İçeriğe Yönlendir

Focus I - Halledilemeyen Rölanti Sorunu

Anıl Atakan Atmaca

Recommended Posts

Sani Gerşon

Motor soğukken normal ama sizin motor sıcak. Dediğim gibi, bi rölanti valfi kontrol edilse fena olmaz.

Yorum bağlantısı
Anıl Atakan Atmaca
4 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Motor soğukken normal ama sizin motor sıcak. Dediğim gibi, bi rölanti valfi kontrol edilse fena olmaz.

Gittiğim usta bana dedi ki ; “rölanti motoruna işlem uygulayarak devrini düşürebiliriz.” Dedi. Ben de izin vermedim. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
25 dakika önce, Anıl Atakan Atmaca yazdı:

Gittiğim usta bana dedi ki ; “rölanti motoruna işlem uygulayarak devrini düşürebiliriz.” Dedi. Ben de izin vermedim. 

Hayır sakın. İyi yapmışsınız. Oradaki vida ile oynuyorlar, sonra bir daha rölanti valfi düzen tutmuyor. Siz bir söküp temizletin iyice. Zaten düzelmezse mecburen valf değişmesi gerekecek.

Yorum bağlantısı
Anıl Atakan Atmaca
36 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Hayır sakın. İyi yapmışsınız. Oradaki vida ile oynuyorlar, sonra bir daha rölanti valfi düzen tutmuyor. Siz bir söküp temizletin iyice. Zaten düzelmezse mecburen valf değişmesi gerekecek.

Peki , teşekkürler. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Anladığım kadarıyla araç düzgün çalışıyor.. Rolantide bir dalgalanma yok.. Sadece devir yüksek.. 

Muhtemelen bir yerden hava alıyor, yada boğaz kelebeği temizliği tam yapılamadı.. 

Bence müdahale etmeyin. Zamanla normal seviyesi olan boşta giderken 1200-1300, dururken 750-800 aralığına inecektir. 

Çok yakıyor mu bilmiyorum ama, çok yakıyorsa, sebep rolantinin yüksekliği değil. 

Viteste giderken gazı bırakınca araç kompresöre biniyorsa kurcalamayın. 

Yorum bağlantısı
Anıl Atakan Atmaca
(düzenlendi)
6 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Anladığım kadarıyla araç düzgün çalışıyor.. Rolantide bir dalgalanma yok.. Sadece devir yüksek.. 

Muhtemelen bir yerden hava alıyor, yada boğaz kelebeği temizliği tam yapılamadı.. 

Bence müdahale etmeyin. Zamanla normal seviyesi olan boşta giderken 1200-1300, dururken 750-800 aralığına inecektir. 

Çok yakıyor mu bilmiyorum ama, çok yakıyorsa, sebep rolantinin yüksekliği değil. 

Viteste giderken gazı bırakınca araç kompresöre biniyorsa kurcalamayın. 

Abi peki nasıl az yaktıracağım ? Aynı litre fiyatına 100 lira ile 300 km gidiyorken , şimdi 20-30₺ daha fazla ödeyeceğim :(

rölanti dalgalanması benzin de bir sire oluyor. Araç durur bir vaziyetteyken sanki devir  zıplarmış gibi 900 ila 1000 arasında oynuyor. 

tarihinde Anıl Atakan Atmaca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tam ve doğru bir ölçüm yapabilsen de yorumlayabilsek.. 

Belki Lpg kalibrasyonun bozuldu.. 

Bujilerin eski belki.. 

Yağın zaten yanlış koyulmuş... 5/30 olmalıydı.. bir çok etken var yakıt için.. 

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Anıl Atakan Atmaca

Aracımı bakıma götürdüğüm de ustaya rölanti sorunum hakkın da bahsettim. Başta şöyle idi : 

İlk başta boğaz kelebeğini temizlemesini istedim , ona kalsa boğaz kelebeği+rölanti motoru ve hava akışmetre bir arada değişip 1200₺ tutacaktı. Şimdi aynı sorunum alt devirlerde devam ediyor. Yani 800 ila 1000 civarı yapıyor. Sonra araç boş vitesteyken haraket edince kendine gaz veriyor , devir 1200 civarına çıkıyor. Debriyaja basınca devir yükseliyor. Acaba bu sorunlarım hangi parça ile alakalı.?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

VSS (HIZ) sensörü kontrol edilecek. Rölanti valfi temizlendi mi? Temizlenmeye rağmen düzelmediyse değişmesi gerekiyor. Karter havalandırma da kontrol edilmeli.

