İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk4 1.6 Benzin/LPG Nasıl Bilirsiniz.

A. Yıldırım Yıldız

Recommended Posts

A. Yıldırım Yıldız

Epeydir focustan mondeoya gecme dusuncem var. Bu sira yakinimda 2009 model 1.6 benzin&lpg titanyum bir tane denk geldi. Cuma gunune kadar somestre tatili icin Izmir'deyiz. Hazir burdayken focusun bakimida gelmisken burda gittigim ozel servise ugradim. Bu esnada ustaya danismak istedigimde "kesinlikle uzak dur" diye tepki gosterdi. Sebep olarak aracin gitmeyisini gosterdi. Lakin ucar kacar bir surus karakterim yok zaten. Bu acidan bana yeter dusuncesindeyim. Farkindayim; yazdiklarima bakinca, kafasina gore fetva ararmis gibi gorunuyorum. Ama danismaktan zarar gelmez, benim goremedigimi goren, yada coktan gormus olan vardir diye dusunuyorum. 2.0 tdci bende isterim ama su anki butce buna yetmez. Hali hazirda piyasanin bunca durgun oldugu donemde aracima istedigim paraya mumkun oldugunca yakin rakami verende varken mondeoya gececeksem butceyle ancak 1.6 alabiliyorum. Alsam mi? Yok alma derseniz neden?

Simdiden tesekkurler.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yeni modellere bilgi bulması kolay, ancak yıl geçtikçe iş zorlaşışıyor, forumun da faydası bu sanırım. parasına göre teknik faydası mükemmel bir kasa. park yeriniz geniş ve uzun olmalı, bastın mı kafi derecede gider, virajı konforu zaten segment lideri.

farklı püskürtme sistemi de olsa gerek lpg li kullanımda, 100-120 bin km lerde subap değişimi gerekbilir, maliyeti lpg den gelen tasarrufla makuldur. bunun dışında kaliteli bir seçim.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

Ben aldim memnunum cok sukur.konforu, kalitesi ,karizmasi paha bicilemez.bilmeyenler konusuyolar,arabama binip bahane bulani gormedim.kasanin biraz agir geldigi dogrudur ama zaten siz de benim gibi bu acidan cok seyler beklemiyosunuz,he basinca gitmiyo mu gidiyo.yokus yukari kalkislar zayif kaliyor ama yola girdimi de gidiyor

Bu paralara binilebilecek en konforlu ,en karizmatik araba bana gore

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Baskı balatanın çok dayanmadığını duymuştum. Heleki Antalya gibi 300 metrede bir ışık olan, ışık yeşile dönünce 15 saniye düşünen sürücülerin olduğu yerde bu baskı balatayı araştırın. Çok fazla dur-kalkta sorun yaratabilir.

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
Baskı balatanın çok dayanmadığını duymuştum. Heleki Antalya gibi 300 metrede bir ışık olan, ışık yeşile dönünce 15 saniye düşünen sürücülerin olduğu yerde bu baskı balatayı araştırın. Çok fazla dur-kalkta sorun yaratabilir.

Antalya'ya geldigimizde ilk sasirdigim nokta bu isiklandirmalar oldu zaten. Kirmizi cogunlukla 2 dakika, yesilin henuz 30 saniye olani bana denk gelmedi. Hele Kemer'den merkeze gideceksem ve yeni cevreyolunu kullanamiyorsam, misal cam piramide gideceksem konyaalti kavsagi sonrasi hicbir isiktan iki kirmizidan once gecemedim. :-)
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay
25 dakika önce, A. Yıldırım Yıldız yazdı:

Antalya'ya geldigimizde ilk sasirdigim nokta bu isiklandirmalar oldu zaten. Kirmizi cogunlukla 2 dakika, yesilin henuz 30 saniye olani bana denk gelmedi. Hele Kemer'den merkeze gideceksem ve yeni cevreyolunu kullanamiyorsam, misal cam piramide gideceksem konyaalti kavsagi sonrasi hicbir isiktan iki kirmizidan once gecemedim. :-)

