İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Lastik Seçimi

Murat Atagenç

Recommended Posts

Murat Atagenç

Ebat 195/50 R15 Yazlık

Nokian -  i line                      - C - C - 68dB -200 TL

Yokohama Bluearth ES32 - C  - B - 68dB -220TL

Dunlop FM800                     - E - A - 69dB - 200TL

Bu üçlü arasında hangisini tercih etmeliyim, tecrübeleri bekliyorum :)

Pirelli Cinturato P1 Verde - C - B - 69dB - 250TL 

Pirelli adac test birincisi ama fiyatından dolayı onu eledim.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

4 mevsim isterseniz nokian dan çok memnunum. Sadece ses seviyesi biraz fazla. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç
Bir saat önce, M.Fatih Yüce yazdı:

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Yokohama/BluEarth-Es-ES32.htm

Bu sitede çok güzel kullanıcı testleri ve yorumlar oluyor. Buradan bakarak kendiniz karar verin.Benim şimdiye kadar kullandığım lastiklerin içinde en çok memnun kaldığım yokohama c-drive modeli olmuştu...

Buradaki verilere göre iyi gözüküyor ama birebir karşılaştırma göremedim.

Nokian iline ıslak zemin etiketi B olsaydı yokohamayı elerdim.

Bozuk yollara dayanımlarını da önemli benim için, yumuşak lastik istiyorum ama kolay kolay zarar görmemesi gerek.

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç
4 saat önce, Ersen Tapan yazdı:

4 mevsim isterseniz nokian dan çok memnunum. Sadece ses seviyesi biraz fazla. 

Ersen Bey,

Sizin lastikler Weatherproof modeli mi?

Kış lastiği ama yazında kullanılabiliyor sanırım, yaz performansı nasıl?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Aynen meatherprof modeli Yaz kış yağmur da hiç sıkıntı çıkarmadı. bu sene 2.kışı. Geçen yıl orta derece karda hiç sıkıntı çıkarmadı. BU sene malüm hiç yağmadı performansında düşüş oldumu söylemem zor. Ama Yaz ve kış performansı bu sene düşmedi. Tek sorunu sesli olması benim için. O da bana pek sıkıntı olmuyor sürekli şehir içinde kullanıyorum. 

Şu an yaklaşık 17- 18 k olmuşlardır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç
Bir saat önce, Ersen Tapan yazdı:

Aynen meatherprof modeli Yaz kış yağmur da hiç sıkıntı çıkarmadı. bu sene 2.kışı. Geçen yıl orta derece karda hiç sıkıntı çıkarmadı. BU sene malüm hiç yağmadı performansında düşüş oldumu söylemem zor. Ama Yaz ve kış performansı bu sene düşmedi. Tek sorunu sesli olması benim için. O da bana pek sıkıntı olmuyor sürekli şehir içinde kullanıyorum. 

Şu an yaklaşık 17- 18 k olmuşlardır. 

Tokat çok zorlu kış şartları olmuyor zaten yaz performansı daha önemli benim için. 215 /55 R16 ebatında Crossclimate kullanmıştım, yazın frenlemede kayma eğilimi gösteriyordu. 

Yazın kullanımda sıkıntı yoksa direk bu modeli alayım çünkü önümüzdeki kışa kışlıkta almam gerekecekti.

Ses için de 69dB diyor ama, sizin karşılaştırmanız neye göre acaba? 70-71dB yazlıklara göre (mesela fiestada gelen hankook s1 evolar 71db) nasıl sesi?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Crossclimate den farklı bir lastik. Diş derinlikleri yapısı çok farklı. Frenlemede hiç sıkıntı yaşamadım. Ses konusunu bir önceki lastiklerimle karşılastırdım (goodyear effiencegrip.) Diş yapısı nedeniyle ses yapıyor normaldir. Öyle abartılı bir ses değil ama hissediliyor. 

Kaymak asvaltta daha belirgin duyuluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Şu an araçta 2011 üretim tarihli Michelin Alpin4 var. Yazın 2011 üretimli Hankook S1 Evolar vardı. Bunlardan sonra ses hemen hemen aynı olur sanırım.

Yakıt tüketim sınıfı C bizim ebat için, kullandığım lastiklerin ise E. Tüketim avantajımda olur sanırım.

Tavsiyeniz için çok teşekkür ederim, sanırım bu lastiklerden alırım :)

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç
13 saat önce, Arif Aykın yazdı:

Yani Tokat’ın kışı ayrı zordur yazı ayrı zor ?

Kışı ağır geçmez, yazı yakmaz :)

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
34 dakika önce, Murat Atagenç yazdı:

Kışı ağır geçmez, yazı yakmaz :)

Valla ben 2 yıl turhaldaydım böyle bir soğuk görmemiştim. Yazında bizim Karabük’e göre daha sıcaktı. Kışın insan bronzlaşırmı soğuktan ?

Yorum bağlantısı
Mert Üçkaleler

Aynı araç aynı ebatta GoodYear Efficengrip Performance tercih etmiştim.  Yakıt C , Islak zemin A , Desibel 67 idi etiketlerde. 20.000 KM kullandım  memnun kalmıştım.

Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Tercihinizi Yokohama ve Nokian'dan yana kullanın. 2 side güzel lastiktir. Dunlop çöp.

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

4 mevsimden vazgeçtim.

Kırsal yollars girmiyorum ama çukursuz şehir yolumuzda yok. Kolay kolay balon yapmayacak sağlamlıkta ama konfor sunacak yumuşaklıkta olmasını istiyorum.

iline çok yumuşak diyorlar? ya da biraz daha verip pirellileri mi almalıyım?

Çok kararsız kaldım.

Yorum bağlantısı
On 25.02.2018 at 23:18, Murat Atagenç yazdı:

4 mevsimden vazgeçtim.

Kırsal yollars girmiyorum ama çukursuz şehir yolumuzda yok. Kolay kolay balon yapmayacak sağlamlıkta ama konfor sunacak yumuşaklıkta olmasını istiyorum.

iline çok yumuşak diyorlar? ya da biraz daha verip pirellileri mi almalıyım?

Çok kararsız kaldım.

O halde lassa driveways sizin lastiğiniz. 

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç
10 saat önce, Eren Sağ yazdı:

O halde lassa driveways sizin lastiğiniz. 

Lassa sağlam evet ama konforlu değildir sanki

Driveways bizim ebatta yok, greenways var.

Goodyear diyordum onda da 3 olu 4 oluk mevzusu varmış. Yerli üretimi çok kötü ve piyasada sadece yerli üretim kaldı diye söyleniyor.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Sen direk Good Year Efficient Grip Performans al ve geç, yazın süperdir, ıslakta en başta yazdığın lastiklerdende iyidir, ülkemiz şartlarına en uygun lastikte Good Year dır, reklam gibi oldu ama durum bu bence...

Not: yerli durumunu bilmiyorum yalnız, bendekiler alaman malı, kaç sene oldu ve daha dün Finikede (Elmalı-Finike dağ yolu rampa aşşağı keskin viraj hız yüksek) yağmurda zorladım sıfır sorun :) 

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç
17 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Sen direk Good Year Efficient Grip Performans al ve geç, yazın süperdir, ıslakta en başta yazdığın lastiklerdende iyidir, ülkemiz şartlarına en uygun lastikte Good Year dır, reklam gibi oldu ama durum bu bence...

Not: yerli durumunu bilmiyorum yalnız, bendekiler alaman malı, kaç sene oldu ve daha dün Finikede (Elmalı-Finike dağ yolu rampa aşşağı keskin viraj hız yüksek) yağmurda zorladım sıfır sorun :) 

Aynı model lastikte iki farklı desen var, birisi 3 kanallı diğeri 4.

Etiket değerlerinin bile farklıymış, bi modelden herkes memnun diğer modeli kullanan daha goodyear almam modunda

18 saat önce, Bahadır Taşpolat yazdı:

Ben yokohama'dan yana tercih ederdim bu üçü arasindan kalsam

Yokohamalar 1317 üretimli lastikçinin elindeki bir de çok yumuşak olduğundan ve balon yapmak riskinin yüksek olduğundan bahsediyorlar.

Yorum bağlantısı
Ömer Lütfi Şahin

Hazır konu açılmışken hortlatayım bir şey sorayım. Benim araçta 195:50:15 lastik var. 205:55:15 almak istesem ne gibi etkileri olur

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yorum bağlantısı
Cem Işık
15 dakika önce, Ömer Lütfi Şahin yazdı:

Hazır konu açılmışken hortlatayım bir şey sorayım. Benim araçta 195:50:15 lastik var. 205:55:15 almak istesem ne gibi etkileri olur

Aracın fabrikasyon ölçüsü değil ise muayeneden kalırsınız örneğin.fabrikasyon ölçü ise çok fark olmaz görüntü güzelleşir

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç
Bir saat önce, Ömer Lütfi Şahin yazdı:

Araca büyük gelecek, büyük ihtimal yüklü olduğunda da sürtme yapacaktır. 

Yakıt artacak, hız göstergesinde sapma olacak, ..

195/50 R15 için alternatif ebat sadece 185/55 R15. Yalnız bu ebat zaten orjinalinden daha pahalı oluyor genelde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
7 saat önce, Murat Atagenç yazdı:

Aynı model lastikte iki farklı desen var, birisi 3 kanallı diğeri 4.

Etiket değerlerinin bile farklıymış, bi modelden herkes memnun diğer modeli kullanan daha goodyear almam modunda

birisi sadece EG diğeri EGP, egp olanı yani performans olanı alacaksın, diğeri yaramaz...  kanal lastik taban genişliğine göre değişir, 195-50-15 3 kanallı benimki...

Yorum bağlantısı
On 27.02.2018 at 08:51, Murat Atagenç yazdı:

Lassa sağlam evet ama konforlu değildir sanki

Driveways bizim ebatta yok, greenways var.

Goodyear diyordum onda da 3 olu 4 oluk mevzusu varmış. Yerli üretimi çok kötü ve piyasada sadece yerli üretim kaldı diye söyleniyor.

Konfordan kastınız ses ve esneklikse rakipleriyle aynı olduğunu göreceksiniz. Bende araştırarak almıştım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...