Yorum bağlantısı
Anıl Atakan Atmaca
Bir saat önce, Sani Gerşon yazdı:

VSS (HIZ) sensörü kontrol edilecek. Rölanti valfi temizlendi mi? Temizlenmeye rağmen düzelmediyse değişmesi gerekiyor. Karter havalandırma da kontrol edilmeli.

Sadece boğaz kelebeği temizlendi , rölanti valfinin temizlemene gerek yok dedi. 

Yorum bağlantısı
Rıza Acar

Bu rölanti sorunlarının en büyük sebebi elektrik sisteminde yaşanan yıpranmalar. Aracın motor bölümündeki sigorta kutusunda olan ana 30V ve 40V'luk sigortaları komple değiştirip bir daha deneyin. Sorununuz büyük ihtimalle düzelecektir. Hali hazırda aracın rölanti sensörü rölantiyi yükseleterek zaten görevini yerine getiriyor. Boşuna rölanti sensörünü değiştirmeyin. Aracı saçma sapan kurcalatmayın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Anıl Atakan Atmaca
9 dakika önce, Serkan Aktay yazdı:

hangi usta bu yorumu yaptı Ankarada?

İsmini vermeyeyim ama bir daha yolumun düşeceğini sanmıyorum. 

43 dakika önce, Rıza Acar yazdı:

Bu rölanti sorunlarının en büyük sebebi elektrik sisteminde yaşanan yıpranmalar. Aracın motor bölümündeki sigorta kutusunda olan ana 30V ve 40V'luk sigortaları komple değiştirip bir daha deneyin. Sorununuz büyük ihtimalle düzelecektir. Hali hazırda aracın rölanti sensörü rölantiyi yükseleterek zaten görevini yerine getiriyor. Boşuna rölanti sensörünü değiştirmeyin. Aracı saçma sapan kurcalatmayın.

Bu aralar havalandırmayı , farı ve cam rezistansını açınca araba titriyor. Çok elektrik çekiyor sanırım. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
14 saat önce, Anıl Atakan Atmaca yazdı:

Aracımı bakıma götürdüğüm de ustaya rölanti sorunum hakkın da bahsettim. Başta şöyle idi : 

Anıl tüm konularını birleştirdim.. 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...

Aynı sorun benim aracımda da mevcut , tek fark sizinki focus benimki mondeo  uzun araştırmalar sonucunda anladım ki , bu focus ve mondeonun motor yapıları iç aksam parçaları  ve sistemleri aynı bir kaç ufak fark  ve silindir hacmi dışında bu yüzdendir ki diğer etrafımda gördüğüm tüm mondeo ve focuslarda ortak sorun mevcut neyse

kısaca fikir vereyim benim arızam herzaman meydana gelmiyor rölanti arac sabit calısırken düzgün ama gaz verip bırakınca  devir eski yerine geldiği zaman başlıyor ,  ben küçük bir şehirde olmam ve usta bulamamamdan dolayı başta kendi ustam olmak üzere  ne kadar usta varsa hepsine götürdüm yetkili ford serviside dahil   ama net bir teşhis konulmadı  serviste bu arızayı yapmadı, bilgisayar ve kendileri biraz manuel kontrolle baktılar araca ,   ve benim araç en sonda hiç rölanti tutmamaya ve stop etmeye başlamıştı yolda kalıyorrduk yani giderken boşa atınca yada gaz vermeyince aniden stop ediyordu  şuan bile diken üstünde biniyorum araca 

sanayide  yapılan işlemler emme manifoldu civarında vakum hortumu denen  ve bir iki  ince hortum iyice  yırtılmıştı bunlar yenisi ile değiştirildi,  çözüm olmadı

boğaz kelebeği temizlendi  çözüm olmadı, ve götürdüğüm son ustalardan biri bunun rölantisi düşük galiba diyerek birde küçük bir vidayı gevşeterek rölantiyi yükseltti biraz çözüm olmadı  rölanti valfi temizlendi, yine düzelmedi,  işin garibi  araç bilgisayarda sadece oksijen sensörü arızası gösteriyor başka arıza görünmüyor.

