İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Lastik Seçimi

Murat Atagenç

Recommended Posts

Erdem Bodur

2013  fiesta 1.6 powersihift aracima yazlik lastik  almayi planliyorum. Original lastik ebadlari 195/50/15  ve şuan uzerinde kışlik 185/60/15 var. (Ben takmadim) 

Arac kapisinda takilabilcek lastik ebadlari icerisinde yer alan  195/60/15 ebatinda goodyer egp takmayi düşünüyorum.  Amacim konforu artirmak.  Ayni lastigin 50 ve 55 yanaklilarinda lastik surtunme yol tutus vb. degerleri 60 yanaga gore düşuyor.

195/60/15 ebadlarinda goodyear egp takmamda sizce sakinca varmi?

Kapida yazdiklarina gore mühendisler hesaplamislardir heralde. Yanlis karar almayim.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

195 50 15 alın bence, diğeri yüksek oluyor bence.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erdem Bodur

Lastik hesaplama modülünde 195/50/15 den 195/60/15 e geçince %6.3 değişiklik oluyor.Ford mühendisleri neye göre hesaplamışlar anlamadim. Kapidaki yer alan ebadlari yanlişmi yorumliyorum. Orada yazanlar araca uygun görülen lastik ebadlari değil mi? 

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Fazla gelir, 195/50 R15 alın. Alternatif ebat 185/55 R15 ama ara ebat olduğundan pahalı. Bir de muayenede sıkıntı çıkabilir.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Lastik hesaplama modülünde 195/50/15 den 195/60/15 e geçince %6.3 değişiklik oluyor.Ford mühendisleri neye göre hesaplamışlar anlamadim. Kapidaki yer alan ebadlari yanlişmi yorumliyorum. Orada yazanlar araca uygun görülen lastik ebadlari değil mi? 
Başka versiyon olabilir. Aracın yüksek olduğu 100m den belli oluyor.
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ömer Lütfi Şahin

74d958cf5b0e575ee26984f2f1862991.jpg
Benim aracın kapısındaki etiket. 195-50-15 sanki 1.6dizelle için gibi, ben mi yanlış yorumluyorum

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
On 12.03.2018 at 17:38, Murat Atagenç yazdı:

Uzun zamandır ki lastik arayışımı akşam üstü hiç ummadığım bir şekilde sonlandırdık. 0718 üretimli FM800 leri aldık.

E - A 69dB etiket değerlerine sahip.

Siboplar değişti, elektronik rot ayarına girdi, nitrojen basıldı, 1 yılda yol yardımı var. 160x5= 800 lira ödedim.

33-30 yaptırdım basınçları ama söylene söylene zorla yaptılar. Ön arka farklı olmaz dediler 30 az gelir dediler...

2011 sonu üretimli 7küsür mm diş derinliği olan michelin alpin4leri söktük. Kullandıkça lastikle ilgili deneyimlerimi paylaşırım.

hayırlı olsun, kapıdaki etiketi göstereydin bu inatçı çok bilmişlere, sonrada bayilerine şikayet et, adam gibi eğitsinler bu çırakları...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Bu akşam bardaktan boşalırcasına yağmur başladı. 70km hız, hız sabitleme ile yol alıyordum devre dışı bırakmadım da. Güvensizlik oluşturmadı ama zorlamadım da tabi.

Rampa aşağı kaygan asfalt olduğunu bildiğim bir yerde fren testi yaptım anında durdu ıslak zemin A etiket değerinin hakkını verdi.

Ses konusunda ne sesli ne de sessiz orta ayar bir lastik.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
2 saat önce, Murat Atagenç yazdı:

Bu akşam bardaktan boşalırcasına yağmur başladı. 70km hız, hız sabitleme ile yol alıyordum devre dışı bırakmadım da. Güvensizlik oluşturmadı ama zorlamadım da tabi.

