İçeriğe Yönlendir

Topuk Kanı Alımı, Anne-Çocuk Sağlığı Hakkında Bilgilendirme.

Metin Akbal

Recommended Posts

Metin Akbal

Ülkelerin gelişmişlik düzeyinin ölçütlerinden biri de anne bebek ölümleridir. Ülkemiz için anne bebek ölümleri ile alakalı önemli ölçüde toplantılar, sunumlar, eğitim programları olmakta ve bu konuda tedbirler alınmaktadır. Sayılarla konuşmayı sevmem ama ne kadar az ölüm o kadar gelişmişlik ölçütü. Ne faydası var ülke gelişmişliğine bu durumun? Alınan tedbirler ile sağlıklı temeller atılması ülkenin geleceği için önemlidir. Ailenin temelde sağlık anlamında dinç ve dirençli olmasını devletimiz önemsemektedir. Benim bildiğim sebeplerini açıkladım. Sağlık alanında ilerleme olduğu kadar ilerlemenin de ortaya çıkardığı sorunlar olsa da bu durum benim gözümde bir artıdır. Mantıklı düşünen her birey için de artı olması gerekir.

Eşim İl Sağlık Müdürlüğünde AÇSAP (Anne Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Birimi) ta ebe olarak görev yapıyor. Gebeliğinin son aylarına gelen anne adayı hastaneye ulaşamayacak mesafede ise devletimizce il merkezinde barınma hakkı veriliyor ve anne , refakatçisiyle beraber misafir ediliyor. Anne bebek için verilen öneme örnek göstermek için yazdım. Neyse her hafta topuk kanları geliyor. Sıkıntı çıkan bebeklerde ailelere derhal bilgilendirme yapıyor ve birçok konuda erken teşhis için yönlendirmeler yapıyor. Çorum ilinden Ankara ya, Samsun a, İstanbul a kaç tane hamile, yeni doğum yapmış anne ve bebek sevk ettiğini biliyorum. Üstelik mesai saati dışında bile aileler ve müdürlük ile bilgi alışverişinde bulunuyor. Kaç tane bebekte problem çıkıyor diye düşünebilirsiniz. İşin içinde olan bilir olmayan bilmez veya sayıları önemsemez. Orana değil ama ortalama bir ülke toplamı düşünürsek ciddi bir sayı çıkar ortaya.

Topuk kanı ile alakalı eşimden aldığım taze bilgi sayısal olarak. Çorum ilinde hafta da 100-200 arası topuk kanı geliyor ve haftalık en az 5 en fazla 10 tanesinde sorun tespit ediliyor. Oran %5 ile 10 arasında değişiyor. 1000 de 5 olsa hadi diyeceğim ama %5-10 bence ciddi bir oran. Sorun üzerine gerekli yönlendirmeler yapılıyor. Bazen birşey çıkmayabiliyor ama çoğunda erken teşhis var. Tespit edilen durumlar da zeka geriliği,beslenme hastalıkları, göğüs hastalıkları hayat boyu devam edebilecek sorunlar diye belirtti ve daha birçok sorun ihtimalinin olabileceğini aktardı.

Bebeğimin canı yanacak diye hayatını ve hayatınızı da karartmayalım derim. Evladının saçının teline kim zarar gelsin ister ki. Her gün hem bebeğin hem sizin canınız yanacaksa bu şekilce canının yanmasına ben razıyım. Beni öldürmeyen darbe güçlendirir düşüncesindeyim. Çocuğumuza zarar gelecek diye herşeyden kollamak ona yapacağınız en büyük kötülüktür. Kısıtlı özgürlük ve kontrollü kollama.

• Beğen 11
  • Teşekkür 6
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
(düzenlendi)
2 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Ülkelerin gelişmişlik düzeyinin ölçütlerinden biri de anne bebek ölümleridir. Ülkemiz için anne bebek ölümleri ile alakalı önemli ölçüde toplantılar, sunumlar, eğitim programları olmakta ve bu konuda tedbirler alınmaktadır. Sayılarla konuşmayı sevmem ama ne kadar az ölüm o kadar gelişmişlik ölçütü. Ne faydası var ülke gelişmişliğine bu durumun? Alınan tedbirler ile sağlıklı temeller atılması ülkenin geleceği için önemlidir. Ailenin temelde sağlık anlamında dinç ve dirençli olmasını devletimiz önemsemektedir. Benim bildiğim sebeplerini açıkladım. Sağlık alanında ilerleme olduğu kadar ilerlemenin de ortaya çıkardığı sorunlar olsa da bu durum benim gözümde bir artıdır. Mantıklı düşünen her birey için de artı olması gerekir.