en son  ise rölanti valfi sökükken aracı çalıştırdık araç saat gibi çalışıyor rölanti gram oynamıyor motor sessizleşiyor  rölanti valfinin fişini geri takıyoruz anında gaz alıp vermeye başlıyor araç kendi kendine  rölanti dans etmeye başlıyor , bu parça elimde mevcut ancak ustalara güvenemediğim için ve mondeo motorlarından elektronik ve çalışma sistemlerinden anlamadıkları için değiştirtmedim çünki,    parçadan değilse ve  araç  yine stop etmeye başlarsa  müdahale edemiyorlar araç sanayinin ortasında kalıyor hiç çalışmıyor eve dahi getiremiyorum  size tavsiyem iyi bir usta bulup ankarada tavsiye edilen biri vardı ona götürmeniz ve ona baktırmanız olur bu parçalar ile birlikte 

mondeo ve focusların ortak sorunu, HAVA-YAKIT karışımını ayarlayan sensörlerin çok hassas  olması ve biri dahi bozulursa beyine yanlış veri gönderimi yapıp diğer tüm yakıt hava değerlerini ayarlayan parçalarında etkilenmesine sebep oluyor ve bu yüzden sorun bulunmuyor. yanlış veri yüzünden zamanla diğer sağlam parçalarıda bozuyor beyinde bu değerlere alışıyor kendine gelemiyor beyinde etkileniyor  size tavsiyem mekanik bir sorun yoksa conta yanığı subap yanığı gibi,  bu yakıt karışımı sağlayan  parçalarda sorunu arayın biraz uzun oldu ama kusura bakmayın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 24.02.2018 at 04:59, Ozer Oz yazdı:

en son  ise rölanti valfi sökükken aracı çalıştırdık araç saat gibi çalışıyor rölanti gram oynamıyor motor sessizleşiyor  rölanti valfinin fişini geri takıyoruz anında gaz alıp vermeye başlıyor araç kendi kendine  rölanti dans etmeye başlıyor , bu parça elimde mevcut ancak ustalara güvenemediğim için ve mondeo motorlarından elektronik ve çalışma sistemlerinden anlamadıkları için değiştirtmedim çünki,    parçadan değilse ve  araç  yine stop etmeye başlarsa  müdahale edemiyorlar araç sanayinin ortasında kalıyor hiç çalışmıyor eve dahi getiremiyorum  size tavsiyem iyi bir usta bulup ankarada tavsiye edilen biri vardı ona götürmeniz ve ona baktırmanız olur bu parçalar ile birlikte 

Sizin rolanti valfiniz ve oksijen sensörünüz bozuk.. Bu net oalrak görünüyor zaten.. 

Rolanti valfi ve oksijewn sensörünü de eli anahtar tutan herkes değiştirir, uzman aramanıza gerek yok.. 

Değiştirin ve kurtulun..

Bakım sonrası kötüleşme sebebi de rolanti valfinde yaptığınız temizlik.. Bazen temizlik ile sorunlar iyice belirginleşir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Bekir Çatlı
(düzenlendi)

Merhaba Arkadaşlar bu rolanti olayı bende de sıkıntı.

Öncelikle mehmet abi yazılarımı çok cevapladı konuyu doğru yere yazmaya çalışıyorum kusuruma bakmayın. Daha önceki çabalarımda zannediyordumki elektrik aksanında elektrikten dolayı durduk yere pır pır vardı. buda rolantiyi etkiliyor zannettim. Durduğu yerde pır pır olayını elektrik bakımıyla çözdüm. Ama şu anda durduğu yerde bir gaza basıp çektiğimde iki basıp çektiğimde sıkıntı yok sonrasında devir düşüp titreyip geri toplama olayı var. buda tabi elektrik aksanını etkiliyor. Devir düşüp toplama olayını çozmek istiyorum. bu hafta kayseri oto deva erdal ustaya gittim. anlattım durumu gözle görülür bi şekilde gördük. rolanti valfi dedi değiştirdim başka bi araçtan dedim. o zaman kompressyona bakalım dedi bilg. bağladı komp. ölçtü oda değerler çok iyi dedi subablarda sıkıntı yok dedi. triger senteye geldik onu bilmiyorum dedim söküp bakalım dedi baktık eksantriklerde kaçıklık varmış. onları düzelttik sonuç yine hüsran ama aracımda çalıması sessizleşti. rolanti valfine yöneldik tekrar bir valf denedik yapmadı ama o an mı yapmadı bilmiyorum. mesela benim üzerindekide hemen yapmıyor araç iyice ısınınca yapıyor 5 dk stop et rolanti hemen az bi yüksek çalıştırdığı için yapmıyor. o an yeni valfi takarkenki beklemeden dolayımı yapmadı onuda bilmiyorum ikide bir para harca harca bitmiyor. Şimdi sıfır rolanti valfi almalımıyım yoksa başka biryeri kontrolmü etmeliyim.