Rampa aşağı kaygan asfalt olduğunu bildiğim bir yerde fren testi yaptım anında durdu ıslak zemin A etiket değerinin hakkını verdi.

Ses konusunda ne sesli ne de sessiz orta ayar bir lastik.

daha zorlama, 500 km olmadan oturmaz lastik...

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Bugün hemen hemen 260 kmyi tamamladı lastikler.

Daha denemem zaten deneye deneye erken bitereceğim yoksa lastikleri :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Kışlıklar sürüş keyfini kısıtlıyor değil mi? Bana öyle geliyor. 

Yakıt artıyor hız düşüyor.
Psikolojik olarak da huzursuz ediyor.

Benim aracın kapısındaki etiket. 195-50-15 sanki 1.6dizelle için gibi, ben mi yanlış yorumluyorum

Yok öyle demiyor.
Dizel ise öne fazla basın diyor.
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Yakıt artıyor hız düşüyor.
Psikolojik olarak da huzursuz ediyor.
Yok öyle demiyor.

motor ağır sebete bu :)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Yok öyle demiyor.
Direksiyon hissi olarak daha çok
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Direksiyon hissi olarak daha çok

Yok sürüş dinamiklerinden bir şikayetim olmuyor hiç.
Yorum bağlantısı
Erdem Bodur
(düzenlendi)

Yazlık lastik için biraz araştirma yaptim ve iki marka arasinda kaldim. Birinin fren performansı iyi diğerinin sessizliği. A ile B fren performansında 3 metre oynadığı belirtiliyor. Kendi aracımda getzde ccp5 kullaniyorum sesli olması dışinda bir olumsuzluk yaşamadim. Gerci hafif bir balon yaptığını farkettim yeni. Yakın zamanda kaza yapmiştim otoparkta aracın carpmasi  sonucu çimlere çikmistim ondan olmusta olabilir. Fiesta için sızce hangi lastiği seçmeliyim?(Forumda yeniyim markasal paylaşim yapmak yasak mı bilmiyorum.)

A1vk70.pngQV07W3.png

tarihinde Erdem Bodur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Continental hiyanetlik yaptı, goodyear da çabuk aşınıyor, ben olsam bridgestone veya Lassa alırım.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Misafir

İki lastiğinde yakıt etiketi çok kötü, lassa imp revo2+ bulablirseniz bakın yoksa driveways

Yorum bağlantısı
Erdem Bodur
(düzenlendi)
16 dakika önce, Eren Sağ yazdı:

İki lastiğinde yakıt etiketi çok kötü, lassa imp revo2+ bulablirseniz bakın yoksa driveways

Bugün yayinlanan bir videoda  50.000 km yapildigi ve benzinin 5tl olduğu varsayimiyla %50 sehirici %50 sehirdisi kullanimda B ile C arasinda yaklasik 380 tl lik bir yakıt farki olduğu ifade edildi. 

Yol tutuş fren performansı balon yapmamasi  ses düzeyiği daha önceliklo  gibi. Tabi bunun yaninda yakit tasaruf degeride guzel olsa super olur. Ornegin goodyer egp da 60 yanakta degerler cok iyi ama 50 yanak olunca değerler çok değişiyor. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

good year mı aşınıyor, bizim ülkeye en uygun hamur onda yahu, ne aşınması...

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Goodyear hem pahalı hem de belirsizlik var. 195/50 R15 için iki farlı etiket değerleri çıkıyor. Eski desen yeni desen, yerli ithal üretim, 3 kanal 4 kanallı gibi farklılıkları var hangisi iyi nasıl bulunur muamma. Bir de bizim çukurlu yollar için çok dikkatli kullanım istiyor.

impe revo ve + serileri çok iyi yorumlar yok, bizim ebatta driways üretimi yok lassada tek seçenek greenways. Orta sertlikte olduğu yönünde yorumlar. Yalnız şu an fiyatı yüksek 225 lira lassaya çok bence.

Ayrıca conti hız endeksi H, V istenirse fiyat daha da yükseliyor.

