İçeriğe Yönlendir

Megane 3 - Bakım Periyodunun Yakıta Etkisi

TamerErdoğan

Recommended Posts

TamerErdoğan

Aklıma takılan bir soru var...Ben aracı alalı 3 ay oldu 24 binde idi,bakımlarının yapıldıgı söylendi ancak suan 32000 de h.sonu yağ eksik uyarısı verdi arac.yağ ekledim sadece ama son zamanlarda yakt tüketiminin arttığını farkettim.6,1-6,2 şehir içi yaparken 6,7-6,9 arası gidip geliyor cok büyük bir fark yok aslında ama rahatsız etti.Yetkili servisi aradım en sn bakıma 9 bnde girmiş servis kaydı bu..Simdi bakım yaptırıcam ancak yetkili serviste mi  yaptırmalı yoksa özelde mi ortalama yarı yarıya bakım fiyatları,,,yetkilinin avantajı iyi niyet garantisi olabilir?

Sizin fikirlerinizi merak ediyorum

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Aracınız 2014 model, zaten garanti kapsamında değil artık, ayrıca 9.000 KM'de yetkili servis bakımına girdiğini belirtmişsiniz, araç 3 yıl içerisinde 1 kez  yetkili servise gitmiş. Dolayısı ile iyi niyet garantisinin işleyeceği kanısında değilim. Bu durumda en mantıklı çözüm özel servis görünüyor, tercih sizin. Son olarak düzenli bakımının yakıta etkisi her  zaman vardır. 

Yorum bağlantısı
TamerErdoğan
Şimdi, Mahmut Yurt yazdı:

Aracınız 2014 model, zaten garanti kapsamında değil artık, ayrıca 9.000 KM'de yetkili servis bakımına girdiğini belirtmişsiniz, araç 3 yıl içerisinde 1 kez  yetkili servise gitmiş. Dolayısı ile iyi niyet garantisinin işleyeceği kanısında değilim. Bu durumda en mantıklı çözüm özel servis görünüyor, tercih sizin. Son olarak düzenli bakımının yakıta etkisi her  zaman vardır. 

iyi nyet garantisi dememin sebebi aracın km sinin cok az olması bana öyle sölediler yani ne kadar gerçekleşir onu bilemiorum ama bakıcaz artık

Yorum bağlantısı
Bekir Memur
(düzenlendi)

Çoğu insan 1 yılda 10 bin yapamadığı için yağ değişimini yapmaz. Geçen bir konuda video paylaşılmıştı; karteri açıyorlar yağın kıvamı puding gibi olmuş. 

Yağ oksijenle temasa geçince zamanla özelliğini kaybeder. 1yıl içinde 10 bin yapılmasa dahi yağ değişecek. Çoğu insan bunu bilmez önemsemez. 

Yağ arabanın herşeyidir.

Tüketim; Fazla bir artış görmedim kış aylarındayız tüketim doğal olarak artacak. Ortada ciddi bir artış yok.

Bakım; Bakımı sanayide yaptıracaksanız önce iyi bir araştırma yapın tüm malzemeleri orjinal olarak kendiniz alın yağ içinde millete sormaya hiç gerek yok. Ünlü 3 yağ firmasının sitelerinde yağ seçici var oraya marka model girerseniz şartnameyi tam sağlayan onaylı yağ çıkacak. Sanayi ilginç bir yerdir. Ben malesef başıma gelenlerden sonra sanayicilere güvenmiyorum. Malzememi kendim alırım götürüp güvendiğim birisine bakımı yaptırırım. 

Ek olarak dışarıdan malzemeyi alıp giderseniz hem orjinal alıyosunuz hemde gerçekten ekonomik oluyor. Sanayideki bakım yapan esnaflar yan sanayi ürünler kullanıyor onlar ucuz olmasına rağmen pahalı gibi gösteriyorlar. Örneğin ford connectin kutulu otosan altı siyah süngerli orjinal hava filtresi 15 tl fakat yan sanayi kalitesi düşük olan bir filtreyi 25 liraya veriyorlar. Bazı durumlarda orjinal yan sanayiden daha ucuz olabiliyor.

tarihinde Bekir Memur tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Yetkili servise fazladan şişirilmiş işçilik ve parça parası vermenin anlamı yok.