tam olarak olay video da var. son gaza basmama dikkat edin lütfen.

tarihinde Bekir Çatlı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bekir Çatlı

Ve bugün ilk kez stop etti. Durmak için debriyaja bastım fren yaptım devir düştü toplayamadı stop etti.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hız sensörü, rölanti valfi kontrolü yapıldı mı? Karter havalandırma hortumuna bakıldı mı?

Yorum bağlantısı
Bekir Çatlı
8 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Hız sensörü, rölanti valfi kontrolü yapıldı mı? Karter havalandırma hortumuna bakıldı mı?

Sani bey hız sensörünün bu şekilde rolantiye etkisi varmı merak ediyorum ve bir bağlantıda kuramıyorum. mehmet abi etki eder demişti ama ben öncesinde daha kolay malzemelere yöneldim. geçen hafta usta önce bilgisayarı bağladı program üzerinden komp testi yaptı değerler güzel dedi tabi ben anlamadım bilgisayarla bakılıyormu bu değerlere sonra triger senteyi kontrol ettik eksantriklerde kaçık varmış subab sesi vardı o gitti motor daha güzel çalışıyor fakat bu soruna bir faydası olmadı.

Rolanti valfini defalarca temizledim hatta bi arkadaşın çıkma rolanti valfini denedim yine aynı ama sonuçta oda çıkma parça aynı hatayı yaparmı onuda bilemedim. bugün bir kere daha kompressyon testi yaptıracağım ona göre değerleri yazayım buraya.yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Focus I in rolanti sorunu hakkında eski ve onlarca sayfadan oluşan bir konu vardı , benim foruma kayıt olmama neden olan sorun da buydu zaten. Sonrasında rölanti valfini güzelce temizleyip , karter havalandırma hortumunu değiştirince düzelmişti. Ara ara rölanti valfini dişfırçası ile temizliyordum. Bence siz Focus tan anlayan bir usta bulun, boşuna para harcamayın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bekir Çatlı
(düzenlendi)
40 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Hiz sensoru bayağı etkili bu konuya.

hız sensöründe hatası olarak genelde okuduğum ibreler sıfırlanıyor dijital ekranda ----- çıkıyor deniliyordu. Bende hiç öyle birşey olmadı. bu şekilde olmaması arızalı değil anlamınada gelmiyordur tabi ayrı konu. Şu anda 2 adet şüpheli parça var dediğinize göre. Hava alan biryer yok. Gaz yemesi, hızlanması, yakıtı çok iyi. 

- Rolanti valf

- Hız sensörü

27 dakika önce, Erhan Doruk yazdı:

Focus I in rolanti sorunu hakkında eski ve onlarca sayfadan oluşan bir konu vardı , benim foruma kayıt olmama neden olan sorun da buydu zaten. Sonrasında rölanti valfini güzelce temizleyip , karter havalandırma hortumunu değiştirince düzelmişti. Ara ara rölanti valfini dişfırçası ile temizliyordum. Bence siz Focus tan anlayan bir usta bulun, boşuna para harcamayın. 

Erkan bey inanın forumdaki sayfaları satır satır okudum. Net bir çözüm yazılmamış. Rolanti valfini defalarca temizledim. Yukarıdaki eklediğim videodaki hatanın aynısı mı vardı sizdede?. eğer öyleyse rolanti valfi alır takarım hemen hiç problem değil. çünkü temizleme kar etmiyor sizdeki gibiyse yeni alayım.

frene basarken yığılıp titreme rolanti düşmesi ve toplama + durduğu yerde gaza basıp çekiyorum 3, 4 basmamda bir düşüp titreyip topluyor (videodaki gibi).

tarihinde Bekir Çatlı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...