İçeriğe Yönlendir

C Max 1 - Ghia ESP Projesi

Tuna Demir

Recommended Posts

Tuna Demir

Merhaba arkadaşlar. 2004 c-max ghia aracıma esp projesi yapmaya karar verdim. olurmu olmazmı bilemiyorum ama projeyi tamamlarsam sonucu görücem.  Bazı parçaları bulup temin ettim. Fakat Resimlerini eklediğim esp sensöründen bulamadım ve arıyorum. Espli c-max mk1 veya focus mk2 Araçlarda yeri ise ön yolcu koltuğu altında halının altında bulunuyor. Yetkili serviste parça yok ancak sipariş üstüne getirebiliriz dediler ve çok yüksek fiyatlar söylediler. Ebay da çıkma olarak 20-30 $ civarında satılıyor ama paypal kapalı olduğundan alışveriş yapamıyorum. Bursa da malesef çıkmacılarda bulamadım. Şimdi siz değerli ailemden ricam olucak. bulunduğunuz il ve ilçelerdeki çıkmacılara sorma imkanınız olursa bu resimdeki sensörü sorabilirmisiniz? Yada ebay dan alışveriş yapan arkadaşımız var ise bu sensörü bana alabilirmi? Veya yurddışında arkadaşı akrabası olan getirttirebilirmi? Ücreti hemen gönderebilirim. Eğer bu parçayı temin edebilirsem projeme devam edicem. Sizlerden bu sensörü bulma konusunda yardım istiyorum. Yardımcı olabilecek tüm arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum.

EPyPRg.jpg

m2J2k4.jpg

jyQyWW.png

- BİTTİ-

Merhaba arkadaşlar. Sonunda esp projemi tamamladım ve sizlerle paylaşmak istiyorum.  Bu işlemleri yaparken bana her konuda destek olan ve mekanik değişimleri yapan bursa millet mahallesinde faaliyet gösteren değerli ustam Muhammed DURMUŞ’a teşekkür ediyorum.

Öncelikle parçaları temin etmemiz gerekiyor. Vermiş olduğum parça numaraları focus 2 ve cmax 1 araçlar için geçerlidir. Ola ki focus 3 parçaları bulursanız onlarda oluyor fakat o zaman farklı değişikliklerde yapmanız gerekiyor.  (örneğin benim aracın orijinal abs beyni parça numarası 3M51 ile başlıyor. Yeni takacak olduğum esp li abs beyni 3M51 ile başlıyorsa fren rekorları tam oluyor ama parça numarası 8M51 ile başlayan esp li abs beyni takıcak olursanız fren merkezinden gelen 2 adet rekorun abs beynine gireceği yer geniş olduğundan fren merkezi ve rekorlarında değişmesi gerekir) Ayrıca aracım ghia paket ve dört tekerinde de disk fren ve abs sensörleri üzerinde mevcut. Eğer olmasaydı onlarıda takmamız gerekiyordu.

Kullanılan Parçalar ve parça numaraları:

ESP li ABS Beyni: 3M51-2C405-HB (HB,HA,HC,JC v.b) Sondaki harfler versiyon sürümüdür hepsi olabilir.

KpOjsQ.jpg

Direksiyon Açı Sensörü: 3M5T-3F818-AC

ngCgwu.jpg

yahu Rate Sensör : 3M51-3C187-EA

kwVmYj.png

ESP Düğmesi : 3M5T-2C418-BE

Ki1Vsr.jpg

İşlemlerin Yapılma Aşaması:

1-Tesisat değiştirmemiz gerekiyor. Çünkü abs beyni ile esp li abs beyni soketleri farklı olduğundan yeni soket bağlantısı yapılmalı

e2ZOGN.jpg

Düz abs beyni soketinde 14 adet pin kullanılıyor. Yeni takacak olduğumuz es pli abs soketinde ise 23 adet pin kullanılması gerekiyor. Aracın elektrik şemasına göre eski soketteki kabloların yerlerini yeni sokette nerelere takılması gerektiğini bularak 14 kabloyu yeni sokete aktardım. Daha sonra elektrik şemasına göre aracın iç tarafında sağ kapı ön direğin orda bulunan C111 ve C113 soketlerinden abs beyninin oraya 8 adet yeni kablo tesisatı çektim ve yeni abs soketinde girmesi gereken yerlere bağladım. Toplamda 22 kabloyu soketteki yerlerine olması gereken şekilde bağladım. Geriye bir pin kaldı. Eski sokette şase 1 adet fakat yeni sokette şase 2 adet olduğundan 23.cü pin için soket içinde şaseden köprü attım ve tesisat işlemini tamamladım. (Aracım ghia paket ve araç içi tesisat hazır. Trent paketlerde  nasıl bilemiyorum bakmak gerekiyor)

2- ABS beynini yeni ESP li ABS beyni ile değiştirdik.

