İçeriğe Yönlendir

Mondeo 3 - Motor Rektefiyesi (Yenileme) Başladı

İrfan Aşcıoğlu

Recommended Posts

İrfan Aşcıoğlu
(düzenlendi)

Arkadaşlar aracımda sebebini tam olarak anlayamadığımız sorunlar mevcuttu. Çekişten düşme. 6 ayda bir buji değiştirme gerekliliği. En son buji 1 ay sürmüştü. Sonra 6 senede 3 kez radyatör üst hortumunun patlaması, 3 kez de genleşme kabının çatlaması. En son da aracın artık çalışmaması. Ama her ne hikmetse 4 nolu silindirin bujisi değiştirince çalışıyor olması. Eskiyen bujilerin üzerindede pek bi kurum bulunmuyordu. (Yağ yakma yok gibiydi.)

Aracı geçtiğimiz pazartesi (1 Ocak) günü gözümüzü karartarak ustayla beraber silindir kapağının açılmasına karar verdik. Yalnız ustan önceden uyarmıştı. Silindir kapağını açtığımızda alt bloğun yüzü bozuk çıkabilir bu durumda da komple motor indirmek zorunda kalabiliriz diye. Velhasılı bismillah dedik başladık. Silindir kapağını açtığımızda contanın yanık değil patlak olduğunu gördük. (Patlak ?) 

Patlak demek contanın bir parçasının parçalanması demekmiş. 1. ve 2. silindirin arasında kalan conta en inceldiği yerden 1,5 cm kalınlığında parçalanmış. Yani o ara kısım açık ve 1. ve 2. silindir arasında hava alışverişi olmuş. Buda alt bloğun üzerinden yemeye başlamış. Yani anlayacağınız alt kısımda sıkıntı vardı. 4. silindirin içine su aldığını gördük. Bu arada alt bloğa bakarken sibopları unuttuk. Bide baktık ki 1. ve 2. silindir sibopları yanmış durumda. 

Uzun lafın kısası komple motor rektefiye başlattık. 5000TL civarı bi meblağ gözden çıkarmıştım. Ustam eğer Volan ve baskı balatada değişmesi gerekirse daha da masraf çıkabileceğini söylemişti. 2000TL civarı.  Öyle de oldu. Volan çok bozuk çıktı. Baskı balata da iyi durumda değildi. Yüzü yanıktı.

Aracın motoru şu an toplanmaya başlandı. Değişen parçalar neler derseniz şu an hepsini bilmiyorum. Yarın uğrayacağım sanayiye. Detaylı parça fiyatlarını falan alabilirsem yazarım. İki resim koyuyorum motorun halini göstermek için. Daha da olursa yüklemeye çalışacağım.

Vr5jvB.jpg

9m8jDO.jpg

tarihinde İrfan Aşcıoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Çok geçmiş olsun. Sanırım motor sağlam bi hararet görmüş zamanında.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çok garip ama oluşana göre sonuçlar da mantıklı.
Geçmiş olsun bakalım.
Güzel olacak inşallah.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

baskı balata ve volant 2 tiptir. bu kardeş parçalar iki ayrı tipte biribine uyar, bir takımı pahalı bir takımı ne hikmetse ucuzdur. ikisi de aracınıza uyar, üstünlüğü de yoktur.. değişimde ucuz olan takımı temin edip takın derim.

hazır açılmışken, emme manifold klapleri de değişin, egr de el altına gelmişken, pahalı değilse değişin, pahalı ise körleyin.

rektifiyeci ehil ise, emm manifold girşini polish yaptırın, çekiş iyi artar.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Geçmiş olsun. İnşallah tertemiz alırsınız.

Bu arada araç kaç km de ve kaç zamandır lpg kullanıyorsunuz?

Yorum bağlantısı
İrfan Aşcıoğlu
10 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Çok geçmiş olsun. Sanırım motor sağlam bi hararet görmüş zamanında.

Daha önce motor açılmış.(Ben almadan önce) Alt blokla hiç uğraşılmamış. Ustanın söylediğine göre orijinal taşlama izleri duruyor dedi. 

Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz

Geçmiş olsun aynı şekilde fiestada blogum çatlamıştı. Sebebi ise 6 ay önce aracın hortum patlatıp anlık hararet görmesine bağlamıştık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İrfan Aşcıoğlu
(düzenlendi)
5 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

baskı balata ve volant 2 tiptir. bu kardeş parçalar iki ayrı tipte biribine uyar, bir takımı pahalı bir takımı ne hikmetse ucuzdur. ikisi de aracınıza uyar, üstünlüğü de yoktur.. değişimde ucuz olan takımı temin edip takın derim.

hazır açılmışken, emme manifold klapleri de değişin, egr de el altına gelmişken, pahalı değilse değişin, pahalı ise körleyin.

Abi yarın bi gidip yerinde inceleyeceğim. Bilmiyorum hangi bi tip volan olduğunu. Klaperler benim elimde vardı zamanında almıştım. Onlar yenileniyor tabiki. Egr işini bi söyleyeyim yarın. 

Bu polish olayı nedir abi biraz açar mısın?

Usta ehil birisi. Yoksa emmi tavsiye etmezdi herhalde :good1:

tarihinde İrfan Aşcıoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İrfan Aşcıoğlu
6 dakika önce, Kemal Mert yazdı:

Geçmiş olsun. İnşallah tertemiz alırsınız.

Bu arada araç kaç km de ve kaç zamandır lpg kullanıyorsunuz?

250.000 km de aracım.  100.000 km dir araç bende. Ben hep LPG de bindim ve benden önce ne kadar binildi bilmiyorum. Anlaşılan bi 150.000 devirmiş gibi. (Aldığımda LPG takılalı 4 yıl olmuştu)

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Rektefiye kelimesini duyunca sonunda stroker yapılmalı diye bir fikir geliyor aklıma :) 2.2lt den 3.0 a çıkmak hiçte fena olmaz benim için.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
7 dakika önce, İrfan Aşcıoğlu yazdı:

Bu polish olayı

üst kapaktaki emme havasının girdiği deliğin biraz taşlanması, oval uçlu taş ile, ehil biri yoksa elletmeyin amannnn kapak elden gider.

Yorum bağlantısı
İrfan Aşcıoğlu
2 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

amannnn kapak elden gider.

Emminin dediği gibi çalışan aksam kurcalanmamalı bence :D

Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

Bu tip pratik ve ekonomik bilgiler focus icinde varsa kabulumuzdur. :-)
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
2 dakika önce, A. Yıldırım Yıldız yazdı:

Bu tip pratik ve ekonomik bilgiler focus icinde varsa kabulumuzdur. :-)

focus motoru farklı, onda daha masraflı parça değişimi gerekiyor. mk3 teki 2.0 a üflesen beygir gelir...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Adam harbi motor yapmış. Patlamış çatlamış hâlâ çalışıyor. Yeni nesiller su biraz kireçli olsa off bujim ağrıyor diyip çalışmıyor

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Yoksa emmi tavsiye etmezdi herhalde :good1:

Kimde araba. [emoji15]
Yorum bağlantısı
İrfan Aşcıoğlu

Kimde araba. [emoji15]
Deva
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Deva

Arayım yarın Erdal’ı.
Sen sürekli Kayseri’de misin artık.
Yorum bağlantısı
İrfan Aşcıoğlu

Arayım yarın Erdal’ı.

Sen sürekli Kayseri’de misin artık.

Evet abi. Burdayım artik

Senin tavsiye ettigini söyledim zaten

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

geçmiş olsun, basit bir co2 testiyle anında sebebi anlardınız, tabii bilmek lazım, bu testi ara ara yapın, contada en ufak sorun varsa anında anlarsınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
geçmiş olsun, basit bir co2 testiyle anında sebebi anlardınız, tabii bilmek lazım, bu testi ara ara yapın, contada en ufak sorun varsa anında anlarsınız.

Aynen aklıma gelmişti.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
42 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Adam harbi motor yapmış. Patlamış çatlamış hâlâ çalışıyor. Yeni nesiller su biraz kireçli olsa off bujim ağrıyor diyip çalışmıyor

mazdada gördün üstümüzden atladı

Yorum bağlantısı
İrfan Aşcıoğlu

Bu da contanın hali

0097a4bd498a8e2f67d8eba601d8eebe.jpg

Bu sabah uğradım sanayiye. Motor toplanmış. Bağlantılar yapılmış. Motor çalistirilmaya hazırdı. Velhasıl çalıştı. Ufak bi alıp verme var motorda onunla uğraşıyordu usta. Bakalim pazartesiye teslim edecek gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...