İçeriğe Yönlendir

Tablet Yazılım Destek Yardım

Metin Akbal

Recommended Posts

Metin Akbal

Sa forumdaslar. Arac tablet projesi icin cesitli arastirmalar yapmaktayim. Elimde Asus Nexus 7 2012 tablet mevcut. Atil tablet kullanilmiyor. Home tusu yok. Bu yuzden arastirmalarimda arac tablet projelerinde en cok kullanilan tabletlerden oldugunu gordum.

Simdi gelelim yardim istedigim konulara.

1- Program ile tablet sarjdan sokuldugu zaman kapanma olayini bulduk. Sarja takildigi zaman otomatik acilma olayini yapamiyoruz. Yani kontaga baglamis olacagiz bu sorunu asinca.

2- Google tablet oldugundan acilistaki Google yazisi, arkasindan Android yazisi geliyor boot acilis biraz uzun kaliyor. Bu yaziyi kaldirip, kendi arac markamin acilis animasyonunu veya fotosunu eklemek ve bu boot acilis menusunu kisaltmak istiyorum nasil yaparim?

3- Arac kulkanimina uygun launcher buldum guzel uygulamalar var. Gayet iyi. Peki sunu sorayim. Programimiz car launcher arayuz guzel calisiyor, peki androidi hizli calistirmak, tikanikliklari onlemek veya azaltmak icin uygun artik ROM mu denir Kernel mi denir tavsiyeniz var mi?

4-Bu kadar ugrasacagina git bir multimedya sistem al hocam diyenleri duyar gibiyim. Malesef erken bozuluyorlar, ses kalitesi kotu ve tablet kadar fonksiyonel, kullanisli ve cok amacli degiller.

Yardimlariniz icin tesekkur ederim.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
(düzenlendi)

Şarja takıldığı zaman otomatik kapanma dediğiniz nedir. 

Nexus 7 için Autodroid diye bir rom var ama ben denemedim.

https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2789993

Bende nexus 7 2013 vardı. O zamanlar bluetooth ile tetikliyordum. OBD portuna 1 tane bluetooth obd cihazı takmıştım. Kontağı açınca bu cihaz açılıyordu. Tablet de otomatik olarak spotify'ı açıyor arkaplanda da araç kamerası benzeri bir program vardı onu aktif ediyordu.

tarihinde Harun Kocaçalışkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
(düzenlendi)
16 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

açılma demek istemiş herhalde...

Yani kontağı açınca tabletin açılması, kapattığın zaman tabletin kapanması şeklinde anladım ama bence kontaktan bağımsız olmalı, kontak kapalıykende cihazı kullanmak isteyebilirsin....

tarihinde Hasan Karabekiroglu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
şurda güzel bir çalışma var...

http://developwear.com/blog/2016/06/17/arabanizin-radyosunu-akilli-tablet-ile-degistirin/

2 numara için custom rom ile çözülebilir düşüncesinyeim...

birde tamamen araca monte etmektense tak çalıştır bi proje daha mantıklı...

Inceleyelim.

Bende nexus 7 2013 vardı. O zamanlar bluetooth ile tetikliyordum. OBD portuna 1 tane bluetooth obd cihazı takmıştım. Kontağı açınca bu cihaz açılıyordu. Tablet de otomatik olarak spotify'ı açıyor arkaplanda da araç kamerası benzeri bir program vardı onu aktif ediyordu.
Yanlis yazdim. Acilma yazacaktim duzenledim.
Şu linke bir göz atın isterseniz...

Bunuda inceleyeyim.
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
18 saat önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

şurda güzel bir çalışma var...

http://developwear.com/blog/2016/06/17/arabanizin-radyosunu-akilli-tablet-ile-degistirin/

2 numara için custom rom ile çözülebilir düşüncesinyeim...

birde tamamen araca monte etmektense tak çalıştır bi proje daha mantıklı...

