İçeriğe Yönlendir

Yağışlı Havada Audi A4 Quattro 140 km/saat

Gökhan Tuna

Recommended Posts

Mustafa Arıkan

Bence bu aracın lastiklerde sorun var. Ya eski yada yağmur performansı çok kötü.

Geçen hafta Diyarbakır'dan Nevşehir'e geldim. Adana'yı çıkana kadar öyle bir yağmur vardı ki silecek zor yetişiyordu bir çok yerde. Hava açık iken 120km\h hıza sabitleyip geldim. Yolda da çok fazla su birikintisi vardı. Böyle kayacak kadar risk hiç hissetmedim yolda. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
1 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Nefis yazmışsın... 

Eline sağlık... 

Stroniğe 2009 da geçtiğinden emin misin.. Sendeki şanzıman Multitronik değilmiydi. 

Vereceğin bilgilere göre hedef aracımı belirleyeceğim.. 

Emmi bence aynı blogda Alfa 159 yazısını okumalısın. Arkadaş fevkalade anlatmış, hepsini bilmeme rağmen yine ?. Ne de olsa sen de Alfa sevdalısısın. ?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
19 dakika önce, Ahmet Gül yazdı:

Emmi bence aynı blogda Alfa 159 yazısını okumalısın. Arkadaş fevkalade anlatmış, hepsini bilmeme rağmen yine ?. Ne de olsa sen de Alfa sevdalısısın. ?

Audiyi aşkla okudum, Alfa'yı teknik okuyayım, ikinci bir aşkı kaldırmaz bünyem :)

1 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

sağdaki uzun tır ımsı aracı geçince yan rüzgar efekti ile savrulmuş. zaten zemin ve hava şartına uygun olmayan bir hız ile gidiliyor. gaz vermedikçe 8 çeker mi tek çeker mi olduğu önemsiz. zaten ani ağırlık transferi a4 te iyi değildir buna rağmen elketronik melekler korumuş arabayı. başarılı

En güzel tespit bu.

Aracın durduk yere neden savrulduğunun başka izahı olamaz..  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
16 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Esp sadece. Kontra vs ile yaramaz. Kaydığı an yolda tutmuş. Kontra vererek aracı iyicene sapıttırmış

Dimi... ellemese makine düzeltecek kendini...

15 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bilinçli yapılan hiç bir hareket göremedim videoda.
Gördüğüm kadarıyla sürücü aracın işini oldukça zorlaştırmış.

Heyecan yaptı....

3 saat önce, Erkut Uysal yazdı:

Böyle bir olay arabada hanımla benim başıma gelse. Hanım benim elime koluma yapışıyor... ya diyorum bırak şu kolumu kurtulacağımız varsa da senin bu yaptın yüzünden ölecez... :D 

Ne yapayim ben ne yaptığımın farkındamıyım diyor... 

Ben burada yanda oturan ablayı tebrik ediyorum... :D 

Aynı durum bende de var, geçen gün benim evin dönüşünde kaydım arac direk karşıdaki duvara doğru ilerliyordu, hafif el frenini çekip aracın arkasının dönmesini sağladım, hanım baygınlık geçirecekti

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Ben hanımı alıştırdım, benden hızlı sürüyor artık :D 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Stroniğe 2009 da geçtiğinden emin misin.. Sendeki şanzıman Multitronik değilmiydi. 

Vereceğin bilgilere göre hedef aracımı belirleyeceğim.. 

Baktım.. 

Hangi akla hizmetse, muhtemelen daha performanslı olsun diyedir.. 

Quattrolar Stronik olmuş.. Quattro olmayanlar Multitronik olarak devam etmiş. 

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
9 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Baktım.. 

A4 benzinli quatrolar hiç cvt kullanmadı.Dizeller cvt idiler. Artık hepsi yeni bir dsg7 yağlı tip oldular.2 yıldır 2,0 üstünde vagvak hepsinde aynı şanzımanı kullanılıyor.Yorumcuların çoğu eski dsg6 yada kurutip 1,6 ve altındaki araçlarda kullanılan kadar seri olmadığı görüşündeler. Tork konvertörlüden biraz daha iyi deniliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yağlı tipse alacağız o zaman... Ben 2009 üstü kasayı seviyorum.. 

Yorum bağlantısı
Erhan Tayar
(düzenlendi)
55 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Baktım.. 

Abi,

CVT yani Multitronic Quattro'yu idare edemeyeceği için B7 kasada Quattro'lara hiçbir zaman konmadı.

Aynı motor aynı güçteki önden çeker Multitronic iken, Quattro'da çift diferansiyel vb. sebeplerinden ötürü tam otomatiğe yakın şanzıman kullanıldı.

Taş gibidir, bozulduğuna şait olmadım.

