İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Akü Bittiğinde Şanzıman Arızası Uyarısı Verir Mi?

Oğuzhan Yıldız

Recommended Posts

Oğuzhan Yıldız

Merhabalar arkadaşlar. 2013 fiesta POWERSHİFT otomatik aracım var. İki gün önce aracı çalıştırmaya çalıştım marş basmadı. Servisi aradım aküsü bitmiştir dedi bi elektrikçi gönderdiler takviye yaptı çalıştı ama bu sefer de şanzıman arızası uyarısı verdi. Servise sorduk aküyü değiştirince düzelir dediler. İyi dedim düştüm yola. Ama devir 3500-4000 oluyor vites atmıyor. Resmen bağırıyor araba. Ertesi gün aküyü değiştirdim ama sorun hala düzelmedi. Bilgisayara bağladılar hata vermiyor diyorlar. Her çalıştırdığımda şanzıman arızası uyarısı veriyor servise gidin diye uyarı veriyor. Bugün biraz zorladım arabayı. 5-6. Vitese hiç geçemedi bile. Bir bilginiz var mı bu konuda?  Ne yapmalıyım?  Sorunum sadece akü kaynaklı yazılım hatası mı yoksa gerçekten şanzıman arızası mı var? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Arıza varsa arıza kodu da vardır. Başka servise gidin Oğuzhan Bey.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Bİr abimizin opel astra h 1.6 benzinli otomatik aracı aynı şekilde şanzıman arızası vermişti ve akü değiştikten sonra düzelmişti.Ancak sizdeki durum aynı mı bilmiyorum.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Kod mutlaka vardır. Akü değişiminden sonra arıza kodlarının silinmesi gerekir. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Ayıkoğlu

Fluence  edc lerde cok oluyor aküden kaynaklı şanzıman arızaları.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Yıldız

Teşekkürler arkadaşlar. Bugün başka bir servise gittim tekrar bilgisayara bağladılar hatayı hafızadan sildiler. Herşey normale döndü. Dediğiniz gibi akü kaynaklı bir arıza mesajı imiş ve birçok kişinin başına gelmiş. Buraya bunu not düşelim ki benim gibi Araba işinden pek anlamayan arkadaşlar gelip okuduğunda içi rahat etsin... 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Geçmiş olsun, ilkten arıza kodunu göremeyen kimdir? Yetkili servis mi?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Yıldız

İşin doğrusu yetkili servis uzaktı. Orda çalışan bir ustaya danışıp sanayide normal bir ustaya götürdüm. Bilgisayara bağladı sildim tamam dedi hatta iki kez yaptı bu işi. Sonra bana tamam oldu dedi ama becerememiş demekki bende sonra özel servise gittim. Hallettiler. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Mutlu idris Ozer

merhabalar ,

benimde basima ayni sikinti geldi , 2014 model fiesta  1.6 otomatik aracim var , normalde herhangi bir problemim yoktu   bir kac gun once  aracla bir yere gidecekken kontagi actigimda aracta elektrik gidip geldi mars bastigimda tamamen gidiverdi , yanimdan gecen araclardan takviye alamadim kimse durmadi  , akuyu sokup eve goturdum ve evdeki sarj cihazina bagladim aksam 30 amper sarj olduktan sonra akuyu araca takip deneyim dedim, arac calisti fakat hem motor ariza ikazi hemde ekrandaki gostergelerdeki anahtar isareti ile birlikte orta konsoldaki  panelde sanziman arizali , servise goturun  uyarisi aldim , motor uyarisini gaz ve fren pedalina basiliyken  araci marsa basmadan kontak acik 20 saniye tutarak resetlemeyi basardim ama sanziman arizasini  gideremedim sanziman hazir ikazini alip tekrardan calistirdim fakat  sanziman arizasi tekrardan geldi , bunun uzerine elm327 obd2 cihaz siparisi verdim, cihaz geldikten sonra  torque  programi ile motor arizasi kodu p0606 aldim , sonrasinda hafizayi sildim ve araci calistirdim hersey normale dondu simdilik bir problem yasamadim ... iyi gunler 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mutlu idris Ozer
Çağlar Bayur yazdı:

yeni akü aldınız mı?

su an icin almadim takip ediyorum eger basima ayni sorun gelirse aku degisimine gidecegim , normalde 1 ay mars a basmadigim oluyordu sikinti yasamiyordum ,  bundan dolayi takip edip duruma gore karar verecegim, bir kac akucu arkadaslarla konustum akuyu degistirince gecer  deiler fakat su anda aku degismedigi halde  sorun yok akuyu degistirsekte arizayi hafizadan silmedikten sonra normale donmeyecegini dusunuyorum,  keza evde sarj ettikten sonra da hep tek seferde   calistirdim araci  ama ariza hep geliyordu  , hafizayi sildikten sonra  simdilik  sorun yasamadim , her ahngi bir sorunla karsilasirsam bilgilendirmeye devam edecegim  

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...