İçeriğe Yönlendir

Ram Sorunu

Metin Mankal

Recommended Posts

Metin Mankal

Arkadaşlar merhaba.Bilgisayarımda 4+4 8gb ram var.Ancak toplam 6 gb görünüyor.Ön belleğe de 1.5 alınca pek bir şey kalmıyor.Photoshop ta corel de v.s. Baya bir sorun çıkarıyor.Nette biraz araştırdım ama pek bir şey anlamadım..Yardımcı olursanız sevinirim..

oO6X4Q.jpg

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya

Emin olmamakla birlikte Windows işletim sistemlerinin desteklediği ram değerleri var. 64 bit sürüm ile Windows yükleyip deneyin birde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

32 bit işletim sistemi nedeniyle olmalı. Mevcut işletim sistemi varken mi ram ilave edildi?

Pardon, fotoya baktım şimdi. Bişeyler fena sömürüyor rami sanırım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Sistem 64 bit windows 7 ultimate..Daha önce böyle bir sorun yoktu.Bir haftadır filan bu şekilde.. Format mı istiyor acaba?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Merhaba,

Anakart modelinizi ve ram bilgilerinizi öğrenebilirsem bir şeyler yorumlayabilirim belki.

CPU-Z yükleyip ekran görüntülerini aktarabilir misiniz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal
7 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Merhaba,

Anakart modelinizi ve ram bilgilerinizi öğrenebilirsem bir şeyler yorumlayabilirim belki.

CPU-Z yükleyip ekran görüntülerini aktarabilir misiniz?

oO6dN2.jpg

bBLvEd.jpg

A1yOP0.jpg

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Takılı ram modüllerini göremiyorum maalesef. Bu sebeple CPU-Z rica etmiştim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

BIOS bişeye rezerve ediyo olmasın, grafik kartı vs?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Mankal
13 dakika önce, Erdoğan Temur yazdı:

tüm ayarlar orada gösterdiği gibi zaten...

18 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Takılı ram modüllerini göremiyorum maalesef. Bu sebeple CPU-Z rica etmiştim.

Z9OnJa.jpg

Doğru  yapmışımdır umarım..

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Anlatıldığı gibi kutucuğu işaretleyip sonra tiki kaldırıp restart ettiniz mi?

1. Bellek üst sınırı onay kutusuna tıklayıp işaretini kaldırın ve Tamam'a tıklayın.
  2. Bilgisayarı yeniden başlatın.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

Dahili ekran kartı ile mi kullanıyorsunuz ?

2 GB dahili ekran kartı tarafından kullanılıyor olabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal
4 dakika önce, Erdoğan Temur yazdı:

Anlatıldığı gibi kutucuğu işaretleyip sonra tiki kaldırıp restart ettiniz mi?

1. Bellek üst sınırı onay kutusuna tıklayıp işaretini kaldırın ve Tamam'a tıklayın.
  2. Bilgisayarı yeniden başlatın.

Yaptım Erdoğan Bey..Yeniden başlattım yine aynı..

3 dakika önce, Saim Ulaş Yılmaz yazdı:

Dahili ekran kartı ile mi kullanıyorsunuz ?

2 GB dahili ekran kartı tarafından kullanılıyor olabilir

Harici ekran kartı kullanıyorum. Onboard yok...

22 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Virüs var bence.

Bir çok programla taradım.Şu an bilgisayar pırıl pırıl..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
29 dakika önce, Metin Mankal yazdı:

tüm ayarlar orada gösterdiği gibi zaten...

Z9OnJa.jpg

Doğru  yapmışımdır umarım..

SPD sekmesinde slot slot ekran görüntüsü rica edebilir miyim?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Tamamdır.

Öncelikle ilk önerim, 2GB olan modülü 4GB ile değiştirmeniz. Bu hem ram miktarınızı arttıracak hem de anakartla olan frekans kullanım hızı 2'ye katlanacak.

Bios'unuzdan ram'i doğru okuyor sistem. Bu durumda işletim sisteminden şüphelenmemiz gerekiyor. Muhtemelen bir güncelleme, bir kayıt girdisini bozdu ve böyle görüyorsunuz. Son yüklenen güncelleştirmelere göz atın. Gerekirse Sistem Geri Yükleme ile eski geri yükleme noktalarına dönebilirsiniz.

Naçizane tavsiyem, sisteminiz Windows 10 için yeterli. 10 şu an gayet kusursuz. Yüklerseniz sistem hızınız da artacak. 7'den gayet hızlı kendisi.

Yorum bağlantısı
Metin Mankal
9 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Tamamdır.

