İçeriğe Yönlendir

Bahşiş Verme Rehberi

Serkan Aktay

Recommended Posts

Erdoğan Temur

Aldığımız hizmetin parasını veriyoruz. Hizmet edende emeğinin karşılığı maaş alıyorsa. +Bahşiş haksız kazanca girer :) Bu nedenle vermem.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Her yerde %10 bahşiş uygundur.

Yunanistan'da Dedeağaç'a gittiğimizde 38€ gelen hesaba 2€ bahşiş verdik diye 5 kere teşekkür etti garson. 4 kişi içkisi mezesi eksik olmayan balık et masasından adam başı 30€ ödeyip kalkmıştık bi de. ORada da 10€ bahşiş bıraktık, krallar gibi uğurlandık :)

1 dakika önce, Erdoğan Temur yazdı:

Aldığımız hizmetin parasını veriyoruz. Hizmet edende emeğinin karşılığı maaş alıyorsa. +Bahşiş haksız kazanca girer :) Bu nedenle vermem.

Maaş alıyor haklısınız. Ancak haksız kazanç denemez bence. Adam 12 saate yakın ayakta hizmet ediyor. Fiziki sağlığı geçtim, bir de hizmet sektöründe mental sağlık da gidiyor bi yerden sonra. Bence hakkıdır.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

valla bahsisi oldum olasi sevmedim niyedir bilemem... hele birde bi halt yapmadan bahsis bekleyenler yokmu... beni bitiriyorlar...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Yemek yenilen mekandan asla bahşiş vermeden kalkmam.

Gelen hesaba göre değişir miktarı.

O mekanlarda çalışan çogu garson asgari ücrete talim ediyor.

Ön koşulum saygılı olmaları ve kaliteli hizmet vermeleri.

Bunlar olmazsa bahşiş vermem ve bir daha da o mekana gitmem.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ramazan Turan

Bahşişe karşıyım ama bende genelde gelen hesaba  ve o ay ki durumuma göre biraz veririm. 

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Kuver bilmem ne bunlar asortik İstanbul adetidir. Bildiğin gittiğin sürekli mekan ise bahşiş para üstü bırakılır.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Ben veririm çünkü rahmetli babam garsonluk yapardı ben çocukken ve bahşiş paraları ile evi geçindirirdi. Güzel hizmet eden, üstü başı temiz, güleryüzlü garsona bahşişi elimden geldiğince bol bırakırım. Sadece o garsona vermiş olmazsınız, aralarında bölüşürler. Komi payı vardır mesela, komi de pay alır yâni raconu budur. Babamın kendi işlettiği mekanda cuma cumartesi akşamları komilik yapardım zevk için ve iyi bahşiş toplardım. Kominin aldığı bahşişten garson pay almaz bu arada, eskiden böyleydi  tabi şimdi nasıl bilmiyorum..

• Beğen 18
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
26 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Kominin aldığı bahşişten garson pay almaz bu arada

Çocukken gittiğim mekanlarda da böyleydi. Aynı kafadan işletmeci kaldıysa muhtemelen aynıdır ama çok çakal var artık. İşletmecilerin de çakalları tehlikeli. Komileri süründürenleri de biliyorum.

Bir saat önce, İbrahim Arslan yazdı:

Ön koşulum saygılı olmaları ve kaliteli hizmet vermeleri.

Saygı en önemlisi. Yemek kötü dahi olsa, geç de gelse o garson bunun ezikliğini yaşayabiliyorsa sorumluluk sahibidir. Helali hoş olsun.

Ha, ikinci kez aynısı olursa ben de gitmiyorum mekana. Sonuçta garsonun değil, mekanın hatasıdır bu.

40 dakika önce, Mert Yeldan yazdı:

Kuver bilmem

Buna karşıyım işte. Yediğim yemeğin parasına zaten işletme maliyeti koyuyorsun. Aldığım servise, ekmeğe ne para istiyorsun sen?

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
(düzenlendi)
6 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Çocukken gittiğim mekanlarda da böyleydi. Aynı kafadan işletmeci kaldıysa muhtemelen aynıdır ama çok çakal var artık. İşletmecilerin de çakalları tehlikeli. Komileri süründürenleri de biliyorum.

Buna karşıyım işte. Yediğim yemeğin parasına zaten işletme maliyeti koyuyorsun. Aldığım servise, ekmeğe ne para istiyorsun sen?

Bahşiş işine işletme karışmaz. Ekip kendi arasında bölüşür. 

