İçeriğe Yönlendir

Connect - Azalarak Sönen Tavan Lambası

Muhammed Emin Uğurlu

Recommended Posts

Muhammed Emin Uğurlu

aracımın tavan lambalarının kapı kapanınca azalarak yavaş sönmesini istiyorum bunun için devre, kullanılacak malzemeler ve anlatımda yardımcı olabilecek varsa yardım bekliyorum :)

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)

en basiti tavan lambasına paralel bir kondansatör ile olur sanırım, denemedim daha önce.

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

ELO'nun röleleri var bunun için. Çok basit bir biçimde montajını yapabilirsiniz tavan lambasında.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
12 dakika önce, Ahmet İhsan Akşen yazdı:

en basiti tavan lambasına paralel bir kondansatör ile olur sanırım, denemedim daha önce.

Ampuller led olursa işe yarayabilir.. Halojen ampul hemen sömürür kondansatörü. 

1 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

ELO'nun röleleri var bunun için. Çok basit bir biçimde montajını yapabilirsiniz tavan lambasında.

Evet Elo'da var bu... 

http://www.elo.com.tr/gecikmeli-ic-aydinlatma-rolesi-dimmerli

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kondansatör direk olmaz. Deşarj halinde kısa devre gibi tepki verir. Öncelikle led yapılacak aydınlatma, sonrasında tetik voltajları hattına uygun dirençler bağlanacak. Eğer tetik voltajı, kapı açılınca eksi, el ile açmada artı geliyor ise ( renault öyle) köprü diod bağlanacak.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Benim Fiesta 'da bu şekilde sönüyor. Kapatınca değil de, ya kilitleyince ya da kontağı çevirince. Hiç bir şey yapmazsam belli bir süre sonra. Parça ararken bekli yol gösterici olur.

Yorum bağlantısı
Muhammed Emin Uğurlu
7 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Kondansatör direk olmaz. Deşarj halinde kısa devre gibi tepki verir. Öncelikle led yapılacak aydınlatma, sonrasında tetik voltajları hattına uygun dirençler bağlanacak. Eğer tetik voltajı, kapı açılınca eksi, el ile açmada artı geliyor ise ( renault öyle) köprü diod bağlanacak.

malzemeleri ve yapılışını detayl bi şekilde anlatırmısınız

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
29 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Artı uç sabit, kapı ve düğme uçları eksi.. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
malzemeleri ve yapılışını detayl bi şekilde anlatırmısınız
Tavan lambasına normal led ampülü tak. Üç tane uç gelmeli. Biri sabit 12 volt, diğer ikisi eski. Eksi kablolar kesilecek, seri olarak her bir hatta bir adet diod 1n4001 gibi ve seri olarak 10 ohm 1 watt direnç bağlanacak. Kondansatör artı ve eksi uçları direk led bağlantı papuçlarına paralel bağlanacak. Hangi led kullanılacak bilmiyorum ama 16 volt 10.bin mf kondansatör ile yavaşça sönme sağlanacak.

Dükkanda test yapayım yarın

Artı uç sabit, kapı ve düğme uçları eksi.. 
Bu iyi haber işte
  • Beğen 1
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Ampullerde durum ne hatırlamıyorum(nerdeyse 8-9 senedir led kullanıyorum) bende azalarak sönüyorlar orjinalde zaten ilk çıkan modellerde belki farklıdır.

Yorum bağlantısı
Muhammed Emin Uğurlu

elektroniği severim anlarım detaylı bir anlatım olursa kendim yapabilrim

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Bilgi var ise anlatım yeterli o zaman.
Yorum bağlantısı
Muhammed Emin Uğurlu
7 dakika önce, Servet Aydın yazdı:
9 saat önce, Muhammed Emin Uğurlu yazdı:

Bilgi var ise anlatım yeterli o zaman.

abi pekte açık değil anlatım :) daha detaylı anlatrsan sevinirm

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
7 saat önce, Muhammed Emin Uğurlu yazdı:

abi pekte açık değil anlatım :) daha detaylı anlatrsan sevinirm

Anlatım uygun :)

Yeterli bulmadıysan girme bence bu işe.. Elo'dan röleyi al ve bir oto elektrikçi bağlasın :)

• Beğen 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...