İçeriğe Yönlendir

C Max 1 - Katalizör ve Enjektör Temizliği Sonrası Yakıt Tüketimin Artması

Canberk Tan

Recommended Posts

Canberk Tan

Merhaba, 

Ford forumunda sorduğum soruyu sizlere de sormak, fikirlerinizi almak istiyorum:

2006 Ghia Model 1.6 Manuel C-Max aracımız var. Motor arızası uyarısı vermesi nedeniyle bir servise bıraktık aracı. Birçok sorun çıkardılar önümüze.

Öncelikle katalizör temizliği yapıldı (Boşaltma değil temizleme). Yakıt deposu temizlendi. Sonrasında enjektör temizliği/ayarı yapılması gerektiği söylendi. Bostancı sanayide birine yaptırdık. Bu aşamadan sonra yaşadığımız sorunlar şöyle;

Yakıt tüketimi 100 km'de yaklaşık 1 litre arttı. Yaz aylarında şehiriçi 7.4 lt./100km yakıt tüketimi olan araç 8 lt./100km üstüne çıkmaya başladı. Kış olması ve debriyaj yukarıda kavradığı için yakıt tüketimin artması mümkün ancak baskı/balata çok kötü durumda değil. Yani yokuşlarda çekiş sorunu yaşamıyoruz. Bu nedenle bu kadar artması anormal geldi bize. Yaklaşık olarak 100km. daha az yol alıyoruz.

Bir diğer sorunumuz da araç ekranındaki ortalama yakıt tüketimini gösteriminin yanlış olması. Sadece şehiriçi kullanıma rağmen şu an 5.6 lt./100 km gibi komik bir ortalama gösteriyor :) Yapılan onarımlardan sonra bu hâle geldi, önceden böyle bir sorun yoktu. Her yakıt aldığımızda sıfırlıyorduk ortalama tüketimi. Bundan kaynaklanabileceğini söylediler ancak bana saçma geldi. 4 ay boyunca bu şekilde kullandığımızda sorun olmadı, onarımdan sonra olması garip.

Bu gibi sorunları yaşayanlar varsa bilgilendirme yapabilirler mi acaba? Ve baskı/balata değişimi yaptıranlar varsa ne kadar tuttuğunu paylaşabilirler mi?

Şimdiden teşekkür ederim.

EK: Unuttuğum bir diğer sorun da şu;

Hızı sabitleyip + tuşuna basılı tuttuğumda -yani sabitlenen hızı yükseltmek istediğimde- araç biraz hızlanıyor ancak sonra hız sabitleyici devredışı kalıyor. Bu neden kaynaklanıyor olabilir? Onarımdan önce böyle bir sorun yoktu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Furkan Cıbıl

Yakın zamanda enjektör onarımı ve yakıt tankının temizlenmesinden dolayı şehir içi yakıt tüketimimiz bizimde yaklaşık 1 litre arttı.
Konuyu takipdeyim

Yorum bağlantısı
Canberk Tan
27 dakika önce, Mehmet Furkan Cıbıl yazdı:

Yakın zamanda enjektör onarımı ve yakıt tankının temizlenmesinden dolayı şehir içi yakıt tüketimimiz bizimde yaklaşık 1 litre arttı.
Konuyu takipdeyim

Bizimki Eylül ayında yapıldı. Havanın soğumasından dolayı da olmuş olabilir diye düşünüyoruz. Siz ne zaman yaptırdınız?

Yorum bağlantısı
Mehmet Furkan Cıbıl
(düzenlendi)

Aracı teslim aldığımızda ortalamayı sıfırladık yaklaşık 120 km yol gittik. 5.2 ortalama gösterdi. Şuan şehir içinde 6.8 - 7.0 arasında değişiyor. Bu işlemler yapılmadan önce 5.7 gibi gösteriyordu.

Depoyu fullediğimizde en az 950 - 1000 km gösterirken şuan 750-800 km gösteriyor

tarihinde Mehmet Furkan Cıbıl tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bekir Memur

Enjektör hassastır tr de enjektörü adam edebilecek bir pompacı malesef YOK. 

Sanayideki pompacılar eski ilk nesil enjektörleri adam edebilir son nesil olanları adam edemez. Dükkanlarında sadece tamircilik oynarlar...

Geçmiş olsun tekrardan para vermek isterseniz bosch enjektör servisine götürün piyasada en iyisi onlardır.

Yorum bağlantısı
Talha Bilgi

Bende yakın zamanda orta katalizör taktırdım, önceden boşmuş. Benim yakıtım artmadı ama lpg ayarı yaptırdım akabinde. Bir sıkıntım yok şimdi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yol bilgisayarındaki tüketim ile gerçek tüketimin arasındaki farkın açılması enjektör kaynaklıdır. 

Sistem, tüketimi enjektör açık kalma süresine göre hesaplıyor ancak, enjektör açık kalma süresi değişmemesine rağmen olması gerekenden fazla yakıt gönderiyor. 

Bence enjektör sorunlu.

0,5-0,6 litre kadar farklar normal.. daha fazlası fazla. 

Hız sabitleyici istenen hızı yakalayamazsa, devre dışı kalır, Performans düşük ise bu sebep olabilir buna. 

Aynı durumda iken, gaz basınca hızlanabiliyor musunuz ?