Antalyadaki ışıkları ayarlayan adamın kafasını ne yaptıysam yakalayamadım.Gece 00.00 dan sonra bile ışıklar flaşöre geçmez. Tamam ana artelerde yapmada, 10 dakikada bir araç geçen yerlerde yap. ben zaten hiçbirinde durmuyorum. Önce sağa, sonra sola bakıp geçiyorum :) Hele ki lauranın olduğu kavşak. Tüm gün lara tarafına gidiş  istikametinde, kavşakta sağdan, soldan, karşıdan gelişe kırmızı yandığında sizin yola önce sadece sağa dönüş için yeşil yanıyor. bakın her yön kapalı. Zavallı Antalyalılar 10 saniyede daha bekleyip karşıya gidişin yeşilini bekliyor :D zaten gidemeden tekrar kırmızı oluyor :shok: Dünyadaki tek uygulama olduğuna bahse girerim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Kasa 1.6 motora ağır geliyor az kaçar çok yakar sonucuna ulaşabiliriz. Buna bağlı olarak bahsedildiği üzere erken baskı balata bitmesi sorunu mevcut. Alınır mı fena değildir alınabilir.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

2011 Model 1.6 Benzinliyi  0 km olarak aldık. Aldığımız gibi LPG takıldı.  105.000 km kullanıldı.  90.000 civarında subaplar değişti. Maliyeti yaptığı tasarrufun yanında hiç birşey. 

Bu 105.000 km boyunca baskı balata değişmedi, fren balatası diski değişmedi.   Debriyaj bitirir fren bitirir vs bunlar hep kullanımla alakalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Emaneten birinden alıp 70km mesafedeki ilçeye gidip gelmiştim. Sanırım 100km hız civarı devir 3000lere geliyordu. Sürekli uzun yol gidilmeyecekse problem olmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
10 saat önce, Serkan Aktay yazdı:

fabrikanın taktıkları çabuk bitti, yedek parçaya farklı tip geldi, onlar dayanıyor. aks aralığı uzun diye motor yetmedi falan dendi  :) oluyor öyle şeyler

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

Eyvallah. Ben bu gazla Antalya'ya donunce mondeoya transfer olurum gibi geliyor. :-) Antalya icinde tavsiye edeceginiz usta varmidir? Daha once baska bir yerde Aydemir ford servisi Ramazan Aydemir tavsiye edilmisti ve orada bazi bakimlari yaptirmistim. Ama farkli alternatif varsa degerlendirebilirim. Almayi dusundugum araci da ustaya gosterme taraftariyim eksperlerin durumu malum. Pek guven vermiyor. Hem aracta yakinimda ve tanidigim birinde oldugu icin zaten evveliyatini biliyorum.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
26 dakika önce, A. Yıldırım Yıldız yazdı:

Eyvallah. Ben bu gazla Antalya'ya donunce mondeoya transfer olurum gibi geliyor. :-) Antalya icinde tavsiye edeceginiz usta varmidir? Daha once baska bir yerde Aydemir ford servisi Ramazan Aydemir tavsiye edilmisti ve orada bazi bakimlari yaptirmistim. Ama farkli alternatif varsa degerlendirebilirim. Almayi dusundugum araci da ustaya gosterme taraftariyim eksperlerin durumu malum. Pek guven vermiyor. Hem aracta yakinimda ve tanidigim birinde oldugu icin zaten evveliyatini biliyorum.

Antalyada Halil usta var.Benim scorpionun motorunu o yapmıştı.Fordcudur kendisi.Kendisine tavsiye üzerine gitmiştik taaa gazipaşadan çekici ile.Açıkcası yaptığı işçiliği taşlamayı beğenmiştim.Üzerine 50 bin devirdik araç hala ilk günki gibi performanslı.Yalnız biraz çok bilmiş.Pazarlık yapmaz.Güvenerek aracı teslim edebilirsiniz.ALLAH var cebinden bile benim araca malzeme almışlığı vardır.Tavsiye edeceği parçaları takacaksınız.Ben internetten bulurum demeyeceksiniz.Eğer o bulamassa öyle araştırma yaparsınız.

