İçeriğe Yönlendir

LPG'li Aracım Çok Çok Geç Çalışıyor.

Ramazan Karnıbüyükler

Recommended Posts

Ramazan Karnıbüyükler

Merhaba arkadaşlar. Benim sorunumla ilgili konuları forumda inceledim. Fakat benim sorun biraz daha farklı olduğu için konu açma gereği duydum. aracıma geçen hafta LPG bakımı yaptırdım. LPG filtresi değişti ve bilgisayara bağlayıp ayar yapıldı. Ayar yapan arkadaş bundan sonra daha az benzin tüketecek dedi. O günden sonra aracım sabahları çok geç çalışmaya başladı. en az 15 defa marş yapıyorum ve ondan sonra çalışıyor araba. İlk çalıştığında ise sarsıntılı çalışıyor. Araç çalıştıktan sonra gün boyu çalışmada sıkıntı olmuyor. Tek marşta alıyor. Cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkürler. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Çalışma sıcaklığını çok düşürmüş olabilir mi? 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

LPG ayarlarını bozmadıysa lpg regülatöründe arıza var diyorum. LPG diyaframı patladıysa çatladıysa regülatördeki gaz manifolda dolar ve aracı boğar sabahları.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Sabah ilk çalıştırmada önce bir kaç defa benzin pompalayın sonra marşa basın durum aynı mı kontrol edin.

Akü durumu nasıl? 

Benzin az tüketecek deyip benzin+lpg karışımını kısmış ama subapların daha çabuk bozulmasına sebep olur. Bence ayarınızı düzeltirin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

LPG filtresi değişti ve bilgisayara bağlayıp ayar yapıldı. Ayar yapan arkadaş bundan sonra daha az benzin tüketecek dedi. O günden sonra aracım sabahları çok geç çalışmaya başladı

Bu ifadeyle benim aklıma geçiş sıcaklığının çok düşük ayarlandığı geliyor. Sabah aracı çalıştırırken regülatör üzerine sıcak su dökerek dener misiniz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ramazan Karnıbüyükler
21 dakika önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Çalışma sıcaklığını çok düşürmüş olabilir mi? 

Birkaç gün sonra gittim. Yine bağladılar bilgisayara. Yok abi bir sıkıntı dediler ama yinede sıcaklığı 30 dan 35 e çıkartayım dedi. 

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Geçiş sıcaklığı düşükde ayarlansa araç lpg geçerken problem olmuyor anladığım kadarıyla veya lpg de çalışmada problem Yok araç ilk çalıştırmada problem yaratıyor olarak anladım ben ve bence aküden kaynaklıdır.

Yorum bağlantısı
Ramazan Başkan

Ben bir yöntem söyleyim bilen ustalarımızda yorumlar lpd tuşuna sıfıra alıp marş yaparken tuşu acın hemen calışır

Yorum bağlantısı
Ramazan Karnıbüyükler
10 dakika önce, Ramazan Başkan yazdı:

Ben bir yöntem söyleyim bilen ustalarımızda yorumlar lpd tuşuna sıfıra alıp marş yaparken tuşu acın hemen calışır

LPG tuşunu 0 a alıp derken? Kapatayım marş yaparken açayım mı? 

28 dakika önce, Arif Aykın yazdı:

Geçiş sıcaklığı düşükde ayarlansa araç lpg geçerken problem olmuyor anladığım kadarıyla veya lpg de çalışmada problem Yok araç ilk çalıştırmada problem yaratıyor olarak anladım ben ve bence aküden kaynaklıdır.

Evet ilk çalışmada. Benzinde yani. Akü ve bıjilere baktıracağım bugün zaten. 

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
20 dakika önce, Arif Aykın yazdı:

Alttaki videoyu izleyin. Belki bir fikir edinirsiniz. 

Bende de aynı sıkıntı var. Bugün alttaki videoyu hazırlayan firmayla görüştüm. Vakum hortumunu buharlaştırıcıdan çekin. Bir iki gün bu şekilde sabahları deneyin dedi. Araç hemen çalışıyorsa diyaframdandır dendi. Bu arada o hortumu çekip boşa çıkarınca, tehlike olmayacağını sadece aracın az bir şey fazla yakacağını belirtti. Yani aracı benzine alıp, gazı devre dışı bırakmaya gerek yok. LPG tankından gaz akışını kesmeye de gerek yok. Bende hortumu çıkardım. Fısırtı şeklinde bir ses geliyor. Bu ses boşta kalan hortumun hava emerken yaptığı ses. Parmağını tıkayınca anlaşılıyor. Yarın sabah araç hemen çalışırsa problem Lpg diyaframından diyeceğim. Kargo dahil 150 TL ye değiştirip gönderiyorlarmış.Burada da durumu belirtirim. 

