İçeriğe Yönlendir

Focus 1 - Zaman Ayarlı Fasılalı Silecek Kolu Takılması

Doğa Torpil

Recommended Posts

Doğa Torpil

Herkese Merhaba,

Daha önce Ford Ka arabama zaman ayarlı fasılalı silecek kolu taktıktan sonra şimdi de Focus'a bu koldan takmayı başardım.

Ka'ya göre bu kolu takmak gerçekten çok kolay oldu hatta 10 dakikamı bile almadı diyebilirim.

Aracım Sedan Ford Focus 1.6 Ambiente,

Öncelikle arabamın üzerinde gelen orijinal kolda zaman ayarı bulunmuyordu.

Bu parçanın zaman ayarlısının sıfırını yedek parçacılardan sordurduğumda 250 ila 350 lira arasında bir fiyatla karşılaştım.

Bir deneme yapmak için bu kadar yüksek ücret ödemek istemedim doğrusu ben de tanıdığım bir ford çıkmacısına gittim.

Uzun lafın kısası hesaplı denilebilecek bir fiyata bu kolu temin ettim.

Öncelikle arabamla birlikte gelen kolun fotoğrafı ;

nOldNg.jpg

Bu da çıkmacıdan temin ettiğim focus 1 zaman ayarlı fasılalı silecek kolu ;

VrDOzV.jpg

İkisinin arasındaki farkı görmek için birkaç fotoğraf;

vjPGNR.jpg

lOZXNk.jpg

Gelelim Montaj işlemine;

Kolun montajı gerçekten çok kolay ve ihtiyacımız olan tek şey bir düz tornavidadan ibaret.

Direksiyon korumasının üst kapağını açmamız için tornavidayı yanlarda bulunan tırnaklara sokup biraz ittirmek gerekiyor.

Bu sayede biraz el yordamıyla üst kapak kolayca açılıyor, yalnız sakın ha tamamen sökmeyin çünkü kapağın sonu gösterge panelinin altına plastik ayaklar ile bağlı. Burayı sökerseniz tekrar yerine oturtmak işkence olabilir. :)

m2obRV.jpg

EPDLAn.jpg

Söktükten sonra silecek kolu küçük bir tırnak ile gidona bağlanıyor. Bu tırnağı parmağınızla ittirdiğinizde kendi yaylı mekanizması olduğundan yerinden tık diye fırlıyor.

jy6MNJ.jpg

2Jadov.jpg

Bundan sonra kolu tamamen sökmek için biraz daha meşakatli olan soket bizi karşılıyor. Soketin üstündeki tırnağa da bastırıp yerinden çıkartmamız gerekiyor.

BLznb9.jpg

Z936zA.jpg

oOV5N2.jpg

Çıkardıktan sonrası zaten kolay,

Yeni aldığımız silecek kolunu önce soketi bağlayıp ardından yuvasına tekrar oturtuyoruz.

Üst kapağı da yerine düzgünce oturttuktan sonra sileceğimizi güle güle kullanabiliriz.

1JEbZD.jpg

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Güle güle kullanın. Röle demek ki koldaymış. Babamın eski Getz'inde de aynısını yapmıştık.

Yorum bağlantısı
Doğa Torpil
Şimdi, Sani Gerşon yazdı:

Güle güle kullanın. Röle demek ki koldaymış. Babamın eski Getz'inde de aynısını yapmıştık.

Evet Sani kardeşim, daha önce söylemiştin Getz için sadece kolu değiştirip yapmıştın.

Ben de Focuslarda sigorta kutusunda vs sileceklerle ilgili birşey bulamadım diye senin dediğin gibi olabilir düşüncesiyle denedim oldu :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sezgin Yılmaz

Güzel çalışma benimde ne zamandır aklımdaydı :)

Silecek kolu tedariğini hızlandırayım :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Güle güle kullan. Kendi emeği olunca insana daha bi güzel geliyor çalışma....