Eşim İl Sağlık Müdürlüğünde AÇSAP (Anne Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Birimi) ta ebe olarak görev yapıyor. Gebeliğinin son aylarına gelen anne adayı hastaneye ulaşamayacak mesafede ise devletimizce il merkezinde barınma hakkı veriliyor ve anne , refakatçisiyle beraber misafir ediliyor. Anne bebek için verilen öneme örnek göstermek için yazdım. Neyse her hafta topuk kanları geliyor. Sıkıntı çıkan bebeklerde ailelere derhal bilgilendirme yapıyor ve birçok konuda erken teşhis için yönlendirmeler yapıyor. Çorum ilinden Ankara ya, Samsun a, İstanbul a kaç tane hamile, yeni doğum yapmış anne ve bebek sevk ettiğini biliyorum. Üstelik mesai saati dışında bile aileler ve müdürlük ile bilgi alışverişinde bulunuyor. Kaç tane bebekte problem çıkıyor diye düşünebilirsiniz. İşin içinde olan bilir olmayan bilmez veya sayıları önemsemez. Orana değil ama ortalama bir ülke toplamı düşünürsek ciddi bir sayı çıkar ortaya.

Topuk kanı ile alakalı eşimden aldığım taze bilgi sayısal olarak. Çorum ilinde hafta da 100-200 arası topuk kanı geliyor ve haftalık en az 5 en fazla 10 tanesinde sorun tespit ediliyor. Oran %5 ile 10 arasında değişiyor. 1000 de 5 olsa hadi diyeceğim ama %5-10 bence ciddi bir oran. Sorun üzerine gerekli yönlendirmeler yapılıyor. Bazen birşey çıkmayabiliyor ama çoğunda erken teşhis var. Tespit edilen durumlar da zeka geriliği,beslenme hastalıkları, göğüs hastalıkları hayat boyu devam edebilecek sorunlar diye belirtti ve daha birçok sorun ihtimalinin olabileceğini aktardı.

Bebeğimin canı yanacak diye hayatını ve hayatınızı da karartmayalım derim. Evladının saçının teline kim zarar gelsin ister ki. Her gün hem bebeğin hem sizin canınız yanacaksa bu şekilce canının yanmasına ben razıyım. Beni öldürmeyen darbe güçlendirir düşüncesindeyim. Çocuğumuza zarar gelecek diye herşeyden kollamak ona yapacağınız en büyük kötülüktür. Kısıtlı özgürlük ve kontrollü kollama.

Mesaj yazdım cevap bekliyorum.Kilitli konuya yorum yazmak karşıdakine cevap hakkı tanımamakdır.Buda despotluktur.Ben topuk kanı aldırmayacağım aşıda yaptırmayacağım.Sen ve senin gibi zihniyetteki insanlar yapıcı olmak yerine karşısındakini sonu nereye varacak bilmeden eliştirmekde.Ve değişebilecek öngörüsünüde değiştirmez seviyeye taşımakta.Bunu yazıp faydalımı olduğunu sanıyorsun.Arkana dön bak neleri yıktığını gör.Birde pisikolojik danışmansın.İnsan pisikolojisinden anlamayan birinin danışmanlık yapmasıda bir okadar fena.

tarihinde Fatih Sarıkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Çok garip tepki veriyorsunuz bence, insanlar size yardımcı olmaya çalışıyor. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
1 dakika önce, Mahmut Yıldız yazdı:

Çok garip tepki veriyorsunuz bence, insanlar size yardımcı olmaya çalışıyor. 

Şüphesis öyledir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ve suç işliyorsun.
Kişiye veya mesleğe hakaret ediyorsun.
Bu kadar hırs yapacak bir şey yok.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Şimdi, Mehmet Ozyurek yazdı:

Ve suç işliyorsun.
Kişiye veya mesleğe hakaret ediyorsun.
Bu kadar hırs yapacak bir şey yok.

Suç oldu şimdi öylemi.Yazık vallaha.Birşey demiyorum artık.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mesaj yazdım cevap bekliyorum.Kilitli konuya yorum yazmak karşıdakine cevap hakkı tanımamakdır.Buda despotluktur.Ben topuk kanı aldırmayacağım aşıda yaptırmayacağım.Sen ve senin gibi zihniyetteki insanlar yapıcı olmak yerine karşısındakini sonu nereye varacak bilmeden eliştirmekde.Ve değişebilecek öngörüsünüde değiştirmez seviyeye taşımakta.Bunu yazıp faydalımı olduğunu sanıyorsun.Arkana dön bak neleri yıktığını gör.Birde pisikolojik danışmansın.İnsan pisikolojisinden anlamayan birinin danışmanlık yapmasıda bir okadar fena.

