İçeriğe Yönlendir

Mtv'ye 'Motor Gücü' Tanımı Geliyor

Adnan Ziyangül

Recommended Posts

Adnan Ziyangül
(düzenlendi)

Mtv'ye 'Motor Gücü' Tanımı Geliyor

Maliye Bakanı Ağbal, "Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu'na 'motor gücü' tanımı koyarak, vergileme ölçütleri arasına motor gücünü de ekliyoruz.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde (KHK) Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı'nın görüşmelerine devam ediliyor. 

Maliye Bakanı Ağbal, tasarının, Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu'na, 'motor gücü' tanımının eklenmesini ve elektrikli araçlardan muadillerinin yüzde 25’i oranında vergi alınmasını öngören maddeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. 

Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu'nda motor silindir hacmine bağlı bir vergileme sistemi olduğunu, tasarıyla, kanuna "motor gücü" tanımı eklediklerini belirten Ağbal, şöyle konuştu: 

"Bu tanımı eklemekle, vergileme ölçütleri arasına motor gücünü de ekliyoruz. Kanunda, böyle bir tanım ve elektrikli araçlarda da motor silindir hacmi olmadığı için, motorlu taşıtlar vergisi alma ile ilgili bir boşluk var. Böylece hem kanundaki bu boşluğu düzenliyoruz hem de elektrikli araçlar bakımından teşvik edici, destekleyici şekilde, muadili olan araçların motorlu taşıtlar vergisinin dörtte biri oranında motorlu taşıtlar vergisi alınmasını öngörüyoruz. 

Bu düzenleme, Türkiye'de elektrikli araçların satışına, üretimine destek veren yeni bir düzenleme. Bundan önce de Özel Tüketim Vergisi Kanunu'nda, elektrikli ve hibrit araçların ülkede üretimini ve satışını desteklemek amacıyla, Özel Tüketim Vergisi oranlarını diğer muadil olan araçlardan çok daha düşük belirlemiştik. Aynı yaklaşımı Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde de sürdürüyoruz. Eğer muadil olan aracın Motorlu Taşıtlar Vergisi 2 bin lira ise elektrikli araç için 500 lira vergi alınacak." 

Ağbal, elektrikli araçlardan hiç vergi alınmaması yönünde talepler olduğunu ifade ederek, "Biz bu vergide yüzde 75 oranında indirim yapmak suretiyle önemli bir teşviki vermiş oluyoruz." dedi. 

Kaynak : Mynet
tarihinde Adnan Ziyangül tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

ben olacağı söyleyeyim. araçlar nasıl olsa turbo.

detune olarak satılır. dışarda çip yapılır.

VW mesela 125 hp leri 90 diye satar

2.0 BMW de avrupada bu vardı.   316 ve 320 vardı ikisi de 2000 cc idi. 316 düşük beygirdi.

55 KW polo var

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan
(düzenlendi)

115 PS

yandık.

tarihinde İbrahim Arslan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bekir Memur
(düzenlendi)

Cam filmi mevzusundada aynı kararsızlığı yapmıştı. Bu sistemin pek tutacağını sanmam. Görevin ehline verilmesi gerek, yine cam filmi gibi bir olay olacak.

1.6 110 ps tdı 

2.0 değişken geometrili tdı turbosu 

güzel bir remap

çiçek gibi 190 beygir dumansız tertemiz 

Bu seferde muayenede arabanın beygirini ölçerler.

tarihinde Bekir Memur tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)

oohhh mıs gibiii ??? 1.cdti. 1.4 tdi ler altin olacK

resat altini tsi 140 lik golfler bakalim ceyrek muamelesimi gorecek

min mtv 5000 lira olmali rahat ederiz

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Cc’ler küçülünce vergi alamaz oldular. %25 yetmedi demekki.

Siz hacim küçültürseniz biz de beygir getirriz dediler heralde. [emoji23]

Köşe kapmaca oynuyoruz.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Erdem Dertsiz
40 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Harama bulaşacsk düşük ccli araçlar

Haram kötü bişey mi abi :)

Şimdi, Erdem Dertsiz yazdı:

Haram kötü bişey mi abi :)

Benim uykum gelmiş ben uyuyım sevmedim bu cümleyi :) Hadı hayırlı geceler.

Yorum bağlantısı
Adnan Ziyangül

Şimdi sıfır ve ikinci eldeki fiyatları bir görün.. :)  Zaten aldı başını gitti, şimdi iyice arap saçı olur.

Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu

Motor gücünden sonra silindir sayısı, bagaj hacmi, arabanın boyu, ağırlığı gibi yeni kriterleri de görürüz bu gidişle.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

beygir gücüde yetmezse renge göre çıkablilir veya araç tipine göre sedan,hatchback,sw. oda yetmezse çelik jant takana gelebilir belkide aracında müzik tesisatı olanada olabilir hatta bıyıklı sürücülere,şu süper olur bayan sürücülerede  mevzuata uydurmak çok kolay,en son millete ata eşşeğe binecek....

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Benim uykum gelmiş ben uyuyım sevmedim bu cümleyi [emoji4] Hadı hayırlı geceler.
Haram iyidir bazen :f1:
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mükremin Aktuğ

hem de elektrikli araçlar bakımından teşvik edici, destekleyici şekilde, muadili olan araçların motorlu taşıtlar vergisinin dörtte biri oranında motorlu taşıtlar vergisi alınmasını öngörüyoruz. 

Neresi teşvik ediciki bunun ???

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Ölümü gösterip sıtmaya razı etmek gibi bir şey.

Eş değerinden 2000₺ vergi alıyorum, istesem senden de alırım ama bak %75 indirim yaptım diyor :) Güzel kafa :) 

Sonuç; hiç vergi vermeyen kullanıcı vergi verecek. Bunun adı da teşvik edici olacak :) 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç
10 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

Polo 75ps alırım böyle olursa, 82 fazla gelir bana. 

Bizim 82lere bişey olmaz sanırım :unsure:

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Ruhsattaki motor gücüne göre mi olacak yazılım ile motor gücünü düşürtsek faydası olur mu? :fiuw:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...