Kuver işine gelince, kamyoncu lokantalarında bir çorbanın yanında 5 ekmek yiyen kamyoncu vardır, alırlar.  :D

Sadece ekmek olarak düşünme, peçete, küllük vs herşey içine girer..

tarihinde Serkan Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

güleryüz tatlı dil yılanı deliğinden çıkarsa, bahşiş te verilir

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
(düzenlendi)

Yanlış hatırlamıyorsam Amasra’da bir mekanda hesap öderken adisyon incelediğimizde garsoniye diye bir yazı okuyup hemen hemen toplam tutarımızın %10 gibi bir rakama tekabül eden yazı vardı itiraz ederek sildirdik. Bahşiş gönül rızasıyla verilen birşeydir zorunlu tutulamaz

tarihinde Arif Aykın tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay
3 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

serkan bey asprin verdiniz diye bahsis veren oldumu? ?

Aspirinin parasını versinler, üstü kalsın ? öyle bir yerki çok iyi tanıdığım biri aspirin istedi, küpürünü kes, hacca gidiyorum dönünce yazdiririm dedi. Bende al benden olsun, belki donemezsin borçlu gitme öbür tarafa dedim :D

• Beğen 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
37 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Bahşiş işine işletme karışmaz. Ekip kendi arasında bölüşür. 

Kuver işine gelince, kamyoncu lokantalarında bir çorbanın yanında 5 ekmek yiyen kamyoncu vardır, alırlar.  :D

Sadece ekmek olarak düşünme, peçete, küllük vs herşey içine girer..

Tamam Dacia ama, kamyonda değil şimdi :D

Yemek parası hesaplanırken tüm o giderler katılır da hesaplanır. Kuvere karşıyım. İstanbul'un en ünlü kanatçısında kuver koyuyorlar önümüze. Kuver veriyoruz, bahşiş vermiyoruz oraya da. Bir porsiyon kanata 20TL almayı biliyor, kuver de almayı versin.

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin
16 dakika önce, Arif Aykın yazdı:

Yanlış hatırlamıyorsam Amasra’da bir mekanda hesap öderken adisyon incelediğimizde garsoniye diye bir yazı okuyup hemen hemen toplam tutarımızın %10 gibi bir rakama tekabül eden yazı vardı itiraz ederek sildirdik. Bahşiş gönül rızasıyla verilen birşeydir zorunlu tutulamaz

Alkışlıyorum, tam da benim düşündüğüm gibi. Bahşiş, bağışlamaktan gelir. Bağışlarsam bahşiş olur, bağışlamazsam adı haraç olur.

Genel olarak şartlar müsaitse bahşiş vermeyi mesleki motivasyon açısından çok gerekli görürüm. Özellikle de bir mesleği öğrenme aşamasındaki çalışanların mesleğine ısınması, teşvik amacıyla çıraklara bahşiş vermeyi birinci planda olmak üzere, genelde de düşük ücretle çalışanların güçlüklerine bir nebze katkıda bulunma adına, örneğin, berber, tamirci çıraklarına, kuryelere, marketten sipariş getiren küçüklere bahşiş vermeyi ihmal etmemeye çalışırım. Ama kendi isteyen, ima eden, bahşiş için yalakalık yapan kesime vermem :D 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Bir saat önce, Serkan Aktay yazdı:

Aspirinin parasını versinler, üstü kalsın ? öyle bir yerki çok iyi tanıdığım biri aspirin istedi, küpürünü kes, hacca gidiyorum dönünce yazdiririm dedi. Bende al benden olsun, belki donemezsin borçlu gitme öbür tarafa dedim :D

iste buna gulunur ? haftasonu nobetciyseniz soz asprin alip elemanlara harclik birakacam karisma ?

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
7 dakika önce, Celalettin Süğürtin yazdı:

Alkışlıyorum, tam da benim düşündüğüm gibi. Bahşiş, bağışlamaktan gelir. Bağışlarsam bahşiş olur, bağışlamazsam adı haraç olur.

