İçeriğe Yönlendir

E-Devlet Soy Ağacı Sorgulama Hizmeti

Murat Gedik

Recommended Posts

Murat Sürmeli
8 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:
12 dakika önce, Önder Özcan yazdı:
Sani sorgulama yaptım, sadece kendimi gördüm. Ana adı baba adı o kadar. Hani sistemin devamı yoğunluktan açılmadıysa o ayrı, bilmiyorum.
Bu veriler neye göre oluşuyor? Nüfus idaresindeki kayıtlardan değil mi. İstanbul Fatihte benimle başlayan bir kaydım var benim. Ben sıra no 1 im. Ordan sanmıyorum ki, bu adam Safranboludan kaydını almış, oradan geriye devam edelim desinler- demiş olsunlar. Ama kardeşlerim anne babam Safranboluda hala. Onlardan sorgulayınca görülür.

Eger ki dediğin gibiyse yani kutuk tasininca soy bitiyorsa cok sacma bi değişiklik yapmis devletimiz.

Kadınlar üzerinden geçmişe bakamamanızın sebebi de bu olsa gerek. Evlenince kadınların kütüğü asıl kütük olan erkeğe geçer çünkü :) 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
25 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

3 sene önce sordum vermiyoruz dediler.

2 sene evvel ben kendim resmi bir işlem için tüm soy ağacımı hiç bir evrak vs talep olmadan almıştım nüfus md'lüğünden.

10 dakika önce, Murat Sürücü yazdı:

Kadınlar üzerinden geçmişe bakamamanızın sebebi de bu olsa gerek. Evlenince kadınların kütüğü asıl kütük olan erkeğe geçer çünkü :) 

Kadının nüfusu değişiyor ama burada erkeğin kütüğü kaydırılmış. Mantık bulamıyorum :)

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
9 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

2 sene evvel ben kendim resmi bir işlem için tüm soy ağacımı hiç bir evrak vs talep olmadan almıştım nüfus md'lüğünden.

Kadının nüfusu değişiyor ama burada erkeğin kütüğü kaydırılmış. Mantık bulamıyorum :)

Sani  cilt no, sayfa no, aile sıra no falan ( zaten komple kütük değişiyo :D ) değişiyor. Anne babandan bağımsız bir kayıt açılıyor. Yani bunlar benim tahminim. O yüzden geriye takip yapılamıyor. Ama bakarsın, bu adam nerden gelmiş, ilerlemeye ordan devam edersin o zaman bulursun herşeyi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
23 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Sani  cilt no, sayfa no, aile sıra no falan ( zaten komple kütük değişiyo :D ) değişiyor. Anne babandan bağımsız bir kayıt açılıyor. Yani bunlar benim tahminim. O yüzden geriye takip yapılamıyor. Ama bakarsın, bu adam nerden gelmiş, ilerlemeye ordan devam edersin o zaman bulursun herşeyi.

O mantıkla kütük taşıyan kimse görülmemeli. İnsanların büyük çoğunluğu detaylı görememeli. 

Sis farsız araba gibi birşey olur :p

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Sistemin başında bekliyorum... İnşallah Suriyeli çıkarımda herşey bedava olur... :D

• Beğen 10
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
41 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Resmi işlem olunca veriyorlar demek ki, ben kendime ait olanı keyfimden istedim vermediler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
7 dakika önce, Ersen Tapan yazdı:

O mantıkla kütük taşıyan kimse görülmemeli. İnsanların büyük çoğunluğu detaylı görememeli. 

Sis farsız araba gibi birşey olur :p

E görülmeyecek belki zaten. 10 yıldır falan kütük taşıma da kaldırıld hem.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Sistemin başında bekliyorum... İnşallah Suriyeli çıkarımda herşey bedava olur... [emoji3]
:) bu süperdi işte.
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Şu an hayattaki birçok kişinin doğum tarihi bile doğru değil, bu kayıtlara ne kadar güvenilebilir? Türkler olarak kayıt tutmayı pek becerememişiz. Daha önce vardı bu sorgulama sonra kaldırdılar, hatta nüfusa gidip sordum dilekçe ile bile vermeyiz dedi memur!, şimdi tekrar açmışlar. İşin siyasi boyutunu da düşünmüyor değilim, sen şusun ben buyum diye ayrımcılığı pek seviyorlar.

