İçeriğe Yönlendir

Ev Kredisi ve Ev Alımı Hakkında.

Fatih Evcin

Recommended Posts

Halil Gümüş

Hemen değerlendirin.
Tayin belli olana kadar (12 ağustos) ev alamam. Araba fazlamız var. Borsadan anlamam. Dövize tovbeliyim[emoji3][emoji3]
Geriye altın kalıyor galiba
1 ay önce satıp dolar almış olsaydınız.. ona göre de 20bin kar var mesela, ama realize değil
Öyle düşüneyim ben o zaman [emoji16]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ahmet Çalışkan

Merhaba,

4 yıl önce İstanbul/Arnavutköy'den (ilçe olan) bir daire almıştım. Artık Kırklareli'ye yerleşince satmaya karar verdim. 

Bir sorum olacak. Alırken hiç dikkat etmemişim, yıllardır da hiç tapuya bakmamışım. Bugün baktım tapuya ,dubleks mesken olarak yazıyor ama benim daire tek kat. Sanırım plan dubleksken sonradan çevrilebiliyormuş. Kat irtifaklı. Satışta bu bir sıkıntı yaratır mı? Ya da satmasam bile bu sıkıntılı bir durum mu? (Banka krediyi sıkıntısız verdi).

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)

Tapu dairesinde düzeltilir. En üst kat mı? Dubleks yazmasıda yani normalde çatı piyesli daire diye de geçer.

tarihinde Sinan Akgöl tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Sinan Akgöl yazdı:

Tapu dairesinde düzeltilir. En üst kat mı? Dubleks yazmasıda yani normalde çatı piyesli daire diye de geçer.

En üst değil bahçe katı. Bahçe katı + giriş katı olarak dubleks düşünülmüş galiba. Gerçekten düzeltilebilir bir şey mi?

b9QpPK.jpg

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Ters dubleks olarak düşünülmüş tapuda düzelir sıkıntı yok. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Sinan Akgöl yazdı:

Ters dubleks olarak düşünülmüş tapuda düzelir sıkıntı yok. 

Oh çok şükür :) Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
(düzenlendi)

Yatırım için almaya niyetlendiğimiz evin tapu tarihi ocak 2019'dan sonra olduğu için kamu bankası kampanyasından faydalanamıyoruz böyle bir şart varmış. Türkiye Finans katılım bankası 4 Ağustosa kadar kampanya yapmış 0.79dan kredi veriyor. Katılım bankaları faiz yerine kar oranı kelimesini kullanıyorlar bundan başka uygulamada başka farklar oluyor mu? Ödeme tablosunda sabit taksitler görüyorum fakat ipotek şekli, gelen yıllarda ülkenin ekonomik durumuna göre kar oranı adı altında faiz oranına müdehale gibi uygulamalarla karşılaşır mıyız?

tarihinde Çiğdem Kaya Bilgiç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Şöyle bir fark var.
Örneğin standart bankada erken ödeme yaptığında taksitine indirim uygulanır. Katılım bankasında ise, aradaki indirim miktarı erken ödeme cezası adı altında alınarak yine aynı taksit miktarı tahsil edilir.
Ayrıca, krediyi erken kapatma imkanı da yoktur. 
Krediyi erken kapatabilirsin orda problem yok, katilim bankasinda yapilandirma yoktur pazarlik tektir o yuzden kar payi diyolla :)

Ben katilim bankasindan aldim.
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Krediyi "indirimli" erken kapatamazsın. İlk başta hesapladıkları parayı "erken ödeme indirimi yapmadan" son kuruşuna kadar alıyorlar.  

Taksitlerimi erken ödemeye ve kredimi erken kapatmaya bayılırım. Bunu tek yapamadığım katılım bankası oldu. Elime fazla para geçti, erken kapatmak istedim, indirim olmaz, borcun neyse odur diye net geri dönüş aldım. 

Peki kafama takilan birsey var. Evi satmaya karar verdim o zaman ne olacak? Diyecekler mi ki son kurusuna kadar aliriz?
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Metin Akbal yazdı:
Sefa Çelik yazdı:

Krediyi "indirimli" erken kapatamazsın. İlk başta hesapladıkları parayı "erken ödeme indirimi yapmadan" son kuruşuna kadar alıyorlar.  

Taksitlerimi erken ödemeye ve kredimi erken kapatmaya bayılırım. Bunu tek yapamadığım katılım bankası oldu. Elime fazla para geçti, erken kapatmak istedim, indirim olmaz, borcun neyse odur diye net geri dönüş aldım. 

Peki kafama takilan birsey var. Evi satmaya karar verdim o zaman ne olacak? Diyecekler mi ki son kurusuna kadar aliriz?

İşbankasına erken kapatırsam ne olur diye sordum.  Binde 2 ceza alıyormuş sonra kapatma bakiyesini hesaplıyorlar. İlk taksitlerde faizi yüksek anaparayı az tutarak alıyor. Taksit sayısı yarıya geldiğinde zaten faizi almış oluyor yani kapatmanın anlamı kalmıyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

İşbankasına erken kapatırsam ne olur diye sordum.  Binde 2 ceza alıyormuş sonra kapatma bakiyesini hesaplıyorlar. İlk taksitlerde faizi yüksek anaparayı az tutarak alıyor. Taksit sayısı yarıya geldiğinde zaten faizi almış oluyor yani kapatmanın anlamı kalmıyor.

binde 2 ceza değilde kullandirim aşamasında alınmayan KKDF ve BSMV ile alkali . 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

Aynen öyle benim şu anda 40 ay kaldı yapılandırma yaptırayım dedim hiç bir faydası olmuyor kalsın dedim o yüzden. 100 bin TL altındaysa %1 üstüyse %2 alınıyor. Yapılandırma da yaptırsan erken de kaparsan bu şekilde. Kapatmak yerine para varsa eğer ara taksit ödemek daha mantıklı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Sefa Çelik yazdı:

Evi satın alıp sana satmışlar gibi bir kurgu var. Borç sabit. 10 sene taksit taksit ödesen de aynı para, yarın hepsini ödesen de aynı para. Faizli sistem değiliz, ondan böyleyiz demişlerdi bana. 

Orda ismi farklı başka teknikler olabilir. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...