Araba yağ mı eksiltiyor,? O uyarı normal değil.

Bende her zaman malzemeleri alıp gidiyorum. 35- 50 tl  arası işçilik verip parçaları değiştirtiyorum.

Yağı kendim değiştirebilsem hiç götürmem de o zor :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Kış ayında yakıtin o kadar artması  çok normal.

1 saat önce, Bekir Memur yazdı:

Çoğu insan 1 yılda 10 bin yapamadığı için yağ değişimini yapmaz. Geçen bir konuda video paylaşılmıştı; karteri açıyorlar yağın kıvamı puding gibi olmuş. 

İlk önce fordda bakım aralığa Avrupa'da 15 binken bizde 10 bindi her ne hikmetse :unsure2:simdi 15 bin oldu. Ben 10 bin km kullandığım hiçbir araçta 1 yıl hatta daha geçkin sürede kontrol ettiğimde yağı hiç puding gibi görmedim. Tabiki aracı sürekli son limitlerde kullanıyor ve başka bir sıkıntı yok ise. Hatta 1000 km'de balata bitiren, 50 binde motor bitiren çok araca rastladım.

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Şirket aracım 15 bin de bir giriyor bakıma ve her hafta en az 1 defa depoyu doldurur yol Bilgi değerlerini sıfırlarım 10 bin km Den sonra ortalama yakıt bariz şekilde artıyor bence özellikle İstanbul şartlarında bakımlar 10 bin de yapılmalı

Yorum bağlantısı
Bekir Memur
(düzenlendi)
4 saat önce, Serkan Aktay yazdı:

Kış ayında yakıtin o kadar artması  çok normal.

İlk önce fordda bakım aralığa Avrupa'da 15 binken bizde 10 bindi her ne hikmetse :unsure2:simdi 15 bin oldu. Ben 10 bin km kullandığım hiçbir araçta 1 yıl hatta daha geçkin sürede kontrol ettiğimde yağı hiç puding gibi görmedim. Tabiki aracı sürekli son limitlerde kullanıyor ve başka bir sıkıntı yok ise. Hatta 1000 km'de balata bitiren, 50 binde motor bitiren çok araca rastladım.

Adam bana 1 yıl diyorsa iş bitmiştir yağ zaten oksijenle temasa girince zamanla yavaş yavaş özelliğini kaybediyor. 

Özellikle turbolu arabada yağı geciktirmek gerçekten ileri zamanlarda üzer. Ne gerek var turbo masrafına ? Yağa önem veririm zamanını geçirmem orjinal malzeme kullanırım arabam sağlıklı kalır. Bakımın pazarlığı olmaz.

Km aralığı yağ üreticisinin belirlediği süreye göre olur sonuç olarak ilk bozulup kirlenecek olan şey yağdır. Yağdan yağa göre değişir. Benim bu konulardan dilim çok yandı 1 gün dahi bakım geciktirmem.

tarihinde Bekir Memur tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Ben 2011 aracımı serviste yaptırıyorum ama ilk gününden beri servise girdiği için.

Yerinizde olsam, arabayı garantiliyken bile sadece 1 kez servise götüren birine güvenmez hemen bakım yaptırırdım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bakım durumuna bakmıyoruz, boya var mı diye bakıyoruz.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Mineral yağı yılda bir kez mutlaka değişmek gerekir. Sentetik yağlarda ömür daha uzundur. Gereksiz yere erken yağ değişimi cebe zarar verdiği gibi aynı zamanda doğaya da çok zarar verir. Bir de servislerin aynı araca avrupada farklı bizde farklı bakım periyodu koyması da ilginç. 

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç
Bir saat önce, Evren Erakçora yazdı:

Bakım durumuna bakmıyoruz, boya var mı diye bakıyoruz.