Tel:532 575 29 05

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ferhat Yavuz

Kesinlikle alınır kimseyi dinlemeyin.Ben passat ada 407 ye de c5 e de bindim mondeo kesinlikle başka.Fısır fısır derler ya aynı öyle.Motor gayette güzel yetiyor rally e katılmayacaksan 3000 devirde 120 km ile gayet sessiz ve konforlu gidiyorsun.7 litre lpg tüketiyorsun bu hızla giderken.ş.içi 9 litre civarı lpg tüketiyorsun.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
İsmail Avcı
Kesinlikle alınır kimseyi dinlemeyin.Ben passat ada 407 ye de c5 e de bindim mondeo kesinlikle başka.Fısır fısır derler ya aynı öyle.Motor gayette güzel yetiyor rally e katılmayacaksan 3000 devirde 120 km ile gayet sessiz ve konforlu gidiyorsun.7 litre lpg tüketiyorsun bu hızla giderken.ş.içi 9 litre civarı lpg tüketiyorsun.

Ben 11 lt ile sehir ici kisa mesafe genelde,sehir disi 8

Yorum bağlantısı
Mehmet Orhan

3000 devirde 120 ile gidiyorsa iyi ama, 100 ile gidiyorsa uzun yolda çok kullanışlı bulamadım. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Baskı balata sorunu ilk üretildiği yılda idi. Şimdiye çoktan bozulup değişmiştir.
Basarsan gider. Tabi bu arada yakar mı, evet yakar.
E hep basılacaksa zaten basmaya müsait bir araç alınmalı.
Bence temiz bir Mk4 alınabilir.
Piyasanın dedikodulu olması da iyi bişey. Ucuz alınır :)

Ha bu aracın işletim sistemi biraz farklı. Motor sıralı 4 silindir ama V4 gibi çalışıyor diye biliyorum.
Bu sebeple lpg nin bunu bilen biri tarafından takılmış olması gerek.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Bayram Eser
3000 devirde 120 ile gidiyorsa iyi ama, 100 ile gidiyorsa uzun yolda çok kullanışlı bulamadım. 
Emaneten birinden alıp 70km mesafedeki ilçeye gidip gelmiştim. Sanırım 100km hız civarı devir 3000lere geliyordu. Sürekli uzun yol gidilmeyecekse problem olmaz.
3000 devirdeki hızı nedir ki?
Yakıt 7 litre lpg baya iyiymis 120 km hızda...
Yorum bağlantısı
İsmail Avcı
Yakıt 7 litre lpg baya iyiymis 120 km hızda...
Kis lastikleri ile sehirdisi 120km ile 8lt yaktim ,yazin 7 olur belki altina bile dusebilir
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
Kis lastikleri ile sehirdisi 120km ile 8lt yaktim ,yazin 7 olur belki altina bile dusebilir

Tapatalktan baglandigim icin nerde oldugunuzu goremedim ama kis lastigi dediginiz icin akdeniz veya ege iklimi olmadigini dusundum. O vakit ben Antalya gibi yerde takriben 1 litre altini veya ona yakin bir deger elde ederim diye dusunuyorum. Konuyu acarken bahsettigim araci henuz alamadim. Sahibi yurtdisina gitti gelmesini bekliyorum. Anahtari bende gerci ama emanet ata binen tez iner misali satis almadan binmek istemedim. Aracta ne marka lpg kiti var ve nerde hangi kisi takmis bilmiyorum. Aracin sahibi geldiginde hepsini sorarim. Birde sebep ne ise, 18" sac jant takilmis. Gecen yil 16" alasim jantlari vardi. Sordugumda jantlardan ikisini kaldirima vurmus sag yanlari hanimi. Ondan sebep degistirmek istemiz. Fakat o anki maddi durum elvermedigi icin sac bakarken tanidik bir lastikcide bu jantlar lastikleriyle beraber denk gelmis. Fiyatta uygundu aldim dedi. Yakita etkisini sordugumda ben fark gormedim, zaten lastik basinc etiketinde olan olculerden biri oldugu icin sadece suspansiyon biraz daha sert geldi ama kullandikca alistim dedi. Benim focuslardan birinde de 18" alasim st jantlar var. Bende ilk zaman sertligi hissettim ama artik alistigimdan herhalde (birazda her kasiste iyice yavaslamaya alistik sanirim) artik cok normallesti nazarimda. Yakit olarak bende fark goremedim. Ne yol bilgisayarinda bede pompada. Hatta benim lastik basinc tablosuna gore olmasi gereken olcum 225 40 18 olarak gorunurken jantlarin uzerinde gelen lastikler cok iyi diye degistirmedim ve olculeri 225 45 18. Fark cok degil ama diger bazi kullanici arkadaslar bu farklardan yakitin hissedilir sekilde arttigi yonunde beyanlarda bulunuyor. Muhtemelen kasaya gore motorun gucu yerinde oldugu icin ufak farklari tolere edebiliyor diye dusundum. Tabii mondeo ve 1.6 benzin&lpg motor seceneginde o hacim ve agirlikta bu kiyaslamayi en iyi killaninca gorurum diye dusunuyorum. Kismet bakalim arkadas donsun masaya oturalim anlasirsak alacagim. Eger bu olmazsa o vakit biraz erteleyip ustune biraz daha ekleyip selective, belkide 2.0 seceneklerine yonelebilirim. Hayirlisi artik.
Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

