İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Küçük Dokunuşlar ve Tavan Döşemesi Değişimi

Burak Aytek

Recommended Posts

Burak Aytek

Herkese merhaba,

Aracımda yaptığım değişikliklere geçmeden önce aracımı tanıtayım;

2013 Fiesta 1.5 TDCi Titanium,  X Paket + Sony Müzik Sistemi + Tekno Paket. 

azlNRO.jpg

bBVE0d.jpg

dOvNJV.jpg

Yaptığım değişikliklerse;  işe gözlüklükle başladım, çıkmacıdan mondeo gözlüklüğü olan tavan lamba çerçevesi aldım, tavan döşemesini kestip montajı gerçekleştirdim.

Öncesi;

y06j2j.jpg

Sonrası; 

p6b2jr.jpg

76aQPl.jpg

Daha sonra ön konsoldaki çakmaklık görüntüsü hiç hoşuma gitmiyordu yurt dışındaki Fiesta lardaki gibi 12V kapaklı soketle değiştirdim, arka yolcu bölümündeki 12V kapağının basit görünümü vardı onu da değiştirdim.

9mabLr.jpg

0ERrGD.jpg

Arka bölümdeki soket öncesi ve sonrası;

oOXyV2.jpg

bBV9VV.jpg

Torpido gözünün içini, direksiyonun solundaki ufak gözün içini ve kolçağın içini daha kaliteli bi görünüm ve tıkırtı seslerini engellemek için kapladım.

azlgN5.jpg

p6b2M0.jpg

5DaqXR.jpg

5Daqvz.jpg

1J67OB.jpg

Ardından vites topuzunu değiştirdim, fiesta st lerdeki mandallı ve daha kısa körük görünümü hoşuma gidiyordu. Focus mandallı tip 6 ileri vites aldım, üzerindeki 6 vites şemasını söküp bendeki 5 vitesle değiştirdim. Mandal sadece görünüm için olduğundan aşağı kayıyordu onu da kaymasın diye bantla çevreledim aşağı kayamıyor :)

Vitesin İlk hali;

QVLyjg.jpg

Değişim sonrası;

A1DGWz.jpg

oOXyv7.jpg

9mabyr.jpg

NZnGvY.jpg

En önemli değişikliğe gelirsek,

Arabanın tavan, yan direkler, güneşlikler ve tavan ışıklarının çerçevelerini yine st lerdeki gibi siyaha boyadım. Tavan döşemesini sökmüşken yalıtımda yaptım. Yalıtımdan sonra en belirgin fark yağmur yağarken oldu. Yalıtım öncesi tavan sacına düşen yağmur damlaları içeriye teneke gibi ses verirken, yalıtım sonrası çok daha tok bir ses oldu. Tavan kumaşını değiştirtsem orijinali gibi olur mu derken ben de kumaş boyasıyla boyamaya karar verdim. Yan direkleri ve diğer parçaları polisan ın özel plastik sprey boyasıyla boyadım sonuç gayet başarılı oldu. Bir tek orta direkleri boyamadım onun siparişini ford a verdim orijinal siyah parçayla değişecek emniyet kemeri yükseklik ayarı olduğu için yukarı aşağı soyulma yaparsa diye. Öncesi ve sonrası...

Öncesi;

gOrbmb.jpg

W7qoBE.jpg

EPm2GD.jpg

qGdyg3.jpg

G9mGqy.jpg

9mar89.jpg

76a1mm.jpg

EPmAn9.jpg

gOrYj2.jpg

2J6ovv.jpg

QVLz43.jpg

6JavQ7.jpg

m2MNd1.jpg

G9m4v2.jpg

W7qpVY.jpg

vj6NZA.jpg

1J6ZNB.jpg

BLab7g.jpg

LblR5j.jpg

XPM3rk.jpg

dOvNAX.jpg

2J6o0A.jpg

lOqNgJ.jpg

6Javj0.jpg

kO985q.jpg

G9m4lr.jpg

W7qpdm.jpg

Tekli Arka tavan lambasını harita okuma lambalı ambiyans aydınlatmalı modelle değiştirdim, ambiyans ışığı için öndeki ambiyans aydınlatmasından kablo çektim.

0ERpdY.jpg

5DanJ5.jpg

Şimdilik bu kadar,  şu anki projem Sony paketin üzerine orjinal sony navigasyon ve geri görüş kamerası, onu da önümüzdeki günlerde paylaşacağım.

• Beğen 23
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Gayet güzel ve cesaret isteyen işler.Ancak kişisel fikrim tavan siyah olunca içerisi çok karanlık duruyor ben bu orjinal antrasit tavanlı araçlardanda hoşlanmıyorum, bu yüzden bu uygulama bence iyi olmamış.Yinede elinize sağlık.

Yorum bağlantısı
Fevzi Göktaş

Elinize sağlık. Gerçekten cesaret işi.

Direksiyonun solundaki küçük cebe kaplaması nasıl yaptığınızı anlatırmısınız.

Kumaş? Yapıştırıcı?nasıl kestiniz?