İnceleme de de belirttim, şimdiki DSG ile risk anlamında kıyaslanamaz bile.

tarihinde Erhan Tayar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay
3 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

sağdaki uzun tır ımsı aracı geçince yan rüzgar efekti ile savrulmuş. zaten zemin ve hava şartına uygun olmayan bir hız ile gidiliyor. gaz vermedikçe 8 çeker mi tek çeker mi olduğu önemsiz. zaten ani ağırlık transferi a4 te iyi değildir buna rağmen elketronik melekler korumuş arabayı. başarılı

+1

Yüksek hızlarda kuru zeminde bile uzun araç solladığımda hafif sağa kırarım, arada oluşan hava akımı beni zaten hafif sola atıp düzeltiyor. ıslak zeminin etkisiyle kayma fazla olmuş.  

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Buna benzer bir durumu 105-110 km/s gibi bir hıza bizim mersoda yaşadım (su birinkitisi yüzünden) ama direksiyonu sert çevirmedim (0.5 sn de ESP topladı, devam ettim, araçtakiler anlamadı bile)

Sürücü sanki bir an faza tepki verdi diye çok fazla savruldu, araç kendi halinde olsa ilk savrulma sonrası toplayacaktı gibi.

Vesile ile yağmurlu havalarda Hız Sabitleyiciyi kullanmam ve çok hızlı gitmem, bizim asfaltların (otobanda bile) yol su tahliyesine güven olmaz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
30 dakika önce, Erhan Tayar yazdı:

Taş gibidir, bozulduğuna şait olmadım.

İnceleme de de belirttim, şimdiki DSG ile risk anlamında kıyaslanamaz bile.

Hımm.. Bu haber güzel.. :wub:

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Ben de kontra yapmasa daha iyi olabilirmiş diye düşünüyorum. Kesinlikle Quatra farkı yoksa 2 çeker bir araçta bu derece kaymada ESP ile bile o direksiyon hareketleri en azından spine sokardı diye düşünüyorum...

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
2 dakika önce, Cem Dilmen yazdı:

Ben de kontra yapmasa daha iyi olabilirmiş diye düşünüyorum. Kesinlikle Quatra farkı yoksa 2 çeker bir araçta bu derece kaymada ESP ile bile o direksiyon hareketleri en azından spine sokardı diye düşünüyorum...

Hocam hiç gaza basmıyor ama, yani araba 0 çeker :)

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Quadro olmasının burada avantajı yüzde 50 50 e yakın ağırlık dağılımı.

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy
4 saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Bence bu aracın lastiklerde sorun var. Ya eski yada yağmur performansı çok kötü.

Geçen hafta Diyarbakır'dan Nevşehir'e geldim. Adana'yı çıkana kadar öyle bir yağmur vardı ki silecek zor yetişiyordu bir çok yerde. Hava açık iken 120km\h hıza sabitleyip geldim. Yolda da çok fazla su birikintisi vardı. Böyle kayacak kadar risk hiç hissetmedim yolda. 

Hocam ıslak yolda ve su birikintisi olan yerlerde cc kullanmak oldukça tehlikelidir yalnız. Hiç tavsiye edilmeyen bir durum. :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
5 dakika önce, Fikret Özsoy yazdı:

Hocam ıslak yolda ve su birikintisi olan yerlerde cc kullanmak oldukça tehlikelidir yalnız. Hiç tavsiye edilmeyen bir durum. :)

O gün tüm aksilikler üst üste gelince yorgunluktan bacaklar dayanmadı. CC ile gittim. Hatta normalde hızlı da gitmem ama Pozantıya kar yağıyordu. Akşama kalmamak için Adana'ya kadar hızlı gittim. Niğde'den sonra yollar bembeyazdı 50-60km hızla gidebildim :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Audi sürücüsünün aracına aşırı güveninden kaynaklanmış bir musibet oluşmuş. Forumlarda bu adama yağmurda yağışta arabayı düzgün sür esp falan da bir yere kadar dense okur birşeyler yazardı ama şimdi öyle değil. Yolun boş olması da şansına olmuş, sağında solunda araç olsaydı o zaman tam olurdu. Demek ki neymiş, 100 bin üstü para verince tüm yollar senin olmuyormuş, biraz dizleri titremiştir.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Koray Demir
6 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Meleklerin olmadığı organik hâli:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Demir