Yorum bağlantısı
Ahmet Kurmuş

çok iyi olmuş, aracımda aradığım bir özellikti, elinize sağlık, bu sadece ghia da olan bir özellikmi yoksa başka ford modellerinde olan bir özellikmi acaba

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
2 dakika önce, Ahmet Kurmuş yazdı:

çok iyi olmuş, aracımda aradığım bir özellikti, elinize sağlık, bu sadece ghia da olan bir özellikmi yoksa başka ford modellerinde olan bir özellikmi acaba

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sadece kolu takınca çalıştığına göre, özellik takılan kolda. Bence her versiyona olur, düzenleyen kol çünkü.

Yorum bağlantısı
Ahmet Kurmuş
Sadece kolu takınca çalıştığına göre, özellik takılan kolda. Bence her versiyona olur, düzenleyen kol çünkü.
yok bu kol ghia versiyonda mı var yoksa başka ford modellerinde mi
Yorum bağlantısı
Doğa Torpil

Ahmet Bey, Benim bildiğim kadarıyla bu ghia modellerinde olan bir özellik çünkü Eniştemin 2000 ghia'sında görüp çok özenmiştim. Ambientelerde yok malesef.

Bu arada küçük bir not. Sanırım kademelerdeki silme aralığı şu şekilde

1. Kademe: 2sn

2. Kademe: 4sn

3. Kademe: 7 sn

4. Kademe: 15sn

5. Kademe: 20sn

6. Kademe: 25sn

Bugün İzmir'de hava yağmurluydu, sabahtan test etme imkanım oldu. :)

İyi dilekleriniz için de ayrıca teşekkür ederim.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ahmet Kurmuş
Ahmet Bey, Benim bildiğim kadarıyla bu ghia modellerinde olan bir özellik çünkü Eniştemin 2000 ghia'sında görüp çok özenmiştim. Ambientelerde yok malesef.

Bugün İzmir'de hava yağmurluydu, sabahtan test etme imkanım oldu. [emoji4]

teşekkür ederim, 2005 collection benim araç, bende de yok, yolum düşünce bakayım çıkmacılara
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
2 saat önce, Doğa Torpil yazdı:

Bugün İzmir'de hava yağmurluydu, sabahtan test etme imkanım oldu. :)

Elinize sağlık güzel olmuş

Bir notta benden olsun, araç hızına göre sürelere araç karar verebiliyor. Yani araç ile duruyorsan silme sn süresini uzatıyor hızlı isen kısaltıyor.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

2004 - 2005 Fiesta kolu oluyorsa aynı şeklide 1-30 saniye arası fasıla ayarı var daha güzel olur. Bu haliyle de güzel olmuş, elinize sağlık.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Elinize sağlık. Biz o kolu değiştirmek için direksiyonu bile söküyoruz. Focus'a bak. :) 10 dk'lık işmiş gerçekten :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Elinize sağlık. Biz o kolu değiştirmek için direksiyonu bile söküyoruz. Focus'a bak. [emoji4] 10 dk'lık işmiş gerçekten [emoji4] 

Hehe. Bunun için demiştim direksiyon sökmeden olabilmeli diye :)
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sezgin Yılmaz

Bir heves parçacılar ile görüştüm 200 -300 arası fiyat veriyorlar [emoji3]
Formu takip ediyorlar sanırım [emoji3]
Yurt dışından almak en mantıklısı sanırım

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
27 dakika önce, Sezgin Yılmaz yazdı:

Formu takip ediyorlar sanırım emoji3.png

Eminiz bundan ;)

Sağ gösterip sol vurmamız lazım :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
1 saat önce, Sezgin Yılmaz yazdı:

Bir heves parçacılar ile görüştüm 200 -300 arası fiyat veriyorlar emoji3.png
Formu takip ediyorlar sanırım emoji3.png
Yurt dışından almak en mantıklısı sanırım

Acil tampon arıyor gibi yapıp ya varsa ona da  bir bakayım demeniz lazım :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Osman Özcan2

Hocam eline sağlık bende silecek zaman aylarından gına gelmişti. Benim de niyetim var

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Sezgin Yılmaz
2004 - 2005 Fiesta kolu oluyorsa aynı şeklide 1-30 saniye arası fasıla ayarı var daha güzel olur. Bu haliyle de güzel olmuş, elinize sağlık.. 
Serkan abi uygun fiyata hb focusunkini buldum sedana uyar mı acaba? 7b4809a08e6b21aba905c70604e3b7ad.jpg
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
1 dakika önce, Sezgin Yılmaz yazdı:

Serkan abi uygun fiyata hb focusunkini buldum sedana uyar mı acaba? 

