İçeriğe Yönlendir

VW Maymun Skandalı’na BMW ve Mercedes de mi Karıştı?

Recep Demirci

Recommended Posts

Recep Demirci

VW Maymun Skandalı’na BMW ve Mercedes de mi karıştı?

31 Ocak 2018

VW’in yaklaşık 3 yıldır başını fena halde meşgul eden ve ciddi miktarda da para ve imaj kaybetmesine neden olan dizel emisyon skandalından sonra şimdi de VW maymun skandalı patlak verdi. Geçtiğimiz günlerde VW’in dizel emisyon testlerini maymunları da kullanarak yaptığı tespit edilmişti. Bu gelişme hayvan haklarının sıkı bir şekilde savunulduğu gelişmiş ülkelerde tepkiye neden olmuştu. Ancak ortaya çıkan bir fatura işlerin boyutunun sadece VW ile sınırlı kalmayacağını gösteriyor diye düşünüyoruz.

Bahsi geçen aşağıdaki fatura, ABD’de faaliyet gösteren LLR yani Lovelace Respiratory Research, sadece VW tarafından değil, diğer Alman firmalar BMW ve Mercedes tarafından da para yardımında bulunulan “European Research Group on Environment and Health in the Transport Sector (EUGT)” kurumunun desteklediği bir şirket olmasıyla öne çıkıyor. Üstelik faturanın tarihi de dikkat çekici. 21 Şubat 2014 tarihine sahip olan bu faturada, toplam değeri 47.472$ olan 11 adet maymunun araştırma kurumu tarafından Mayıs veya Haziran 2014 tarihinde istendiği de en alt satırda belirtilmiş. Bu teslimat tarihi, dizel emisyon skandalının patlak vermesinden hemen hemen 1 yıl önce olmasıyla dikkat çekiyor. Henüz belgesi olmasa da, bu testlerde 25 gönüllü insan deneğin de kullanıldığı söylentiler arasında yer alıyor.

vw maymun skandalı fatura VW Maymun Skandalı’nı belgeleyen 11 adet maymun satın alım faturası

Peki VW Maymun Skandalı nasıl ortaya çıktı?

Her ne kadar yukarıdaki fatura sonradan ortaya çıkmış gibi görünse de bize göre skandalı ortaya çıkaran esas kaynak bu. Üstelik Alman Bild gazetesi tarafından yayınlandı. Bahsi geçen maymunlar ise; tahmini olarak 2015 yılında ABD’de bulunan LLR Laboratuvarları’nda bir odaya koyuluyor ve çizgi film izletilirken VW Beetle aracın egzoz dumanı bu odaya veriliyor. Daha sonrasında ise maymunların davranışları izleniyor ve çeşitli tahliller yapılıyor.

Bu arada yukarıdaki paragrafta bahsettiğimiz Avrupa kökenli EUGT kurumunun geçtiğimiz yıl faaliyetlerine son verdiğini ve kapandığını da eklemek gerekiyor. Anlaşılan o ki, bu konudaki çeşitli açıklarını bilen Alman otomobil üreticileri, ya bu kurumdan desteklerini çektiler ya da bir şekilde kapanmasını sağladılar. Ancak öyle görünüyor ki mızrak çuvala sığmadı ve VW Maymun Skandalı patlak verdi. Zaten VW Grup üst düzey yetkilileri de böyle deneylerin yanlış olduğunu ve durumdan dolayı üzgün olduklarını ifade ettiler. Mercedes yetkilileri ise gelişmeleri dehşetle karşıladıklarını ancak EUGT kurumunun üniversiteler ile beraber çalıştığını hatırlattılar.

3 maymun durumu;

Yukarıdaki maddeden de görüleceği gibi 3 Alman otomobil markası tabir-i caiz ise 3 maymunu oynuyorlar da diyebiliriz. “Duymadım, Görmedim, Konuşmadım” durumu söz konusu. Farklı ve birbirlerine dolaylı yoldan bağlı görünen şirketler ve kurumlar üzerinden işlerini yöneten bu markaların doğrudan bu tip deneyler yapan birimler açması ve doğrudan sorumluluk almaları beklenemezdi. Hatta öyle görünüyor ki, işin içindeki üniversiteler bile dolaylı olarak bu 3 üretici tarafından suçlanabilir. Yani “Bunlar olmuş ancak bizim hiç haberimiz yoktu, olsaydı yapmazdık ama yine de özür dileriz” gibi bir şeyler ile karşılaşmak olası görünüyor.

