İçeriğe Yönlendir

Ev Kredisi ve Ev Alımı Hakkında.

Fatih Evcin

Recommended Posts

Evren Erakçora

Balıkesir'de de evler çok pahalı, izin verilen kat sayısı az, yer az. 3+1 güzel bir ev 500-600 vardır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
Zonguldakta 2 defa ev almıştım. İlkinde eski bir daire aldım 80bine, 40bin masraf yapıp 2-3 yıl kullanıp 160a satmıştım. İkinci aldığım ev ise sıfır, deniz manzaralı bir daireydi. Hiç taşınmayacakmış gibi almıştım. 280bine aldım, piyasası 350 civarı oldu 3 yılda. Çok bir fiyat artışı olmasa bile verdiğim faizi amorti etti diyebilirim.

Şimdi Ankaraya taşındık. Zonguldaktaki evi satıp Ankaradan ev alsam diyorum ama ateş pahası. İlerde fiyatı artar mı bilmiyorum ancak kiranın artacağı değer aşağı yukarı belli. Ankarada evler pahalı kiralar görece düşük ev fiyatına göre. Açıkçası 500 600 bini de eve yatırmak istemiyorum ama ben de sizin gibi kararsızım şuan. 

Ankara'da ev fiyatları son 5 yılda diğer büyükşehirlere göre daha az arttı. İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya vs. göreAma arsa fiyatları öyle değil. Daireden çok daha fazla arttı.

İlaveten inşaatın ana kalemlerinden biri olan demir 2016 Şubat'ta 1.150₺ iken bugün 2.750₺

*Altın Kural [emoji654]️ uzun vadede konut fiyatları hep enflasyon üzerinde artmıştır.

Alınacaksa vakit kaybetmeden bütçeyi çok zorlamadan hemen alınmalı...

3048e0b399ac741cb42480eb4d4019d0.jpg

Fiyatlar enflasyondan arındırılmış şekilde

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
Ödeyebileceğiniz rakamın en fazla % 70'i kadar borçlanın.. 

Sabit gelirli ise ilk yıl için elinde en azından bir iki taksidi ödeyebilecek kadar nakit kalsın da denebilir.

Sonuçta gelir artarken kredi ödemesi sabit kalıyor. Yıllar geçtikçe ödeme dolaylı olarak düşüyor.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Eve çektiğim kredi+kredinin faizi+evi satın aldığım fiyat+eve yaptığım masraf= evin şu an satış fiyatıyla eşdeğer. 

Toplam da 3 yıl olacak ödemeye başlayalı,bunun 1 yılında da kirada oturdum ev bitmediğinden dolayı, geriye 7 yılım kaldı ve seneye sadece ev kredim kalacak, ek işler için çektiğim kredilerde bitmek üzere, bulunduğum yerde Sivas yani büyük şehir bile değil ama ev çok doğru bir yatırım, öyle bir zamanda almışız ki şimdi almaya kalksak imkanı yok alamam.

Bu arada bilgi olsun diye yazıyorum 0,78 den krediyi çektik.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Kiraya ödenen para boşa, ev taksitine ödenen cebinize gidiyor. Bırakın siz "Akıllı adamlar ev almaz, kirada oturur. " lafını. Eve ödediğiniz para bir nevi zorunlu tasarruf oluyor. Diğer türlü harcayacaksınız. Arabayı değiştirirsiniz vs. 10 yıl sonunda bugünün 250 bin tl sine denk gelen bir birikiminiz olacak mı? 5-6 yıl sonra aylık ödeyeceğiniz meblağ bugünkü kadar korkutmayacak sizi. Ayrıca Türkiye yatırım, üretim konusunda maalesef kötü bir karneye sahip. Bu devir böyle gitmeyecek, elbet cari açık başımıza bela olacak. Dış paraya yüksek faiz de bir yere kadar. Demem o ki; Enflasyon bir gün artacak. Ve enflasyonu yüksek ülkelerde uzun vadede alışveriş iyidir. Siz evinizi alın.

Diyelim ki evinizi 10 yıl kredi ile aldınız ve 5 yıl sonunda satmak istiyorsunuz;

5 yıl sonunda, evinizin yıllık değer artışı %10 olsa evinizin değeri = 400 bin civarı yapar.