Eski abs beyni

YEJmLv.jpg

iGssco.jpg

Yeni esp li abs beyni

bxsM7J.jpg

S0wPAZ.jpg

Konunun başında bahsetmiştim. Aracıma uygun olan parça numaralı esp li abs beyni bulup taktığım için fren merkezinden gelen rekorlar tam oldu J size tavsiyem sizde aracınıza uygun olan parça numaralı esp li abs beyni bulmanız.

3-yahu Rate Sensörü montajı

Bu sensörün takılacağı yer (focus 2 ve c-max 1 için söylüyorum) sağ ön yolcu koltuğunun altındaki halının altındadır. Soketi hazır olduğu için sadece sensörü yerine montaj yaptık ve soketini taktık.

GRSY5q.jpg

VMKu7Q.jpg

S6SOMw.jpg

4-Direksiyon açı sensörü montajı

Bu sensörün takılacağı yer direksiyondaki airbag sargısına arkadan takılıyor ve yerine oturtuluyor Soketi hazır olduğu için soketini taktık ve dreksiyonu geri topladık.

ISiFIP.jpg

vGniyh.jpg

5-ESP düğmesinin takılması

Düğmenin yeri benim aracım 2004 c-max olduğu için teybin sağında bulunun arka cam rezistans düğmesinin hemen altı. Orada boş kapak takılı olan kapağı çıkarınca arkasında boşta bulunan soketi düğmeye takıyoruz ve düğmeyi yerine oturtuyoruz.

80KPml.jpg

I0pJ4E.jpg

6-Yazılım ile aktif hale getirme işlemleri yapılması

VCM İDS yazılımı ile abs ile ilgili bölümden resetleme kalibrasyon ayarlarının yapılması gerekiyor. Yada ELM327 ve elmconfig ile resimdeki işaretlediğim yerlerde ki işlemleri yaparak sistemi aktif hale getirebilirsiniz.

cJCalk.jpg

17ykEx.jpg

Sonuç: Artık aracımızda esp yi aktif olarak kullanabiliyoruz.

Herkesin soracağı soru bu projenin maliyeti nedir olucak. Şöyle cevap vereyim. Vermiş olduğum parça numaralı malzemeleri servislerden almaya kalkarsanız çok maliyetli olur. Ben çıkmacılardan topladım. Abs beyni 500-850 arası,  Direksiyon açı sensörü 200-300 arası, yahu rate sönsör (en önemlisi bu parça çünkü bulması gerçekten zor ama ebay da hem çok var hemde fiyatı uygun ama nasıl alırsınız bilemiyorum. Ben focus 3 çıkması şans eseri buldum ama montaj braketi yoktu kendimiz bir tane montaj ayağı yaptırdık. connect çıkmasıda olabilir denemek gerekiyor) ülkemizde 250-350 arası, esp düğmesi 50-80 tl arası. Benim piyasadaki çıkmacılarda karşılaştığım fiyatlar bunlar belki siz daha uyguna bulabilirsiniz. En önemlisi montaj çünkü işçiliğin çok titizlikle yapılması gerekiyor. Artık yaptıracağınız usta ne kadar fiyat ister bilemiyorum.

Konu ile ilgili fikirlerini düşüncelerini belirten parça bulmam konusunda yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim.

• Beğen 3
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Tuna Demir
16 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Esp li C-max hurdası yok bizde.. ;) Yeni kasada varsa ve aynıysa bakarım..

Bakarsanız yardımcı olursanız sevinirim :)

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Tuna bey ben projeyi merak ettim şimdi sadece bu sensörü alıp takınca esp sistemi aktif hale gelmiş olacak mı yoksa bundan daha kritik sensör ve komponentler yok mu. Hazır mı acaba tesisatı. Mesela direksiyon kolonu üzerinde açı sensörü var mı acaba.

Yorum bağlantısı
Tuna Demir
1 saat önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Tuna bey ben projeyi merak ettim şimdi sadece bu sensörü alıp takınca esp sistemi aktif hale gelmiş olacak mı yoksa bundan daha kritik sensör ve komponentler yok mu. Hazır mı acaba tesisatı. Mesela direksiyon kolonu üzerinde açı sensörü var mı acaba.

