İçeriğe Yönlendir

Yumurtalar Üzerindeki Kodlar Ne Anlama Gelir

Erdoğan Temur

Recommended Posts

Erdoğan Temur

Merhabalar,

Bilenler biliyordur ama bilmeyenler için çok güzel bilgi olacaktır diye paylaşıyorum.

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi yemesem doymam dediğiniz "Yumurta"

0 - Organik yetiştiricilik

1 - Serbest dolaşan tavuk

2 - Kümeste kafessiz yani özgür tavuk 

3 -  Kafes yumurta tavuğu (Tam fabrikasyon).

cropped_content_yumurtada-yeni-kod-donem

Bu yazıdan sonra yumurtalara iyi bakarız artık :)

Afiyet olsun.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Bu kodu nasıl okuyacağız peki? İlk rakam mı dikkat edeceğimiz yer?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bir kaynak buldum. 2 yıldır eve etiketli yumurta girmiyor.
Yakındaki bir kasabadan geliyor. Gittim gördüm tavukları. Beynelminel dolaşıyorlar bahçede. Ne bulurlarsa onu yiyorlar.

Bilgi için teşekkürler Erdoğan. Bilmiyordum.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Yem yedikten sonra ha 1 olmuş ha 3 olmuş ha 5 olmuş birşey fark etmiyor. Zehir yemde 

Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Bu işte kaymak iyi yeniyor. fabrikasyon yumurtaya biraz tavuk dışkısı biraz saman efekti veriyorlar , al sana organik yumurta. Ben doğuda çalışırken hakiki köy yumurtası çok yedim. Buralardaki köy yumurtaları ile yakından uzaktan alakası yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Doğal yumurtayı en son 35 sene önce bir köye gitmiştik o zaman görmüştüm.Sabah kahvaltıda tereyağında 3 tane kırıp getirmişlerdi tadı hala damağımdadır.1-2-3 arasında fark yok denecek kadar az.

Yorum bağlantısı
Bekir Memur
(düzenlendi)

Bir kaç sene önce hem köy tavuğu hemde gerçek köy yumurtası(sepetlerle köy yumurtası diye satılanların çoğu fabrikasyon) yemiştim marketlerden aldıklarımızla uzaktan yakından alakası yok, lezzeti çok yoğun hele hele gerçek köy tavuğunun tadı ve lif dokusu çok başka.

Yaşadığım şehirde bir firma tavuk tüyünden çeşitli yollarla yem yapıyormuş bunu orada çalışan bir makina şefinden duymuştum. 

tarihinde Bekir Memur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

kod mod hikaye kaç kişi kontrol etmiştir toplasan 10 kişiyi geçmez..uydurma kod yazan yumurtacıları biliyorum bizim milletimizde hile hurda bitmez...

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Açıkcası köy yumurtası bulmak çok zor.Uzun zamandır köyde oturan işçi arkadaşların birinden köy yumurtası diye yumurta alıyordum bazen yumurtalar harbi pislik içinde geliyordu ama köy yumurtasıdır doğal diyordum.Şimdi kayınpeder evi müsait olduğu için tavuk bakmaya başladı ve hiç yem vermiyor sadece doğal yem yiyor.Yumurtalar arasında öyle bariz bir lezzet farkı var ki.Yani köylü bile tavuklarına yem yediriyor.Doğal beslenen tavuk yumurtası bulmak gerçekten zor.Bizde yıllardır köy yumurtası yiyoruz diye kendimizi avutuyorduk :)

Köylü bile işin çakallığında ise büyük üreticilerden ne bekliyorsunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Aynen öyle serbest dolaşması da yetmiyor yediklerinin de doğal olması lazım.

Bulunduğum ilçe tam bir tavuk cenneti, bizim sokakta en az 100 tane serbest dolaşan tavuk var. Onların bile yumurtasının tadı birbirinden farklı. Yem atmayan neredeyse yok gibi. Hele yumurta satılacaksa adam hiç uğraşmaz. En güzeli kendin yapmak. Kendi evim olursa yapacağım ilk şeylerden...