5 yılda bankaya ödeyeceğiniz miktar = 138 660 TL. 

100 binde cebinizden vermiştiniz. 100 + 138 = 238 TL.

Tamamını ödemediğiniz için ev sizin değil. Bankaya ödemeni gereken 139 bin lira borcunuz var ( 277 - 138 = 139 bin lira ). 

Krediyi erken ödediğiniz için ceza 1500 - 2000 TL tutar. Onuda ekleyelim

238 + 2 = 240 bin. 10 binde tapuya ödemiştiniz. 240 + 10 = 250 bin. 

Eviniz için 5 yılda cebinizden 250 bin lira çıktı. Evin satışında 400 bin aldınız. Bu paranın 139 bin lirası bankanın parası. 

400 - 139 = 261 bin lira size ödendi.  

Cebinizde 261 bin lira var. 

Ev almayıp kirada otursaydınız;

100 bin inize hiç ellemediniz ve 5 yıl her yıl %15 olmak şartı ile faizle = 70 bin civarı faiz alırsınız ve paranız 170 bin lira olur.

Peki 5 yılda kiraya ne ödediniz (%7 artış ile ki ev sahibiniz insaflı)  =  52 bin civarı olur.  

Cebinizde 170 - 52 = 118 bin lira var. 

Her ay bankaya ödediğiniz aidatı biriktirdiğinizi düşünürsek = 2311 x 60 = 138 bin lira (Bu rakam aydan aya kümülatif olarak artacak ve yıllık faizle çoğalacaktır). Sabit değerlendirelim. 

138 + 118 = 256 bin lira.

5 yıl sonunda;

5 bin TL kârdasınız. Bozdur bozdur harca :)  

Bu en kötü senaryo. Banka faizi ile ev değer artış oranı aynı olursa(%15) 55-60 bin civarı kârınız olur.

Yaklaşık değerler ile hesap yapılmıştır. 

Yanlışım varsa düzeltin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Kısıtlı ömrünü ev almakla meşgul etmek istemeyene saygı duyarım. Nitekim öyle tanıdıklarım da var. Bir daha bu yaşıma gelmeyeceksem kendimi zorlamaya da niyetim yok düşüncesindeler. Haklılar. 

Yalnız ev almanın iktisadi olarak mantıksız olduğunu düşünen varsa hesabını kitabını bence bir daha yapmalı. Galiba ‘’x’’ e yanlış değer veriyorlar, bu denklem oturmaz ?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Arkadaşlar çok güzel hesaplar yaparak kar-zarar hesaplarını yapmışlar.

Ev almak için hem kendiniz hemde çocuklarınız için ilerisi için iyi bir yatırım olacaktır. 

Şimdi çalışıp kazanıyorsunuz ama emekli olunca emeklilik maaşı ile hem kira hemde geçinmek zor olacaktır.

Evin alındığı rant bölgesi çok önemli özellikle kredi ile alınıyorsa kredi için ödenen toplam para ile evin satış işleminde en azından başa baş olmalıdır. Bu nedenle yeni yerleşim alanları bu konu büyük kar sağlıyor.

Çevremde beylikdüzünden kredi ile ev alıp satarken çok kar eden arkadaşlarım var. 

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Yaşım gençken evlendikten sonra kendime güzel bir ev almaya karar vermiştim.Kolay değil günlerce bakınıyoruz bütçemize uygun güzel bir yer.Bakmakta  gazete ilanları sadece, internet şu andaki gibi değil.Şirkette sevdiğim bir arakadaşım yanıma uğradı ve telefonda ev ile ilgili konuşmamı duyunca. Ben senin yerinde olsam ev almam o parayı keyfimce harcarım dedi.Ben 2-3 yılda bir evi değiştiriyorum sende öyle yap.Nasıl olacak o iş deyince.Anlatmaya başlamıştı : Gezerken bir bakıyorum hoşuma giden bir ev yapılıyor,bekliyorum bitince gidip kiralık buluyorum ve oraya taşınıyorum.Sonra evin boyası çatısı muslukları sorun çıkarmaya başladımı hop yine sıfır güzel bir eve yeniden taşınıyorum.Ne usta ile uğraşıyorum ne tamirat ile nede hoşuma gitmeyen ev sahibi yada komşularla uzun süre takılmadan böylece her sevdiğim değişik semtlerde yeni yeni binalarda oturuyorum demişti. Ev sahibi olduktan sonra heleki kiracılar ile uğraşmaya vede arkalarından evi toplamaya başladıktan sonra aradan geçen 30 yıldan sonra o arkadaşıma sonuna kadar hak vemeye başladım...