Yorum bağlantısı
Canberk Tan
10 saat önce, Mehmet Furkan Cıbıl yazdı:

Aracı teslim aldığımızda ortalamayı sıfırladık yaklaşık 120 km yol gittik. 5.2 ortalama gösterdi. Şuan şehir içinde 6.8 - 7.0 arasında değişiyor. Bu işlemler yapılmadan önce 5.7 gibi gösteriyordu.

Depoyu fullediğimizde en az 950 - 1000 km gösterirken şuan 750-800 km gösteriyor

Kendiniz yakıt aldığınızda hesap yapmıyor musunuz? Biz hep aynı seviyede yakıt alıp kendimiz litre üstünden hesap yapıyoruz, size de tavsiye ederim. Kalan mesafe de kullanıma bağlı olarak değişiyor zaten. Pek umursamıyorum ben pek :)

8 saat önce, Bekir Memur yazdı:

Enjektör hassastır tr de enjektörü adam edebilecek bir pompacı malesef YOK. 

Sanayideki pompacılar eski ilk nesil enjektörleri adam edebilir son nesil olanları adam edemez. Dükkanlarında sadece tamircilik oynarlar...

Geçmiş olsun tekrardan para vermek isterseniz bosch enjektör servisine götürün piyasada en iyisi onlardır.

Teşekkürler cevap için ancak aracımız 2006 model zaten. Yani enjektör eski sayılmaz mı? Bostancı sanayide yaptırmıştık tavsiye üstüne, ustanın iyi olduğunu söylemişlerdi. Belki de taklaya geldik, bilemiyorum :)

6 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Yol bilgisayarındaki tüketim ile gerçek tüketimin arasındaki farkın açılması enjektör kaynaklıdır. 

Sistem, tüketimi enjektör açık kalma süresine göre hesaplıyor ancak, enjektör açık kalma süresi değişmemesine rağmen olması gerekenden fazla yakıt gönderiyor. 

Bence enjektör sorunlu.

0,5-0,6 litre kadar farklar normal.. daha fazlası fazla. 

Hız sabitleyici istenen hızı yakalayamazsa, devre dışı kalır, Performans düşük ise bu sebep olabilir buna. 

Aynı durumda iken, gaz basınca hızlanabiliyor musunuz ?

Şu cevabı verebilen bir tane usta çıkmadı açıkçası bugüne kadar. Kime sorsak suratımıza baktı, hiç duymadım böyle bir şey dedi. çok ilginç gerçekten. Litre farkını anlamak için havaların ısınmasını bekleyeceğiz sanırım.

gaza basınca hızlanıyoruz tabii ki, performansla ilgili bir sorunumuz yok şu an. Ancak şöyle bir durum var:

Aracı onarımdan aldıktan sonra denemek için boş bir yolda yüksek devirli kullandım. 5. viteste 100 km/s civarı dipgaz yaptım, devir boşa attı :) Daha önce fiesta kullanırken bu sorunu yokuşlarda yaşıyordum ve baskı balatanın bittiğini anlayıp değiştirmiştik. Yani ben de hız sabitleyicinin bundan dolayı kesildiğini düşünüyorum. Ama dediğim gibi yokuşlarda filan böyle bir sorunla karşılaşmadım hiç ya da 4. viteste dipgaz yaptığımda. Bazen 5. viteste dipgaz yaptığımda karşılaştım. Bu da baskı balata ile ilgili diye düşünüyorum. Zaten yukarıda kavrıyor, kışı geçirip değiştirmeyi düşünüyorum.

Enjektör ile ilgili tavsiye edebileceğiniz herhangi bir yer var mı Bosch servisinden başka?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Servet kızar gerçi de. :)
Sanayilerde pompacılar ve enjektörcüler var.

Ancak önce tüketim testini sağlıklı olarak bi yapın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mehmet Akyıldız

Abiler aynı sıkıntı bendede var .geçen hafta enjektör memesi ve takımı değişti @Ali Cihangiroğlu abimize yazmıştım sağolsun yardımcı olmaya çalıştı...yakİt tüketimİ 100 tl lik mazot ile 300 yazıyordu şimdi 250 yazıyor ve şuan 100 km gittim gidebileceği km de 50 gösteriyor...ne kadar geri artış olur olmaz bilemiyorum..asıL sorum şu...enjektör meme değişimi veya temizlemelerde orjinal ayarı tutturamamazlık mı var ayarları tam mı olması lazım mm hesaplama sımı var da usta lar tutturamadığı için fazla yakıt harcıyor...ve bu enjektör meme değişiminde sonra beyinden müdahale ile enjektörler müdahale edilme şansı varmıdır...ya çok değer yada düşüktür bilemiyorum

..ama fazla harcıyor...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
mehmet akyıldız yazdı:

asıL sorum şu...enjektör meme değişimi veya temizlemelerde orjinal ayarı tutturamamazlık mı var ayarları tam mı olması lazım mm hesaplama sımı var da usta lar tutturamadığı için fazla yakıt harcıyor...

Normal değil

Depo dolumu yolu ile ölçtünüz mü ?

Yol bilgisayarı doğru mu ?

Yapılan işlem doğru ise tüketim genelde düşer. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Akyıldız

Full yapmadım birde havaakışmetre arıza sı veriyor arasıra temazsızlık var birde araç içi elektronik kısımlarda fazla akım aralıklı diyor cihaza bağlanınca

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...