vw-maymun-bmw-mercedes VW Maymun Skandalı şu an için 3 Maymun hikayesini çağrıştırıyor

Diğer taraftan bahsi geçen bu maymun satım alım faturası ile beraber 3 markanın finansal olarak destekliği kurumun bazı e-posta yazışmaları da yayınlandı. Bu doğrultuda kurum yetkilileri, elde edilen sonuçları olduğundan daha zararsız gösterebilmek için bazı manipülasyonlar yapmış gibi görünüyorlar. Hatta yapılan bazı yorumlarda dikkatimizi çeken, “Kötü sonuç varsa para yok” anlamına gelebilecek bazı yazışmaların da bulunduğuydu.

Tabii geçtiğimiz aylarda patlak veren ve bahsi geçen Alman markaları kapsayan Kartel Skandalı da maymun gelişmesinden ayrı tutulmaz diye düşünüyoruz. Her ne kadar Alman otomobil markaları aralarında ciddi bir rekabete girişmiş olsalar da, milli menfaatleri ortak ve bu nedenle de yeri gelince doğal olarak beraber hareket ediyorlar.

VW Maymun Skandalı’nda ABD’nin etkisi var mı?

Bize göre kocaman bir “Evet” cavabı söz konusu. Alman olsun Amerikan olsun aslında değişen bir şey pek de yok. Hatta ülkemiz için bile değişen bir şey yok. Ülkeler ticari rekabet söz konusu olunca bırakın hayvan haklarını düşünmeyi, insan haklarını bile silindir gibi ezip geçiyorlar. Dünya çapında otomobil sektörü konusunda çatır çatır bir rekabet söz konusu ve bu rekabette Alman-Amerikan savaşı olduğu da oldukça açık. Japonya da ABD ile sanki bir pakt olmuşcasına hareket ediyor.

Üstelik geçtiğimiz yıla kadar Amerikan GM bünyesinde bulunan Opel ve Almanya’da ciddi yatırımları bulunan Ford markaları, her nasılsa dizel skandalı konusuna hiç karışmadı ya da üzeri örtbas edildi. Ancak safkan Alman markalar VW, Audi, Porsche, BMW ve Mercedes’in adları bir şekilde skandallara karıştı. Gerek dizel skandalında gerekse de kartel skandalında adları hep geçti.

Sonuç olarak gelişmiş ülkeler, artık esas nedeni ticaret bilek güreşi olan yıkıcı sıcak savaşlar yerine, birbirlerinin açıklarını bularak zayıflatma yöntemini tercih ettikleri soğuk ticaret savaşlarını tercih ediyorlar. Bize göre burada Alman, Amerikan veya Japon fark etmiyor. Hepsi de büyümenün gerekliliğini vahşi bir şekilde yerine getiriyorlar.

Kaynak Link:

http://www.sekizsilindir.com/2018/01/vw-maymun-skandali.html

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Almanları bitirme projesi, pikapçı amerikalılar emisyona çok önem veriyorlar sanki. 

DODGE DİESEL SMOKE ile ilgili görsel sonucu

FORD DİESEL SMOKE ile ilgili görsel sonucu

DİESEL BROTHERS ile ilgili görsel sonucu

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
25 dakika önce, Mahmut Yurt yazdı:

Almanları bitirme projesi, pikapçı amerikalılar emisyona çok önem veriyorlar sanki. 

DODGE DİESEL SMOKE ile ilgili görsel sonucu

DİESEL BROTHERS ile ilgili görsel sonucu

bunların hepsi sonradan modifikasyonlu araçlar ve konuyla alakası yok bence,  yoksa burayı duman atan dizel araç resmi ile doldururuz :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
28 dakika önce, Mahmut Yurt yazdı:

Olay emisyona önem vermek değil, olay dolandırıcılık yapmaktı.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
24 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Olay emisyona önem vermek değil, olay dolandırıcılık yapmaktı.