Tapatalktan baglandigim icin nerde oldugunuzu goremedim ama kis lastigi dediginiz icin akdeniz veya ege iklimi olmadigini dusundum. O vakit ben Antalya gibi yerde takriben 1 litre altini veya ona yakin bir deger elde ederim diye dusunuyorum. Konuyu acarken bahsettigim araci henuz alamadim. Sahibi yurtdisina gitti gelmesini bekliyorum. Anahtari bende gerci ama emanet ata binen tez iner misali satis almadan binmek istemedim. Aracta ne marka lpg kiti var ve nerde hangi kisi takmis bilmiyorum. Aracin sahibi geldiginde hepsini sorarim. Birde sebep ne ise, 18" sac jant takilmis. Gecen yil 16" alasim jantlari vardi. Sordugumda jantlardan ikisini kaldirima vurmus sag yanlari hanimi. Ondan sebep degistirmek istemiz. Fakat o anki maddi durum elvermedigi icin sac bakarken tanidik bir lastikcide bu jantlar lastikleriyle beraber denk gelmis. Fiyatta uygundu aldim dedi. Yakita etkisini sordugumda ben fark gormedim, zaten lastik basinc etiketinde olan olculerden biri oldugu icin sadece suspansiyon biraz daha sert geldi ama kullandikca alistim dedi. Benim focuslardan birinde de 18" alasim st jantlar var. Bende ilk zaman sertligi hissettim ama artik alistigimdan herhalde (birazda her kasiste iyice yavaslamaya alistik sanirim) artik cok normallesti nazarimda. Yakit olarak bende fark goremedim. Ne yol bilgisayarinda bede pompada. Hatta benim lastik basinc tablosuna gore olmasi gereken olcum 225 40 18 olarak gorunurken jantlarin uzerinde gelen lastikler cok iyi diye degistirmedim ve olculeri 225 45 18. Fark cok degil ama diger bazi kullanici arkadaslar bu farklardan yakitin hissedilir sekilde arttigi yonunde beyanlarda bulunuyor. Muhtemelen kasaya gore motorun gucu yerinde oldugu icin ufak farklari tolere edebiliyor diye dusundum. Tabii mondeo ve 1.6 benzin&lpg motor seceneginde o hacim ve agirlikta bu kiyaslamayi en iyi killaninca gorurum diye dusunuyorum. Kismet bakalim arkadas donsun masaya oturalim anlasirsak alacagim. Eger bu olmazsa o vakit biraz erteleyip ustune biraz daha ekleyip selective, belkide 2.0 seceneklerine yonelebilirim. Hayirlisi artik.
Bartindayim .kar falan yok bu sene ama gece ve sabahlari bayagi hava soguyor ,kislik gerekiyor yani.benim lastikler 205 55 16.
18 inc ve buyuk lastik araci yorabilir ve yakiti biraz artirabilir ,aracin fabrika cikisi 18 icin uygun mu cok teknik bilgim yok bu konuda ,suspansiyon amortisor vs herhangi birsey degistirmek gerekiyor mu bilgim yok.18 konforu dusururken yakiti artirir ve yol tutusunu daha iyi hale getirebilir,zaten mondeo 4 un yol tutusu gayet iyi,bazen musait yerlerde zorluyorum esp icin ama bayagi zor oluyor esp yi yaktirmak [emoji16]
Hakkinizda hayirlisi olsun. 1.6 lpg li sehir ici kullanilacaksa gayet yeterli ,eger yillik 30 bin km ustune cikmiyosaniz bence dizel bi zorunluluk degil.en temizini bulmaya calisin varsin 1.6 lpg li olsun.ama titanyum olsun en az.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...