İşe alırken buraya bakarlar artık. [emoji23]
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Son olaylardan sonra nasıl bir istihabarat çalışması yapıldıysa insanların soyunu 1800 lere kadar çıkarmışlar :D 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı
33 dakika önce, Tahir İlter yazdı:

Son olaylardan sonra nasıl bir istihabarat çalışması yapıldıysa insanların soyunu 1800 lere kadar çıkarmışlar :D 

Son olaylardan sonra değil, neredeyse 7-8 sene önce ben de UYAP üzerinden kendi kaydıma bakmıştım. CİLT,, AİLE SIRA, SIRA NO ile. Sıra noyu 1 diye sorgulayınca çıkıyor 1800lerdeki ilk kayıt.

Benim hala önerim geçerli: Kimi nereli olmak istiyorsa veya "ne" olmak istiyorsa oraya yazıp gönderelim. Türk olmak istemeyenlere, Suriyeli olmak isteyenlere falan izin vermek gerek. Sorgusuz olarak nereye isterse gitsin.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
19 dakika önce, Zafer Ayvacı yazdı:

Son olaylardan sonra değil, neredeyse 7-8 sene önce ben de UYAP üzerinden kendi kaydıma bakmıştım. CİLT,, AİLE SIRA, SIRA NO ile. Sıra noyu 1 diye sorgulayınca çıkıyor 1800lerdeki ilk kayıt.

Benim hala önerim geçerli: Kimi nereli olmak istiyorsa veya "ne" olmak istiyorsa oraya yazıp gönderelim. Türk olmak istemeyenlere, Suriyeli olmak isteyenlere falan izin vermek gerek. Sorgusuz olarak nereye isterse gitsin.

Nüfustan çıkartmak istemiştik 3 4 sene önce falan belli bir yere kadar getiriyordu. Uyap sistemini bilmiyorum. 

Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
(düzenlendi)

Bizde kayıtlar çok güvenilir değil. Osmanlı da evlenme kayıtları tutulmadığından soy ağacı çok zor.Ben meraklı olduğumdan, yaşlı akrabalarla konuşa konuşa çıkardım. Bende 1850 le re kadar gidebildim. Bir tablo yapıp gelecek kuşaklara bıraktım. Şimdi akrabalarımız nereden akraba olduğunu biliyor.  Size de tavsiye  ederim  aileyi bilen büyüklerinizle konuşup yapın hat da kayıt altına alın ki gelecek kuşaklara kalsın.

Kökeni fazla, kurcuklamayın , saf bir köken, bu coğrafyada zor.Nereden gelirsek ,gelelim, Hepimiz insanız.Bu ülke bizim

tarihinde Haşmet Güngör tarafından düzenlendi
  • Beğen 8
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

08.02.2018 tarihinde saat 14:00’da E-Devlet üzerinden hizmete açılmış olan Alt-Üst Soy Raporu 09.02.2017 tarihi saat 02:00’e kadar yaklaşık olarak 200.000 adet üretilmiştir. 

2017 nedir yahu, iki satır açıklamada bile hata yapmışlar...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı
10 dakika önce, Tahir İlter yazdı:

Nüfustan çıkartmak istemiştik 3 4 sene önce falan belli bir yere kadar getiriyordu. Uyap sistemini bilmiyorum. 

Aynı yere kadar işte. 1830 sayımı baz alınmış deniyordu. O jenerasyon.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Sabah 5 te baktım çıktı benimki.

Baba tarafından, dedemin babasına kadar buldu.

Anne tarafından, anneannemin dedesinin babasına kadar buldu.

