İçeriğe Yönlendir

Cezayı Tekrar Ödemek Zorunda Bırakılmak

Serkan Aktay

Recommended Posts

Serkan Aktay

Belki hatırlarsınız cuma günü Mondeo satış ilanı verip 1 dakikada satarak tarih yazmıştım.

Aracı İstanbul'dan alıp dönerken yetersiz HGS bakiyesi dolayısıyla 1 yıl sonra bana kaçak geçiş ödeme yolladılar. Bizde bu adaletsiz 10 katı + cezayı ödedik. Ancak ceza HGS kaçak geçiş kontrolde geçen haftaya kadar görünüyordu. HGS ve OGS ye ceza makbuzunu buldurup yolladim. 1 ay sonra hala kaçak geçiş görünüyordu. Tam önce 1 saat bekleyip bağlandım 70.ci dakikada telefon otomatik kapandi, (bekleyen kişi sayısı 7 idi), sonra tekrar aradım bu sefer 40. Dakikada bağlanıp form oluşturdum. Neyse 1 hafta sonra ihlalden düştü. Ancak noterde satışta vergi dairesinden düşmemiş. (6 ayda mahsup edilemeyen ceza)bende tekrar ödedim. Şimdi bu mükerrer edemeyi nasıl geri alacağım. Vergi dairesindeki  memur İstanbul nakil vasıtalar diye birşey dedi. Ben şu an Ankara'dayım. 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)

nakil vasitalar vergi dairesi adi...  herhangi bir vergi dairesine yazili olarak basvuru yap, gik mik ederlerse konuyla ilgili odeme dekontlarini bimer vb. kurumlarla paylas.. merak etme bir sekilde donus olacaktir.

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Ankara Ostim vergi dairesi İstanbul nakil vasitalara basvuracaksin dedi. İste oraya nasıl gidilecek nasıl  yapilacak. İşin can alıcı noktası 7.ayda ödenen cezanin 6 ayda düşmemesi. Çok becerikliler.

Bir saat önce, Alpay Sumer yazdı:

nakil vasitalar vergi dairesi adi...  herhangi bir vergi dairesine yazili olarak basvuru yap, gik mik ederlerse konuyla ilgili odeme dekontlarini bimer vb. kurumlarla paylas.. merak etme bir sekilde donus olacaktir.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)

iste anahtar kelime basvuru? sen dedigim gibi yap... gidecek halin yok ya? bi yerden bir sekilde durumu onlara ilet.. mail at posta at... ne bilim guvercin yolla?... arada da yakindaki bir vergi dairesinden konu ile tam bilgi al...hatta mumkunse karar yazsi tahakkuk no vs. dilekcenle kuruma ibraz et. sayi al.

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Öncelikle geçmiş olsun ve kolay gelsin...

Nakil vasıtalar ile telefonda konuşup fax çekerek işlemi yürütmeye çalışın. Başka VD başvuru almaz (eskiden almıyorlardı).

Zamanında sırf bu yüzden İstanbul'daki şirket aracına isim benzerliğinden haciz koydukları için Kırşehir VD gitmek zorunda kalmıştık [emoji20]

İşi hallettik üstüne bir de memur tutturmaz mı biz elden evrak vermiyoruz posta ile ilgili VD ne göndereceğiz diye. Bir hafta satış bekler mi diye az laf anlatmamıştık...

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Nakil vasıtaları vergi dairesine telefonla ulaşabilirsin. Araç sorgulama sayfasında mükellef bilgileri kısmında telefon numarası var  216 611 22 63

Telefonla yardımcı oluyorlar. İş yerinden değişik zamanlarda 2 kere telefon- fax ile yardım almıştık.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Dilekçe hazırlayın makbuzları ekleyin. Iban no vererek ,geri ödemedini talep edin. İtm ile postalayın ilgili vergi dairesine

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay
13 saat önce, Tahir İlter yazdı:

Dilekçe hazırlayın makbuzları ekleyin. Iban no vererek ,geri ödemedini talep edin. İtm ile postalayın ilgili vergi dairesine

İtm?

