İçeriğe Yönlendir

Papağan Bakımı Hakkında.

Erdoğan Temur

Recommended Posts

Erdoğan Temur

Merhabalar,

Evde bakmak için sultan yada pakistan cinsi papağan almak istiyorum.

Sahiplenme yada evde bakımı kolay mı zor mu tecrübelerinize ihtiyacım var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Pakistan papağanı besledik 20 sene kadar.. alıştığımız papağan tanımına uymaz görüntüsü hariç. Evde sadece annem yaklaşabilirdi yanına,hatta annem eline alır kedi sever gibi severdi, biz yaklaşınca ciyak ciyak bağırırdı.. gagası makas gibidir:) 

bakımı kolay, ne verseniz yer. Biz pilav,tAneli çorba, makarna ,karpuz havuç salatalık vs herşeyi verirdik. Asıl besini kavrulmamış ayçekirdeğidir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Evde hayvan olmaz derim ama herkes aynı düşünmüyor, yinede doğrusu evde hayvan olmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

1 - 2 aylık alacağım için evcilleştirmede sorun olmaz diye düşünüyorum.

Gelene gidene selamun aleyküm diyecek kadar konuşsun yeterli :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Pakistan papağanı ve konuşmak? Yabani kutup ayısı konuşur, bu zor.. 20sene kan davalı gibi yaşadım bu hayvanla. Beni gördüğü an yeri göğü yıkardı ciyak ciyaakkk.. muhabbet kuşu alın konuşur o.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sultan papağanı için çok video var youtube'da. Bilgim hiç yok ama, Cem abi'nin anlattıklarına bakılırsa daha evcil gibi.

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Erkek sultan papağanı aldım. Yarın teslim alacağım.
Bakalım birbirimize ısınabilecekmiyiz :)94e875b8c25a760d4d429318d4c215b8.jpg

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

sultan papağanı hariç itici bir hayvan öylece oturuyor kafeste ben üzülüyorum açıkcası uçmuyor bile yazık....

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk2

Merhaba,

Şuan evde iki çift sultan papağanım var. Bir çiftim ikinci kuluçkadalar. Şunu belirteyim bu kuşlar alışında tepenizden inmezler. Bakımı kolay ancak kepek problemleri var maalesef. Kuşunuza bol bol banyo vererek kepek sorununu minimum seviyeye indiebilirsiniz. Ayrıca oval kafeste yön duygusu kaybolduğu söylenir. Tecrübeli üreticiler ya da bakıcılar oval kafes kullanılmasına şiddetle karşı çıkıyorlar. Erkek kuşunuz 1 yaşına yaklaşınca doğak olarak üreme güdüsü artacak ve eş isteyecektir. Zaten bu dönem gelince sizde bunu farkedeceksiniz. Önce agresifleşecek ve her gördüğü şeye hallenmeye başlayacak. Şimdiden hayırlı olsun kuşunuz. İlk bir hafta kuşunuza yaklaşmayın. Kafesinizi odanın sakin bir köşesine cereyanda kalmayacak bir şekilde yerleştirin. Bir hafta sadece yemini suyunu verin kuş ile ilgilenmeyin kuşunuzu salmayın. Bir hafta sonra kuşunuzu alıştırma eğitimlerine başlayabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Merhaba,

Şuan evde iki çift sultan papağanım var. Bir çiftim ikinci kuluçkadalar. Şunu belirteyim bu kuşlar alışında tepenizden inmezler. Bakımı kolay ancak kepek problemleri var maalesef. Kuşunuza bol bol banyo vererek kepek sorununu minimum seviyeye indiebilirsiniz. Ayrıca oval kafeste yön duygusu kaybolduğu söylenir. Tecrübeli üreticiler ya da bakıcılar oval kafes kullanılmasına şiddetle karşı çıkıyorlar. Erkek kuşunuz 1 yaşına yaklaşınca doğak olarak üreme güdüsü artacak ve eş isteyecektir. Zaten bu dönem gelince sizde bunu farkedeceksiniz. Önce agresifleşecek ve her gördüğü şeye hallenmeye başlayacak. Şimdiden hayırlı olsun kuşunuz. İlk bir hafta kuşunuza yaklaşmayın. Kafesinizi odanın sakin bir köşesine cereyanda kalmayacak bir şekilde yerleştirin. Bir hafta sadece yemini suyunu verin kuş ile ilgilenmeyin kuşunuzu salmayın. Bir hafta sonra kuşunuzu alıştırma eğitimlerine başlayabilirsiniz.

