İçeriğe Yönlendir

Astra J Arka Kapı OEM Hoparlör Montaji

Metin Akbal

Recommended Posts

Metin Akbal

Sa forumdaslar. Eski aracimda 8 hoparlore alisinca yeni aracimdaki 4 hoparlor yetersiz geliyordu. 3 yil sonunda kollari sivadik.

Once kapi dosemesini sokecegiz. Bunun icin once cam dugmelerini tutamagini vs sokup altindaki 2 torç vidaya ulasiyoruz. Cam dugmesini yukari kanirtip hemen yanindaki kapagi dikmatlice cektigimizde cam dugmesini ve kapagi kurtariyoruz. Diger vidamiz kapi kolundaki kapagin altinda.

8eb044d7ab9ec8ff36111489eaf180bd.jpg

522187fc17568d8af4b52d556112e0e4.jpg

f44bb46d73f28bf8db2d42b06599feda.jpg

2ac72571dc8583fa7fc13bb6286a8d96.jpg

e023af6e25d94d1b521806b62fdc5779.jpg

29920b59dec9aa2b625df4e9d36a3f0f.jpg

Vidalari sokunce alttan plastik bir parca yardimi ile kapi dosemesinin pinlerini kapidan kurtariyoruz. Bazilari kapida kalabilir.

0c34dea5bdf3eb55541aafca882c9020.jpg

Mavi ve yesil pinler kapi dosemesini tutuyor.

c9c0ddcaf734ff1678cf8794b4f17485.jpg

Kapi kolu kablo soketini kurtariyoruz.

02d21b7b28b0d7343eb2b3a42288525a.jpg

Yalitimimiz cok kaliteli [emoji16]

7e171788f536259b20e0ae9fa4352949.jpg

Hoparlor deligini kapatan yalitimi cikariyoruz.

bdb62283efac6a241cf8d6567caef1eb.jpg

Kapi korugunun direkteki kismina yukaridan bastiracak sekilde koruk soketini cikariyoruz altinda pembeli grili kapi hattimiza ulasiyoruz. Pembe kilidi kurtardigimiz gibi soket cikiyor.

3afe4b95b09136f478a520a8c1795c9d.jpg

804af70029c0226d1b383e138d97c346.jpg

Kapi direginde kalan sokette 3 ve 4 nolu erkek pinler hoparlor hattimiz. Sansliyiz ki 2014 aracimda hoparlor hatti direge kadar cekili. Yeni modellerdr durum nedir bilmiyorum.

7a40ec66ab390634655e76b64205fc1e.jpg

Kapida kalan koruk soketini ustten tirnagindan kurtarip kablo hattini komple cikariyoruz ki klavuz kablo yardimi ile hatti direge ulastiralim.

8d0df846e32af51ecbe85bdfb91f9f30.jpg

Disi pini elimizdeki eski bilgisayar guc kaynagindan soktuk.

252a94d21771ef72afbc7267e49c8475.jpg

78acd925faba51e56ced799e16e600bf.jpg

a97a644a25432d462aa86878cd645ae2.jpg

Kablolarimizi ekledik. Gruptan harici siritanlar hoparlor kablolarimiz.

364b0b5bd4543800df1856a96daa4568.jpg

Test yaparken.

29d9a1405ff94e36c56e3f91ec70f769.jpg

Testimiz basarili. Hoparloru takmak icin adini unuttum fotodaki vidalamak icin klips diyelim benim kapinin birinde cikti digerinde cikmadi. Kayinbiraderin bosta duran bir klipsini soktuk ekledik.

dcf0743bac2da48abe4682f076616f1d.jpg

0054136329c5f066e52b86ca5faee8fb.jpg

Hoparlorun takilmis halinin fotosunu unuttum ustten alta dogru oturtup tek vida ile vidaliyoruz islem tamam. Arka kapida tweeter yeri olmadigi icin tweeter ekleyemedim. Eski haline nazaran daha tok bir ses aldim. Benim aracin teybi CD300 modeli Fader ayarini desteklemis olsaydi daha iyi olacakti bununla yetinecegiz.

Fotolari video seklinde derledim. Okudugunuz icin tesekkur ederim.

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

elinize sağlık. 2 veya 3 yollu bir hoparlör modeli seçilse tiz de sağlanmış olurdu

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz

Ellerine sağlık ben çok ses takılmıyorum her kapıdan cızırdamadan gelsin yeter :) Motor sesi Egzoz sesi daha güzel.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
elinize sağlık. 2 veya 3 yollu bir hoparlör modeli seçilse tiz de sağlanmış olurdu

Orijinal olsun istedim abi birde kasnak vs gerekir nasil olur vs biraz ugrasirdik. Tesekkurler.
Ellerine sağlık ben çok ses takılmıyorum her kapıdan cızırdamadan gelsin yeter [emoji4] Motor sesi Egzoz sesi daha güzel.