Bunu incelemiştim. O ipad bizim android. Tablet fikri çok yönlü olacak. Şöyle ki geri görüş bağlanacak, arduino ile direksiyon kumandası vs vs işlemler yapılacak. Tak çalıştırda araçta fazlaca yer kaplayacak çirkin olacak.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Metin bey,

Yeni nesil android teyp'ler çok başarılı. Siz bozulur falan yazmışsınız ama android çokmedikçe çok zor. Ben olsam Amerika'yı yeniden keşfedeceğime, android'li teyp takardım direkt.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
18 saat önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Uykudan mı uyanıyordu tablet yoksa komple kapalı iken mi açılıyordu. Bunun ayırdını yapmak gerek öncelikle üstadım. Verdiğiniz linki de detaylı inceliyorum Autodroid olayı beklediğim gibi çıktı sanki.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
3 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Metin bey,

Yeni nesil android teyp'ler çok başarılı. Siz bozulur falan yazmışsınız ama android çokmedikçe çok zor. Ben olsam Amerika'yı yeniden keşfedeceğime, android'li teyp takardım direkt.

Üstadım benim teyp öyle lanet birşey ki 3 parça. Ekranı ayrı kontrol paneli ayrı ünitesi ayrı.

Araştırıp öğrendiğim kadarı ile benim aracım için farklı farklı üreticiler var. En bilineni de NECVOX. Karşılaştım arıza yapanı ile. Ana ünite arıza yapıyor ekranda sıkıntı yok. Ana ünite arıza yapınca ekranda çöp.

Diğer husus ses kalitesi. Gerçekten ses kalitesi kötü cihazların. Aftermarket ürünler sıkıntılı bu anlamda.

Radyo sorunlu çekmiyor yeni ürünler.

Benim için en önemlisi ise android cihazlar tablet veya ipad kadar özellikli ve kullanışlı değiller. Dokunmatiği sıkıntı bildiğin bastırmatik vs.

Benim araca göre olan  multimedya şunun gibi (ekran, ekranın altındaki kontrol paneli araca ait özel müdahaleler de bu panelden yapılıyor kapı kilit ayarları, saat ayarları vs, kontrol panelinin arka iç kısmında da ünite var)

opel-astra-j-multimedya-navigasyon-andro

Şunun gibi birşey olsa diyeceğim ama bütçeyi fazlasıyla aşıyor :)

Astra_J_Yeni_12-4_inc_400x300_1.jpg 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Üstadım benim teyp öyle lanet birşey ki 3 parça. Ekranı ayrı kontrol paneli ayrı ünitesi ayrı.

Araştırıp öğrendiğim kadarı ile benim aracım için farklı farklı üreticiler var. En bilineni de NECVOX. Karşılaştım arıza yapanı ile. Ana ünite arıza yapıyor ekranda sıkıntı yok. Ana ünite arıza yapınca ekranda çöp.

Diğer husus ses kalitesi. Gerçekten ses kalitesi kötü cihazların. Aftermarket ürünler sıkıntılı bu anlamda.

Radyo sorunlu çekmiyor yeni ürünler.

Benim için en önemlisi ise android cihazlar tablet veya ipad kadar özellikli ve kullanışlı değiller. Dokunmatiği sıkıntı bildiğin bastırmatik vs.

Benim araca göre olan  multimedya şunun gibi (ekran, ekranın altındaki kontrol paneli araca ait özel müdahaleler de bu panelden yapılıyor kapı kilit ayarları, saat ayarları vs, kontrol panelinin arka iç kısmında da ünite var)

opel-astra-j-multimedya-navigasyon-android-wifi-dvd-kamera-bt-new__0162458506877118.jpg

Şunun gibi birşey olsa diyeceğim ama bütçeyi fazlasıyla aşıyor [emoji4]

Astra_J_Yeni_12-4_inc_400x300_1.jpg 
Necvox tan uzak durun :) Bende var, olmasa daha iyi. Ama ses kalitesi sahane, o ayri. Sorun isletim sistemi. Son resimdeki gibi bi sey lazim size :(
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
3 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Uykudan mı uyanıyordu tablet yoksa komple kapalı iken mi açılıyordu. Bunun ayırdını yapmak gerek öncelikle üstadım. Verdiğiniz linki de detaylı inceliyorum Autodroid olayı beklediğim gibi çıktı sanki.

Kilit ekranından açılıyordu. Komple kapalıyken açmak diye bir şey var mı bilmiyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Oncelikle yapmak istediginiz seyler icin cihazin rootlu olmasi lazim. 

Rom olarak lineageos kullanabilirsiniz. Performans artacaktir. Ancak tablet eski oldugu icin ve nexus oldugu icin mucize beklemeyin. Nexus normalde zaten digerlerine gore hafif bir isletim sistemine sahip. 