Altuğ Çulha öncelikle merhaba.aracı kullanan kişi benim. bakıyorumda hepiniz ne kadar çok şey biliyor,ne kadar tecrübeliymişsiniz 1f642.png:) gözlerim doldu valla.ülkemizde bu kadar çok pilotun olması sevindirici.Ama ben bir pilot değilim.Sıradan bir sürücüyüm ve ilk defa böyle bir şey yaşıyorum.Olayı anlatayım; olay geçen eylül ayında oldu.eşimin(yanımda oturan kişi) bana doğumgününde aldığı go pro'yu ne yapacağımı bulamadığımdan yeni eşya heyecanı ile oraya takıp çalıştırdım.yeni yapılan 3. köprü yolunda anadolu yakasına doğru seyahat etmekteyiz.yolları bilmediğimizden dolayı eşim navigasyona bakıyor. sol şeritte 140 km ile ilerlerken solda görünmeyen su birikintisine sol lastikleri kaptırıyorum.kaptırdığımda sol taraf ani yavaşladığından sağ taraf daha hızlı olduğu için aracın burnu bariyerlere dönmeye başlıyor.videoya dikkatli bakarsanız görürsünüz.o an tek kurtuluşumuzun aracı yolun ortasına çekmek olduğunu düşünüyorum ve sağ aynada kimseyi görmediğim gibi arabayı sağa atıyorum.allahtan sağda kimse yoktu... sonrası malüm arabayı döndüğü istikametin ters yönü direksiyon hamleleriyle topluyorum.hatalımıyım evet hızlıyım,tek el araç kullanıyorum.ki tek el araç kullanmanın bu olayla hiç bir alakası yok.bu arada çok bilmişler kesinlikle vites değiştirme çabam yok.elim savrulmanın etkisiyle vitese çarptı ve araç manuel moduna geçti ve vites küçülmedi.haa aklıma gelse vites küçültürmüydüm kesinlikle evet. bana o kadar laf etmişsiniz,hakaret etmişsiniz ama eminim %90 'ınız o an ile karşılaşsa mal gibi ağzı açık yola bakmaktan ve çığlık atmaktan başka bir şey yapamayacağınızdan eminim.quattro farkı mı ?? kesinlikle...bir çok araç kullandım.tüm araçlarda esp var artık.arkadan itişli arabayı(bmw,merso) gel kurtar bakayım şu durumdan.yorum yapın ama lütfen mantıklı şeyler yazın.hakaret etmeyin.ben 35 yaşında adamım.kimseye artislik yaptığım falan da yok.hatamı gördüm ve daha dikkatli kullanıyorum artık.arabanız ne olursa olsun dikkat edin yağışlı havalara.1f642.png

Facebook Alıntı.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır
Meleklerin olmadığı organik hâli:

Kapı açıldıktan sonra bir koku geldi [emoji40]
İyi kurtarmış gerçekten , başımıza böyle bir olay hiç gelmez Inşallah .
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Bir saat önce, Emre Demir yazdı:

Altuğ Çulha öncelikle merhaba.aracı kullanan kişi benim. bakıyorumda hepiniz ne kadar çok şey biliyor,ne kadar tecrübeliymişsiniz 1f642.png:) gözlerim doldu valla.ülkemizde bu kadar çok pilotun olması sevindirici.Ama ben bir pilot değilim.Sıradan bir sürücüyüm ve ilk defa böyle bir şey yaşıyorum.Olayı anlatayım; olay geçen eylül ayında oldu.eşimin(yanımda oturan kişi) bana doğumgününde aldığı go pro'yu ne yapacağımı bulamadığımdan yeni eşya heyecanı ile oraya takıp çalıştırdım.yeni yapılan 3. köprü yolunda anadolu yakasına doğru seyahat etmekteyiz.yolları bilmediğimizden dolayı eşim navigasyona bakıyor. sol şeritte 140 km ile ilerlerken solda görünmeyen su birikintisine sol lastikleri kaptırıyorum.kaptırdığımda sol taraf ani yavaşladığından sağ taraf daha hızlı olduğu için aracın burnu bariyerlere dönmeye başlıyor.videoya dikkatli bakarsanız görürsünüz.o an tek kurtuluşumuzun aracı yolun ortasına çekmek olduğunu düşünüyorum ve sağ aynada kimseyi görmediğim gibi arabayı sağa atıyorum.allahtan sağda kimse yoktu... sonrası malüm arabayı döndüğü istikametin ters yönü direksiyon hamleleriyle topluyorum.hatalımıyım evet hızlıyım,tek el araç kullanıyorum.ki tek el araç kullanmanın bu olayla hiç bir alakası yok.bu arada çok bilmişler kesinlikle vites değiştirme çabam yok.elim savrulmanın etkisiyle vitese çarptı ve araç manuel moduna geçti ve vites küçülmedi.haa aklıma gelse vites küçültürmüydüm kesinlikle evet. bana o kadar laf etmişsiniz,hakaret etmişsiniz ama eminim %90 'ınız o an ile karşılaşsa mal gibi ağzı açık yola bakmaktan ve çığlık atmaktan başka bir şey yapamayacağınızdan eminim.quattro farkı mı ?? kesinlikle...bir çok araç kullandım.tüm araçlarda esp var artık.arkadan itişli arabayı(bmw,merso) gel kurtar bakayım şu durumdan.yorum yapın ama lütfen mantıklı şeyler yazın.hakaret etmeyin.ben 35 yaşında adamım.kimseye artislik yaptığım falan da yok.hatamı gördüm ve daha dikkatli kullanıyorum artık.arabanız ne olursa olsun dikkat edin yağışlı havalara.1f642.png

Facebook Alıntı.

Seviyesiz facebook yorumlarına cevap vermiş, videoyu izledim, tek diyebildiğim Allah'tan Audiye biniyormuş. Yoksa o hızda suda ne yapsa kurtulamazdı..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...