Ses lazim yaa dinledigim muzikten keyif alamiyorum :) Teselkur ettim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Bir saat önce, Metin Akbal yazdı:

Orijinal olsun istedim abi birde kasnak vs gerekir nasil olur vs biraz ugrasirdik. Tesekkurler.

ben de kesmeden biçmeden boyamadan duramıyorum, en son sıfır ST tampon kestim geçen hafta, 3 sis farı takmak için :bomb:

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Polarite doğru yapıldı mı, canlı test edeyim gelince

Valla fabrikada nasilsa o sekil. Yanlislik varsa fabrikadandir [emoji16]
ben de kesmeden biçmeden boyamadan duramıyorum, en son sıfır ST tampon kestim geçen hafta, 3 sis farı takmak için :bomb:
[emoji7] 3. su nereye ki.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Şimdi, Metin Akbal yazdı:

Valla fabrikada nasilsa o sekil. Yanlislik varsa fabrikadandir emoji16.png
emoji7.png 3. su nereye ki.

eksik yapıyor fabrika duramıyorum yerimde. bol olsun 3 olsun dedik, şimdi karşıdaki düşünsün... bağaja sub atılsa :dance3:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ramazan Başkan

Bende aynı yontemle arkaya hoporlor taktım  ancak arka hoporlerlerim in sesi az cıkıyor somradan takılma olunca cokta kalıteli olmuyor sanırım

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
6 dakika önce, Ramazan Başkan yazdı:

Bende aynı yontemle arkaya hoporlor taktım  ancak arka hoporlerlerim in sesi az cıkıyor somradan takılma olunca cokta kalıteli olmuyor sanırım

Ustad Fader ayari olmadigi icin saglikli olmuyor. Eskiye nazaran daha iyi. Birde arka kapilarda tweeter olmayinca eksik birseyler hissediyorsun. Onunda caresine bakmaliyim. Belki aplikator mu anfi mi ne zimbirti ise ondan almak gerekebilir.

Yorum bağlantısı
Ramazan Başkan
1 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Ustad Fader ayari olmadigi icin saglikli olmuyor. Eskiye nazaran daha iyi. Birde arka kapilarda tweeter olmayinca eksik birseyler hissediyorsun. Onunda caresine bakmaliyim. Belki aplikator mu anfi mi ne zimbirti ise ondan almak gerekebilir.

Acaba o kapıdaki bağlantıdan almak yerine teypten direk kablo ceksek fark lı olurmu

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Acaba o kapıdaki bağlantıdan almak yerine teypten direk kablo ceksek fark lı olurmu
Zaten teypten gelen bir hat neden daha farkli olsun :)
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hocam tebrikler. Eline sağlık.
Şimdi bi koltuk ısıtmayı takamayan tembeller düşünsün. [emoji3]

Sataşma var konuda.

Sis farı olmayanlar da düşünecek galiba. [emoji3][emoji23]

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

Ellerinize sağlık çok güzel olmuş, Çağlar abinin dedigi gibi coaxial hoparlör tercih edilse tiz de olurdu üstünde, akustiğe faydası olurdu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Hocam tebrikler. Eline sağlık.
Şimdi bi koltuk ısıtmayı takamayan tembeller düşünsün. [emoji3]

Sataşma var konuda.

Sis farı olmayanlar da düşünecek galiba. [emoji3][emoji23]

Bu konuda C5 e gelecek diye ben caktirmamistin [emoji16] Koltuk isitma konuaunda tamamen haklisin arkadas cok tembel koca tatilidr yedi [emoji3] Saol abi.
Ellerinize sağlık çok güzel olmuş, Çağlar abinin dedigi gibi coaxial hoparlör tercih edilse tiz de olurdu üstünde, akustiğe faydası olurdu
Eski aracimda orijinal cikma 2 bas 2 tiz takmistim Opelde arka taraflarda tiz bolumu olmayinca cok fazla etkilemez diye dusundum birde haricilerde kaliteli hoparlorden ses alamayanlari okuyunca (kasnak tam olarak ayarlanamayinca ses kapinin icine dagiliyor) orijinal tercih etmistim. Memnun olmazsak ya cift yollu takariz ya da kapi dosemesini delip bir cift tweeter takariz simdilik boyle olsun bakalim. Tesekkur ettim.
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

C5'te olan akustik ses hiçbir araçta yoktu. Baslar açılınca araba ritme uyarak kalkıp iniyordu. Anlayamazsınız

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Eline sağlık Metin hocam.

Bahara bomba gibi geliyorum. Bunlar fırtına öncesi sessizlik kimse farkında değil :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Eline sağlık Metin.

Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

C5'te olan akustik ses hiçbir araçta yoktu. Baslar açılınca araba ritme uyarak kalkıp iniyordu. Anlayamazsınız

Öyleydi di mi :hahahoho:

Şimdi laf ettikleri sis farsız fokuzum var ya, ona da öyle ritmik sis farı yaptırıcam, tesla gibi..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Eline sağlık Metin hocam.
Bahara bomba gibi geliyorum. Bunlar fırtına öncesi sessizlik kimse farkında değil [emoji4] 

Sonunda kelebek etkisinin Tsunamisini gorecez [emoji16]
Eline sağlık Metin.

Öyleydi di mi :hahahoho:
Şimdi laf ettikleri sis farsız fokuzum var ya, ona da öyle ritmik sis farı yaptırıcam, tesla gibi..

Saol abi. Erik daliyla gelecem oynamaya ritme uyum [emoji16]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
On 03.02.2018 at 10:41, Önder Özcan yazdı:

tesla gibi..

0-100 e  de el at, çocuk üniversiteye başlayana kadar sürmesin hızlanma

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
4 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

0-100 e  de el at, çocuk üniversiteye başlayana kadar sürmesin hızlanma

Fortla bi yere kadar tabi. C5 mi sandın sen bunu.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Güle güle kullan Metin aga [emoji4]

Saol Alper aga :)
Yine mükemmel bir paylaşım olmuş:bravo:
Tesekkur ettim :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...