İçeriğe Yönlendir

Ev Kredisi ve Ev Alımı Hakkında.

Fatih Evcin

Recommended Posts

Selim Kaya
3 saat önce, İbrahim Arslan yazdı:

Borçtan korkmaya 40 yaşında başlanır :)

Yuvarlak hesap (:fiuw:) 10 yılım daha var Allah 'ın izniyle.

İlk borca girmeden önce bir korku vardı ama artık cebimde para kalacak diye korkuyorum. Standardımızı mevcut duruma göre düzenledik çünkü. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Arkadaşlar, akıl veren çokda para veren yok. 

Biz ailecek 2 ev yaptırdık zamanında şimdi 3 ncü isteniyor. fakat benim arabamın borcu , son evin kredisi varken al al denmesi bana anlamsız geliyor. 

270 bin tl ev için 220 bin tl kredi çıkıyor. onunda ayda 3700 tl ödemesi var. Şu anki borclanma durumu ile yapılan ödemelerden sonra kalan para 2000 tl değilken nasıl olcakta 3700 ödenecek. 

Ben bunu idrak edemiyorum :( 

Yorum bağlantısı
Ali Gök
16 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Arkadaşlar, akıl veren çokda para veren yok. 

Biz ailecek 2 ev yaptırdık zamanında şimdi 3 ncü isteniyor. fakat benim arabamın borcu , son evin kredisi varken al al denmesi bana anlamsız geliyor. 

270 bin tl ev için 220 bin tl kredi çıkıyor. onunda ayda 3700 tl ödemesi var. Şu anki borclanma durumu ile yapılan ödemelerden sonra kalan para 2000 tl değilken nasıl olcakta 3700 ödenecek. 

Ben bunu idrak edemiyorum :( 

boşver evi şimdi alfa romeo hayırlı olsun konu ne zaman geliyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
2 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Alfa Romeo nerden çıktı.. :)

Resmin altinda yziodu sanki yanlsmi gordum :s

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

2014 aralık ayında şuan oturduğum evi aldım. Şimdi evin fiyatı 2. Katı oldu.
Krediyi 15 yıl çektim. Herkes manyakmısın dedi biter mi dedi.
Bitmesin ne kadar uzun o kadar iyi. İstesem 7 yıl çeker 2500 lira öder bitirirdim ama ne sıkıntıya gireceğim. Hayata bir kere geliyoruz. 15 yıl şimdi ayda 1499 olarak ödüyorum. Aha 3 sene bitti gerçi düşünmüyorum ne zaman bitecek.
Evi aldığımda asgari ücret 800-900 civarı idi şimdi 1600-1700. Ödediğim kredi aynı ama.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
12 saat önce, Metin Akbal yazdı:

İlk etapta arabayı değiştirme düşüncem var :D Ya da borç biterse bittiğini söylemesem mi ki :fiuw:

Aynı düşünce bende de var 2023 de ???? fakat şöyle bir durum var 2100 konut 600 ihtiyaç var 2000 tl kredi kartı ödüyorum. 600 10 ay kaldı kredi kartını bu ay tamamını ödeyip limit düşürecem. Oraya vereceğim para ile ihtiyacı daha önce bitirip ihtiyaçtan kalanı konuta eklemeyi düşünüyorum ve sonra araba ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Azad Mirzade

https://www.sahibinden.com/ilan/emlak-konut-satilik-nova-yapi-yenidogan-da-137-m-2-plus1-arakat-dubleks-80-kredili-544700761/detay/

arkadaşlar şu linkteki gibi pek çok ev var.

Bu ters dublekslerin ne gibi bir kötülüğü var ki fiyatları bu derece uygun, anlamadım şahsen.

Yatak odaları altta diğer yerler yukarıda sonuçta. 137 mkare ara kat alayım deseniz 350 bin den flan başlıyor.