Metin şu an bir cenazede, hırs yapma Fatih.
O konuya yazarken kilitli olduğunu bilmiyordu. Teknik olarak önüne bir engel çıkmaz yazarken. Konuyu kapalı görünce de gelip buraya topuk kanı hakkında bilgi verdi. Diğer konu zaten silinecekti. Silindi.
Bunlar moderatör bölümünde konuşulduğu için biliyorum.

Çocuk senin, gelecek senin çocuğunun. Buna kimse karışmaz.
Sen inandığını yazdın. Diğer arkadaşlar da kendi inandıklarını yazdılar.
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
(düzenlendi)
2 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Metin şu an bir cenazede, hırs yapma Fatih.
O konuya yazarken kilitli olduğunu bilmiyordu. Teknik olarak önüne bir engel çıkmaz yazarken. Konuyu kapalı görünce de gelip buraya topuk kanı hakkında bilgi verdi. Diğer konu zaten silinecekti. Silindi.
Bunlar moderatör bölümünde konuşulduğu için biliyorum.

Çocuk senin, gelecek senin çocuğunun. Buna kimse karışmaz.
Sen inandığını yazdın. Diğer arkadaşlar da kendi inandıklarını yazdılar.

Hırs yaptığımımı düşünüyorsun?Sen metinin kilitlenmeden önce neler yazdığını okumadın heralde.Okusaydın böyle düşünmezdin.Hiç tanımadığın birisini pervasızca eleştirmek bence doğru değil.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

İsteyen istediğini yapma hakkına sahiptir. Bundan dolayı eleltirilemez. Fikirler yazılırken sert girenler olmuş. Karşımızda çocuk yok. Dikkat edilmeli

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Siz burada kendinize destek ariyorsunuz sadece. Zaten kararinizi vermissiniz, fikrinize saygı bekliyorsunuz. Ama karsi fikirlere hic sayginiz yok maalesef.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
1 dakika önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

Hırs yaptığımımı düşünüyorsun?Sen metinin kilitlenmeden önce neler yazdığını okumadın heralde.Okusaydın böyle düşünmezdin.

Hırs yaptığını düşünüyorum.. aksi takdirde hakaret etmezdin.. Okudum, her baba gibi endişeyle yazılmış bir mesaj.. 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
(düzenlendi)
4 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Hırs yaptığını düşünüyorum.. aksi takdirde hakaret etmezdin.. Okudum, her baba gibi endişeyle yazılmış bir mesaj.. 

Hakaret nerde etmişim.Bu konuda şeffaf olduğunuzu düşünmüyorum.Ne acıdırki taraf tutuyorsunuz.Keşke forma üye olurken.Fomda tanıdıklarımız ile fikir ayrılığına düşerseniz tanıdığımızdan taraf oluruz diye belirtse idiniz.

Hakaret,mesleği suçlama.Daha neler çıkaracaksınız.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
46 dakika önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

Birde pisikolojik danışmansın.İnsan pisikolojisinden anlamayan birinin danışmanlık yapmasıda bir okadar fena.

Burada :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Burada :)

Nekadar üzücü.Demek orda hakaret etmişim.Bunumu çıkardınız.Metin benim hangi pisikolojide olduğumu biliyormu?mesleği icrasına göre bilmeli.Burada benim bulunduğum pisikolojinin ne durumda olduğunu anlamadığını ima etmek istedim lakin siz kıl gibi orayı çektiniz.Ne diyelim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Nekadar üzücü.Demek orda hakaret etmişim.Bunumu çıkardınız.Metin benim hangi pisikolojide olduğumu biliyormu?

Biliyor.. onun da iki tane çocuğu var :)

Ben de biliyorum, benim de iki tane çocuğum var. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Şimdi, Mehmet Ozyurek yazdı:

Biliyor.. onun da iki tane çocuğu var :)

Ben de biliyorum, benim de iki tane çocuğum var. 

Bildiğinizi sanıyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

lakin siz kıl gibi orayı çektiniz.Ne diyelim.

Yok valla, ben bişey yapmadım.. Konuyla hiç alakası olmayan birinin şikayeti var o kısımla ilgili.. O şikayetle odaklandım ben konuya.. 

Şimdi, Fatih Sarıkaya yazdı:

Bildiğinizi sanıyorsunuz.