Olay siyasi, biraz da ticari kar. Neyse. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

VW savunmuyorum, dolandırıcılık yaptılar resmen, ancak emisyon adı altında chevrolet intikamı alınıyor. Avrupalı özelikle almanları amerikan piyasasından silmeye çalışıyorlar. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Audi ya da Porsche'nin Amerika'da itibarı var ama Vw'nin ne gibi itibarı var da çatışıyor. Ayrıca emisyon olayında asıl konu dolandırıcılıktı. Tamam Amerika olayın üstüne çok gitti ama ateş olmayan yerden duman çıkmadı. Ortada dolandırıcılık suçu var. Ona kalırsa AB de Apple'a ceza kesti. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
(düzenlendi)
32 dakika önce, Mahmut Yurt yazdı:

VW savunmuyorum, dolandırıcılık yaptılar resmen, ancak emisyon adı altında chevrolet intikamı alınıyor. Avrupalı özelikle almanları amerikan piyasasından silmeye çalışıyorlar. 

http://www.thetruthaboutcars.com/2017/09/usa-auto-sales-brand-by-brand-results-august-2017-ytd/ 

abi vw amerika piyasasında bizde olduğu gibi değil 11.000.000 adet otomobil satışından sadece 200.000 i vw. onun için uğraşacaklarını sanmıyorum.  Hatta bu 200.000 e audi porsche satışları dahilmiş

tarihinde Mehmet Cihat tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Binlerce insanı katleden ABD dünyaya ahlak dersi vermeye kalkıyor. Ve ne hikmetse Almanlarla uğraşıyor. Olay tamamen siyasi. ABD bunu hep yapıyor zaten. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
47 dakika önce, Mehmet Cihat yazdı:

http://www.thetruthaboutcars.com/2017/09/usa-auto-sales-brand-by-brand-results-august-2017-ytd/ 

abi vw amerika piyasasında bizde olduğu gibi değil 11.000.000 adet otomobil satışından sadece 200.000 i vw. onun için uğraşacaklarını sanmıyorum.  Hatta bu 200.000 e audi porsche satışları dahilmiş

Bu germen kardeşlerim sade vw değil,  VAG grubu porsche, audi, seat, skoda, lamborghini, bentley, scania, ducati, man, kögel gibi markalar bu gruba dahil. Bunların karşısında olan diğer grup ise GM grubu, aslında bu işi iki otomotiv devinin şavaşı. Vag ben seni avrupaya sokmam diyor GM ise sende benim kıtama giremezsin olay tamamen bu, emisyon işin kılıfı. Hatırlarsanız chevrolet apar topar bütün avrupadan çekilme kararı almıştı acaba niye ? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
Bu germen kardeşlerim sade vw değil,  VAG grubu porsche, audi, seat, skoda, lamborghini, bentley, scania, ducati, man, kögel gibi markalar bu gruba dahil. Bunların karşısında olan diğer grup ise GM grubu, aslında bu işi iki otomotiv devinin şavaşı. Vag ben seni avrupaya sokmam diyor GM ise sende benim kıtama giremezsin olay tamamen bu, emisyon işin kılıfı. Hatırlarsanız chevrolet apar topar bütün avrupadan çekilme kararı almıştı acaba niye ? 
Abi şimdi diyorsun ki Chevrolet almanlar yüzünden piyasadan cekildi peki Opeli niye çekmedi o zaman. Chevrolet gm grubunun maddi sikintilarindan dolayi çekildi. Şimdi senin dedigin gibi olsa Amerika vw yi tek kalemde siler Amerika'dan trump gibi bir başkan varken, bu kadar uğraşmaz. Üstelik sonuç olarak konu asılsız da çıkmıyor
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Yav Almanlar kabul etti, özür diledi, milyar dolarlık tazminatlar ödedi. Bizimkiler inanmadı. Yok olmaz siyasi falan.

İlginç bir milletiz vesselam.  Ne sevdaymış arkadaş.