Sedan arka silecek olmadığı için hb olana uymaz ama bunun uyması lazım. Eksiği yok fazlası var..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sezgin Yılmaz
Herkese Merhaba,
Daha önce Ford Ka arabama zaman ayarlı fasılalı silecek kolu taktıktan sonra şimdi de Focus'a bu koldan takmayı başardım.
Ka'ya göre bu kolu takmak gerçekten çok kolay oldu hatta 10 dakikamı bile almadı diyebilirim.
Aracım Sedan Ford Focus 1.6 Ambiente,

Öncelikle arabamın üzerinde gelen orijinal kolda zaman ayarı bulunmuyordu.
Bu parçanın zaman ayarlısının sıfırını yedek parçacılardan sordurduğumda 250 ila 350 lira arasında bir fiyatla karşılaştım.
Bir deneme yapmak için bu kadar yüksek ücret ödemek istemedim doğrusu ben de tanıdığım bir ford çıkmacısına gittim.
Uzun lafın kısası hesaplı denilebilecek bir fiyata bu kolu temin ettim.
Öncelikle arabamla birlikte gelen kolun fotoğrafı ;

nOldNg.jpg

Bu da çıkmacıdan temin ettiğim focus 1 zaman ayarlı fasılalı silecek kolu ;

VrDOzV.jpg

İkisinin arasındaki farkı görmek için birkaç fotoğraf;

vjPGNR.jpg

lOZXNk.jpg

Gelelim Montaj işlemine;
Kolun montajı gerçekten çok kolay ve ihtiyacımız olan tek şey bir düz tornavidadan ibaret.
Direksiyon korumasının üst kapağını açmamız için tornavidayı yanlarda bulunan tırnaklara sokup biraz ittirmek gerekiyor.
Bu sayede biraz el yordamıyla üst kapak kolayca açılıyor, yalnız sakın ha tamamen sökmeyin çünkü kapağın sonu gösterge panelinin altına plastik ayaklar ile bağlı. Burayı sökerseniz tekrar yerine oturtmak işkence olabilir. [emoji4]

m2obRV.jpg

EPDLAn.jpg

Söktükten sonra silecek kolu küçük bir tırnak ile gidona bağlanıyor. Bu tırnağı parmağınızla ittirdiğinizde kendi yaylı mekanizması olduğundan yerinden tık diye fırlıyor.

jy6MNJ.jpg

2Jadov.jpg

Bundan sonra kolu tamamen sökmek için biraz daha meşakatli olan soket bizi karşılıyor. Soketin üstündeki tırnağa da bastırıp yerinden çıkartmamız gerekiyor.

BLznb9.jpg

Z936zA.jpg

oOV5N2.jpg

Çıkardıktan sonrası zaten kolay,
Yeni aldığımız silecek kolunu önce soketi bağlayıp ardından yuvasına tekrar oturtuyoruz.
Üst kapağı da yerine düzgünce oturttuktan sonra sileceğimizi güle güle kullanabiliriz.

1JEbZD.jpg
Hocam bir heves aldım ama olmadı roleden midir anlamadım fasla seçeneği çalışmıyor.
Sizin roleye bakabilme şansınız var mı?
R18 (bende boş) R19 nolu roleye 302c434627c0273c56c667f43e8dd913.jpg64abfc69db569cec21bc836c436ee372.jpg812d27e3f416bacc433f8526e8cddf6f.jpg4313015e0f4588a7e7916ad1fe007f30.jpg
Yorum bağlantısı
Hüseyin Aydın

selamlar 

benimde 2002 sedan comford var aynen bendede fasıla çalışmadı ebaydan aldım bu gün montaj yaptık ama hüsran oldu

hüseyin

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...