Güzel gidiyorsun :)

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
1 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Diğer konu açık mı

Aşı ve topuk kanı vermemek için hangi hukuki yolları izlemem gerektiği bilmek için yardım istedim.Arkadaşlar konuyu aşının faydaları ve zararlarına dönüştürdüler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Diğer konu açık mı

Hayır silindi.. 

Şimdi, Fatih Sarıkaya yazdı:

Aşı ve topuk kanı vermemek için hangi hukuki yolları izlemem gerektiği bilmek için yardım istedim.Arkadaşlar konuyu aşının faydaları ve zararlarına dönüştürdüler.

Doğru yaptılar Fatih. 

Forum burası.. 

Hangi jettayı alayım diyen birine, jetta alma qashqai al diyebiliyoruz.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Hayır silindi.. 

Doğru yaptılar Fatih. 

Forum burası.. 

Hangi jettayı alayım diyen birine, jetta alma qashqai al diyebiliyoruz.. 

Hayır doğru yapmadılar.Formu açrken belirtmemiş olsaydım doğru yaptılar derdim bende sesimi çıkartmazdım.Hassasiyetlerimi yazmama rağmen konu buraya geldi.Farkında değilsiniz ama beni çok üzdünüz.Gerçi çokda umrunuzda değil.Yorumlarınızda bunu doğrular derecede.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Fatih.. Herkes fikrini yazsın, sen zaten kararını vermişsin. Umursama diğer görüşleri, kimse de seni etkilemek için yazmamıştır zaten. 

Herkes kendi inandığını yazmış. Herkes kendi inandığını da uygulasın. 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
6 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Fatih.. Herkes fikrini yazsın, sen zaten kararını vermişsin. Umursama diğer görüşleri, kimse de seni etkilemek için yazmamıştır zaten. 

Herkes kendi inandığını yazmış. Herkes kendi inandığını da uygulasın. 

Konu o değilki ben zaten kararımı vermiştim ama içimde hep şüphe vardı değişedebilirdi.Belki hala değişebilir.Yarının ne getireceğini kim nerden bilebilir.Metin beyin yazdıkları hiçde hoş değildi.Ne yapıyoruz futbol maçımı oynuyoruz.Azıcık ciddiyet.Ben formda şimdiyekadar hanginiz ile ciddiyetsiz paylaşım yaptım.Hanginizi eleştirdim.İnsanlar eleştirilebilirler yalnız sadece arkadaşlar eşi dostu vasıtası ile vede bir seviyeyekadar.Yapısını bilmediğiniz biri ile her zaman seviyeli olmanız gerekir.

Ergen motorcular formuna yazmış olsa idim(yaşları 15 ila 40 arasında)daha faydalı bilgiler verirlerdi.Zaten konuyu açarken düşündüm.Acaba buraya yazmasammı diye.Sonra kendime bu formda ergen çocuklardan daha iyi bilgi alırım dedim.Malesef yanılmışım.Birdaha bu yanılgıya düşmeyeceğim İNŞALLAH.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
5 dakika önce, Fatih Sarıkaya yazdı:

Konu o değilki ben zaten kararımı vermiştim ama içimde hep şüphe vardı değişedebilirdi.Belki hala değişebilir.Yarının ne getireceğini kim nerden bilebilir.Metin beyin yazdıkları hiçde hoş değildi.Ne yapıyoruz futbol maçımı oynuyoruz.Azıcık ciddiyet.Ben formda şimdiyekadar hanginiz ile ciddiyetsiz paylaşım yaptım.Hanginizi eleştirdim.İnsanlar eleştirilebilirler yalnız sadece arkadaşlar eşi dostu vasıtası ile vede bir seviyeyekadar.Yapısını bilmediğiniz biri ile her zaman seviyeli olmanız gerekir.

Eşi sağlıkçı, hem de bu işe bakan bir sağlıkçı, örnekleyerek inandığını yazmış, belki de seni etkilemek için yazdı, çünkü onun için belli ki çok önemli bu konu..

Ancak şundan emin ol.. Yazan hiç kimse seni aşağılayarak küçümseyerek yazmadı, herkes senin iyiliğin için doğacak çocuğunun sağlığı için bir şeyler yazdı. 

Bu sebeple iyi ki bu forumdasın. Doğru yada yanlış, Senin çocuğunu düşünen, çocuğunun iyiliğini isteyen birileri var. 

Belki de yanlış düşünüyorsun ama bu mesajlarla biraz daha araştıracak ve doğruya yöneleceksin.. Belki dedim bak. 

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Misafir
Bu konu kapalıdır.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...