsa soğutma suyudur. Muhtemelen araç antifrizsiz kullanılıyordur. Muhtemel kaçak da kalorifer peteğindendir. Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

Klima çalışırken oluyorsa tıkanık klima tahliye borusundan kaynaklanıyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Pejolarda benzer bir durum var. Kalorifer borularının o ringlerinden kaçırıyordu. Araç için kronik bir durum varsa önce ona bakmak lazım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Okan

dün akşam aracı 10 kmlik bir yol için sürdüm. yolun yarısında havalandırma deliklerinden yoğun buhar çıkışı oldu. önce korktum, sonra bir şey olmaz diyip devam ettim. bir arada su sızıntısı kesildi ama bir süre sonra ani hararet artışı oldu. panikleyip motoru kapattım. su bittiği için olmuştur diye düşünüp motot soğuyunca markete sürdüm. kapıtu açtığımda hem motor suyunun, hemn üstündeki suyun (muhtemelen devir daim suyu) hem de radyatörün buz gibi olduğunu gördüm. su koyup geri döndüm. yolda bir kez daha hararet yaptı. tekrar bekleyip devam ettim. 

paspataki suya bakınca sıcak olduğunu gördüm. dediklerinize bakılırsa petekten sızdığını düşünüyorum. sizce sebebi nedir?

@Emre Şimşek

@Saim Ulaş Yılmaz

@Mustafa Arıkan

@Sani Gerşon

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kalorifer peteğini değiştireceksiniz. Ve bu halde sakın kullanmayın. Her hararet silindir kapağının yamulmasına sebep olur.

Acil servise çektirin.

Yorum bağlantısı
Mehmet Okan
23 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Kalorifer peteğini değiştireceksiniz. Ve bu halde sakın kullanmayın. Her hararet silindir kapağının yamulmasına sebep olur.

Acil servise çektirin.

teşekkür ederim. umarım bir sıkıntı büyümeden çözebilirim

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
17 saat önce, Emre Şimşek yazdı:

Eğer dediğim gibiyse nasıl yapılacağını çok güzel anlatmış bir site buldum.

Kolay gelsin.

https://www.pelicanparts.com/techarticles/MINI_R56/118-WATER-Heater_Core_Replacement/118-WATER-Heater_Core_Replacement.htm

35 dakika önce, Mehmet Okan yazdı:

dün akşam aracı 10 kmlik bir yol için sürdüm. yolun yarısında havalandırma deliklerinden yoğun buhar çıkışı oldu. önce korktum, sonra bir şey olmaz diyip devam ettim. bir arada su sızıntısı kesildi ama bir süre sonra ani hararet artışı oldu. panikleyip motoru kapattım. su bittiği için olmuştur diye düşünüp motot soğuyunca markete sürdüm. kapıtu açtığımda hem motor suyunun, hemn üstündeki suyun (muhtemelen devir daim suyu) hem de radyatörün buz gibi olduğunu gördüm. su koyup geri döndüm. yolda bir kez daha hararet yaptı. tekrar bekleyip devam ettim. 

paspataki suya bakınca sıcak olduğunu gördüm. dediklerinize bakılırsa petekten sızdığını düşünüyorum. sizce sebebi nedir?

@Emre Şimşek

@Saim Ulaş Yılmaz

@Mustafa Arıkan

@Sani Gerşon

Çözümü zaten attım o zaman.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mehmet Okan

*Güncel*

Arkadaşlar ben arızayı tamir ettirdim. Aynı durumu yaşayanlar olabilir diye anlatıyorum:

Önce sol tarafta bulunan kalorifer peteğini değiştirdim, sanırım paslandığı için delinmişti. Ben tamir ettirdim zannederken tekrar yolda kaldım. Hararet tavan yaptı. Aracı BMW tamircisine götürdüm. Bilgisayara bağladılar. Bilgisayar radyotörfanlarından ilkinşn çalışmadığını söyledi. Bu araçta iki tane varmış: ilki her daim çalışan, ikincisi de hararet yapınca çalışan. İlki bozuk olduğundan sadece hararet yapan çalışırmış ki bu da bir işe yaramaz. İlk fanı da tamir ettirince hararet problemi çözüldü. 

Herkese iyi yolculuklar dilerim. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...