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Normal şartlarda bu mevsimde yumurta bulamamız lazım. Oradan hesaplayın artık doğallığı. Yumurta yemi veya başka fenni yem yemeyen tavuk bu havada ya çok az yumurtlar ya da yumurtlamaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
47 dakika önce, Tahir İlter yazdı:

Normal şartlarda bu mevsimde yumurta bulamamız lazım. Oradan hesaplayın artık doğallığı. Yumurta yemi veya başka fenni yem yemeyen tavuk bu havada ya çok az yumurtlar ya da yumurtlamaz.

Abi bizim burada tam mevsimi. Burada da sıcaklarda yumurta pek bulunmuyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Burada son baharda kestiler yumurtayı. Demekki iklime göre değişiyor.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Pazarda sürekli yumurta aldığım bir adamım var her hafta alırım . Bir hafta geç kaldım yumurtası bitmiş adamın. Sordum nereden bulabilirim gezen tavuk yumurtası diye koca pazarda şunda vardır diyemedi adam , yumurtacılara sordum onlarda köy yumurtası bir yalan abi kanmayın en ucuzunu alın dedi..

Yaşlı bir amca gezen tavuk çok gezerse bilmem ne olur ,namuslu tavuk kümesinde kocasını bekleyecek diyor :) 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Belgeselin birinde izlemiştim. Yanılmıyorsam fransada bir yer. Evler müstakil ve bahçeli idi. Belediye her eve kolay kurulabilen kümes veriyor. Ama amaç sadece doğal yumurta değil. Tavuklar bizim çöp diye attığımız bir çok şeyi yiyor. Adamlar hem çöpten kurtuluyor hem sağlıklı yumurta yiyor. Tahirinde söylediği gibi bu mevsimde kolay kolay yumurta bulamamız gerekiyor. Bir de şöyle bir durum var. Tamam köy yumurtası bulup alıyorsunuz. Ama adamın kaç tavuğu var? Bazıları az tavuğu olduğu için yumurta çoğalsın diye elinde bekletiyor. Birde sen alınca dolapta bekliyor. Kısaca tazelik sorunu oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

İlk yazdığım yazıdada belirtmiştim 1-2-3 arasında bir fark yok.Yem aynı yem,hayvancağız ha oturup yumurtlamış ha gezerek ne fark ederki yediği gıda aynı olduktan sonra.Kocaeli'nde görüyorum adamın 1 dönüm bahçesinde 150-200 tavuk dolaşıyor her yer çamur içinde yiyecek ot bile kalmamış ama doğal yumurta 1 tl yazıyor ve millet saf saf gidip alıyor.Hayvanlarda çamurlu meydanda dolaşıyor,millet bakar kör olmuş...

Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Eskiden koyu sarı olan iyi derlerdi.

Yumurta tavuğu için yem kataloğu yapmışlar. Sarısını hangi renk tonunda istiyorsan ona göre yem veriyorlar.

Bir dostun lafa vardı.

Ambalajlı ürün yeme.

Ambalajlı ürün yiyeni de yeme. [emoji4]

Ne yiyeceğimizi şaşırdık vesselam...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
20 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bir kaynak buldum. 2 yıldır eve etiketli yumurta girmiyor.
Yakındaki bir kasabadan geliyor. Gittim gördüm tavukları. Beynelminel dolaşıyorlar bahçede. Ne bulurlarsa onu yiyorlar.

Bilgi için teşekkürler Erdoğan. Bilmiyordum.

birebir konuşmuştuk bunu... konusu buraya gelmiş :)

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Tekin

Bahcemde tavugum var, hazır yem almam, sadece bahcede bulduklarını yerler ve arada bugday atarım. Bu şartları sağlamadıktan sonra hazır yemle evde bakmanın bir anlamı yok maalesef.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...