Öncelikle ilk önerim, 2GB olan modülü 4GB ile değiştirmeniz. Bu hem ram miktarınızı arttıracak hem de anakartla olan frekans kullanım hızı 2'ye katlanacak.

Bios'unuzdan ram'i doğru okuyor sistem. Bu durumda işletim sisteminden şüphelenmemiz gerekiyor. Muhtemelen bir güncelleme, bir kayıt girdisini bozdu ve böyle görüyorsunuz. Son yüklenen güncelleştirmelere göz atın. Gerekirse Sistem Geri Yükleme ile eski geri yükleme noktalarına dönebilirsiniz.

Naçizane tavsiyem, sisteminiz Windows 10 için yeterli. 10 şu an gayet kusursuz. Yüklerseniz sistem hızınız da artacak. 7'den gayet hızlı kendisi.

Sani Bey çok teşekkürler yardımlarınız için..Ramların ikisi de 4 gb...2 gb ram yok bilgisayarda.Orada neden 2 görünüyor anlamadım...Bir de bu gün 240 lık bir ssd sipariş ettim.Onu takınca düzelir mi acaba. Temiz bir windows la sorun kalmaz umarım...Windows 10 kullanmayı bende çok istiyorum ama elim ayağım olan grafik tabletim  windows 7 den yukarısında çalışmıyor(sürücü yok) maalesef.Tableti değiştirince inşallah 10 a geçeceğim...

Yorum bağlantısı
Harun Özden
(düzenlendi)
27 dakika önce, Metin Mankal yazdı:

Sani Bey çok teşekkürler yardımlarınız için..Ramların ikisi de 4 gb...2 gb ram yok bilgisayarda.Orada neden 2 görünüyor anlamadım...Bir de bu gün 240 lık bir ssd sipariş ettim.Onu takınca düzelir mi acaba. Temiz bir windows la sorun kalmaz umarım...Windows 10 kullanmayı bende çok istiyorum ama elim ayağım olan grafik tabletim  windows 7 den yukarısında çalışmıyor(sürücü yok) maalesef.Tableti değiştirince inşallah 10 a geçeceğim...

Hocam ram 'lar slotlar da yan yana mı takılı birer arayla mı takılı?
Normalde birer arayla takılı olması gerekiyor, slotların desteklediği ram miktarı farklı olabiliyor

tarihinde Harun Özden tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Ram in birini sökün pc kaç  görüyor. 4 görüyorsa diğerini de deneyin sorun yoksa ram sağlamdır. Eksik gören bir modül ise arızalıdır . 2 sinde de eksik görüyorsa  sanal disk olup olmadığını kontrol edin. Görev yöneticinizde fazla ram tüketen program var mı ona bakalım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal
16 dakika önce, Harun Özden yazdı:

Hocam ram 'lar slotlar da yan yana mı takılı birer arayla mı takılı?
Normalde birer arayla takılı olması gerekiyor, slotların desteklediği ram miktarı farklı olabiliyor

Aralıklı takılı...

14 dakika önce, Haşmet Güngör yazdı:

Ram in birini sökün pc kaç  görüyor. 4 görüyorsa diğerini de deneyin sorun yoksa ram sağlamdır. Eksik gören bir modül ise arızalıdır . 2 sinde de eksik görüyorsa  sanal disk olup olmadığını kontrol edin. Görev yöneticinizde fazla ram tüketen program var mı ona bakalım

Ram ları söküp denedim Haşmet Abi...İkisinde de 4 görünüyor.Görev yöneticisinde de anormal bir durum yok...

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
1 saat önce, Metin Mankal yazdı:

Bir çok programla taradım.Şu an bilgisayar pırıl pırıl..

Belli olmaz hocam o. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ramazan Turan
(düzenlendi)

Bios kontrol edildi mi? Kaç ram slotu var bilgisayarınızda? 

Bellekleri hangi sıralamada takıyorsunuz? 

Anakartınız bu mu? Eğer buysa 1 ve 3. mavi slotlara takarak dener misiniz? 

OoyO9D.jpg

tarihinde Ramazan Turan tarafından düzenlendi
Anakart bilgi ve resim ekleme...
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal
25 dakika önce, Ramazan Turan yazdı:

Bios kontrol edildi mi? Kaç ram slotu var bilgisayarınızda? 

Bellekleri hangi sıralamada takıyorsunuz? 

Anakartınız bu mu? Eğer buysa 1 ve 3. mavi slotlara takarak dener misiniz? 

OoyO9D.jpg

Evet anakart bu. Slotlar değiştiğinde ram 4 gb görünüyor...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...