Menuve animasyon gecislerini gelistirici ayarlarindan hizlandirabilirsiniz. Daha seri calisacaktir.

1. http://developwear.com/blog/2014/07/03/autobootstart-android-when-charger-is-connected/ bu konudakini deneyebilirsiniz

2. Acilisi pek hizlandiramazsiniz sanirim ama logoyu degistirmek cok zor degildir. Bunun icin google playde bile uygulamalar vardir

3. Rom yukarida dedigim gibi... Kernel degistirerek performansi biraz arttirabilirsiniz. Ayrica kernel ayarlari ile de farkli amaclar icin farkli performanslar saglayabilirsiniz. Hatta bazisinda saat hizini bile yukseltebilirsiniz. Bu genis bir konu. Bunun icin forumlardan yardim almak daha iyi. Forumlarda nexus7 konusunda en iyi performansin hangi rom hangi kernel ve hangi ayarlar ile saglandigini bulabilirsiniz muhtemelen. 

ben telefonlaimda genelde cyanogenmod (yeni ismi lineageos) ve orjinal kernel kullanirim. Galaxy nexus varken paranoid android diye bir rom kullaniyordum ve performansindan da cok memnundum. (Uzun zamandir rom cikarmiyorlardi simdi sizin icin bakinca yeniden rom cikarmislar bi ara deneyeyim ben de :) )

4. Pek bilgim yok ama once elinizdekini degerlendirmeye bakin. Olmazsa onlari arastirirsiniz

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Metin hocam bu işe girdin madem tam gireceksin artık kaçarın yok. :)

Kontak ile açılıp kapanma olayını şöyle yapacaksın; tabletin power tuşunun pinlerini kablo ile dışarı alacaksın. Basit bir devre hazırlayacağız. Devrenin mantığı şu; kontak açıldığında tableti uyandırmak için tuşa bir kez basacak (kısa süreli). Kontak kapandığında yine power tuşuna bir kez basacak ve tableti uyutacak. Eğerki (süreyi atıyorum) 10dk içinde kontak açılmaz ise tableti kapatacak. Tamamen kapatma işi sıkıntı. Çünkü ekrandan giriş yapmak gerekiyor. Bu yüzden gerekirse batarya bağlantısını kesip tabletin kapanmasını sağlayacağız. Tekrar açmak için ise tablet kapalı ise power tuşuna uzun basarak tableti açacak. Kaba taslak böyle bir şey işini görür. Ufak tefek detayları ayarlarız. :) 

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
1 saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Metin bu işe girdin madem tam gireceksin artık kaçarın yok. :)

Kontak ile açılıp kapanma olayını şöyle yapacaksın; tabletin power tuşunun pinlerini kablo ile dışarı alacaksın. Basit bir devre hazırlayacağız. Devrenin mantığı şu; kontak açıldığında tableti uyandırmak için tuşa bir kez basacak (kısa süreli). Kontak kapandığında yine power tuşuna bir kez basacak ve tableti uyutacak. Eğerki (süreyi atıyorum) 10dk içinde kontak açılmaz ise tableti kapatacak. Tamamen kapatma işi sıkıntı. Çünkü ekrandan giriş yapmak gerekiyor. Bu yüzden gerekirse batarya bağlantısını kesip tabletin kapanmasını sağlayacağız. Tekrar açmak için ise tablet kapalı ise power tuşuna uzun basarak tableti açacak. Kaba taslak böyle bir şey işini görür. Ufak tefek detayları ayarlarız. :) 

Bu daha mantıklı, yazılımsal yapılacak çözümler tablet çöktüğü zaman tekrar yapmak gerekecektir.