1800 lü yıllar denince çok geri tarih diye düşünmeyin, dedemin babasının doğum yılı 1877 miş.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Bu arada sabahtan PTT'deydim E -Devlet sistemi çöktüğü için şifre vs veremediklerinden bahsediyorlardı.Ciddi bir yüklenme olmuş sanırım ama uygulama çok güzel, hatta E devlet hizmetleri ile çok güzel bir çok işlemi vakit kaybetmeden memur nazı çekmeden mobil bile halledebiliyorsunuz. 

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
5 saat önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Şu an hayattaki birçok kişinin doğum tarihi bile doğru değil, bu kayıtlara ne kadar güvenilebilir? Türkler olarak kayıt tutmayı pek becerememişiz. Daha önce vardı bu sorgulama sonra kaldırdılar, hatta nüfusa gidip sordum dilekçe ile bile vermeyiz dedi memur!, şimdi tekrar açmışlar. İşin siyasi boyutunu da düşünmüyor değilim, sen şusun ben buyum diye ayrımcılığı pek seviyorlar.

5 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Bizde adam gibi arşiv olmaz pek, bizim arşivimizi arayacaksanız dingiliz arşivlerine,onların büyükelçilik kayıt ve yazışmalarına bakacaksınız, adamlar aşmış bu konuda,  taaaa Osmanlının son zamanlarında Karsta senelerce imamlık yapmış birinin sonradan rodosa sürülen dedemin karşısına dingiliz olarak çıkıp sorgulaması gibi, biz tarihe önem vermeyiz, vermez, dolayısı ile derste almayız....

Osmanlı arşivleri gibi arşiv dünyada yoktur. Şimdilerde Cumhurbaşkanlığı arşivinin tasnifi bitti mesela, merak edip incelemek isteyene derya gibi. Osmanlı herşeyin kaydını tutmuş, savaşlarda askerin yediği yemeğin bile kaydı var ama bir zamanlar hurda kağıt diye satılmış maalesef. Arşiv işinde bizden iyisi yoktur eski zamanlara bakınca. ;) 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
2 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Osmanlı arşivleri gibi arşiv dünyada yoktur. Şimdilerde Cumhurbaşkanlığı arşivinin tasnifi bitti mesela, merak edip incelemek isteyene derya gibi. Osmanlı herşeyin kaydını tutmuş, savaşlarda askerin yediği yemeğin bile kaydı var ama bir zamanlar hurda kağıt diye satılmış maalesef. Arşiv işinde bizden iyisi yoktur eski zamanlara bakınca. ;) 

Abi Osmanlıda nasıldı tam bilmiyorum ama benim kast ettiğim daha öncesi, Çinliler biraz becermiş, İtalyanlar güzel tutmuşlar tarihi kayıtları. İlber hoca öyle diyor.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
2 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Abi Osmanlıda nasıldı tam bilmiyorum ama benim kast ettiğim daha öncesi, Çinliler biraz becermiş, İtalyanlar güzel tutmuşlar tarihi kayıtları. İlber hoca öyle diyor.

At üstünde not tutmak sakıncalı. Araç sürerken mesaj yazmak gibi.. ;)

https://www.devletarsivleri.gov.tr/icerik/332/belgelerle-arsivcilik-tarihimiz/

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
2 dakika önce, Tahir İlter yazdı:

Biz güzel arşiv yapıp sahip çıkamamışız.

Şimdi, Serkan Toker yazdı:

At üstünde not tutmak sakıncalı. Araç sürerken mesaj yazmak gibi.. ;)

https://www.devletarsivleri.gov.tr/icerik/332/belgelerle-arsivcilik-tarihimiz/

Aynen abi, göçebe hayat yaşarken olacak iş değil. Et-ekmek mi taşıyacaksın, arşiv mi?

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
2 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Aynen abi, göçebe hayat yaşarken olacak iş değil. Et-ekmek mi taşıyacaksın, arşiv mi?

Sende sağlam etobur çıktın ha, ekmek su desen neyse.. :D Mangal ve kömürü de ekle bari.. Çiğ mi yiyeceğiz ?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...