Var herhalde bir hini, var mı bildiğiniz şeyler, dökülün :D

Yorum bağlantısı
Tahir İlter
14 dakika önce, Azad Mirzade yazdı:

https://www.sahibinden.com/ilan/emlak-konut-satilik-nova-yapi-yenidogan-da-137-m-2-plus1-arakat-dubleks-80-kredili-544700761/detay/

Bu ters dublekslerin ne gibi bir kötülüğü var ki fiyatları bu derece uygun, anlamadım şahsen.

Yatak odaları altta diğer yerler yukarıda sonuçta. 137 mkare ara kat alayım deseniz 350 bin den flan başlıyor.

Muhtemelen iskandan sonra bodrumu  daireye çevirmiş. Alt katın tapusu yoksa apartman sakinleri şikayeti ile artık bir yatakodanız olmaz :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
On 15.03.2018 at 21:09, Mert Yeldan yazdı:

2014 aralık ayında şuan oturduğum evi aldım. Şimdi evin fiyatı 2. Katı oldu.
Krediyi 15 yıl çektim. Herkes manyakmısın dedi biter mi dedi.
Bitmesin ne kadar uzun o kadar iyi. İstesem 7 yıl çeker 2500 lira öder bitirirdim ama ne sıkıntıya gireceğim. Hayata bir kere geliyoruz. 15 yıl şimdi ayda 1499 olarak ödüyorum. Aha 3 sene bitti gerçi düşünmüyorum ne zaman bitecek.
Evi aldığımda asgari ücret 800-900 civarı idi şimdi 1600-1700. Ödediğim kredi aynı ama.

çok iyi yapmışşsın, sayılı gün çabuk geçer, bende 10 sen kredili aldım, 2 senesi kaldı, ondan sonra araba alacağım o kadar, başkada pahalı şey almam, hayat kısa bakacaksın bakabildiğince keyfine :)

19 dakika önce, Azad Mirzade yazdı:

bencede var bir numara, hem İstanbul pahalı derler bumu pahalı, duster parası neredeyse :D yahu bizim Edremit te 800 binlerden gidiyor 4+1 ler, 3+1 ler 650 bin falan....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
Bir saat önce, Tahir İlter yazdı:

Muhtemelen iskandan sonra bodrumu  daireye çevirmiş. Alt katın tapusu yoksa apartman sakinleri şikayeti ile artık bir yatakodanız olmaz :) 

evet bu mantıklı altın üstün iskanı var mı gösterin diye sormak lazım yoksa almamak lazım.

gerçi böyle hinlik yapanlarla alışveriş vs yapmam zaten.

Bir saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

bencede var bir numara, hem İstanbul pahalı derler bumu pahalı, duster parası neredeyse :D yahu bizim Edremit te 800 binlerden gidiyor 4+1 ler, 3+1 ler 650 bin falan....

Bakalım gidip görücem bana da çıkacak bir şeyler gibi geliyor.

Ama aklıma acaba alt katlar karanlık vs ondan mı gibilerinden şeyler geliyor aklıma. toprak altında kalıyor gibilerinden.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter
9 dakika önce, Azad Mirzade yazdı:

evet bu mantıklı altın üstün iskanı var mı gösterin diye sormak lazım yoksa almamak lazım.

Ama aklıma acaba alt katlar karanlık vs ondan mı gibilerinden şeyler geliyor aklıma. toprak altında kalıyor gibilerinden.

Tapuda dubleks mi ona bakmak lazım ;) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
10 dakika önce, Azad Mirzade yazdı:

Aynı bölgede dubleks olmayan giriş katlar kaç para acaba? Yeni yapılar hep bu tip. Adam bodrumda tek başına satamayacağı bir bölümü veya tam daireyi, üsttekiyle beraber satıyor. Çok da bir hinlik çıkmayabilir. Satılmayacak malı birleştirip satıyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
6 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Aynı bölgede dubleks olmayan giriş katlar kaç para acaba? Yeni yapılar hep bu tip. Adam bodrumda tek başına satamayacağı bir bölümü veya tam daireyi, üsttekiyle beraber satıyor. Çok da bir hinlik çıkmayabilir. Satılmayacak malı birleştirip satıyorlar.

düz giriş yok ki bu bölgedeki girişlerin hepsi dubleks :D

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
7 dakika önce, Tahir İlter yazdı:

Tapuda dubleks mi ona bakmak lazım ;) 

Tapuda çoğunluk 2 ayrı daire görünür. Alttan girişi de varsa.