Tamamen kapatılma işi geri vites kamerasında sıkıntı oluyor, tablet açılıp ekrana görüntü gelene kadar süre çok uzuyor.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Oncelikle yapmak istediginiz seyler icin cihazin rootlu olmasi lazim. 
Rom olarak lineageos kullanabilirsiniz. Performans artacaktir. Ancak tablet eski oldugu icin ve nexus oldugu icin mucize beklemeyin. Nexus normalde zaten digerlerine gore hafif bir isletim sistemine sahip. 
Menuve animasyon gecislerini gelistirici ayarlarindan hizlandirabilirsiniz. Daha seri calisacaktir.
1. http://developwear.com/blog/2014/07/03/autobootstart-android-when-charger-is-connected/ bu konudakini deneyebilirsiniz
2. Acilisi pek hizlandiramazsiniz sanirim ama logoyu degistirmek cok zor degildir. Bunun icin google playde bile uygulamalar vardir
3. Rom yukarida dedigim gibi... Kernel degistirerek performansi biraz arttirabilirsiniz. Ayrica kernel ayarlari ile de farkli amaclar icin farkli performanslar saglayabilirsiniz. Hatta bazisinda saat hizini bile yukseltebilirsiniz. Bu genis bir konu. Bunun icin forumlardan yardim almak daha iyi. Forumlarda nexus7 konusunda en iyi performansin hangi rom hangi kernel ve hangi ayarlar ile saglandigini bulabilirsiniz muhtemelen. 
ben telefonlaimda genelde cyanogenmod (yeni ismi lineageos) ve orjinal kernel kullanirim. Galaxy nexus varken paranoid android diye bir rom kullaniyordum ve performansindan da cok memnundum. (Uzun zamandir rom cikarmiyorlardi simdi sizin icin bakinca yeniden rom cikarmislar bi ara deneyeyim ben de [emoji4] )
4. Pek bilgim yok ama once elinizdekini degerlendirmeye bakin. Olmazsa onlari arastirirsiniz

Uyuyan devi mi uyandirdim yani [emoji16] Cok tesekkurler cok degerli bilgiler. Tablet rootlu. Verdiginiz linki inceleyecegim.

Metin hocam bu işe girdin madem tam gireceksin artık kaçarın yok. [emoji4]

Kontak ile açılıp kapanma olayını şöyle yapacaksın; tabletin power tuşunun pinlerini kablo ile dışarı alacaksın. Basit bir devre hazırlayacağız. Devrenin mantığı şu; kontak açıldığında tableti uyandırmak için tuşa bir kez basacak (kısa süreli). Kontak kapandığında yine power tuşuna bir kez basacak ve tableti uyutacak. Eğerki (süreyi atıyorum) 10dk içinde kontak açılmaz ise tableti kapatacak. Tamamen kapatma işi sıkıntı. Çünkü ekrandan giriş yapmak gerekiyor. Bu yüzden gerekirse batarya bağlantısını kesip tabletin kapanmasını sağlayacağız. Tekrar açmak için ise tablet kapalı ise power tuşuna uzun basarak tableti açacak. Kaba taslak böyle bir şey işini görür. Ufak tefek detayları ayarlarız. [emoji4] 

Mustafa zaten projeyi biliyorsun sen hem eglenmek hem ogrenmek hemde degisiklik :) Tabletin kapanma kismini program ile hallettik. Macrodroid diye bir program var tablete telefona verilen her komuta bir gorev atayabiliyorsun. O kisimda problem yok.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Şu konudaki akan bilgiye bakın ya.
Ne kadar komplike bir forum burası.
Eski üye olmasam hemen üye olurdum.

Tablet lazımda bende 2-3 tane var :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Şu konudaki akan bilgiye bakın ya.
Ne kadar komplike bir forum burası.
Eski üye olmasam hemen üye olurdum.

Tablet lazımda bende 2-3 tane var [emoji4]
2 3 tane tablet. [emoji848] Kafalik monitoru mu yapsak ki [emoji3]

@Mustafa Arıkan su meshur fotoyu atar misin tekrardan [emoji16]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Birde şunun bilgisine ihtiyacım var.

Android programda çıkış yaptığım zaman arka planda çalışmasını istemiyorum, tekrardan pencere seçip kaydırarak çıkış yapmak gerekiyor. Bunun önüne nasıl geçerim?

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Macrodroid de öyle bişi vardı diye hatırlıyorum

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Valla baktim bulamadim. Belki ucretli versiyonda vardir.
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
5 dakika önce, Metin Akbal yazdı:
8 dakika önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Valla baktim bulamadim. Belki ucretli versiyonda vardir.

Geliştirici seçeneklerinde Arka Plan işlem Sınırı ayarı var, ordan arka planda işlem yok seçeneğini var ama yapmak istediğini yaparmı bilmem...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...