• Beğen 8
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt
1 dakika önce, Mehmet Cihat yazdı:
9 dakika önce, Mahmut Yurt yazdı:

Abi şimdi diyorsun ki Chevrolet almanlar yüzünden piyasadan cekildi peki Opeli niye çekmedi o zaman. Chevrolet gm grubunun maddi sikintilarindan dolayi çekildi. Şimdi senin dedigin gibi olsa Amerika vw yi tek kalemde siler Amerika'dan trump gibi bir başkan varken, bu kadar uğraşmaz. Üstelik sonuç olarak konu asılsız da çıkmıyor

216 Milyar EURO geliri olan bir grup'dan bahsediyoruz, çoğu ülkeden fazla bütçe ve ekonomik gelire sahipler keşke her şey o kadar kolay olsa. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
216 Milyar EURO geliri olan bir grup'dan bahsediyoruz, çoğu ülkeden fazla bütçe ve ekonomik gelire sahipler keşke her şey o kadar kolay olsa. 
Trump Toyota ya dediği gibi ya gel Amerika da uret yada daha yüksek vergi ode dese yeter :)
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
32 dakika önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Siyasi derken, böyle bir olay yok da abd mi uyduruyor?

Hocam siyasiden anladığınız bu mu?

ABD yıllardır insan katlediyor kimse peşine düşmüyor. Ama ne hikmetse 11 tane maymun için Almanlar ile uğraşıyor. Veya emisyonu bahane edip uğraşıyor. 

O kadar basit ve ucuz işler olmadığını söylüyorum. 

Marka fanatikliği içinde söylemiyorum bunları. Ne ABD'den ne Almanya'dan hazzetmem. Ama ABD'nin herşeyi ben yönetecem tavrı bu yüzden canının istediğine bir kılıf bulup onu sindirmeye çalışması gibi oyunlarına tepkim. 

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Yani dolandırıcılığı ABD ortaya çıkarınca dolandırıcılık olmuyor mu? Burada asıl konu dolandırıcılık var mı? 

Avrupa, Amerika dünyanın tazminatını aldı bizden en ufak bir tepki geldi mi?

Bu yalanı Türkiye ortaya çıkarsa yine kimse tepki göstermezdi bundan eminim. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Daha nasıl anlatabilirim?

Bir tarafta seri katil var, diğer tarafta bir dolandırıcı. Seri katil kendi cinayetlerinden hiç bahsetmezken etrafta dolandırıcı avına çıkıyor. 

Benim tepkim buna. Yoksa ne Almanya ne ABD umrumda değil.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
2 saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Daha nasıl anlatabilirim?

Bir tarafta seri katil var, diğer tarafta bir dolandırıcı. Seri katil kendi cinayetlerinden hiç bahsetmezken etrafta dolandırıcı avına çıkıyor. 

Benim tepkim buna. Yoksa ne Almanya ne ABD umrumda değil.

1915 - 1945 arası seri katil olanlar şimdilerde dolandırıcı olunca yeni türeyen seri katilden dahamı iyi oluyor bende burasını anlayamıyorum...Albirini vur diyerine.Batı dünyasında bir tane konuşulacak ülke kalmadı.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
1 dakika önce, M.Fatih Yüce yazdı:

1915 - 1945 arası seri katil olanlar şimdilerde dolandırıcı olunca yeni türeyen seri katilden dahamı iyi oluyor bende burasını anlayamıyorum...Albirini vur diyerine.Batı dünyasında bir tane konuşulacak ülke kalmadı.

Her iki ülkeden de hazzetmediğimden bahsettim zaten. Ama günümüzün şimarik çocuğu ABD'dir. 

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
(düzenlendi)
6 saat önce, Fikret Özsoy yazdı:

Yani dolandırıcılığı ABD ortaya çıkarınca dolandırıcılık olmuyor mu? Burada asıl konu dolandırıcılık var mı? 

Avrupa, Amerika dünyanın tazminatını aldı bizden en ufak bir tepki geldi mi?

Bu yalanı Türkiye ortaya çıkarsa yine kimse tepki göstermezdi bundan eminim. :)

Bizde emisyona göre vergi alınmadığı için bizi etkilemedi. Yani vw bizden vergi kaçırmış olmadi.

tarihinde Gökhan Albayrak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Dünyanın başına gelmiş en büyük bela İnsandır. Bu yaptığımız eziyetlerin hesabını nası vericez bilmem.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Konu, amerikanın katil olması mı, vw'nin dolandırıcı olması mı? Ona göre yorum yapalım. Bence siz de ona göre yaparsanız iyi olur. Yoksa biz de amerikanın yediği haltları savunmuyoruz.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

İkisi de hem katil hem dolandırıcı. En iyisi yesinler birbirlerini. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...