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
12 saat önce, Servet Aydın yazdı:
20 saat önce, Nihat Palolu yazdı:
Kredi çektiğinizde hem eldeki hazır paradan olacaksınız üzerine de 10 yıllık bitmek bilmeyen borç.
3-4 yıl vadeli ödeyebileceğiniz ihtiyaç kredisi alıp eldeki nakitle birleştirip parayı çalıştırsanız daha iyi olur.

10 yıl öyle yaptık. Şirket büyüdü. Bu arada 10 yıl önce 180bin tl olan almayı planladığım ev 750bin oldu. Fark etmiyor

Ev alsaydın şirket büyütemezdi ve belki şuan kapatmıştınız. Türkiye'de kobilerin ömrü 15 sene.

İşine yatırım yapmışsın ve şu an yine ev alabiliyorsan doğru yapmışın demektir.

Gayrimenkullerin alınıp sabit tutulmasını doğru bulmuyorum. Değeri tavan yaptı mı hemen satılıp yeni yatırım yapılmalı.

1 sene olmadı, oturma ruhsatı olmayan site içerinde satılık dükkanlar vardı, 200-300 bin aralığında satılıyordu büyüklüğüne göre.

Hanıma içinde kiracısı olan evimizi satıp 300 lükten 1 tane alalım dedim, ikna edemedim.

Gün geldi, hanımın şirketinin daha büyük bir yere geçmesi gerekti.

Benim alalım dediğim dükkanlardan birine önümüzdeki ay aylık kirası 3750 tl kiraya geçecekler :D

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Taşınmanın en lanet yanı eşyalar. Üçüncü taşınma olunca çöp oluyorlar. Ne kadar dikkat edilirse edilsin.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Hayırlısı ile bir ev bulduğum zaman alacağım inşallah. Dün bir kaç noktaya gidip baktım. Almamak elde değil :) Kendi evinde oturma huzurunu kirada ki ev vermiyordur mutlaka.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ
18 saat önce, Fatih Evcin yazdı:

Hayırlısı ile bir ev bulduğum zaman alacağım inşallah. Dün bir kaç noktaya gidip baktım. Almamak elde değil :) Kendi evinde oturma huzurunu kirada ki ev vermiyordur mutlaka.

Ben daha önce bi ev aldım ve bir kaç komşu yüzünden satmak zorunda kaldım. Benden sonra bir iki kişi daha satıp çıkmış. Beğendiğiniz evi almadan önce mümkünse müstakbel komşularınız ile tanışın derim. Bir daha ev alacak fırsatım olursa ilk yapacağım  iş komşular ile tanışmak olur. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
16 dakika önce, Serkan Karadağ yazdı:

Ben daha önce bi ev aldım ve bir kaç komşu yüzünden satmak zorunda kaldım. Benden sonra bir iki kişi daha satıp çıkmış. Beğendiğiniz evi almadan önce mümkünse müstakbel komşularınız ile tanışın derim. Bir daha ev alacak fırsatım olursa ilk yapacağım ilk yapacağım iş komşular ile tanışmak olur. 

kesinlikle haklısınız, şu ara muhit araştırıyorum. 

Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
Hayırlısı ile bir ev bulduğum zaman alacağım inşallah. Dün bir kaç noktaya gidip baktım. Almamak elde değil [emoji4] Kendi evinde oturma huzurunu kirada ki ev vermiyordur mutlaka.

Huzur deyince aklıma bu geldi [emoji4][emoji4][emoji4]38bb2433ead559d78112b8e7edc8c135.jpg

• Beğen 4
  • Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
On 23.02.2018 at 17:41, Önder Özcan yazdı:

Çok üzücü ama ev almamak için sebep- bahane olamaz.

