İçeriğe Yönlendir

w203/w210 Yağmur sensörü değişimi

Furkan Avcı

Recommended Posts

Furkan Avcı
(düzenlendi)

Cümleten merhaba;

Çok çok uzun bir aradan sonra hazır fırsat bulmuşken son yaptığım yağmur sensörü değişimini yazıya dökeyim de bulunsun dedim.

Öncelikle w203 (2000 - 2007 C serisi) ile w210 (1996-2002 E Serisi) aynı parça kodlu (210 820 57 10) yağmur sensörünü kullanıyor.

Geçen yaz farkettim yağmur sensörünün çalışmadığını. Eğer yağmur sensöründe bir arıza var ise, siz  silecekleri otomatik konumuna alsanız dahi silecekler 5sn gecikmeli aralıklarla çalışıyor.

Bende durumu farkettikten sonra mercedesin star diagnosis yazılımı ile arızanın; sensörün iç devresinde olduğu bilgisini aldım.

Dolayısıyla sıfır veya çıkma bulabilir miyim araştırmasına yöneldim. Sıfır parça 700 TL civarında olunca bulduğum 120 TL lik çıkma parçayı sipariş verdim.

Yalnız bu sensörün çıkarılması/değiştirilmesi ile ilgili hiç bir bilgi bulamamıştım. Dolayısıyla bende resimler ile nasıl olacağını anlatayım dedim.

Öncelikle Yağmur sensörü ve ışık sensörünün üstündeki muhafaza kapağını hafif eğimli olacak şekilde kendimize doğru çekerek çıkarıyoruz. Sensöre giden kabloyu da çıkarıyoruz.

Bu kısımı kolay :)

c320_yagmur1.jpg

Daha sonra görüntüde sağ tarafta gördüğünüz yağmur sensörü. Ama bu burdan nasıl çıkar diye düşünürken sakın asılmayın, muhafaza kapağı gibi geçmeli değil.

Daha doğrusu geçmeli ama koruma klipsleri var (çok geç farkettim ama ben sensöre asılmadan önce olduğu için şansılıyım :D )

c320_yagmur2.jpg

Yukarıdaki fotoğrafta işaretlediğim yerde bu koruma klipslerini açmak için gerekli noktaları işaretledim, aşağıdaki fotoğrafta da tam olarak nerde olduklarını ve ne şekilde açmamız gerektiğini işaretledim.

c320_yagmur3.jpg

Bundan sonrası yeni sensörü klipsleri açık şekilde yerine oturtup klipsleri geri kapatmak.

Yağmur sensörümüz tekrar aktif ;)

tarihinde Furkan Avcı tarafından düzenlendi
  • Beğen 6
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

İlginçtir. Benim lacivert olanda çalışmıyordu sensör. Hatta Süha başkanın sensörü takip denedim yine çalışmadi. Hatta adaptasyon felan mı istiyor dediydim. Direk çalışıyorsa güzelmiş. Demek sam da sıkıntı vardı bizde :)

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
28 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

İlginçtir. Benim lacivert olanda çalışmıyordu sensör. Hatta Süha başkanın sensörü takip denedim yine çalışmadi. Hatta adaptasyon felan mı istiyor dediydim. Direk çalışıyorsa güzelmiş. Demek sam da sıkıntı vardı bizde :)

Kalibrasyona gerek yok, star diagnosiste baktım bu parçanın kalibrasyonu var mı diye, yoktu ;)

Yorum bağlantısı
Fatih Emre

Benim bildiğim sensör cama yapışmadan önce özel bir jel sürülüyor. Hava kabarcığı olmayacak şekilde yapıştırılıyor. Daha sonra star diagnose cihazı (front sam menüsü idi ) ile  cam temizlenip sensöre kalibrasyon yapılıyor.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
1 saat önce, Fatih Emre yazdı:

Benim bildiğim sensör cama yapışmadan önce özel bir jel sürülüyor. Hava kabarcığı olmayacak şekilde yapıştırılıyor. Daha sonra star diagnose cihazı (front sam menüsü idi ) ile  cam temizlenip sensöre kalibrasyon yapılıyor.

Emre hocam; o dediğiniz kısım camdaki kısım. Bu kısımda öyle bir işlem gerekmedi, Kalibrasyon içinde ustam gerek yok dedi. Ben denedim sensör çalışıyor. Ama sanayiye uğradığımda bir kontrol ederim ;)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Sensör iki parça. Optik kısım ile elektronik ünite olarak. Furkan anı elektronik kısmı değişmiş. Ben de bı kaç söküp taktım. 

Elektronik kısım sağlamsa söküp takmada kalibre istemiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

Ellerinize sağlık güzel bir işlem olmuş, parça fiyatı 7 de 1 farketmiş çıkmada 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...