Lassa greenways 

Dunlop FM800

Nokian iLine 

ya da hankooka bakılabilir

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
2 saat önce, Murat Atagenç yazdı:

Goodyear hem pahalı hem de belirsizlik var. 195/50 R15 için iki farlı etiket değerleri çıkıyor. Eski desen yeni desen, yerli ithal üretim, 3 kanal 4 kanallı gibi farklılıkları var hangisi iyi nasıl bulunur muamma. Bir de bizim çukurlu yollar için çok dikkatli kullanım istiyor.

impe revo ve + serileri çok iyi yorumlar yok, bizim ebatta driways üretimi yok lassada tek seçenek greenways. Orta sertlikte olduğu yönünde yorumlar. Yalnız şu an fiyatı yüksek 225 lira lassaya çok bence.

Ayrıca conti hız endeksi H, V istenirse fiyat daha da yükseliyor.

Lassa greenways 

Dunlop FM800

Nokian iLine 

ya da hankooka bakılabilir

3 kanallısı iyi

çukura dayanıyor bizzat denedim

yanak jant koruma acaip işe yarıyor,yağmurda çok iyi hemde baya baya iyi

çok soğuk değilse cıvık erimeye yüz tutmuş karda iyi

yazın zaten çok daha iyi

fiesta için yeterli, daha üst lastik fiesta gibi bir araç için gereksiz :) hız yok fiestada...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Bugün itibariyle FM800lerle 500 kmyi geçtik.

Önceki yazlık S1 Evolarla tüketim etiket değerleri aynı "E" sınıfı. Galiba eskiler sertleştiğindendir, FM800lerle 0.2-0.3lt gibi daha az yakıyor diyebilirim.

Lastiklerle ilk uzun yolum oldu, güzel asfaltta sessiz denilebilir, puanlamayla örneklersem 10 üzerinden 7 alır sessizliği.

Yorum bağlantısı
Erdem Bodur
(düzenlendi)

Yakınzamanda ufak bir kaza yaptim. Aracıma sol çamurluktan vurulması sonucu kaldırma çıktım. Lastıkte ufak bir balon farkettim sorun oluşturur mu? Dikkatli bakinca anlasıliyor.

o8laD1.jpg

Yorum bağlantısı
Zafer Ak
(düzenlendi)
On ‎12‎.‎03‎.‎2018 at 19:38, Murat Atagenç yazdı:

Uzun zamandır ki lastik arayışımı akşam üstü hiç ummadığım bir şekilde sonlandırdık. 0718 üretimli FM800 leri aldık.

E - A 69dB etiket değerlerine sahip.

Siboplar değişti, elektronik rot ayarına girdi, nitrojen basıldı, 1 yılda yol yardımı var. 160x5= 800 lira ödedim.

33-30 yaptırdım basınçları ama söylene söylene zorla yaptılar. Ön arka farklı olmaz dediler 30 az gelir dediler...

2011 sonu üretimli 7küsür mm diş derinliği olan michelin alpin4leri söktük. Kullandıkça lastikle ilgili deneyimlerimi paylaşırım.

Hayırlı olsun,

Bende almadan önce çok düşündüm, şükürki memnuniyetsizlik oluşmadı.

205 55 16 Conti Contac2 lastiklerim vardı, pütürlü asfaltta aşırı uğultu yapıyordu ( 15k km lik lastikler)

Jant büyüttüm ve fm 800 de karar kıldım. (215 50 17)

Uğultu yok :) Islak havada yol tutuşu gayet başarılı :) (Bu yıl kış lastiği takmadım malüm kış yapmadı istanbulda )

Lastik etiketinin hakkını veriyor.

Nedendir bilinmez ama (TR de üretildimi kalitesizdir) diye bir algı var, Ben bu düşünceye karşıyım.

F/P olarak hakkını veren lastik. Kazasız belasız kullanmanız dileği ile.

tarihinde Zafer Ak tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...