Genel olarak şartlar müsaitse bahşiş vermeyi mesleki motivasyon açısından çok gerekli görürüm. Özellikle de bir mesleği öğrenme aşamasındaki çalışanların mesleğine ısınması, teşvik amacıyla çıraklara bahşiş vermeyi birinci planda olmak üzere, genelde de düşük ücretle çalışanların güçlüklerine bir nebze katkıda bulunma adına, örneğin, berber, tamirci çıraklarına, kuryelere, marketten sipariş getiren küçüklere bahşiş vermeyi ihmal etmemeye çalışırım. Ama kendi isteyen, ima eden, bahşiş için yalakalık yapan kesime vermem :D 

Bende aynısını yapıyorum berbere eğer çırağı varsa mutlaka veririm saç sakal ada yıkama 22 tl tutuyor 3 tl veriyorum çok olmasada o Çırağın gözlerinin gülmesi bile onun İçin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Sanayii de gittiğim ustalar yanında varsa aynı şekilde veririm gel gör ki bu iş emrivaki duruma dönerse afedersiniz ama kıçını yurtsa vermem. Herkes mesleğini yapacak

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Kuver,garsoniye, emrivaki hareketlere ben de gıcıgım.

Bir kere karsılasırsam daha da mekanın kapısını acmam.

Böyle böyle sabit takıldıgım mekanlar olusmaya basladı.

40 yıldır gittigim yer bile var.

Garsonlarla artık arkadas gibi olduk.

Bunun da avantajları var.Hesap daima asagı yuvarlanır,ikramlar olur.

En güzeli de bir misafirinizi alıp gittiğinizde çok güzel ilgilenirler, onore olursunuz.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
4 dakika önce, İbrahim Arslan yazdı:

Kuver,garsoniye, emrivaki hareketlere ben de gıcıgım.

Bir kere karsılasırsam daha da mekanın kapısını acmam.

Böyle böyle sabit takıldıgım mekanlar olusmaya basladı.

40 yıldır gittigim yer bile var.

Garsonlarla artık arkadas gibi olduk.

Bunun da avantajları var.Hesap daima asagı yuvarlanır,ikramlar olur.

En güzeli de bir misafirinizi alıp gittiğinizde çok güzel ilgilenirler, onore olursunuz.

Kesinlikle katılıyorum bende bir mekanı sevdiysem yemeklerinden zevk alıyorsan sürekli hizmet varsa ve boş yer yoksa bile sana hadi kalk git der gibi bakmıyorlarsa vazgeçmem oradan tabi ki emrivaki olmadığı mühletçe 

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay
Bir saat önce, Alpay Sumer yazdı:

iste buna gulunur ? haftasonu nobetciyseniz soz asprin alip elemanlara harclik birakacam karisma ?

Bahşişi çok vereceksen aspirini ben veririm. Bak ilk bahşişim olacak umudumu kırma. Motive etmek için yüksek miktar bahşiş ver. Namın olsun hemde :D

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Bahşişi çok vereceksen aspirini ben veririm. Bak ilk bahşişim olacak umudumu kırma. Motive etmek için yüksek miktar bahşiş ver. Namın olsun hemde :D

Sen yeterki nobetci ol. ? benim de ilk bahsisim olacak cok heyecanlandim ???

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Genelde bahşiş bırakırım.Servisten garsonun tutumundan memnun kalmışsam tabiki. Sonuçta çalışarak para kazanıyor. Öğrencisi var aile gecindireni var. Verilen ücretler belli zaten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bende bu yazdırma işine karşıyım. Devlet ilacını karşılıyor diye doktora bana şu ilacı yaziver demek bence yanlış. Ağrı kesici yazdırılıyor mesela, ben gidiyorum basit bir ağrı kesici diyorum 10 liraya falan veriyorlar. Birinde oğlumu acile götürdüm, doktor reçeteyi onaylamamış. E-recete icat edilmemişti. Eczacı dedi ki git onaylat tam çıkıyordum, bu ilaç kaç lira dedim. 4,50 lira dedi. Hastane 15 km mesafede.  :D

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Ankara’dan arabayı aldık dönüyoruz. Depo boş. Çektik bir istasyona. Telefonda Mehmet abiyle görüşüyoruz araç bilgilerini veriyorum sigorta işleri için. Neyse içeriden çıktım, pompacı birşey diyor. Abi depo dolmuyor falan. Bende düşünüyorum saf saf zaten 100 liralık koyuyoruz ne dolması falan diye. Tabanca atıyor atmıyor falan diyor. Baktım tabanca da yerinde değil. Çattık dedim. Meğer ilk defa başıma geliyor. Arkadaş anlamış aracı yeni aldığımızı, adettendir diye yolunu yapıyor. Anlamadım bende. Sonradan ayıldım yoldayken. İş işten geçti. Utandım valla. 

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...