Eşi çocuğu var mıydı? Varsa şimdi onlar nasıl yaşayacak, (bekarsa da yerine kendimi koyarak konuşuyorum). Geçinmeye mi kira ödemeye mi yetişecekler. Ev kendininse en azından tekrarlıyorum en azından kira düşünmezsin, sokakta kalmazsın. Allah kimseyi zorda bırakmasın.

Tabi ek bilgi vermem gerekiyordu bu durumda çünkü bunları elbette düşünmek lazım.

kiradayım ama zorda kalırsak oturmak istemediğimiz ama oturabileceğimiz evler var.

biraz gönül işi bizimkisi ailelerden uzak keyfimize bakıyoruz mecbur kalırsak ya dudulluda ya antalyada ailelerin üst katları boşta. :)

Allah sonumuzu hayr etsin, bu telaşelere giremiyorum o nedenle ama güzeldir ev almak.

bir başka kardeşim de itfaiyeciydi ev aldı eşi 6 aylık hamileydi, o da boğularak vefat etti, evin borcu ödendi ailesine bakılıyor ama bütün planların üstüne ölüm var işte

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
(düzenlendi)

Konut üretimi çok fazla bence, bir yerde şişip kalabilir. Eski dairelere salon bağımsız değil diye rağbet edilmiyor. Yarın bir gün şu an binlikleri saçarak verdiğimiz dairelere alternatif bir şey çıkar yatırım çöp olabilir.. Gerçi o zamana bize de bilet kesilir. :D Ben aldım çok şükür borcunun da bitirdim. İki erkek evladım var ben köye gidince istediklerini yapmakta serbestler.. :D

tarihinde Serkan Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
(düzenlendi)

Toplumların alışkanlıkları da değişiyor. Belki ileride daha küçük evlerde oturmak zorunda kalacağız.  Tüketim böyle giderse mumla ısınan sahra çadırı misali veya 1.0 motor araba gibi... ;)

40 yıl önce 4.3 kübik inç amerikan arabasına binen taksi dolmuş şoförü şoför Nabahat ablaya 1.0 motor araba çıkmış desek yürü be taş arabası diye kovalardı. Hanımlar bile günlerini artık cafelerde yapıyorlar, o kadar hatunu eve toplayamam diye kısırlar poğaçalar pastanede yeniyor. Yatılı gelir diye umduğum misafir temiz otel göster sen de rahat et ben de rahat edeyim diyor.. :D

tarihinde Serkan Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
2 saat önce, Serkan Toker yazdı:

Konut üretimi çok fazla bence, bir yerde şişip kalabilir. Eski dairelere salon bağımsız değil diye rağbet edilmiyor. Yarın bir gün şu an binlikleri saçarak verdiğimiz dairelere alternatif bir şey çıkar yatırım çöp olabilir.. Gerçi o zamana bize de bilet kesilir. :D Ben aldım çok şükür borcunun da bitirdim. İki erkek evladım var ben köye gidince istediklerini yapmakta serbestler.. :D

Yabancılara mülk edinme olduğu sürece düşmez. Malesef çinlilerden ve hintlilerden korkuyorum. Bir de ıraklı petrol zenginlerinden.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Bir saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Yabancılara mülk edinme olduğu sürece düşmez. Malesef çinlilerden ve hintlilerden korkuyorum. Bir de ıraklı petrol zenginlerinden.

Herkes her yerden mülk alabiliyorlar önüne geçemeyiz nasıl olsa. Korkmayın..

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Geçen TLC kanalında İspanya'da emlakcilik yapan Rus göçmen kadın dedi ki, alacağınız mülkü kiralayıp bir ay oturun sonra alın. Komşular kim, güneş nereden geliyor, alttan üstten gürültü geliyor mu bakın dedi.. :D

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
13 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Mütekabiliyet yok. Arabistandan alamıyorsun. Yunanistandan alamıyorsun. Rusyadan da alamıyorsun.

Çinden hiç alamıyorsun.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Geçen TLC kanalında İspanya'da emlakcilik yapan Rus göçmen kadın dedi ki, alacağınız mülkü kiralayıp bir ay oturun sonra alın. Komşular kim, güneş nereden geliyor, alttan üstten gürültü geliyor mu bakın dedi.. [emoji3]
Şimdi mi söylenir bu

20 yıl sonra sığınmacı olduğumuz ülkemizin güzide bir köşesinde konuşalım bunları
  • Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...