İçeriğe Yönlendir

Toyota'nın Kendi Aracına Verdiği Değer

Bülent Tarakçı

Recommended Posts

Bülent Tarakçı

Oncelikle ILANLAR bölümüne yeterince mesajim olmadigindan yazamadigim icin buraya yaziyorum.

2 gün once Ankara Toyota Alj Plaza nin ikinci el kismina bir göz atayım dedim. Auris 1.6 MDS active skypack araç ile Avensisi takas edelim teklifime verilen cevaptir:  "Sizin araci 46000 e sayariz." Ne dersiniz? Avensis tutulmayan bir araç olabilir ama 1.6 2012 Elegant Extra araca bu fiyat verilir mi? Biraz düşük fiyat verilirde bu kadar olur mu? Bu model en kötü araçta 15000 TL fiyat farki var.

Farklı iki tane Auris vardi,  2017 model. Araclar ayni km lerde ve ayni ozelliklerde idi. Biri cam tavanli biri cam tavansiz. Cam tavanli olan 5500 tl daha pahali. Cam tavan disinda hicbir farklari yok dediler. Ben "Sifirinda 3000 TL olan cam tavan farkini 2. elde neden 5500 olarak talep ediyorsunuz?" dediğimde verilen cevap "2.el farki" oldu. Yorumu size birakiyorum. Serbest piyasa ekonomisi olur olurda, adam böyle yolunur mu?

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Aynı şeyi ben C5i satarken yaşadım. Citroen de C5 e 40000 verdiler. 

Yorum bağlantısı
Ramazan Turan

Aracınızı ilan verin 3-5 bin kar edersiniz. Plazalar sıfırdan kar ettiği gibi ikinci el araçlardan da en az 5 bin kar etmeden ticaret yapmıyorlar. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

5 bine kurban olayım, iki bayiyle geçen Kasım ayında görüşmem oldu, aynı gün ikisi arasındaki fiyat farkı 5 bin TL, 7-8 bin kazanmadan hatta araç fiyatı yüksek ise 10-12 bin kazanmadan ticaret yapmıyorlar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

bayiye takas için araç verilmez. Ancak distribütör özel kampanya yapmışsa belki. O da bir ihtimal.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Suzukiye bakmaya gittiğimde Qashqai'yi takasa vermeyi teklif ettim.. 

Ekspertiz yaptılar ve kabul ettiler. 53 bin lira teklif ettiler, az verdiniz dedim. Ben kendim satayım o zaman dedim. Az mı buldunuz dediler evet dedim. 57-58 düşünüyordum dedim.. 

Haklısınız dediler, biz de o paralara satarız işte :)

Sonuçta mantıklı bulmuştum ben tekliflerini, bu işi yapıyorlar, alıp satacaklar. Pazarlığa otursak belki 55'e alırlardı. 

Toyota öldürmüş. 15 bin fark mı olurmuş.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Dökük bakımsız arabaya da aynı parayı veriyorlar. Öyle arabam olsa bayiye veririm.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Opel in faizsiz kredili kampanyasinda 17 bin deger bictigi eski aracimi uzerindeki aksesuarlarin alayini sokup 23 e, aksesuarlarida 3 bine satip 26 bin liraya bayagi kar etmistim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. her müessese kar içn kurulmuştur. az vey çok % sini yönetimin becerisi sağlar konumuz ile alakasız o kısmı

2. finansmanda o an ,masada, keş, taze, çil paranın bir maliyeti vardır , ayrıca aracın dışarıda tekil müşteriye satılmasına kadar geçecek zaman eziyet sinir harbi yanında sıfırına da diğerinin satılıncaya kadar gelmesi muhtemel zammı da hesap edilmeli

3. 2.elde her araç apaynı olmayacağı için, sadece 1 opsiyon fiyat farkına 2.elde rakam orantılamak yaınıltır

4. Altın kural: 2.el şans kader kısmet işidir.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay
(düzenlendi)

İkinci elcilere "ölücüler" denmesinin sebebi budur.

Bu arada bu yöntemi, bu konu içinde kullanabilirsiniz :biggrin:

Kayserilinin eşi ölmüş. Gitmiş bir gazeteye, ilan vermek istediğini söylemiş. Görevli:
-Buyrun ilan nedir acaba?" demiş.
-"Ayşe'yi kaybettim üzgünüm." demiş Kayserili.
Görevli:"6 kelime hakkınız var, ilan biraz kısa oldu isterseniz uzatabilirsiniz" demiş.
Kayserili: "Aynı paraya mı?"
Görevli: "Evet aynı fiyata"
Kayserili: "O zaman şunları ekle, satılık toyota var"

tarihinde Serkan Aktay tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Suzukiye bakmaya gittiğimde Qashqai'yi takasa vermeyi teklif ettim.. 