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
15 saat önce, Serkan Aktay yazdı:

Ankara Ostim vergi dairesi İstanbul nakil vasitalara basvuracaksin dedi. İste oraya nasıl gidilecek nasıl  yapilacak. İşin can alıcı noktası 7.ayda ödenen cezanin 6 ayda düşmemesi. Çok becerikliler.

Serkan Hocam aynı durum benim başıma geldi. Ben sana elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım.

Geçen sene satmış olduğum 35 plakalı aracıma, HGS kaçak geçiş cezası geldi. Cezayı ödedim. Yaklaşık 1 ay önce E-Devlet üzerinden vergi borçlarını kontrol ederken ödemiş olduğum bu ceza çıktı karşıma. Hatta forumda nedir ne değildir diye paylaşmıştım. HGS çağrı merkezini arayarak bilgi aldım. Ödeme alındısı ve satış sözleşmesi ile bağlı bulunduğum nakil vasıtalarına gitmemi söylediler. Benim bağlı bulunduğum yer Küçükköy V.D. idi. Ben şirkette yoğun olduğum için ablama gerekli evrakları vererek Küçükköy' e gönderdim fakat artık İstanbul' daki tüm araçlar için Ümraniye Nakil Vasıtalar bakıyormuş. Buraya kadar her şey tamam.

Benim satmış olduğum araç 35 plaka olduğu için ablam görevliye belirtmiş ve cevap: İzmir' e gitmesi gerek:D (Şaka gibi). 

Neyse ablam diyor kardeşim yoğun, buraya bile ben geldim, başka bir yolu yok mu falan derken, görevli memur ablama kardeşinin adına bir dilekçe yaz ve diğer evraklarla birlikte buradan İzmir' e belgegeçer gönderelim diyor.( Aslında olması gereken bu). Ablam dilekçeyi yazıyor ve gönderiyorlar. Akabinde İzmir' i aradım evraklarım ulaşmış, telefondaki görevli bayan biraz beklememi söyledi ve 2 dk donra işleminiz tamam cezanız silinmiştir dedi. E-Devlet üzerinden kontrol ettim ve gözükmüyordu. 

Özetle; size en yakın V.D.' ye gidip bir dilekçe ile diğer evrakları Ümraniye Nakil Vasıtalar' a belgegeçer göndereceksiniz ve telefon ile arayıp sildireceksiniz. Bu kadar:)

Bu arada HGS çağrı merkezindeki bayan, ödenen HGS cezalarının Karayollarına bildirilmesi gerektiğini söyledi. Ben bildirmediğim için borç gözüküyormuş.

Yeri gelmişken başka bir bilgi de vereyim. İstanbul' daki yap-işlet-devret modelindeki köprüler için (3 köprü gibi), eğer bu köprüleri kullanacaksanız, ben bu köprü/otoyolları kullanıyorum diye, HGS/OGS kullanıcıları bir yazı ile cihazı/etiketi nereden aldılarsa (banka, PTT) oraya bildirmeleri gerekmekte. Yoksa oradaki geçişler de kaçak olarak gözüküyor ve ceza geliyor. Şirket aracımıza geldi ve bankaya yazı ile bildirdik.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Bir saat önce, Serkan Aktay yazdı:

İtm?

İadeli taahhütlü mektup 

13 saat önce, Tahir İlter yazdı:

Dün mobilden ayaküstü yazmıştım.Biraz anlamsız bir cümle olmuş.

Durumunuzu anlatan dilekçeyi geri ödenmesini talep ettiğiniz miktarın yatacağı IBAN numarasını belirterek makbuzlarla birlikte ilgili vergi dairesine iadeli taahhütlü mektup ile gönderirseniz problemi çözeceklerdir. Biz şirket için bu yolu izliyoruz. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...