Aracımın tüm bakım geçmişini biliyorum ama kaç yerinde boyası var tam anlamıyla baktırmadım :)

Yorum bağlantısı
TamerErdoğan
(düzenlendi)

valla bende normalde güvenmiyorum basıma böyle bişiy gelince sormak istedim, muhtemel dısardan yaptırılmıs bakımı yaklasık 1 lt eksik cıktı yağ ama aracın motorunda vs de herhangi bir problem yok reno ustasına da gösterdim 10 numara dedi..genel anlamda bakımını yaptırıcam bu hafta..Sanayi ustalarına gelince hepsi aynı deil arada iyisi cıkabiliyor hrkesin ustası kendıne göre iyidir mantığı var ya öyle işte aslında kımın ne kadar bilgili oldugunu bilemiosun.. Bu arada benim ortalama aylık 3000 km var .5 gün b.çekmece-bostancı arası sabah aksam gidip geliorum (minibüs hattı gibi oldu )

tarihinde TamerErdoğan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bekir Memur
8 saat önce, TamerErdoğan yazdı:

valla bende normalde güvenmiyorum basıma böyle bişiy gelince sormak istedim, muhtemel dısardan yaptırılmıs bakımı yaklasık 1 lt eksik cıktı yağ ama aracın motorunda vs de herhangi bir problem yok reno ustasına da gösterdim 10 numara dedi..genel anlamda bakımını yaptırıcam bu hafta..Sanayi ustalarına gelince hepsi aynı deil arada iyisi cıkabiliyor hrkesin ustası kendıne göre iyidir mantığı var ya öyle işte aslında kımın ne kadar bilgili oldugunu bilemiosun.. Bu arada benim ortalama aylık 3000 km var .5 gün b.çekmece-bostancı arası sabah aksam gidip geliorum (minibüs hattı gibi oldu )

Bir arkadaşım 2.0 dizel mondeo almıştı onca ustaya gösterdi hiç bir sorun bulamadılar arabayı aldı.

Yaklaşık 2 3 ay sonra yatak sardı üstelik hiç bir belirti vermeden. Önceki sahibi yağ değişim periyodlarını 2 yıl gibi uzatmış.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Muhtemelen 9 binden beri bakıma girmemiş araç. Derhal bakım iyi olacaktır. Yetkili servisler uygun rakamlarda. Ben hep yetkili serviste bakım yaptırıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
20 saat önce, Murat Atagenç yazdı:

Aracımın tüm bakım geçmişini biliyorum ama kaç yerinde boyası var tam anlamıyla baktırmadım :)

Boşver yahu bakımı  boya varmı boyaaa ??

Renonun bakım huyunu çok sevmiştim aldığımda bakım yapıp verdiler 40 bin kmbindö 1 defa bakıma girdi 500 lira aldılarbaşka kuruş harcamadm

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
TamerErdoğan

Bakım periyotlarını atlayan birisi değiilimdir..en kısa zamanda bakıma sokucaz evladı ozaman :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Şirket aracım 15 bin de bir giriyor bakıma ve her hafta en az 1 defa depoyu doldurur yol Bilgi değerlerini sıfırlarım 10 bin km Den sonra ortalama yakıt bariz şekilde artıyor bence özellikle İstanbul şartlarında bakımlar 10 bin de yapılmalı

İstanbulda. 10 bin km’de 15 bin km’lik kadar çalışıyor zaten o motor :)
Yorum bağlantısı
TamerErdoğan

Dün Arkadasımın calıstıgı yetkili servise (Renault Boğaziçi-istinye ) servisine gittim daha once sordugum yetkili servis telefonda 1 kere servise girdiğini sölemişti.Ancak dün serviste baktıklarında 1 değil 2 kere girmiş sadece 2017 servisi yok görünüyor. ama yağ bakımını dün yaptırdım sükürki aracımda herhangi bir sıkıntı cıkmadı gerekli güncellemeler yapıldıgı sölendi 720 TL üzerinden %20 indirimle 580 TLye bitirmiş olduk..Herhangi bir sorun oldugunda iyi niyet garantisi olayı devreye girebilir dediler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Kışın 0,50 ile 1 Lt fazla yakmasını kafanıza takmayın,  normal.

Yorum bağlantısı
TamerErdoğan

valla normalde 1 senedir bakım yapılmadığını düşünürsen bence anormal bi durum değil gibi duruyo yaklasık 1 ay once değiştirdim yağı eksıkme yapsa mutlaka ordada görürlerdi diye düşündüm arıza kodlarına kadar bakıldı cünkü

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Aracinizin yag durumunu arac calisir calismaz yol bilgisayari menusunden gorebilirsiniz. 5 yuvarlak yagin tam, cizgiler ise eksik oldugunu gosterir. Menüye sadece arac calisir calismaz ulaşabilirsiniz. 5sn sonra goremezsiniz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...