Ekspertiz yaptılar ve kabul ettiler. 53 bin lira teklif ettiler, az verdiniz dedim. Ben kendim satayım o zaman dedim. Az mı buldunuz dediler evet dedim. 57-58 düşünüyordum dedim.. 

Haklısınız dediler, biz de o paralara satarız işte :)

Sonuçta mantıklı bulmuştum ben tekliflerini, bu işi yapıyorlar, alıp satacaklar. Pazarlığa otursak belki 55'e alırlardı. 

Toyota öldürmüş. 15 bin fark mı olurmuş.. 

Bugün 64500  tl ye satışta olan rav4 aracım için bir Toyota bayisi arayıp görmeden 60000 TL verdi. Demek ki benim araç 65 -66 eder diye düşündüm birden. Ama Çaglar Abinin dediği gibi ikinci el tamamen nasip işi. Bana insaflı Bayi denk geldi.:))

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Alptekin

Takas durumunda bunu yaşamayan sanirim yoktur. Ilk başlarda kızıyordum ama sonuçta adamlar bundan para kazanıyorlar. 50binlirada 5000 lira %10 kar demek. Bazen arabanın hemen satılmadığını düşünürsek normal görebiliriz. Ama lüks arabalarda kar marjı çok yüksek...

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

C max'i alırken mondeo için takas ederi ne diye sormuştum.2000 motor ve otomatik 2,ci elde iyi gitmiyor 7,5 -8 anca eder exp.arkadaşı çağırayım dediler.12,000 tl'ye zaten el sıkıştım teşekkür ederim demiştim 2006 yılında. Araca piyasa değerinin %5-7 altında verilirse mantıklı olurda %20-30 olunca el insaf denir.

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

2014 yılında, 2004 Ford Fusion aracımı satacağım zaman Ford bayi 18 vermişti, varsa bu fiyata alayım dediğimde hocam biraz da biz kazanacağız demişlerdi. aracımı 22,5 satmıştım. Bayiler ticaret için kurulmuş ama biz gözümüzde onları çok kurumsal görüyoruz. Onlar aslında tipik galerici mantığıyla çalışıyorlar. Esas karı 2. el alım satımda yapıyorlar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
18 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Şimdi benim araç kaça gidecek hadi gençler.

Audiyi alırken takasa vercektin geç kaldın.Senin araç satılmaz ancak hurda indirimine girer :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
3 dakika önce, M.Fatih Yüce yazdı:

Audiyi alırken takasa vercektin geç kaldın.Senin araç satılmaz ancak hurda indirimine girer :D

Yaşayacak mıyım doktor?

1.jpg&mw=752&mh=700

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Senin Maşallahın var.Rahmetli Ayhan ışık'tan daha yakışıklısın...da passatın hali ne olacak onu bilemem :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Aracınız lpg uyumlu 1.6 Avensis Elegant Extra ise bayi hakikaten saçmalamış. Daha 1 ay olmadı babama 65'e aldık 2014 çıkışlı 2013 model..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgen Acar
(düzenlendi)

otokoç bu konuda beni memnun etti dışarıda 49 a veremediğim courieri 49750 ye saydılar,aldığım focusun fiyatına bindirmeden ondan da dip fiyat alarak

tarihinde Özgen Acar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

Geçen sene 2011 Selective 2.0 100k Km tek parça boyalı Mondeo'ya 45 teklif edilmişti.

Ben 69.400 e sattım. Bayiye bir daha sormam bile :)

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
4 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Şimdi benim araç kaça gidecek hadi gençler.

İkinci eli kuvvetli diye biliniyor ama km sarmalına vw de kapılıyor demekki. Fusion gibi biri gelip alacak bizim araçları veya km yi düşürmek gerekecek.. :D

Adamlar açıkça aracınızı bize takasa vermeyin diyorlar bu açık. Ben yıllar önce fiestami takasa vereyim dediğimde galerici aradılar otokoctan. O zamanlar ikinci ele bu.kadar yüklenmiyorlardı. Verilen fiyatı ben de satış elemanı da beğenmedi, direk abi sen sat geldi.. :D sattım gittim focusu aldım. Bana da akşama kadar öğrenciler gelip maliyet hesabı yapıp paraya para demediğimi, köşkte oturduğumu, maybach ile eve gidip geldiğimi söylüyorlar. Uzaktan davulun sesi hoş gelir.. ;)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
19 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

maybach ile eve gidip geldiğimi söylüyorlar.

şöferi izne yollamasaydın

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
33 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

şöferi izne yollamasaydın

Kendim kullanırım ama mercedesi sevmiyorum. Bana vw ve mercedes demeyin, ne derseniz deyin.. :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...