Fatih bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Şimdi teslim aldım kuşu odaya yanlız başına bıraktım. 10 gün öyle yapmak lazımmış ama çocuklar rahat bırakmaz.

Takıldığımız konularda size danışabilirmiyim.

Erkek 6 aylık.

506df3927689b7a841a9390ecd84b42e.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk2

Erdoğan bey, memnuniyetle yardımcı olurum. Kuşunuzun kafesi çok alçakta olmasın. En ideali bel hizasından az daha yüksekte olsun. Papatya çayı hazırlayıp soğutup kuşunuzun suluğuna koyun. Papatya çayının stress azaltıcı etkisi var. Böylece kuşunuz daha rahat alışacaktır. Kuşunuz maaşallah çok güzel bir gray erkek. Petshop tan mı aldınız? Altı aylıktan daha büyük görünüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Topkapı da birisinden aldım. 3 aylıkken almışlar ama şehir dışına iş için gidip geldiklerinden evde ilgilenemiyoruz dedi.

kafes dahil iyi bir  pazarlıkla 150 tl ye aldım. :) 

Teşekkür ederim yardımlarınız için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

@Fatih Öztürk2  hocam kuş bana yamuk yapıyor :)

ben kafese yaklaşınca kaçıyor ciyaklıyor. iki oğlum var 4 - 7 yaşında. onlara sıkıntı çıkarmıyor ellerinden çekirdek alıp yiyor.  kafesten  çıkartmadık daha ama ellerini kafesi sokuyorlar avucuna çıkıyor. 

böyle devam eder mi? adam mı seçiyor bizim kuş :)

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

ben muhabbet kuşu seviyorum ve besliyorum evimde de işyerimde de var 2 side konusuyor

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk2
On 09.02.2018 at 11:00, Erdoğan Temur yazdı:

@Fatih Öztürk2  hocam kuş bana yamuk yapıyor :)

ben kafese yaklaşınca kaçıyor ciyaklıyor. iki oğlum var 4 - 7 yaşında. onlara sıkıntı çıkarmıyor ellerinden çekirdek alıp yiyor.  kafesten  çıkartmadık daha ama ellerini kafesi sokuyorlar avucuna çıkıyor. 

böyle devam eder mi? adam mı seçiyor bizim kuş :)

Merhaba Erdoğan bey,

Maalesef dediğiniz gibi oluyor. Bende de aynı durum oldu. Yavruların annesi evde benden başka kimseye gitmiyor. Evin içine saldığım zaman elimden omuzumdan inmiyor. Kuşunuza çekirdek fazla vermemeye çalışın. Çekirdek karaciğerde yağlanmaya sebep oluyor ve geri dönülemez sonuçları olabiliyor. Çekirdek yerine dal darı verin. Kafese yaklaşırken ani hareketler yapmayın kısık sesle kuş ile konuşun kafesin kapağını açıp dal darıyı kuşa yaklaştırın. Hiç kıpırdamadan bir süre bekleyin kuş sizden zarar gelmeyeceğine emin olduktan sonra dal darıyı yemeğe başlayacak ve zamanla size de alışacaktır.

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Fatih bey önceki sahibi çekirdekle beslemiş çok az var onlarda bitsin benim aldığım karışık mineralli papağan yeminden vereceğim.

dökülen ince tüyleri var onu şimdi banyo yaptırayım mı yoksa alışmasını bekleyeyim mi yada fısfıs ile yıkasam mı?

ben marketten aşağıdaki yemi aldım farklı öneriniz var mı?

9101798113330.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...