Firmanın sitesinde birçok problem ve çözümleri var. Bu arada firmanın sitesi;

https://www.lpgyedekparca.com/

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

araç ne marke modeldi?
Aracın duruş açısına göre farklılk gösteriyor mu bu çalışmama ? mesela eğimli yerlerde vs. ve araçta benzin durumu nedir.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
(düzenlendi)

Lpg kaynaklı ateşleme sistemi arızalarında araç lpg'de iken belirgin farklar olur.İlk çalıştırma tamami ile benzin ile alakalı bir durum.Marşı acın benzin pompasının sesini duyun sonra marşı kapatın.Bu işlemi 2-3 defa yaptıkdan sonra marş yapın deneyin.Araç zorlanarak çalıştığı durumlarda,bu işleme soğuk motor çalıştırma prensibi diyorlar.

tarihinde Fatih Sarıkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ramazan Başkan
34 dakika önce, Ramazan Karnıbüyükler yazdı:

LPG tuşunu 0 a alıp derken? Kapatayım marş yaparken açayım mı? 

Evet ilk çalışmada. Benzinde yani. Akü ve bıjilere baktıracağım bugün zaten. 

evet kapat marşın ortasında tuşu ac

Yorum bağlantısı
Ramazan Karnıbüyükler
Bir saat önce, Fatih Evcin yazdı:

araç ne marke modeldi?
Aracın duruş açısına göre farklılk gösteriyor mu bu çalışmama ? mesela eğimli yerlerde vs. ve araçta benzin durumu nedir.

Benzin yarım depo var. Peugeot 307 1.6HDI. Konyada yaşıyorum hocam heryer düz burda :)

Yorum bağlantısı
Murat Gedik
Benzin yarım depo var. Peugeot 307 1.6HDI. Konyada yaşıyorum hocam heryer düz burda [emoji4]
Yani aracınız dizel mi?
Yorum bağlantısı
Fatih Ozen
2 saat önce, Ramazan Karnıbüyükler yazdı:

Benzin yarım depo var. Peugeot 307 1.6HDI. Konyada yaşıyorum hocam heryer düz burda :)

307 1.6 HDI & LPG BİRBİRİNE Tezat değil mi?

• Beğen 2
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
3 saat önce, Ramazan Karnıbüyükler yazdı:

Bana kalırsa aracın benzin şamandrasında bir sorun var. 

Kontağı açtığınızda sesi duyabiliyor musunuz? şamandıra çalışma sesini?

Yorum bağlantısı
Adnan Ziyangül

Bakılması gerekenler kanaatimce ;

Buji, buji kablosu, bobin

Marş dinamosu

Benzin filtresi

Benzin pompası

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hdi yanlış yazılmıştır.

Bence benzin pompası bozuk.
Yada araç direk lpg ile çalışmaya çalışıyor.

Lpg yi anahtarından kapatıp demeyin.

Yorum bağlantısı
Ramazan Karnıbüyükler

Arkadaşlar HDİ yanlış yazmışım. Kusura bakmayın. Dün LPG'yi iptal ettik denemek için. Bugün yine geç çalıştı. LPG de sorun yok galiba. ADNAN Beyin dediği aksamlar kalıyor geriye. Yarın vereceğim ustaya. 

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
On 09.02.2018 at 10:47, Metin Akbal yazdı:

LPG ayarlarını bozmadıysa lpg regülatöründe arıza var diyorum. LPG diyaframı patladıysa çatladıysa regülatördeki gaz manifolda dolar ve aracı boğar sabahları.

Ramazan bey;

Benim araçta geç çalışıyordu. Yukarıda Metin beyin dediği arızanın olabileceğini varsayarak (diyafram kaçağı) 2 gündür akşamları emme hortumunu regülatörden çekip çıkararak bıraktığım aracı sabahları rahat çalıştırdım. 2 sabahtır aracım tek marşta ve sorunsuz, anahtara değer değmez çalışıyor. Salı günü regülatörün diyaframını değiştireceğim. 

Lpg yi iptal ettik derken, tamamı ile devre dışı bırakabildiniz mi? Belki siz iptal ettiğinizde araç tekrar lpg ile çalışmadıysa, regülatörün içinde basınçlı gaz kalmıştır ve sızırak manifolda dolmuş ve benim araç gibi boğulmuştur. İyi düşünün çünkü çok basit bir şey. Bende ki arızanın tespiti için buharlaştırıcıda gaz kalmaması önemli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Bu sabahta hortum çekili çalıştırdım. Tek tıkla aldı. Diyafram değişecek  Kesin.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Arıza tespiti de şöyle yapılır. O hava alan hortum her neyse, çıkarıldığı zaman pısst diye gaz kaçağını duyduğunuzda bilinki diyafram patlak manifolda doluyor ve araç boğuluyor. Neredeyse tüpe kadar da sıkıntılı çalışır.

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Evet sorun giderildi. Diyaframı değiştirdik. Diyaframda yarım santim kadar deformasyon ve çatlaklar oluşmuştu. Bir de içinde küçük mercimek büyüklüğünde bir parça daha vardı o da değişti. Ordu da bu iş büyük şehirler kadar ucuz olmuyor. Kargo vs. git gel üç aşağı beş yukarı aynı olur diye burada 200 TL ye yaptırdım. Gaz kaçağı kontrolü de yapıldı. Sorun yok. Sabah sorunsuz tek marşla aldı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...