Harun bey araçta tesisat var. Diğer dediğiniz gibi direksiyondaki açı sensörünü ve düğmeyi buldum. Yaptığım bazı araştırmalarda da abs beyninin yazılımı değişecek ve tekerlerde ise abs nin sensörlerini esp de kullanıyor. Bir tek aradığım bu sensörüde bulursam olacağını tahmin ediyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Bir saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

habersiz bırakmayın ilginç bir proje

Sensörü bulursam 50 kâğıtta sizden alırım bayım.. ;)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
7 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

şeetmeseydik.. kolekşın 4x108 leri söksene

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Bir saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

şeetmeseydik.. kolekşın 4x108 leri söksene

Bijon anahtarı elimde, inşallah set tamamdır..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
3 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Bijon anahtarı elimde, inşallah set tamamdır..

baktın sökülmio, dingille berbaer kes

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tuna Demir
45 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

habersiz bırakmayın ilginç bir proje

Tabiki parçayı bulursam her aşamasını paylaşıcam :)

44 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Serkan bey siz parçayı bulun yeterki çağlar beyin cezasını ben çekerim :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
(düzenlendi)
1 saat önce, Tuna Demir yazdı:

Tabiki parçayı bulursam her aşamasını paylaşıcam :)

Serkan bey siz parçayı bulun yeterki çağlar beyin cezasını ben çekerim :)

Grand cmax hurdası var, içinde uyumak güzel oluyordu. Yarın bi kurcalayım bakalım.. ;)

tarihinde Serkan Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ebay den ürün alabilirsiniz.
Mustafa Arıkan’ın bununla ilgili açtığı bir konu var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuna Demir
30 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Ebay den ürün alabilirsiniz.
Mustafa Arıkan’ın bununla ilgili açtığı bir konu var.

Merhaba mehmet bey. Ebaydan alışveriş yapmak için araştırdığım konuların hepsini denedim ama malesef bir türlü başaramadım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mustafa geçen hafta ebayden sinyal kolu aldı. Bugün geldi. Sistemi çalışıyor.
Konusunu okuyun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Kaya
(düzenlendi)

güzel bi çalışma olur inşalla nasip olurda yaza Türkiye ye izine gelirsem yardımcı olmak isterim ama sizin icin gec olmazda ortala temmuz sonu gibi

e bay da buldum 30 euro diyor ama 20 yada 25 euro ya alabiliriz pazarlıga acık cünki

tarihinde Sinan Kaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Bu yöntem ile alabilirsiniz. Mehmet abinin dediği gibi daha 10 gün önce sinyal kolu aldım. Almadan önce satıcı ile pazarlık yapın indirim yapıyorlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuna Demir
12 saat önce, Sinan Kaya yazdı:

güzel bi çalışma olur inşalla nasip olurda yaza Türkiye ye izine gelirsem yardımcı olmak isterim ama sizin icin gec olmazda ortala temmuz sonu gibi

e bay da buldum 30 euro diyor ama 20 yada 25 euro ya alabiliriz pazarlıga acık cünki

İlginiz için çok teşekkür ederim sinan bey. Sizin geleceğiniz tarihe kadar eğer bulamazsam sizden bu konuda yardım isterim aklımda olsun çok sağolun.

4 saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Bu yöntem ile alabilirsiniz. Mehmet abinin dediği gibi daha 10 gün önce sinyal kolu aldım. Almadan önce satıcı ile pazarlık yapın indirim yapıyorlar. 

Teşekkürler mustafa bey. Şuan bir kaç arkadaşımız sağolsunlar bulundukları il ve ilçeler araştırıyorlar hatta connet çıkması buldular bir tane ama oarça numarası uymadı. Benim araca parça numarası 3M veya 8M ile başlayan parça numarası uyuyor. Eğer bulunamazsa ebaydan birde sizin tarif ettiğiniz yöntemi deneyeceğim. Geçen hafta ebayda linklerini bulduğum satıcılar türkiyeye gönderim yapmadıklarını söylediler. O sorunu nasıl çözücem bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
8 saat önce, Tuna Demir yazdı:

Teşekkürler mustafa bey. Şuan bir kaç arkadaşımız sağolsunlar bulundukları il ve ilçeler araştırıyorlar hatta connet çıkması buldular bir tane ama oarça numarası uymadı. Benim araca parça numarası 3M veya 8M ile başlayan parça numarası uyuyor. 

Bende sordum bugün, connectten söktüler, numarası farklı ama olur dediler.. 

Yorum bağlantısı
Tuna Demir
(düzenlendi)
31 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Bende sordum bugün, connectten söktüler, numarası farklı ama olur dediler.. 

Servisteki arkadaşımıza sorduk connetten çıkan parça numarasının uymayacağını çünkü soket girişinin bağlantı pinlerinin farklı olduğunu söyledi.

tarihinde Tuna Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
(düzenlendi)
Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

Her hangi 2 eksenli g sensörü çalışır orada. Yeterki bağlantı uçları bilinsin

6 uç var toplamda diye saydım..

tarihinde Serkan Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tuna Demir
18 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

C-max de ilgili parçayı hiç görmüş mü ?

Valla ayrıtısını bilemiyorum serkan bey. Elektrik şemasına baktı parça numaralarına baktı sistemden ve bana bu bilgiyi verdi. Sağolsun bir arkadaşımız ile şuan irtibat halindeyiz aksilik çıkmaz ise ebaydan benim için alabilecek

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...