İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Vites Geçişlerindeki Ses

ibrahim Ortaavcı

Recommended Posts

ibrahim Ortaavcı

İyi günler arkadaşlar aracım 2013 Model 1.25 trend Fiesta. 105.000 KM de araçta son zamanlarda vites geçişlrinde özellikle 1. ve geri viteste kısa süreli bir ses geliyor cartlama gibi herzaman yapmıyor debriyaj tam kavrama noktasındayken yapıyor nadirende 2 ve 3 viteste aracı zorlayınca yapıyor.Vites geçişleri yumuşak kemikleşme yok baskının durumuda iyi sorun sizce nedir. Aksilik ustaya ve servise götürdüm orda hiç yapmıyor araç her defasında beni yalancı çıkarıyor ustalar bişey yok diyor :) Çözüm önerilerinizi bekliyorum...

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Debriyaja tam basmadığınız zaman yapar genelde.Siz basmış gibi hissedersiniz ama belli olmaz, debriyajı sonuna kadar basarak vites atmaya dikkat edin sorun olacağını sanmam.

Yorum bağlantısı
ibrahim Ortaavcı
30 dakika önce, Ahmet Türedi yazdı:

Debriyaja tam basmadığınız zaman yapar genelde.Siz basmış gibi hissedersiniz ama belli olmaz, debriyajı sonuna kadar basarak vites atmaya dikkat edin sorun olacağını sanmam.

Yok hocam vites atarken yarım debriyaj yapmadan dolayı kaynaklanan ses değil bu vitese takıp debriyajı bırakırken kavrama esnasında ki sesten bahsediyorum ilk kalkışta 1 ve geride çok yapıyor.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
12 dakika önce, ibrahim Ortaavcı yazdı:

Yok hocam vites atarken yarım debriyaj yapmadan dolayı kaynaklanan ses değil bu vitese takıp debriyajı bırakırken kavrama esnasında ki sesten bahsediyorum ilk kalkışta 1 ve geride çok yapıyor.

Açıkcası nasıl bir ses olduğunu tam anlayamadım.Başıma hiç gelmedi.Cartlama diyince vites geçişlerinde tam kavrama olmadığında gelen ses gibi düşündüm.

Yorum bağlantısı
ibrahim Ortaavcı
4 dakika önce, Ahmet Türedi yazdı:

Açıkcası nasıl bir ses olduğunu tam anlayamadım.Başıma hiç gelmedi.Cartlama diyince vites geçişlerinde tam kavrama olmadığında gelen ses gibi düşündüm.

Evet cartlama sesi yanlış bi tabir oldu daha çok sürtünme sesi gibi hissediyorum.

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Dişli sesini çoğunlukla geri viteste yapar tam girmediği için (sebebi senkromeç olmamasıymış). Çözümü debriyaja basıp 1-2 sn duraksayarak vitese takmak.

Aynı şey 1. vites için de geçerli, zaten biraz yürüyorsa araç geçmiyor.

Yorum bağlantısı
ibrahim Ortaavcı
Bir saat önce, Murat Atagenç yazdı:

Dişli sesini çoğunlukla geri viteste yapar tam girmediği için (sebebi senkromeç olmamasıymış). Çözümü debriyaja basıp 1-2 sn duraksayarak vitese takmak.

Aynı şey 1. vites için de geçerli, zaten biraz yürüyorsa araç geçmiyor.

Aslında konu başlığı yanlış oldu kavrama esnasında gelen ses olacaktı. Netten yaptığım detaylı araştırma ve diğer forumlarda ki yaşanan sorunlar baskı balatayı işaret ediyor araç 105.000 km de vakti gelmiş gibi görünüyor baskı tam işini yapamıyor yaza değişecek muhtemelen hayırlısı...

Yorum bağlantısı
ibrahim Ortaavcı
4 saat önce, Tamer Topaç yazdı:

Uğultu mu? Kavrama anında zorlanırsa uğultu yapabilir.

Zorlama yok hocam ilk kalkışta kavrama anında yapıyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...