Örnek ilanda 2 giriş yazıyordu galiba. 2 ayrı daire tapusu oluyor, belli bir m2 üzerinde kdv dilimi değişiyordu, dubleks 150 m2 demek yerine 1adet 80, 1 adet 70 m2 daire olarak satıyorlar sıfır daireleri, daha az kdv ödemek için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
7 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

İskan belediyelere göre değişiyor sanırım ama uygulama genelde şöyle iskan alana kadar apartman ortak alanı yani bodrum depo vs gösterilip iskandan sonra dubleks daireye çeviriyorlar.Noter sözleşmesi ile satılıyor o bölüm ama sözleşmenin bir hükmü yok şikayet olursa o kısmı yıkıp daireden ayırıp apartmana bodrum yaparlar :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Yönetim planında oranın bodrum olarak kullanım hakkı felanca daireye aittir denilirse sıkıntı yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

araba aldım ne kadar cahil olduğumu gördüm.

ev almaya niyetlendim ne kadar cahil olduğumu görüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
44 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Yönetim planında oranın bodrum olarak kullanım hakkı felanca daireye aittir denilirse sıkıntı yok.

Şikayete bakar pek bi hükmü yok bunun. Bugün öyle denir yarın değiştirirler

Tavsiyem tapu olmadığı sürece hicbir seçeneğin kabul edilmemesi

Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

İskanda bu şekilde şeyler belli olmaz. İskan Yapı Kullanım İzin belgesidir ve bağımsız bölüm bazlı değil bütün bina için verilir. Binanın genel özellikleri vs yazar.

Bir değişiklik yapılıp yapılmadığını anlamak için Belediye'den yada Tapu'dan projesine bakmanız gerekir.

Şayet kredi kullanacaksanız banka para vereceği için expertiz yaptırır ve exper bunların hepsine bakar ve ona göre değerlendirir.

Kredi kullanmayacaksanız bile ücretini ödeyip expertiz yaptırabilirsiniz. Bu konularda bilginiz yoksa yaptırmanız şiddetle tavsiye olunur.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

KDV işi için 2 daire tapusu şeklinde olacağını hiç sanmıyorum. Çünkü maliyenin ölçümü ile İstanbul da bu şekilde 2+1 dairenin 150 m2 olması mümkün değil :) hatta 3+1 bile çok çok zor
O kadar alan oldu mu en az 4+1 yapılır
Metre her yerde metre yalnız ölçüm farklı...

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
5 saat önce, Tahir İlter yazdı:

Şikayete bakar pek bi hükmü yok bunun. Bugün öyle denir yarın değiştirirler

Tavsiyem tapu olmadığı sürece hicbir seçeneğin kabul edilmemesi

Apartman yönetim planı resmidir. Apartman karar defteri ile karıştırma,  yönetim planında verilen veya kısıtlanan haklar tapuya da işleniyor.

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

https://www.sahibinden.com/ilan/emlak-konut-satilik-asya-yapi-dan-oturuma-hazir-guney-cephe-daire-537771752/detay/

yine ben ve şöyle bir ev,

anadolu yakasının evleri berbat, evleri yapanların zerre zevki yok.

ama avrupa yakasındaki bdüzü avcılar vs gibi evleri görüyorsunuz çok güzel yapıyorlar, ferah odalar, geniş balkonlar vs.

bu linktei evi görmeye gideceğim, aradım teyidleştik ancak yine de bana bir acayiplik var gibi geliyor, dolandırılmam inşallah dua edin :bambam3:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...