İçeriğe Yönlendir

Ticari Sayılan Araçlarda Muayene ve Servis Tarihi

Ahmet Ekici

Recommended Posts

Ahmet Ekici

Herkese merhabalar; malumunuz haziran ayında bir araç almıştık. Aracın ruhsatında muayene tarihi 31 ocak olarak yazılmış, ayrıca araç servise 2x gün demeye başladı. Servis ile görüştüm. İlk muayene tarihi baz alınıyor, bu tarihine uymak zorundasınız dedi. 

2012 yılında custom aldığımız da satış tarihi baz alınmıştı, Merso bu tarihi baz alıyor. Yıllık bakımın önemini biliyorum ancak yasal dayanağı nedir? Firma firmaya uymuyor.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Neyi sorduğunuzu ben tam anlayamadım. Muayene tarihini mi aracın servis zamanını mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Muayenede artık üretim tarihi baz alınıyor. 

Bakımı da düşündüm de.. 

Ara bakımlarda, aracı kullan kullanma yılda bir bakıma girmek zorundasın diyorsa ve biz 2000 km yapmış olsak da yağın ömrü bir yıldır diyerek gidiyorsak.. İlk bakımda da kullanılsın veya kullanılmasın bir yıl dolunca bakıma gidilmesi bana mantıklı geldi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Muayenede artık üretim tarihi baz alınıyor. 

Bakımı da düşündüm de.. 

Ara bakımlarda, aracı kullan kullanma yılda bir bakıma girmek zorundasın diyorsa ve biz 2000 km yapmış olsak da yağın ömrü bir yıldır diyerek gidiyorsak.. İlk bakımda da kullanılsın veya kullanılmasın bir yıl dolunca bakıma gidilmesi bana mantıklı geldi. 

Yarın bir aracın teknik evrakını kontrol edeyim. Dediğiniz gibi muhtemelen aracın ülkeye giriş tarihi baz alınmış, o yüzden hem muayene hem yıllık bakıma gireceğiz. Yıl dolmadı ancak 6 ayda 7018 km'ye ulaştık.

Bir saat önce, Önder Özcan yazdı:

Neyi sorduğunuzu ben tam anlayamadım. Muayene tarihini mi aracın servis zamanını mı?

Aracı alalı 6 ay oldu. Araç yıllık bakım için uyarı veriyor.

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Bana bakım tarihinin araç giriş tarihi baz alınarak başlaması çok saçma geldi. Araç geçen sene dün giriş yaptıysa(11-01-2017) ve biz bu gün aldıysak (12-01-2018) yarın bakımamı sokacaktık. Yada iki gün sonra alsak yıllık bakım mı geçmiş diyeceklerdi :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bana bakım tarihinin araç giriş tarihi baz alınarak başlaması çok saçma geldi. Araç geçen sene dün giriş yaptıysa(11-01-2017) ve biz bu gün aldıysak (12-01-2018) yarın bakımamı sokacaktık. Yada iki gün sonra alsak yıllık bakım mı geçmiş diyeceklerdi [emoji3]

Aynen.
Bayiden çıkmadan muayeneye giden araçlar var.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Eğer böyle bir durum var ise aracın satılırken bakımının yapılıp verilmesi gerekiyor .Böyle saçmalık mı olur.Servis öyle birşey idda ederse tüketici mahkemesine başvurup hak aranabilir.Sen sıfır diye araç satıyorsan bana en az 1 sene veya bakım km si boyunca kullanacağım şekilde aracı teslim etmek zorundasın.Yada bana bu durumu satış öncesi yazılı ibraz etmek zorundasın.Benim düşüncem böyle.

Oldu bittiye getirip müşteriyi mağdur etmeye gerek yok bu haksız kazanca girer.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
1 saat önce, Ahmet Türedi yazdı:

Eğer böyle bir durum var ise aracın satılırken bakımının yapılıp verilmesi gerekiyor .Böyle saçmalık mı olur.Servis öyle birşey idda ederse tüketici mahkemesine başvurup hak aranabilir.Sen sıfır diye araç satıyorsan bana en az 1 sene veya bakım km si boyunca kullanacağım şekilde aracı teslim etmek zorundasın.Yada bana bu durumu satış öncesi yazılı ibraz etmek zorundasın.Benim düşüncem böyle.

Oldu bittiye getirip müşteriyi mağdur etmeye gerek yok bu haksız kazanca girer.

Bakım yapılması konusunda söyleneneni doğru buluyorum.. 

Ancak seninle de % 100 aynı fikirdeyim. 

Aracı teslim ederken bakımını yapsın versin. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Ben aracı Mayıs sonunda aldım muayenesi Mart'ta olacak yazıyor  gümrükten giriş yaptıktan sonra süreç başlıyor sanırım...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
56 dakika önce, Kemal Korkmaz yazdı:

Ben aracı Mayıs sonunda aldım muayenesi Mart'ta olacak yazıyor  gümrükten giriş yaptıktan sonra süreç başlıyor sanırım...

I ıh... 

2 ay beklememiştir senin ara... 

Bence üretimle başlıyor.. 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ahmet Ekici

Mercedes firmasının bir kaç servisi ile görüştüm, araç fabrika üretim tarihini baz alıyor. 15k bakımı, km  dolunca veya fatura tarihi baz alınacak. Konu havada kalmasın.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...