Ayrıntılı olursa sevinirim 

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Elinize sağlık güzel olmuş zevk meselesi fakat tavan eski hali daha iyi sanki.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Renk tercihiniz zevk meselesi ama işçilik gayet güzel. Elinize sağlık.

Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Güzel çalışma ,mesleğinizin  güzel bir uygulaması olmuş.Elinize sağlık.

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Harika olmuş. Ben içeriyi karanlık yapar diye siyah yapmazdım ama görüntü mükemmel. Birde ne nasıl yapildi, nereden alındı, hangi malzemeler kullanıldı,  kaça mal oldu yazarsanız çok iyi olur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yılmaz Ertek

bende de fiesta var, tüm uygulamaları çok ama çok beğendim.

elinize sağlık, kesenize bereket :)

uygulayabileceğimi sanmıyorum ama yine de nerde yaptırdınız ve fiyat bilgisi paylaşırsanız sevinirim.

belki çakmaklık girişini felan değiştirirrim :)

Yorum bağlantısı
Burak Aytek
3 saat önce, Fevzi Göktaş yazdı:

Elinize sağlık. Gerçekten cesaret işi.

Direksiyonun solundaki küçük cebe kaplaması nasıl yaptığınızı anlatırmısınız.

Kumaş? Yapıştırıcı?nasıl kestiniz?

Ayrıntılı olursa sevinirim 

Kullandığım ürün kendinden yapışkanlı kadife folyo, 45cmx1mt boyu var 30TL, internetten bulabilirsiniz. Uygulaması ise, dosya kağıtlarıyla her bir yüzeyin kalıbını çıkarttım makas ve falçata yardımıyla birebir yüzeyin şeklini alana kadar düzelttim. Kalıp hazır olunca kadife folyonun üzerine kalıbı koyup birebir kestim, geriye düzgünce yapıştırmak kalıyor.

3 saat önce, Arif Aykın yazdı:

Elinize sağlık güzel olmuş zevk meselesi fakat tavan eski hali daha iyi sanki.

Arabanın içinde üç renk vardı; alt kısım siyah orta kısım kahverengi üst kısım krem, üç ayrı renktense siyah ve kahve ikilisi daha mantıklı geldi aslında bir de BMW lerdeki gibi koyu tavan döşemesi seviyorum, ama tabi zevk meselesi kimi açık kimi koyu döşemeden hoşlanıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Burak Aytek
2 saat önce, Serkan Karakoca yazdı:

@Burak Aytek eline sağlık kesene bereket kardeşim hoşgeldin :) 

Hoşbulduk tekrar :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Ata

Guzel bir ahenk katmis ben begendim sahsen. Isciliginizde ozenli olmus. Tebrik ederim

Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Çok ince ve güzel dokunuşlar gayet başarılı. :good1:Tavan koyu olunca biraz boğmuş sanki aracın içini ama zevk meselesi tabiki elinize saglık.

Yorum bağlantısı
Burak Aytek
1 saat önce, Serkan Aktay yazdı:

Harika olmuş. Ben içeriyi karanlık yapar diye siyah yapmazdım ama görüntü mükemmel. Birde ne nasıl yapildi, nereden alındı, hangi malzemeler kullanıldı,  kaça mal oldu yazarsanız çok iyi olur. 

Teşekkürler, aslında en büyük zorluk tavanı sökme takma, gerisi çok kolay ve ucuz. Başta tavan kumaşını değiştirtmeyi düşünüyordum, yan direkler ve tavan kumaşı renk değişimi için ortalama 1000TL fiyat verdiler. Tavan kumaşı değişse orijinali gibi olur mu diye düşünürken Ford a gittim. Fiesta ST Line'ın siyah tavan döşemesi fiyatı aldım 2200TL gibi fiyat verdiler. Ben de kendim yapmaya karar verdim, hem böyle işlerle uğraşmayı sevdiğimden hem de çok daha ekonomik olduğu için.  Malzemeler ise; tavan kumaş boyası için internetten Cadence 100ml'lik 6 tane sprey kumaş boyası aldım, tanesi 10 TL den 60 TL. Yan direkler ve iç trimlerin boyası içinse Polisan'ın özel 'Sprey Plastik Boyası'nı kullandım,  ondan da 3 kutu kullandım, tanesi 25TL den 75TL ye plastik aksamlar ve güneşlikleri boyadım. Yani toplamda 135TL ye herşeyi bitirdim :)

Oov6E3.png

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Burak Aytek
1 saat önce, Yılmaz Ertek yazdı:

bende de fiesta var, tüm uygulamaları çok ama çok beğendim.

elinize sağlık, kesenize bereket :)

uygulayabileceğimi sanmıyorum ama yine de nerde yaptırdınız ve fiyat bilgisi paylaşırsanız sevinirim.

belki çakmaklık girişini felan değiştirirrim :)

Çok teşekkürler :)  

Resimde görünen herşeyi kendim yaptım hem ekonomik hem keyifli oldu benim için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sprey boya seçimi çok isabteli olmuş, araç içini çok değiştirmiş nefis :nazar:

Yorum bağlantısı
Ramazan Başkan

Kesinlikle süper olmuş eski  fiesta sahibi olarak kıskandım:biggrin:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...