İçeriğe Yönlendir

Ne ile Kapatmalı?

Bülent Tarakçı

Recommended Posts

Bülent Tarakçı

Yayladaki evimin garaj girişinin önünde 2 metre çıkma var. Üstten tarapez sacla kapalı. Arabayı bazen garaja yarım girmiş olarak bırakıyorum. Üstünde bu çıkma kıım olduğundan  korunaklı olduğu için yağmurdan vs. etkilenmiyor. Girişin bir tarafı beton duvar, diğer tarafı açık. Açık olan taraftan sert ve rüzgarla birlikte yağmur yağdığında hem araç, araç olmadığında ise garaja girmek isteyenler ıslanabiliyor. Ben açık olan bu tarafı şeffaf yada fluu bir malzeme ile kapamak istiyorum. Yani girişi bir nevi tünel haline getirmek itiyorum. Fakat bir tarafı aydınlık olmalı. Alan yükseklik: 2,30 m, genişlik: 3 m civarı. Temperli cam olmaz, tehlikeli olur. Hemde kışın söküp alamam. Kışın rüzgar her türlü kırar atar. Kışın söküp yazın takabileceğim ucuz bir şeyler olursa bir kaç senede bir yenileyebilirim. Sert malzeme olmalı, branda vs. çok ses yapıyor.  Aklıma  pvc lambiri yada şeffaf atermit ile kapatmak geldi. Birkaç tane 5x10 çakarım, atermitleri kenarlarından vidalarım kışın söker alırım. Bir kaç senede deforme olsa bile ucuz olacağı için önemsemem yenisini alırım diye düşünüyorum. 

Siz olsanız nasıl bir çözüm düşünürdünüz? 

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Yazdıklarınızı okurken benim de aklıma şeffaf atermit geldi. Ucuz yollu en mantıklısı bu olurdu. Vidalamayı doğrudan malzeme üstüne değilde uzun bir çıta ile kanal arasına alır gibi yaparsanız daha pratik olabilir. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yerin nerede Bülent.

Başka malzemeye aramaya gerek yok.

Bizim kapının önü.

354703b64fbff35f70f692cd843bd2ec.jpg

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Yaşar Yüce
24 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Yerin nerede Bülent.

Bizim kapının önü.

Bu malzemenin adı policam bu olabilir.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Evet bu süper olur. Hem ışığı da geçirir.  Ordu da nerede bulunur yarın bir bakayım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yaşar Yüce

Genelde inşaat malzemesi satan yerlerde oluyo.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Cam tuğla hem dekoratif hem aydınlık hem de kolay kolay kırılmaz

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Koç

Polikarbonat levha hem ucuz hem sağlam 6-8-10 mm petekli yapıda istediğiniz ölçüde bulursunuz .

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Sinan Uzundumlu
On 18.02.2018 at 17:00, Mehmet Ozyurek yazdı:

Yerin nerede Bülent.

Bizim kapının önü.

Konuyu hortlatıyorum ama.. Bu malzeme güneşten korur mu abi? Özellikle yazın güneye bakan tarafta olan bir garaj için? Bizimde garaja bir sundurma yaptirmistim. Asma yetistirdim uzerinde. Gölgesi falan iyi hoş ama recinesi cok oluyordu arac ustunde. Meyvesindende verim almayinca bu sene kesmeye karar verdim. Simdi uzerini hem isik gecirecek hem gunesten koruyacak bir malzemeyle kaplamayi dusunuyorum. iş görurmu bu? Ne diyip alacagiz bunu :)

Yorum bağlantısı
Sinan Uzundumlu
5 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

yazin ustune bi carsaf vs gerilebilir.

Carsaf degil de. Gölgelikler var yeşil uciza satiliyor onlardan dusunmustum. Bende ki amaç yagmurdan vs korumak degil, gunesten korumak sadece. Yagmur suyu iyidir biriktirip arabayi yikiyorum :)

Yorum bağlantısı
Sinan Uzundumlu
55 dakika önce, Adnan Çakır yazdı:

Bunların şeffaf ve renkli olanları var
https://goo.gl/images/UiQGzZ

Aslinda aradığım tam böyle birşey. Açık mavisi de varmiş. Piyasayi biraz dolanıp bakayım, çok teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
57 dakika önce, Sinan Uzundumlu yazdı:

Aslinda aradığım tam böyle birşey. Açık mavisi de varmiş. Piyasayi biraz dolanıp bakayım, çok teşekkür ederim.

Plastikler 60-70 lira civarındadır. Ondulin hem daha sağlam hem daha ucuza gelir. Ömürlük yapacağım dersen direk betopan , daha estetik olsun derden osb üzeri şıngıl . 

Yorum bağlantısı
Sinan Uzundumlu
49 dakika önce, Erhan Doruk yazdı:

Plastikler 60-70 lira civarındadır. Ondulin hem daha sağlam hem daha ucuza gelir. Ömürlük yapacağım dersen direk betopan , daha estetik olsun derden osb üzeri şıngıl . 

Benim icin ilk amac ışık gecirgenligi oldugu icin betopan / sandvic panel ya da şingil liste dışi kaliyor. Garaj oturma odasinin penceresinin önünde oldugu icin komple kapatan malzemelerden ziyade isik gecirecek malzeme lazim. O yuzden seffaf malzeme ariyorum.  

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 13.01.2019 at 18:15, Sinan Uzundumlu yazdı:

Konuyu hortlatıyorum ama.. Bu malzeme güneşten korur mu abi? Özellikle yazın güneye bakan tarafta olan bir garaj için? Bizimde garaja bir sundurma yaptirmistim. Asma yetistirdim uzerinde. Gölgesi falan iyi hoş ama recinesi cok oluyordu arac ustunde. Meyvesindende verim almayinca bu sene kesmeye karar verdim. Simdi uzerini hem isik gecirecek hem gunesten koruyacak bir malzemeyle kaplamayi dusunuyorum. iş görurmu bu? Ne diyip alacagiz bunu :)

Çocuklar yazın onun altında oynayabiliyor.. Demekki işe yarıyor ya. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...