İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - İlk Kalkışta Gelen Ses

ibrahim Ortaavcı

Recommended Posts

ibrahim Ortaavcı

İyi günler arkadaşlar aracım 2013 model trend 1.25 Fiesta. Son zamanlarda aracı ilk çalıştırıp birinci vitese attığımda debriyajdan ayağımı çektiğim esnada kayış sesi gibi bir ses geliyor vıjjj diye boşa dönüyor gibi sanki araç vitese tam geçmezde cartlama yapar ya onun gibi bir şey geri viteste de ara ara yapıyor.Diğer vites geçişlerinde hiçbir sıkıntı yok herhangi bir vitese  zor geçme ve baskı balata bitikliği de mevcut değil.Yarım debriyaj kalkmaya çalışımış gibi gelen sese benziyor. Ayrıca klima ilk açılınca da hep kısa süreli bir kayış sesi alıyorum.Nedeni ne olabilir?

Cevaplarınız ve engin tecrübeleriniz için şimdiden teşekkür ederim...

Yorum bağlantısı
ibrahim Ortaavcı

Aracı ustama gösterdim tabi usta yanında hiç ses yapmadı her zaman ki gibi :) ne klima ne de debriyaj... Aynı araçtan olan ustam teşhisi şu yönde koydu debriyajdan ara rara gelen ses bilya sesi dedi baskı bitik değilmiş test etti. Araç 105 binde baskı hiç değişmemiş bu nedenle zamanı gelmek üzere yaza olmazsa ses artar ise değiştiririz dedi. Orjinali Fomoco imiş ama Luk markada kaliteliymiş hangisini taktırmalıyım sizce? Klima sesi ise V kayışı soğuk havalarda hafif bir ötme yapabilir dedi çok kafaya takılcak bişey değilmiş.

İlk defa sanayiye gidip para vermeden çıkıp geldim çay içmiş olduk :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Debriyaja basınca kesilen bir ses varsa bilya sesidir.. 

Genelde Yolda bırakmaz sadece ses yapar.. 

V kayışı boşlamış yada sertleşmiştir.. Gerekiyorsa gerdirilebilir, veya değişim iyidir.. Koparsa yolda bırakır. 

Yorum bağlantısı
ibrahim Ortaavcı
7 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

V kayışı boşlamış yada sertleşmiştir.. Gerekiyorsa gerdirilebilir, veya değişim iyidir.. Koparsa yolda bırakır. 

Mehmet Bey debriyaja basınca kesilmiyor ses 1. viteste kalkarken tam kavrama esnasında vıjj diye bir ses geliyor 1 veya 2 saniye sadece onuda her zaman yapmıyor çok nadir arada bir yapıyor. Baskıda sıkıntı yok bitik değil. Yaza ses artarsa değiştirelim dedi usta luk veya fomoco takarız diyor. Sizce hangisi yada değiştiren arkadaşlar hangisinden memnun öğrenmek isterim...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bilya sesi değil bence o ses... 

Fomoco takan duymadım ben hiç.. Luk iyidir.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Fatih Duru
On 06.01.2018 at 16:06, ibrahim Ortaavcı yazdı:

Mehmet Bey debriyaja basınca kesilmiyor ses 1. viteste kalkarken tam kavrama esnasında vıjj diye bir ses geliyor 1 veya 2 saniye sadece onuda her zaman yapmıyor çok nadir arada bir yapıyor. Baskıda sıkıntı yok bitik değil. Yaza ses artarsa değiştirelim dedi usta luk veya fomoco takarız diyor. Sizce hangisi yada değiştiren arkadaşlar hangisinden memnun öğrenmek isterim...

İsmail bey 1.viteste gelen ses internette araştırınca farklı model marka arabalarda da mevcut benim poloda da var. Adini hatırlamıyorum bi dişlinin zorlandığı anda biyere sürtme sesi diyorlar. Yokuş yukarı deneyin daha çok gelir. Özellikle araç yüklü olunca. Bide dikkkat edin eliniz viteste iken ufak bi titreşim de gelir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yaşar Yüce
On 03.01.2018 at 10:04, ibrahim Ortaavcı yazdı:

İyi günler arkadaşlar aracım 2013 model trend 1.25 Fiesta. Son zamanlarda aracı ilk çalıştırıp birinci vitese attığımda debriyajdan ayağımı çektiğim esnada kayış sesi gibi bir ses geliyor vıjjj diye boşa dönüyor gibi sanki araç vitese tam geçmezde cartlama yapar ya onun gibi bir şey geri viteste de ara ara yapıyor.Diğer vites geçişlerinde hiçbir sıkıntı yok herhangi bir vitese  zor geçme ve baskı balata bitikliği de mevcut değil.Yarım debriyaj kalkmaya çalışımış gibi gelen sese benziyor. Ayrıca klima ilk açılınca da hep kısa süreli bir kayış sesi alıyorum.Nedeni ne olabilir?

Cevaplarınız ve engin tecrübeleriniz için şimdiden teşekkür ederim...

Bu ses 2 yıl önce benim araçta da vardı. sadece sabahları ilk kalkışta yada araç soğukken ki kalkışlarda ses çıkıyodu  baskı balata bitmiş. Baskı balata ve debriyaj bilyesini değiştirince ses kesildi. 130.000 km de değiştirdirm ben. Sizin araç kaç km de. Baskı balata LUK, debriyaj bilyasıda FOMOCO marka 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

İbrahim bey bence o ses V kayışı sesi. Kayışı gerdirin, çok basit bir işlem.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
ibrahim Ortaavcı
On 20.01.2018 at 11:29, Yaşar Yüce yazdı:

Bu ses 2 yıl önce benim araçta da vardı. sadece sabahları ilk kalkışta yada araç soğukken ki kalkışlarda ses çıkıyodu  baskı balata bitmiş. Baskı balata ve debriyaj bilyesini değiştirince ses kesildi. 130.000 km de değiştirdirm ben. Sizin araç kaç km de. Baskı balata LUK, debriyaj bilyasıda FOMOCO marka 

Teşekkürler. Araç sadece 1 kaç defa yaptı bu sesi ustama gösterdim herhangi bir baskı balata bitikliği yok dedi.Aracım şu an 105 bin km de periyodik aralıklarla baskı kontrol edilecek duruma göre ses artışı yada çekiş düşüklüğüne bağlı olarak değiştireceğiz. Aynen luk marka taktırmayı düşünüyorum.

On 20.01.2018 at 12:43, Önder Özcan yazdı:

İbrahim bey bence o ses V kayışı sesi. Kayışı gerdirin, çok basit bir işlem.

Teşekkürler V kayışıda kontrol edildi fazla gevşek değilmiş ustam soğuğa bağladı mevzuyu bakıp göreceğiz artık :)

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Aydın Vatansever
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Mehmet Bey Selam.  benim araç(2011 1,4 fiesta lpg) da boşta iken debriyaja basınca ses kesiliyor. 3 ustaya gösterdim normal dediler. bahsettiğniz Baskı balata bilyasımıdır?  

tarihinde Aydın Vatansever tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Aydın Vatansever yazdı:

Mehmet Bey Selam.  benim araç(2011 1,4 fiesta lpg) da boşta iken debriyaja basınca ses kesiliyor. 3 ustaya gösterdim normal dediler. bahsettiğniz Baskı balata bilyasımıdır?  

Evet, normal demek yanlış yanlış ama. acil müdahale edecek bir ses değil. Debriyaj balatası değişirken değiştirirsiniz. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...